20 Eylül 2018 Perşembe
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

28 Şubat’ı Yargılamayı Başaramadık

03 Mart 2017 tarihli yazısı

Sivas'ta CÜ Hemşirelik Meslek Yüksekokulu'ndan 1995 yılında mezun olan bölüm birincisi Behiye Karadeniz ile Zöhre Uçar ve Hülya Öztaş başörtülü oldukları için mezuniyet törenine alınmak istenmemişti.

Başörtüsüyle kürsüye çıkarak konuşmak isteyen Karadeniz ise arkadaşları tarafından ağzı kapatılarak susturulmuştu.

 'Konuşmaya hakkınız yok' diyerek dışarı çıkarılmak istenen öğrencilerden Zöhre Uçar ile başörtülü olduğu için o dönem disiplin cezaları ile okuldan atılan Hatice Topal ve disiplin cezalarıyla okuldan uzaklaştırılan Semanur Şahin, 28 Şubat sürecinin 20'inci yıl dönümünde CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız'ı makamında ziyaret ederek o günleri anlattılar.

Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde hemşire olarak görev yapan evli ve 2 çocuk annesi 43 yaşındaki Zöhre Uçar da o gün yaşadıklarını anlatıyor;

 "Mezuniyete bir ay vardı. Bizim başörtülü bir şekilde mezuniyete katılmamız için hocalarımız ve müdürlerimiz bize zorluk çıkarmaya başladılar. Bizim amacımız sadece başörtülü olarak yemin edip, diplomamızı alıp buradan mezun olmaktı.

Ama maalesef bunu yapamadık bizi engellediler. Biz mezuniyet töreni günü üç arkadaşımızla birlikte törene katılmaya karar verdik. Tabi biz 10 kişi kapalı arkadaştık.

 Diğer arkadaşlarımızdan bazıları başlarını açtılar, bazıları da törene katılmama kararı aldılar tabi bizi törene dahil etmemişlerdi. Provalara falan katılmamıştık yine de biz tören günü hiçbir olay olabileceğini zannetmemiştik.

 Herhalde bize de yemin ettirirler çünkü bizim de hakkımızdı. Eşit olarak hakkımızdan yararlanmak istiyorduk. Gidip yeminimizi eder döneriz zannettik. Ama böyle olmadı.

 Tören günü Behiye arkadaşımız birinciydi. Kendisi törene katılmayacağını bildirdi ve plaketi ikinciye vereceklerini söyleyince biz tören sahasına girdik.

Tabi böyle bir söylem yoktu. Behiye arkadaşımız da katılmak istiyordu. 'Ben memleketteyim katılamıyorum' diye bir söylem de bulunmadı. Tören alanına girdik. Tören alanına girdik ama müsaade istedik Behiye arkadaşımız mikrofonu aldık.

'Birinci olduğu için törene katılmasına izin verilmediğini başörtüsünü çıkararak katılması istenildiğini' söyleyince sınıf arkadaşlarımızdan birisi tarafından ağzı kapatılarak 'senin konuşmaya' hakkın yok diye müdahale ettiler" .

Yapılan müdahale sonrası kendisinin de müdahale ettiğini söyleyen Uçar, "Tabi o müdahale sırasında keplerimiz yerlere atıldı. Tören alanını arkadaşlarımız ve hocalarımız eşliğinde terk ettiler.

Başka bir yere gittiler orada törene devam ettiler. Biz yine o kapının arkasında kaldık. Yine tören alanına alınmadık. Böyle bir şey yaşadık. Biz büyük bir korku içerisindeydik. Ne olacağını gerçekten bilemiyorduk.

Bu olay basına yansımış. Bizim annelerimiz ve babalarımız basından da duydular. Biz ailelerimize haber vermemiştik. Basına yansıyınca bir hocamızın eşliğinde bizi bir odaya topladılar. Kapalı arkadaşlara yemin ettirdiler. Böylelikle biz de mezun olabildik" diye konuşuyor 28 Şubat Mağdurları.

28 Şubat sürecinde Başörtüsüne her alanda engellemeler yapılırken; İnanca savaş açılan, sermayelerin renklere ayrıldığı, insanların fişlendiği bir dönemi göstere göstere yaşattılar, yaşadık.

Hepimizin gözleri önünde meydana gelen 28 Şubat süreci yargılanamadı.“28 Şubat Post Modern Darbesini” yargılamayı başaramadık.

“Ergenekon” ve “Balyoz”operasyonları ile askeri vesayet bitiyor bir daha darbe olmaz algısı oluşturulurken, 28 Şubat darbesini yapan ve darbenin işbirlikcilerini cezalandıramadık.

“27 Nisan e Muhtırası” ve “28 Şubat Post Modern Darbesinin” yargılandığı, suçluların cezalandırıldığı , kimsenin adı ne olursa olsun hiçbir darbeye cesaret edemediği bir Türkiye dileği ile…Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr