23 Temmuz 2018 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Karaosmanoğlu yeni sistemi nasıl savunuyor?

02 Mart 2017 tarihli yazısı

Her seçimde AK Parti ortalamasının üzerinde oy almasının bir sebebini de önceki akşam gerçekleştirilen Evet Platformu Toplantısı’nda görüyoruz.

Kaşları çatık, farklı kesimleri öteleyen ve yönetim şeklinin temeline partizanlığı koymayan bir isim Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu…

Bundandır onun başını çektiği platformlara AK Parti dışından da birçok isim katılıyor.

Elbette ki Evet Platformu Toplantısı’na katılanların tamamı halk oylamasında “evet” oyu vermeyecek.

Fakat “evet” vermeyeceklerin dahi Karaosmanoğlu’nun Evet Platformu davetini kırmaması, Karaosmanoğlu’nun bir yönetim başarısı… “Kentin ağabeyi” sıfatı bu toplantı ile bir kez daha perçinlenmiş durumda… Diğer yandan aklının bir ucundan Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı geçenlerin de dünkü toplantının haberini okuyup şunu fark etmesi gerekiyor:

Bu tip görevler için bilgi, karizma, başarı ve vizyon yetmiyor. Böyle görevler için mutlaka ve mutlaka bir “ağabey” mütevazılığını herkesin içselleştirmesi gerekiyor.

Başta da belirttiğim gibi:

Karaosmanoğlu’nun görevinde yadırganmaması ve her seçimde oylarını artırmasının sebebi bu…

***

Gelelim toplantının içeriğine…

Başkan Karaosmanoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi neden gelmeli?” sorusunun yanıtını kendi üzerinden veriyor ve iki önemli tarihe gidiyor…

Bir: 2004…

Bilindiği gibi ilk olarak İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi Karaosmanoğlu… Seçimin üzerinden birkaç ay geçmesinin ardından ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tecrübesi üzerinden yeni bir model ortaya attı.

Neydi o model?

Büyükşehirlerin il sınırların tamamında hizmet vermesi…

Daha sonra da iki ilin, İstanbul ve Kocaeli’nin pilot bölge olarak kabul edilmesi…

Karaosmanoğlu, 2004’te iki il için çıkan yasa ile bu iki ilin kaderinin değiştiğini söylüyor. Büyük bütçeler, büyük hizmetler ve ulaşımdan suya, kentleşmeden çevreye kadar her konuya daha efektif olarak yaklaşan bir üst belediye…

Bilindiği gibi 2009’da tüm büyükşehirlerde hayata geçti bu sistem…

“Sistem değişikliğinde korkmayın. Yerel yönetimlerde sistem değişikliği ile başarı sağlandı” diyor Karaosmanoğlu…

 

ZIYA1527

 

İki: 2008…

Bir siyasi partinin alabileceği en büyük risklerden birisini alan AK Parti, “Beldeleri kapatacağız” dedi.

Öyle ki, Kocaeli’de 38 belediye başkanına “Siz bir daha aday olamayacaksınız” demekti bu. Yıllar boyu beldede yaşayan halka “Sizin belde artık mahalle” demekti.

Yani, siyasi açıdan oy kaybını göze almaktı bu…

AK Parti riskleri göze aldı ve traktörüne mazot koyacak parası olmayan, belediyenin tüm geliri işçiler ve belediye yöneticilerine giden beldeleri kapattı. Beldelerin kapatılmasıyla birlikte beldelerin aldığı hizmetler arttı.

Karaosmanoğlu, beldeleri kapatan sistem değişikliğinin faydalarını anlatıyor ve bunun da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyecilik tecrübesinden kaynaklandığını ifade ediyor.

“Sistem değişikliğinde korkmayın. Yerel yönetimlerde sistem değişikliği ile başarı sağlandı” sözlerini tekrar ediyor Karaosmanoğlu…

***

Dediğim gibi, belediyecilik tecrübesi üzerinden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni savunuyor Karaosmanoğlu…

“Yeni sistem belediye başkanlığından farksızdır. Bizler nasıl belediye meclisi ile ayrı oylanıyorsak, Cumhurbaşkanı da parlamento ile farklı oylanıyor. Bizde meclis üyeleri nasıl karar alıyorsa, yeni sistemde de meclis karar alıyor. Belediyecilikte karar alma nasıl hızlı ise yeni modelde de kararlar hızlı alınıyor. En önemlisi de, yerel yönetimlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde de iki başlılık olmuyor.”

Yani, Karaosmanoğlu, bu yeni sisteme destek isterken de yerel yönetimlerden örnekleme yapıyor.  

 


 

“Hayır” diyene

saygı duyuyor

 

Başkan Karaosmanoğlu anlatıyor:

“Geçtiğimiz günlerde hayır diyen bir vatandaşla tam 10 dakika tartıştık. İlla diyor ki, bu sistemle tek adamlık gelir. Gelmez diyorum, şimdikinden daha demokratik diyorum, ikna olmuyor. Yapacak bir şey yok. Vereceği oya saygı duyacağımı söyledim. Çünkü evet diyen de hayır diyen de bizdendir.”

“Keşke” diyorum. “AK Parti’de herkes halk oylamasına Başkan Karaosmanoğlu gibi yaklaşsa.”

 


 

Başkan, CHP’li hangi

belediyenin borcunu ödedi?

 

Karaosmanoğlu tabii ki uzun uzun yerel yönetimleri ve yaptığı hizmetleri anlatıyor. Belediye başkanlığında ilk dönemi…

“Kandıra Belediyesi’ne CHP yönetiminde iken icra geldi. Vatandaş, ‘Bana bir milyon 200 bin lira borçları var, icrayı çekmem’ dedi. Altı ay içinde bu borcu ödeyeceğimi ve bana güvenmesini söyledim. ‘Tamam’ dedi. Üç ay içinde borcu ödedim. Baklavayla geldi.”

 


 

Kimse düşünmesin,

yeniden başkan adayı

 

Zaman hızlı geçiyor ve 2019 yerel seçimlerine yalnızca 2 sene kaldı. Son 6 aynın seçim çalışması ile geçeceğini düşünürsek, bir buçuk yıl sonra başkan adayları belirlenmiş olacak.

Peki, Başkan Karaosmanoğlu bir kez daha aday olacak mı?

Sorunun yanıtını kendisi veriyor:

“Bana soruyorlar 4. dönem aday mısın diye. Ben hiçbir makama aday olmam, ben görev adamıyım, bana görev verildiği sürece sorumluluk almaya hazırım. Otur derler otururum. Kalk derler ka

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr