17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vali’nin spora bakışı, beni umutlandırıyor

01 Mart 2017 tarihli yazısı

Geçtiğimiz cuma günü gazete binamızda gerçekleştirdiğimiz 7’nci yıl kokteyline, gerçekten büyük bir ilgi vardı.

Başta gazetemizin sahibi Hayrullah Demiray’ın nezdinde olmak üzere, bizleri yalnız bırakmayan kent büyüklerine, sivil toplum temsilcilerine ve vatandaşlara bir kez daha teşekkür etmek isterim.

O gün kentte olan karşılığımızı görme fırsatımız da oldu bir bakıma aslında.

Gördüm ki, her düşünce ve platformdan insana, eşit ve adaletli bir yaklaşım gösterebilmişiz ki, hemen herkes o gün bizleri yanlız bırakmayarak programa teşrif ettiler.

Programa ilk gelen CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’dan, program sonunda bizleri yanlız bırakmayan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve İl Emniyet Müdürü Necati Denizci’ye kadar, hemen herkes oradaydı.

Sayın Valimiz ortalık biraz daha sakinleştiğinde geldiği için, kendisiyle küçükte olsa sohbet etme imkânımız oldu.

Yazılarımı takip edenlerin bildiği gibi, ben Vali Güzeloğlu’nun bu kent için büyük bir şans olduğunu düşünenlerdenim.

Kendisiyle şahsen ilk defa bu ziyaretinde tanışma fırsatı bulsam da, benim şans olarak tanımlama sebebim, kentle olan diyaloğu ve kurumlara yönelik yaklaşımlarıyla ilgili oldu hep.

Öyle ki; kara yollarında yaşanan  bir sıkıntıdan, taksi esnafının dertlerine, eğitimdeki kaliteyi arttırma çalışmalarından, sporda başarı hedeflerine kadar her yere el atan, yetişmeye çalışan farklı bir bürokrat Sayın Güzeloğlu.

Ziyarette özellikle spor konusuna değinerek, Mersin’deki görev süresinin sonunda geride bıraktıklarından verdiği örneklerden, Kocaeli’de spor konusunda önemli planları olduğunu anlamak mümkündü.

Mersin Valiliği’nden Kocaeli Valiliği’ne atanan Güzeloğlu buraya gelirken, geride futbolda bir Süper Lig temsilcisi, basketbolda kadın ve erkeklerde süper lig seviyesi olan en üst lig temsilcisi takımlar bırakarak ayrıldı.

Yanılmıyorsam voleybol, hentbol gibi salon sporlarında da benzeri başarıları olan takımlar Vali Güzeloğlu zamanında Mersin’de parladı.

Yani, yıllardır sporun adeta bir kenara itildiği, bırakın kentin markası Kocaelispor’u, salon sporlarının dahi sadece amatöre terkedildiği Kocaeli’de, tam da ihtiyaç duyulan yer ve zamanda, aranan isimdir Vali Güzeloğlu.

Bunu sadece geçmişte görev yaptığı kentlerde geride bıraktıklarından yola çıkarak söylemiyorum.

Mesela Kocaeli’nin tarihinde, kaç tane Vali profesyonelden, amatöre yerel kulüpleri ziyaret etmiştir biliyor musunuz?

Cevap: Bir.

Yalnızca Vali Güzeloğlu.

Kent bürokrasinin bu kentin spor kulüplerine verdiği değerin rakamsal karşılığı da, geçmişte maalesef işte budur.

Ama Vali Güzeloğlu oraya da el atarak, spor kulüplerinin sorunlarını, hedeflerini, fikirlerini alarak, hiç değilse dinleyerek kente bir şeyler katmak için harekete geçmiştir.

Umuyorum onu bu kentten çok erken uğurlamaz ve eğitim, istihdam gibi alanların dışında, spor konusunda da projelerinden daha fazla faydalanabiliriz.

Eğer Güzeloğlu bu kentte bir 3 yıl daha kalabilirse, ben inanıyorum ki zaferlerini izlemeye alıştığımız Kocaelispor’dan, tıklım tıklım dolu salonlarda izlediğimiz Nasaş Basketbol gibi takımları yeniden izleme fırsatı bulacağız.

Hepsinden önemlisi, bürokraside böyle bir vizyonun da olduğunu farketmiş, yaşamış bir toplum olarak, daha azına itibar etmeyeceğiz.

Ben o günlerin çok uzak olduğunu hiç zannetmiyorum.

 

VALİ

 

TRAMVAY KONUSUNDA VATANDAŞ DA EĞİTİLMELİ

Dün, Akçaray hattında faaliyete geçecek 12 tramvaydan 2’ncisi de, otogar bölgesinde raylara indirildi.

Umarım, çok yakında bu tramvaylara binip seyahat etme şansına da erişeceğiz.

Tramvay inşaatını bir kenara bırakırsak, aslında işin bir de istihdam ve güvenlik boyutunu da konuşmak gerek.

Çünkü tramvay, kentimizde alışık olduğumuz bir toplu taşıma sistemi değil.

Tramvay yollarının belli bölgeleri yaya, belli bölgeleri araç trafiğine açık olacak.

Ve bizler bu trafiğe alışana kadar, belki de üzücü hadiseler yaşayacağız.

O yüzden, bence bu tür hadiselere yönelik olarak hem fiziki koruma tedbirlerinin, hem de vatandaşın eğitimine yönelik çalışmaların bir an önce başlatılması gerekiyor.

Yep yeni bir trafik hattı olan tramvay hattı konusunda, vatandaşı bilgilendirme yönünde bence biraz geç kalınıyor.

Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve KocaeliKent Konseyi işbirliğinde, öncelikle sivil toplum temsilcileri ve öğrenciler üzerinden başlamak kaydıyla, bazı eğitimlerin düzenlenmesi elzemdir.

Çünkü şehir içi trafiğini rahatlatması ve kente görsel bir değer kazandırmasının yanı sıra, sonu yaralanma, hatta ölüme kadar varabilecek olan, günlük hayatımıza ve alışkanlıklarımıza dair yeni bir olguyla da karşı karşıya kalacağız.

Maalesef tramvayın ilk defa kullanıldığı şehirlerde de, beklenmeyen zamanlarda istenmeyen kazalar hep yaşanmış.

Eskişehir, Konya, Bursa gibi şehirlerde yaralama ve hatta ölüme kadar varan bu kazaların temel sebebi de, tramvayla yaşama alışkanlığı olmamasından kaynaklanmış.

Bu konularda, tramvayın kullanıldığı şehirlerin geçmiş tecrübelerinden de yararlanılarak, söylediğim gibi özellikle öğrencilere yönelik eğitimleri çok önemsiyorum.

Bu konuda bizzat okullara gidilerek, çocuklara ve gençlere tramvayın güzergahları, yaya ve araç trafiğiyle olan ilişkisi çok geç olmadan anlatılmalıdır.

***

İstihdam konusuna gelecek olursak, tramvay sürücü (vatman) eğitimlerinin de yaklaşık bir ay kadar önce başladığını biliyoruz.

Teorik eğitimlerin yanı sıra, pratik eğitimler de verilirken eğitim alan sürücülerin yer aldığı bir fotoğraf paylaşılmıştı.

Paylaşılan fotoğrafta ise, hiç bayan sürücü olmaması dikkatimi çekmişti.

Toplumsal hayatta çoğu kez erkeklerle eşit muamele göremeyen, iş hayatında, siyasette, neredeyse her konuda eşitsizliğe uğrayan kadınların, bu konuda da ötekileştirildiğini düşünüyorum.

Mikro kredilerden, İŞKUR, MARKA gibi kurumların iş ve meslek eğitimlerine kadar pek çok konuda kadınlara destek verildiği bir dönemde, bu konuda önemli bir eksiklik yaşandığı aşikardır.

Büyükşehir Belediyesi’nin de kadınları KOMEK’teki pasta, yemek yapımı, el sanatları veya kanaviçe  kurslarına yönlendirmekten daha fazla desteklemesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Belki de benim bilmediğim başka programlarla destekliyorlardır da.

Ama en azından pek çok şehirde gördüğümüz kadın tramvay sürücülerini, kentimizde de yetiştirip, istihdam etsek az şey mi yapmış oluruz?

Sahi neden tramvay sürücü adayları arasında hiç kadın yok?

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem