22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

GTÜ, vakfı ile de rol model oldu

Galip Ataman

01 Mart 2017 tarihli yazısı

 

Kocaeli’nin ikinci üniversitesi olarak Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) yerine kurulan Gebze Teknik Üniversitesi’ni (GTÜ) 4 Kasım 2014 tarihinden buyana takip ediyorum.

Rektörü Prof. Dr. Halük Görgü’nün, GYTE’nin 22 yıllık mirasına sahip çıkışını ve ezber bozan başarılı projelerini takdir ederek izliyorum.

GYTE’den devir aldığı genç ama donanımlı ve deneyimli akademik kadrosu ile kısa sürede Türkiye’ye “rol model” olma çabalarını gurur duyarak yazıyorum.

Bugün GTÜ’nün son yıllarda yakaladığı akademik ve bilimsel başarı öyküsü yerine Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun destekleri ile kurularak Resmi Gazetede yayınlanan

“Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı”ndan bahsedeceğim.

GTÜ’yü dünya üniversitesi yapacak kaynağı sağlayacak iş dünyasının saygın isimlerinin yer aldığı “Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı”nın kuruluş öyküsünü anlatacağım.

Bilime evrensel düzeyde katkılar yapacak, doğruları sorgulayıp araştıracak üstün yetenekli öğrencilerinin sadece Türkiye’de değil dünyada yarışacağı ortamı hazırlamak için “Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı” kurucu üyeliğini severek kabul eden iş dünyasının saygın, başarılı, hayırsever iş adamlarını yazacağım.

4 Fakülte ve 9 bölüm ile lisans, 9 Enstitü ve 25 program ile lisansüstü eğitimi veren GTÜ’nün eğitim, öğretim, araştırma faaliyetleri, öğrenci bursları ile kültürel ve sosyal etkinlikleri için gerekli kaynağı sağlayacak herkese peşinen teşekkür etmek istiyorum.

 

fikri ışık basri güzeloğlu i.karaosmanoğlu halükl görgün

 

güler sabancı  ayhan zeytinoğlu

 

NEDEN GTÜ VAKFI

Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı, Gebze 1.Asliye Hukuk Mahkemesinin 29.12.2016 tarih ve E: 2016/243 K: 2016/445 sayılı kararının 23 Şubat 2017 tarih ve 29988 sayılı Resmi Gazetede yayınlanması ilde resmen kuruldu.

Birileri, “Her üniversitenin vakfı var” diyerek GTÜ Vakfını fazla abarttığımı düşünebilir.

Aynı amaçlar ile kurulan Kocaeli Üniversitesi Vakfı olduğunu söyleyenler de çıkabilir.

Doğrudur. Vakfın amaçları kağıt üzerinde aynı olsa da GTÜ Vakfı’nı farklı kılan, övgü ile yazmama neden olan nedenlerden ilki vakfın adını, ikincisi kurucularının Türkiye’nin seçkin ve saygın isimlerinden oluşmasıdır.

Kocaeli Üniversitesi Vakfı belirlenen başarılı öğrencilere vereceği üç beş kuruşluk bursu çelenk gelirlerinden, Kocaeli Valisi ya da bir kaç hayırseverin kapısını çalarak bulmaya çalışırken Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı ekonomik sorunları çoktan aşmış.

Konumuz; KOÜ ile GTÜ Vakıflarını karşılaştırmak olmadığına göre, Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı’na göz atalım.

Vakfın adının kısaltmasının yazılmaması, “üniversite” sözcüğünün olmaması dikkatimi çekti.

Vakfın adının kısaltmasının ve üniversite adının unutulduğunu sanmıyorum, haklı gerekçesi olduğunu düşünüyorum.

Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı kurucularına geçmeden önce saygın iş adamlarının, sanayicilerin neden üye olma gereği duyduklarına değinmek istiyorum.

 

GALİP HOCA İLAVE FOTO

 

Birincisi; Teknolojik gelişmelere öncülük eden, Türkiye’nin geleceğini inşa etmeye soyunmuş, model olma konusunda iddialı bir üniversite.

İkincisi; TÜBİTAK, TSE ve pek çok kurum ile yakın ilişkilere sahip olup imzaladığı protokollerle Ar-Ge altyapısını geliştirmiş, sahip olduğu olanakları artırması.

Üçüncüsü; Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK gibi kaynaklardan finanse edilen projelerle insansız hava aracı, elektrikli otomobil, biyolojik saat, kanser araştırmaları, savunma teknolojileri, nanoteknoloji gibi çağın gerekliliğini yansıtan önemli konularda çalışmalarını sürdürmesi.

Dördüncüsü; Üzerine düşen görevleri yerine getirirken ayrılan kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanımını mali saydamlık ve hesap verilebilirlik ilkelerine önem vermesi.

Beşincisi; deneyimli, donanımlı, genç, dinamik öğretim elemanlarının araştırma yanında dünya ile rekabet edebilecek öğrenciler yetiştirmesi.

Altıncısı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başta olmak üzere tüm siyasilerin, bürokratların, sanayici ve iş adamlarının takdirini kazanmış Prof. Dr. Halük Görgün gibi saygın bir rektörün GTÜ’nün başında olması.

 

GTÜ VAKFI KURUCULARI

Gebze Teknik Üniversitesinin vizyonuna uygun olarak hedeflediği noktaya en kısa sürede ulaşmasına katkıda bulunmak ve eğitim-öğretim alanında kamunun

yükümlülüklerini azaltmak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmek amacı ile kurulan Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı 80 Bin TL nakit sermaye ile kuruldu.

Yönetim Kurulu; Haluk Görgün, Abdurrahman Akyol, Vahit Yıldırım, Ayhan Zeytinoğlu, Celal Kaya’dan oluşturuldu.

 

2

 

İşte Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı’nı kuran 50 saygın isim;

Fikri Işık (Milli Savunma Bakanı), Hasan Basri Güzeloğlu (Kocaeli Valisi), İbrahim Karaosmanoğlu (Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı),

Prof. Dr. Haluk Görgün (Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü), Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu (TÜBİTAK MAM Başkanı), Radiye Sezer Katırcıoğlu (Kocaeli Milletvekili), Cemil Yaman (Kocaeli Milletvekili), Mehmet Ali Okur (Eski Milletvekili), Eyüp Ayar (Eski Milletvekili), Prof. Dr. Ali Ata (Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yrd.), Prof. Dr. Babür Özçelik (Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yrd.), Doç. Dr. Abdurrahman Akyol (Gebze Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri), Yrd. Doç. Dr. Hakan Karataş (Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı) Prof. Dr. İsmail Koyuncu (İstanbul Teknik Üniversitesi yönetim kurulu üyesi), Prof. Dr. Hüseyin Arslan (Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı), Refik Baydur (GEBKİM), Güler Sabancı (Sabancı Holding), Ali Kibar (Kibar Holding), Tuncay Özilhan( Anadolu Grubu), Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding), Adnan Naci Faydasıçok (Hasçelik), Vefa İbrahim Aracı (Koruma Şirketler), Fehmi Yıldız (Yıldızlar Holding), Orhan Güner (Vefa Holding), Osman Okyay (Kale Grubu), Sedat Silahtaroğlu (Silahtar Holding), Ahmet Bayraktar (Bayraktarlar Holding), Haluk İber (Kartonsan), Celal Kaya (Koçkaya Holding), M. Ertuğrul Alişan (Alişan Grup), Cavit Yücel (Yücel Boru), Murat Ayhan (Ayhanlar Holding), Ali Keskin (Peynirci Baba), Osman Üçüncü (KİBSAŞ), Ayhan Zeytinoğlu (KSO), Nail Çiler (GTO), Süheyl Erboz (İmes OSB), Adem Ceylan (Gebze Güzeller OSB), Osman Erkan (Gebze Plastikçiler OSB), Vahit Yıldırım (GOSB), Mehmet Yıldırım (Kömürcüler OSB), Yunus Çiftçi (TOSB), Eyüp Anlaş (Fikssan Fikstür A.Ş), Muzaffer Altıntaş (Altıntaş Turizm), Ömer Lütfü Arı (İBB Meclis Üyesi), Dr. Osman Saim Dinç, Adnan KÖŞKER (Gebze Belediye Başkanı),

Şevki Demirci (Çayırova Belediye Başkanı), Şükrü Karabacak (Darıca Belediye Başkanı), Ali Toltar (Dilovası Belediye Başkanı). 

 

 


CHP’NİN ŞİLİLİ REKLAMCISI,

“NEDEN HAYIR DİYORSUNUZ”

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin oylanacağı 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Referandumu için saflar belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve Devlet Bahçeli’ye sadık MHP’liler “evet” diyecek.

CHP, Devlet Bahçeli’nin karşısındaki MHP’liler, HDP, yüzde 1 oy alan partiler, FETÖ dahil üniter yapıya karşı olanların oyu “hayır”.

Gözler, referandumun kaderini belirleyecek yüzde 20’lerde olduğu söylenen “kararsız” seçmende.

O seçmenleri ikna eden 16 Nisan’ın referandum galibi olacak, zaferini balkon konuşması ile kutlayacak.

Referanduma 46 gün kala taraflara göz atalım;

AK Parti teşkilatlarını topladı, referandum startını verdi ve ilk mitingini, 15 Temmuz darbe kalkışmasının “kırılma noktası” Kahraman Kazan’da yaptı.

CHP referandumda “hayır” oylarının fazla çıkması için umudunu, “eski tüfek” Deniz Baykal ve Şili’de 1998 yılında yapılan referandumda “hayır” kampanyasını başarı ile yürüten reklamcı Eugenio Francisco Garcia Ferrada’ya bağlamış.

Baykal salon toplantılarında konuşurken, Şili’de diktatör Pinochet’nin kaybettiği referandumdaki “hayır” kampanyasını başarı ile yürüten Ferrada da CHP’nin davetlisi olarak Türkiye’ye geldi.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun organize ettiği ve CHP’lilerin katıldığı etkinlik sonrası CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

 

CHP’LİLERİ ŞOKE ETTİ

Şili’de 19 yıl önce “Diktatör Pinochet ile devam mı, tamam mı” referandumunda “hayır” kampanyasını başarı ile yürüterek sandıklardan “hayır” oyu çıkmasını sağlayan reklamcı Eugenio Francisco Garcia Ferrada, CHP’lileri kelimenin tam anlamı ile şoke etti.

Salonu dolduran CHP’liler, Eugenio Francisco Garcia Ferrada’nın ağzından, “diktatör” ilan ettikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bekledikleri cümleleri duyamayınca hayal kırıklığı yaşadı.

 

chp logo

 

İşte Ferrada’nın basın toplantısında söyledikleri, Ben bir haftadır buradayım. Hayır oyu ile ne önerildiğini anlamış değilim. Eğer ne istediğinizden emin olmazsanız, ülkeye politik mesaj veremezsiniz, hayal  üretemezsiniz başarılı olamazsınız. Benim Şili’de yaptığım, bir diktatöre karşı tanıtım kampanyası gibi bir şeydi. Mutluluğun ülkeye tekrar döneceği şeklindeydi. Ama buradaki durum biraz daha farklı”.

Şili’de kendisinin yürüttüğü kampanyanın diktatör Pinochet'e karşı  olduğunu, ülkesindeki durumun Türkiye’deki durumla aynı olmadığını vurgulayan  Garcia Ferrada, “Ben, bir diktatöre karşı tanıtım kampanyası düzenledim. Burada diktatör yok. Bu kampanyalar duygusal kampanyalardır. Türkiye’de farklı  insanların birlikte, huzurla yaşamasının sağlanması, birlikte mutlu şekilde  yaşamasının anlatılması, korkudan, kişisel hırslar ve  egodan kurtulmak lazım.”

Şilili reklamcı Garcia Ferrada CHP’lilere bir de tavsiyede bulunmuş, “Türkler hakkında öğrendiğim şey, bir yola ulaşmak  için çok fazla tartışıyorsunuz. Sonuç olarak güzel bir şey bu ama bir anda kayboluşa sebebiyet verebilir. Öncelikle bir yere gitmek için yapacağınız şeyin hükümete oy verenler için de güzel olması, farklı kültürleri çağırması lazım.”

 

1

 

CHP’nin büyük umutlar ile “hayır” kampanyasını yürütmek üzere Türkiye’ye getirdiği Şilili reklamcı Ferrada özetle, 14 yıl boyunca her seçimden zaferle çıkmak bir adamı diktatör yapmaz. Aksine iyi bir siyasetçi yapar. Gördüğüm kadarıyla sizdeki seçimler de çok özgürce yapılıyor” demek istemiş.

Ferrada hani haksız da değil. Türkiye’nin her şeyden önce birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, barışa, 15 Temmuz sonrası yakalanan “Yenikapı ruhuna” ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözüne ihtiyacı var.

Onu sağlayacak olan da; 16 Nisan için seçmenden “evet” ya da “hayır” oyu isteyen liderler.

Sonuç olarak; Şilili reklamcı Ferrada’nın CHP’yi hayal kırıklığına uğratmasını yadırgamadım.

1991 seçimlerinde ANAP lideri Mesut Yılmaz da kampanyayı, 1970 ve 1980’li yıllarda Fransa’da yapılan seçimlere damgasını vuran, Mitterand’a seçim kazandıran Fransız reklamcı Jacques Seguela ile yürütmüştü.

Sonuç, ANAP için de Mesut Yılmaz için de hüsran olmuştu.

Çünkü; Tamamen milli olan siyasal iletişim, siyasal propaganda evrensel olan futboldaki yabancıların başarısına benzemez.

Örf adetlerimizi, geleneklerimizi, kültürümüzü, sosyal ve ekonomik yaşantımızı, dini ve dünya görüşlerimizi, “Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet” sloganına yabancı reklamcıların Türkiye’de başarılı olması çok zor.

CHP’nin umudu Şilili reklamcı Ferrada nerede şimdi? Neden genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında değil?

Neden Türkiye’ye davet eden CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz ile görünmüyor?

CHP’ye hayal kırıklığı yaşatan, zaman kaybettiren reklamcı Ferrada yoksa ülkesi Şili’ye döndü mü?

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi