18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli, şampiyonluğu fazlası ile hak ediyor

Galip Ataman

27 Şubat 2017 tarihli yazısı

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kocaeli’deki “Gülen Yüzü” Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun eğitimden sağlığa, güvenlikten çevreye, her alanda elde ettiği başarılar sonrası mutluluğunu çoğu kez paylaşmışımdır.

Ama geçtiğimiz günlerde “Hoca Şampiyon” olduk derken gözlerinin içi gülüyordu, neşesine ve mutluluğuna diyecek yoktu.

TEOG ve LYS şampiyonlarının ödül törenlerini yapmış, birincileri ödüllendirmişti.

Kocaelispor’un şampiyonluğu da söz konusu değildi.

“Sayın Valiyi bu kadar sevindiren neydi? Kocaeli hangi konuda şampiyon olmuştu?” sorularının cevabını kafamda ararken imdada yine sayın vali yetişti.

“Galip Hoca, TOBB’a bağlı TEPAV’ın (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı)sosyal güvenlik kurulu verileri baz alınarak yaptığı istihdam raporunda yılsonu itibariyle Türkiye’de istihdamını en çok artıran yani şampiyon olan il Kocaeli oldu”dedi.

Hani haksız da değildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İstihdam Seferberliği” ilan ettiği bugünlerde, Kocaeli’nin 2016 yılı Türkiye İstihdam şampiyonu olması sıradan bir şampiyonluk değildi.

Sayın Cumhurbaşkanının talimatı doğrultusunda 2017 yılı istihdam hedefini en az 60 bin olarak açıklayan Sayın Güzeloğlu’nun vali olduğu ilin 2016 yılı istihdam şampiyonu olmasının bir anlamı vardı.

2016 yılı İstihdam şampiyonluğu önemli bir sorumluluk verirken 2017 yılı için açıklanan hedefler için de anlamlı bir referans oldu.

Sayın Vali 2016 Yılı İstihdam şampiyonluğu ile moral buldu.

 

istihdam1

 

KSO, KOTO, GTO başkanlarına, sanayicilere, iş adamlarına, OSB Başkanlarına istihdam konusundaki güveni bir kez daha arttı.

200’ü aşkın gümrük bölgesine Avrupa’nın 4’ncü büyük limanlarından Türkiye’nin yüzde 18 ihracatı ve yüzde 25 ithalatını gerçekleştiriyor olması Kocaeli’nin istihdam şampiyonluğunun tesadüf olmadığının göstergesi idi.

13 organize sanayi bölgesi, teknoparkları, Ar-Ge merkezleri, Bilişim Vadisi ile Kocaeli sadece istihdam şampiyonu değil bilgi ekonomisine ve bilgiye dayalı dönüşüm sürecine öncülük etmesi, model olması yadırganmamalıdır.

Sayın Vali, yılsonuna kadar yaklaşık 60 bin kişilik bir istihdam sözü verirken abartmadığını, 2016 istihdam şampiyonluğu ile bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

GÜNLÜK TAKİP EDİLİYOR

TOBB’a bağlı TEPAV’ın (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) sosyal güvenlik kurulu verilerini baz alarak yaptığı istihdam raporunda yılsonu itibariyle Türkiye’de istihdamını en çok artıran ilin Kocaeli olduğunu açıklamasının ardından Sayın Valinin açıkladığı 60 bin istihdam hedefine ulaşmanın zor olmadığını düşünüyorum.

KSO, KOTO, GTO’nun açıkladığı 45 bin rakamına diğer paydaşların ruhunu ve heyecanını kattığımızda 60 bin değil daha fazla istihdam sağlanacağına inanıyorum.

Sayın vali en çok “uç beyi, uç hanımlar” dediği 107 iş ve meslek danışmanına güveniyor.

Sahaya dağılan iş ve meslek danışmanları topladıkları verileri her Cuma günü Vali Güzeloğlu başkanlığında toplanarak değerlendirecekler, aksayan yanları, eksikleri gidermek için özveri ile çalışmaya devam edecekler.

Açıklanan 60 bin istihdam hedefini yakalamak ve sürekli kılmak için sadece Vali Güzeloğlu’nun gayretleri, odaların ve tüm paydaşların çabaları, iş ve meslek danışmanlarının sahadaki çalışmaları yetmez.

İşçi istihdam etmek isteyen işverenlerin taleplerini geri çeviren işsizlerin durumunu da masaya yatırmak, mercek altına almak lazım.

 

istihdam

 

Bir yerde bir yanlış var. Büyükşehir Belediyesi KOMEK, Kocaeli Valiliği Halk Eğitim Merkezlerine kayıtlı kursiyerler için açılan kursların sanayici ve işverenlerin istekleri doğrultusunda açılmadığını gösteriyor.

Açılan kursların kurumların isteği değil de yapılacak çalışma sonrası işyerlerinin ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirecek şekilde açılmasına özen gösterilmesi 60 bin istihdamın zorlanmadan kapatılmasında etkili olacaktır.

Kocaeli’de istihdam seferberliğinde sorun yaşanmayacak, 57 bin iş-size3 karşılık açıklanan 60 bin istihdam hedefi yakalanacaktır.

Ama resmi kayıtlara göre 3 milyon 715 bin işsizin olduğu Türkiye için aynı şeyi söylemek zor.

Her yıl bir milyon kişiye iş bulunması gereken ülkemde bu rakam 300-400 bini geçmiyorsa işimiz zor demektir.

Mevcut işsizler ordusuna yeni işsizlerin katıldığını dikkate aldığımızda Sayın Cumhurbaşkanı’nın “İstihdam Seferberliği” ilan etmesinin önemi daha da iyi anlaşılıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile başlatılan diğer illerdeki çalışmaları onlara bırakalım biz Kocaeli’ye bakalım.

Yaşanan siyasal ve toplumsal tehditlere, teröre, darbe girişiminde bulunan hainlere rağmen Türkiye’nin her zorluğu aşacağına inanan Sayın Güzeloğlu istihdam sorunun aşılmasında da Kocaeli Valisi olarak önemli katkı verecektir.

Açıkladığı 60 bin rakamının üstünde bir rakama ulaşacak, 2017’de de İstihdam Şampiyonluğunu kimseye kaptırmayacaktır.

 

 

BAHÇEŞEHİR OKULLARI

30 MİLYON TL’YE SATILDI

 

Kocaeli’nin en başarılı eğitim kurumlarından Kartepe’de bulunan “Bahçeşehir Kocaeli Özel Okulları” 30 milyon TL’ye satıldı.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseden oluşan “Bahçeşehir Kocaeli Özel Okulları”nın isim hakkını ve yer tapusunu müteahhit, iş adamı, gazete patronu Macit Haldız’ın oğlu Recep Haldız aldı.

“Bahçeşehir Okulları sahibi Enver Yücel neden sattı? Müteahhitlik yapan Recep Haldız neden aldı?” bilmiyorum.

Doğa Okullarının satılacağı konuşulurken Bahçeşehir Okullarının satılması Benim için sürpriz olurken kafamdaki sorulara cevap arıyorum, bulamıyorum.

Türkiye genelinde 69 kampüs, 141 okulda 30 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren Enver Yücel’in 30 milyon TL’ye ihtiyacı olduğu için okulun adını ve yerini sattığını sanmıyorum.

2023 yılında üç kıtada 350 okula ulaşarak dünyanın en büyük, başarılı ve saygın eğitim kurumlarından biri olmayı hedefleyen Enver Yücel’in neden böyle bir satışa “evet” dediğini anlayamıyorumç.yoruz.

“Kaliteli eğitim her çocuğun hakkıdır” inancı ile ülkemizin her köşesinde ve her bölgesinde kampüs açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşayan Enver Yücel’in küçük hesaplar içinde olduğuna da ihtimal vermiyorum.

Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel’in satış ile ilgili açıklamasında kullandığı ifadelerde samimi olduğunu da düşünmüyorum.

Yakında kokusu çıkar. Haydi hayırlısı.

 

bahçeşehir.

 

HALDIZ, PARADAN SORUMLU!

“1Enver Yücel neden satı? Recep Haldız neden aldı?” sorularının cevabını zamana bırakıp bugüne bakalım.

Öğrendiğim kadarı ile Recep Haldız , okulun adını ve yerin tapusunu almış.

Okulun başarılarına gölge düşürecek hiçbir telkinde bulunamayacak, yönetimin aldığı kararlara müdahale edemeyecek.

Bahçeşehir Kocaeli Özel Okulları dün olduğu gibi bugün de uygulamalarına aynen devam edecek.

Recep Haldız’ın sadece para işlerine karışacağı söyleniyor.

Umarım gelecek şekilde de öyle olur. Bahçeşehir Okullarının TEOG ve LYS’deki başarılarını engelleyecek müdahaleler yapılmaz.

Neymiş efendim, Recep Haldız yönetime müdahale ederse sözleşme tek taraflı iptal edilecekmiş!

Ben inanmadım. İnanan varsa beri gelsin.

Sahi Recep Haldız neden hiç ilgisi olmayan bir alan için 30 milyon TL’yi gözden çıkardı.

Kulağıma ve aklıma öyle şeyler geliyor ki! Neyse.

Recep Haldız’a, belki de Nuh Çimento’nun yıkılan cezaevi yerine yaptıracağı okul ihalesini aldıktan sonra ilham gelmiştir. Olamaz mı?

İnşaat işlerinden sonra Özgür Kocaeli Gazetesini alıp, Büyük Kocaeli Gazetesini çıkararak medyaya giren, Bahçeşehir okullarının isim hakkını alarak “eğitim dünyasında ben de varım” diyen Haldızlar yarın sağlık sektörüne de el atarlarsa şaşmam!

 

VELİLER VE ÖĞRENCİLER

Bahçeşehir Okullarının satılacağını günler öncesi öğrendim. Macit haldız ile konuştum. Yazmamı rica edince çöpe attım.

Ama velilerden ve öğretmenlerden o kadar çok arayan var ki. Herkes tereddüt ediyor. “Bu sene tamam da gelecek sene ne olacak?” diyerek samimi cevap arıyorlar.

Gördüğüm kadarı ile Haldız ailesi medya sektöründe olduğu gibi eğitim alanında da müdahil olmayacak ya da olamayacak.

Öğretmenler için garanti veremem ama veliler ve öğrenciler rahat olsun.

Haldız ailesi kurulu düzeni bozmayacak. Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyecek.

Bahçeşehir Özel Kocaeli Kocaeli’nin en başarılı öğrencileri ile TEOG ve LYS’de şampiyonlar çıkarmaya devam edecek.

Recep Haldız yanılır da müdahale ederse 11 yıllık birikime, deneyime, başarıya yazık eder.

 

TEŞEKKÜRLER KOCAELİ

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” olarak 7. Yaş günümüzü Cuma günü kutladık.

Vali Hasan Basri Güzloğlu başta olmak üzere bürokrasinin, siyasetin, üniversitenin önemli isimleri yaş günümüzde bizi yalnız bırakmadı.

Mazeretleri nedeni ile katılamayanlar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık başta olmak üzere mutluluğumuza telefon ederek, telgraf çekerek, çelenk ve çiçek göndererek ortak oldular.

 

vali

 

Veli nimetimiz değerli okurlarımız her zaman olduğu gibi yaş günümüzde de bizi yalnız bırakmadılar.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”ni okumaya, okutturmaya devam edecekleri mesajı verdiler.

Sevgili okurlar, mütevazi olmadan bir tespitimi paylaşmak istiyorum.

Kocaeli’nin tüm gazetelerinde çalışan, yarım asrı geride bırakan bir gazeteci olarak ilk kez bu kadar keyif aldığım bir yaş gününe ev sahipliği yaptım.

Her gazetenin yaş günleri elbette farklı kutlanmıştı ama “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin ki çok farklı idi.

Neden mi? Birlik, beraberlik, kardeşlik, barış mesajlarının verildiği bugünlerde siyasi yelpazenin tüm renkleri “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” çatısı altında yan yana gelmişti.

 

VALİ.

 

Siyasi ve dünya görüşleri farklı okurlarımız bizi yalnız bırakmamıştı.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” bir ilk’e imza atarken “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nin herkese hitap eden, her kesimden okurun aradığını bulabileceği bir gazete olduğunu da göstermiş oldu.

Gazetemizin 7. Yaş günümüz nedeni ile hazırladığı dergiyi de okumanızı özellikle öneriyorum.

Siz okurlar “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”ni sahiplenerek okuduğunuz, yeni okurlar kazandırdığınız sürece sizlerin, toplumun, demokrasinin, barışın, özgürlüğün sesi olmaya devam edeceğiz.

 

yaŞGÜNÜ 1

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem