19 Temmuz 2019 Cuma

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

2041’e kadar su sıkıntımız yok

24 Şubat 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yapılan Tarım Çalıştayı’nın raporu geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

İlginçtir rapor üzerine kentte pek fazla yorum ya da haber de yapılmadı.

Ben rapora şöyle bir göz gezdirdiğimde, en dikkatimi çeken kısım Kocaeli’deki içme suyu hakkında açıklanan sonuçlar olmuştu.

Raporda, sınır değer olarak belirlenen kişi başına 1000 metreküp içme suyu miktarı, Kocaeli’de 800 metreküp olarak belirtilerek, Kocaeli’nin su fakiri ülkeler sınıfında yer aldığı vurgulanıyordu.

Ben de bu çalıştay raporunu değerlendirmesi için, konunun bir numaralı uzmanı Kocaeli’nin en büyük kamu kurumlarından İSU’nun Genel Müdürü İlhan Bayram’la konuştum.

İlhan Bayram’ın açıklaması, aslında demografik olarak başka bir soruna da işaret ediyor.

Nüfus.

Bayram diyor ki; “Su fakiri demek çok ağır olur. Hem Türkiye’nin yüzde 25 nüfusu bu bölgedeyse, hem sanayinin ana üssü bu bölgedeyse doğal olarak bu bölgenin kaynakları nüfusa yetmiyor.İstanbul, Bulgaristan sınırından su götürüyor. Bizim kendi barajlarımız bize şu an için yetiyor ama yetmediği zamanlarda Sapanca’dan su çekiyoruz. O da bizim bölgemiz sayılır aslında. Vilayeti ortaktır Sapanca’nın.”

Kendisine kurumların ortak hazırladıkları raporda yazanları hatırlatıyor ve “Raporda, dünya ortalaması kişi başına 1000 metreküp, bunun altı su fakiridir. Türkiye  ortalaması 1400 metreküp, Kocaeli ise 800 metreküptür deniyor raporda.” diyorum.

2041’E KADAR SUYUMUZ YETER

Cevaben, “O rakamlar doğrudur. Ancak Kocaeli’nin alanı küçük. Nüfus yoğunluğu ve sanayi oranı yüksek. Dolayısıyla kişi başına düşen su miktarı düşük oluyor. Geçen sene 157 milyon metreküp su kullanmışız Kocaeli’de. Bu kadar su kullanan bir şehire, biz su sıkıntısı da çektirmedik. 2041’e kadar da elimizdeki rezerv bize yeter. Küresel ısınmanın etkisiyle, bizim bölgemizde 7 ile 10 yılda bir kuraklık yaşanıyor. 2006’da böyle bir sıkıntı çektik. Sonra 2014’te çektik. 7-8 yılda bir kış aylarında yeterince yağış alamıyoruz. Yaz aylarındaki yağış, ani gelip gittiği için akıp gidiyor. Faydalanamıyorsunuz o sudan.” diyor.

İlhan Bey’e olağanüstü dönemler için ne gibi önlemler alındığını  soruyorum. O da;  “Birincisi, kaynakların çeşitlendirilmesi. Bizim Yuvacık Barajı’ndan başka faydalanabildiğimiz su kaynağı yoktu. Yuvacıktan sonra, Sapanca hattı yapıldı. Sapanca Gölü yedek olarak devreye alınmış oldu. Onun yanında Kandıra bölgesinin nüfusu özellikle yazın 15 kat artıyor. Kaynaklar da 15 kat küçülüyor. Oraya baraj yapmak zorunda kaldık. Namazgâh Barajı, Körfez İlimtepe üzerinden bu tarafa da su nakli yapabiliyoruz. 25 milyon metreküplük bir barajdır. Nerelerde ne kaynağımız varsa, üzerine bir arıtma tesisi kuruldu. En son 2014’te yeraltı suyu rezervlerini de devreye aldık. 86 tane dev kuyu açıldı ama şu anda ihtiyaç yok ve yedekte duruyor.

Suyun hesabı bakanlıkta da yapılıyor. Şu anda Sakarya tarafında Mudurnu Çayı’nın üzerinde Ballıkayalar Barajı’nı yapıyor. Bu baraj 200 milyon metreküplük bir baraj. O baraj da bu tarafı besleyecek. Karamürsel bölgesinde de İhsaniye Barajı’nın çalışmaları DSİ tarafından başladı. Su için sadece bugünü hesaplarsanız, batarsınız. En azından 5 yıl ilerisini düşüneceksiniz. Bizim kaynaklarımız normal şartlarda bizi 2041’e kadar götürüyor. Ama olağanüstü şartlar için, bu barajları yapıyoruz.”

TÜPRAŞ SAPANCA’DAN SU ALMIYOR

Sapanca Gölü’nün kullanımı ve Sakarya Su İdaresi’nin Tüpraş hakkındaki yorumunu sorduğum Bayram, Sakarya’nın bu konuyu farklı kullandığını söylüyor. “Sapanca Gölü’nden kurak dönemde biz su çekerken, ki Sakarya’da oradan su alıyor, seviye 3 metre kadar düştü. Tüpraş buradan su almasın diye Sakarya o zaman bu durumu başka türlü kullandı. Tüpraş şu anda Sapanca’dan su almıyor. Tüpraş Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından bir tanesi. Bizim de sorumluluk bölgemizde. Bana su ver dediği zaman, biz ona bir şekilde su bulmak durumundayız. O zaman biz, Tüpraş’ın olduğu bölgedeki atık su arıtma tesisimizden kullanma suyu vermeye başladık. Masraflarını da onlar karşıladılar. 2016’da o arıtmadan 14 milyon metreküp gri su vermişiz Tüpraş’a. 2016’da Kocaeli sanayisine 15 milyon metreküp gri su olarak bilinen, geri dönüşüm suyu vermişiz. Yani biz su konusunda çok hassas ve ileriye dönük hamleler yaparak çalışıyoruz. O rapordaki sonuçlar doğrudur ancak biz önlemlerimizi ona göre alıyoruz. Çok olağanüstü durular yaşanmazsa, su sıkıntısı çekmeyiz.”

 

İLHAN BAYRAM

 

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ın açıklamalarından benim anladığım şu; dünya literatüründeki ortamalara göre gerçekten de Kocaeli’de kişi başına içme suyu miktarı düşük. Ancak bunun sebebi suyun azlığından değil, nüfus yoğunluğunun fazlalığından. Bunun için de çeşitli çareler üretilmeye çalışılıyor.

Yapılan ve planlanan barajlar var. Bunun dışında sanayide arıtma su yani gri su kullanımı teşvik ediliyor ki, Bayram’ın söylediğine göre 90 milyon metreküpe kadar gri su verme potansiyeli var Kocaeli’nin.

2016 yılında 40 milyon metreküp su kullanan sanayide, bu miktarın15 milyon metreküpü gri sudan karşılanmış. Eğer bu miktarı biraz daha arttırabilirsek, sanıyorum içme suyunda kent de rahatlayacak.

Gri suyun fiyatlandırması daha düşük olduğu için, sanayi de bu işten kârlı çıkacak.

Bu nedenle, sanayinin de gri suya daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor.

Bu konuda çeşitli teşvikler yapılıyormuş lâkin ben de buradan bir kez daha sanayi kuruluşlarına bu çağrıyı yapmış olayım.

Bu arada Bayram’a, Yahya Kaptan ve Sanayi Mahallesi’nde yağmur suyu bertarafında yaşanan problemleri, su fiyatlarını ve daha bir kaç önemli konuyu da sordum.

Onları da pazartesi günü okuyabilirsiniz.

 

yuvacık barajı

 


BİZİM YAKA 7 YAŞINDA

Bugün Bizim Yaka Gazetesi’nin 7’nci yaş gününü kutluyoruz.

Gazetenin imtiyaz sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Hayrullah Demiray’ın büyük özverisiyle, Başiskele’de başlayan yayın hayatını İzmit’te sürdüren bu gazeteyle benim tanışmam, 2015 yılının eylül ayına denk gelir.

O gün bu gündür Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptığım bu gazetede, başından beri büyük bir özveriyle çalışmaya gayret ederek, siz okuyucularımıza en doğru, en güncel haberi, en iyi baskıyla vermek için uğraştık.

Bu süreçte bizleri hep destekleyen, başta Hayrullah Demiray olmak üzere, birlikte çalıştığımız tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkür etmek, gönül ve emek borcumuzdur.

Bugün yine birbirinden değerli ve pırıl pırıl çalışma arkadaşlarımızla birlikte sürdürdüğümüz bu yolculukta, 7’nci yılımızın mutluluğunu yaşamak hepimize nasip oldu.

Genel Koordinatörümüz Çetin Gürol, Yayın Koordinatörümüz Mevlüt Sosyal, gazetenin benden sonra en eskisi muhabirimiz Muharrem Şenol ve Pınar Gül, internet editörümüz Gülşah Yücel, zanaatkâr grafikçilerimiz Mustafa Yazıcı ve Derya Portakal, satjyerlerimiz Damla Güldal, Bengisu Sarıyıldız ile birlikte, bundan sonra da gerçek haberin doğru adresi olma yolunda çalışmaya devam edeceğiz.

Nice 7 yıllara beraberce girmek dileğiyle.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem