20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Suadiyeli İlyas Hoca, kOÜ İletişim için şans olabilir

Galip Ataman

22 Şubat 2017 tarihli yazısı

 

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. İlyas Akhisar geçtiğimiz günlerde göreve başladı.

Üniversiteyi kente tanıtmak, yerel medya ile bir türlü kurulamayan ilişkileri gerçekleştirmek üzere dekanlık koltuğuna oturan sayın hocamıza “hoş geldiniz” diyor, başarılar diliyorum.

Yerel basının güçlü, patronların tüccar, genel yayın yönetmenlerinin kompleksli ve kaprisli, köşe yazarlarının duygusal olduğu İzmit’te, Kocaeli’de iletişim fakültesi dekanlığı yapmak zor.

1998 yılında Anıtpark’ta açılan, 17 Ağustos depremi sonrası Hereke’de prefabrikelere taşınan, 2002 yılından buyana Ciner Grubunun Umuttepe’de yaptırdığı binasında eğitime devam eden iletişim fakültesi güçlü kadrosuna rağmen yerel basın ile diyalog kurmadı.

Umarım İlyas hoca; Kocaeli’yi yönetmeye soyunan, reklam pastasından daha çok pay almak için iletişim fakültesi mezunlarını sahipleniyor görünen yerel medya ile aralarındaki kara kediyi kovar, erimeyen buzları eritir.

 

KİMLER GELDİ, KİMLER GİTTİ

Kurulduğu 1998 yılından buyana binlerce öğrenci yetiştiren ve mezun eden KOÜ İletişim Fakültesi’nde, 4’ü iletişim kökenli olmak üzere 9 dekan görev yaptı.

Sırası ile kurucu dekan Prof. Dr. Ertuğrul Köroğlu tıp, Prof. Dr. Hamdi Yılmaz hukuk, Prof. Dr. Şermin Tekinalp iletişim, Prof. Dr. Hasret Çomak iktisat, Prof. Dr. Hülya Yengin iletişim, Prof. Dr. Hasan Akbulut iletişim, Prof. Dr. Füsun Alver iletişim, Prof. Dr. Sadettin Hülagü tıp, Prof. Dr. İlyas Akhisar iktisat kökenli.

İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde 2000-2015 yıllarında aralıksız 15 yıl hocalık yapan biri olarak Ertuğrul hoca dışında 6’sı ile çalıştım ama tamamını tanıyorum, hepsi ile iyi diyaloglarımız oldu.

.

Eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri Prof. Dr. Hasret Çomak’ı saymazsak.

Saymazsak diyorum. Çünkü, yazdığım bir yazı sonrası açtığı ceza ve tazminat davaları Yargıtay Ceza ve Hukuk Dairelerinin 11 yıl sonra lehime verdiği kararların yerel mahkemelerce de yerine getirilmesi ile her iki davadan da aklandım.

20 yıllık dostum Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün rektörlük koltuğuna oturmasının ardından 2015 yılında derslerimi bırakmak zorunda kaldım.

Son bir not; İletişim Fakültesinde dekanlık yapan hocalardan hiç birisi iletişim fakültesinden ayrıldı.

İletişim kökenli hocalarımız İstanbul’da özel üniversitelerin iletişim fakültelerinde görev yapıyor.

İletişim kökenli olmayan Ertuğrul, Hamdi, Hasret hocalar ise emekli oldular.

Dileğim; İzmitli olan, Suadiye’de doğup büyüyen, Suadiye ilkokulu, İzmit İmam Hatip Ortaokulu ve İzmit İmam Hatip Lisesinde okuyan, bölgeyi çok iyi tanıyan, emekli işçi Zeki Akhisar’ın 4 oğlundan biri olan İlyas hoca uzun süre iletişimin başında görev yapar.

Yerel medya ile 19 yıldır kurulamayan diyalogu kurar, iletişim fakültesini Kocaeli Üniversitesi’nin kente açılan penceresi yapmayı başarır, daha çok iletişim mezununun iş ve aş bulmasına vesile olur.

Yerel medya yöneticileri ile diyalog kurmak için iyi niyetli yaklaşımlar sergileyen önceki dekanlar gibi bekledikleri ilgiyi göremeyince “pes” etmez.

 

İLYAS HOCA ŞANS OLABİLİR

Prof. Dr. Füsun Alver, 1 Ekim 2016 tarihinde iliğini kestiğinde İletişim Fakültesinin kadrolu profesörleri Emel Şerife Baştürk Akca (Gazeteceilik), İdil Sayımer (Halkla İlişkiler), Nigar Pösteki (Radyo Televizyon ve Sinema), Cem (Pekman Reklamcılık) varken dekanlığı rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü  üstlenmişti.

Prof. Dr. Nigar Pösteki, iletişim fakültesine değil de güzel sanatlar fakültesine dekan yapılınca iletişime dışarıdan bir ismin atanacağı kesin gibiydi.

Prof. Dr. İlyas Akhisar İletişim Fakültesi Dekanlığı koltuğuna sessiz sedasız oturdu.

İletişim Fakültesi içinden bir iletişimcinin değil de dışarıdan bir ismin dekan görevlendirilirken 9 dekandan 4’ü iletişim kökenli, 2’si tıp, 2’si iktisat, biri hukuk profesörü olması “iletişim fakültesinin kaderi” savını doğruluyor.

İlyas hocanın neden tercih edildiğini biraz araştırınca yadırganmaması gerektiğini, aksine iletişim fakültesi için bir şans olabileceğini düşündüm.

 

dekan

 

İletişim Fakültesi’nin 53 yaşındaki Suadiyeli Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar sıradan, sahipsiz bir isim değil.

İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü 1998 mezunu, akademik kariyerine Marmara Üniversitesinde devam etmiş, 2010’da doçentliğe, 2015’te profesörlüğe yükselmiş.

Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı iken 2016 yılında rektörlüğe aday olmuş, seçimini kaybedince 25 Aralık 2016’da Kocaeli Üniversitesi’ne atanmış.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık gibi imam hatip çıkışlı, ODTÜ’lü değil ama İTÜ matematik Bölümü mezunu, öğretmen kökenli.

Kırklareli Üniversitesi Rektör adayı iken “Ortak Akıl Güçlü Gelecek”

 sloganı şile verdiği mesajlara bakılırsa “Adaleti ve özgürlüğü benimseyen, demokrasi ve insan haklarını savunan, hak ve hukukun üstünlüğüne inanan, şeffaf, sosyal sorumluluk bilinci olan, bölgesel kalkınmaya öncelik veren” bir isim.

Daha da önemlisi, “Akademisyenlerin liyakatine önem veren, özerkliğine ve özlük haklarına hassasiyet gösteren” çağdaş, girişimci bir yönetici.

Bilimsel niteliklerini tespit etmek üzere görevlendirilen 5 profesör tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda gizli oylama sonucu KOÜ Yönetim Kurulunun 15 üyesinin 15’nin oyunu alan saygın bir akademisyen.

Çiçeği burnunda iletişim fakültesi dekanının referansları kuvvetli olduğuna göre Kocaeli Üniversitesi için bir şans.

İlk günden Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı sevgili Çetin Gürol ile görüşme ihtiyacı duyması iletişim fakültesi-medya diyaloğunun kurulması için 19 yıldır beklenen ve aranan bir isim.

Buraya kadar her şey güzel. Ancak henüz tanışma fırsatım olmayan İlyas hoca; İzmitli olma özelliğini avantajını kullanırken iletişim fakültesini Eğitim-Bir-Sen ve mezun olduğu okulun yöneticileri ile yönetmeye kalkar ise ilk günden kendisine güvenenleri mahcup eder.

İletişim fakültesi-medya ilişkisini gerçekleştireceğine inananlara hayal kırıklığı yaşatır. 

Kırklareli üniversitesi Rektör adayı iken verdiği, “Adaleti ve özgürlüğü benimseyen, demokrasi ve insan haklarını savunan, hak ve hukukun üstünlüğüne inanan, şeffaf, sosyal sorumluluk bilinci olan, bölgesel kalkınmaya öncelik veren, akademisyenlerin liyakatine önem veren, özerkliğine ve özlük haklarına hassasiyet gösteren bir isim” mesaj akademisyenler dahil kamuoyunda herkesi şaşırtır.

“İlyas hoca samimi değilmiş, açıklamalar bir seçim yatırımıdır” demeye başlar.

Takdir, tercih hocamızın. Yolu açık olsun, Allah utandırmasın!

 

YAŞ GÜNÜMÜZE BEKLİYORUZ

 

Sevgili okurlar,

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, 24 Şubat Cuma günü 7. Yaş Gününü kutlayacak.

Saat 14.30’da Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerindeki gazete binamızda kutlayacağımız yaş günümüzde tüm okurlarımız ile birlikte olmak istiyoruz.

Hepiniz Bizim Yaka Kocaeli Gazetesinin davetlisisiniz.

Bekliyoruz.

 

bizimyaka-logo

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi