20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milli eğitimde yönetici formasyon eğitimi başladı

Galip Ataman

20 Şubat 2017 tarihli yazısı

 

Kocaeli milli eğitimi, 368 bin öğrenci ve 22 bin öğretmen ile büyük ve saygın bir aile.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik eğitimde kaliteyi arttırmak, sınavlarda başarı çıtasını yükseltmek için özveri ile çalışıyor, hazırladıkları projeleri hayata geçiriyorlar.

Hafta sonu milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ile eğitimde kaliteyi arttırmak için alınan önlemleri, çapılan çalışmaları konuştuk.

Rasim hoca ilki 2015 yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi işbirliği ile hazırlanan ODAK  (Kocaeli Ortaöğretim Değerlendirme ve Akreditasyon) Projesi’nde olumlu sonuçlar alındığını söyledi.

Kocaeli’nin 2015 yılında 62.60 olan puanının 20162da 70.98’e çıktığını anlatırken, “Sadece öğretimin değil eğitim hizmetinin de niteliğini arttırmak amacı ile okulların gerçek görevleri ve işlevlerini masaya yatırdık. 3.249 öğretmen, 4.752 veli ve 27.405 öğrenci olmak üzere toplam 35.406 eğitim paydaşına anket uyguladık. Alınan sonuçlar doğru yolda olduğumuzu, Sayın Valimizin belirlediği hedeflere ulaşacağımız konusunda bizi umutlandırdı” dedi.

Benzer toplantılar ile öğretmenlerin motivasyonunun daha da geliştiğinin, özgüvenlerinin arttığını, başarıya daha çok odaklandıklarının altını çizdi.

 

1

 

Görevdeki okul müdürleri ile yeni görevlendirilenlere yönelik TÜBİTAK TÜSSİDE işbirliği ile düzenlenen “Yöneticilik Formasyonu” sonuçlarının eğitime olumlu yansıdığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Gebze Teknik Üniversitesi ile imzalanan “Hizmet İçi Eğitim İşbirliği” protokolün amacını anlatırken bakın ne dedi, “Sayın Valimizin talimatı ile yaptığımız görüşmeler sonrası Gebze Teknik Üniversitesi imzaladığımız protokol doğrultusunda tüm eğitim kurumlarında planlayacağımız hizmet içi eğitimler ile öğrencilerin başarı seviyelerini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Eğitim programlarının geliştirilmesini, öğretmen yeterliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleriyle artırılmasını ve mesleki gelişimlerine destek olunması noktasında iş birliği ve koordinasyon sağlamayı öngörüyoruz. Amacımız sayın valimizin talimatları doğrultusunda Kocaeli’yi eğitim alanında en üst noktada model bir kent yapmaktır.”

 

SEMİNERLER BAŞLADI

Eğitim kalitesinin arttırmayı kendisine görev bilen ve dert edinen, alınan başarılar ile mutlu olan Rasim hoca ile eğitimi konuşmak başkalarını bilmem ama bana büyük keyif veriyor.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun Kocaeli’nde göreve başladığı 1 Ekim 2014 tarihinden buyana talimatları ve ürettiği projeler ile oldukça önemli mesafe aldıklarını söyledi.

Eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının daha yukarılara çıkarılması amacı ile

okul müdürlerine yönelik olarak hazırlanan seminerler, TUBİTAK TÜSSİDE (Türkiye Sevk ve İdare Enstitüsü) işbirliğinde geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız başladı.

Kocaeli İli Çevre Koruma Vakfı desteğiyle yapılan, ilk kez resmi ve özel ayırımı yapmadan tüm okul müdürlerinin katıldığı “Yönetici Formasyon Eğitim” seminerleri sonrası kimi yöneticilerin siyasi kimliklerini, dünya görüşlerini bir kenara bırakacaklarını, öğretmenleri ve velileri ötekileştirme alışkanlıklarından vaz geçeceklerini umuyorum.

13 Şubat’ta başlayan, 10 Mayıs’ta sona erecek seminerlerden beklentilerini sorduğum Rasim hoca, “Hizmet içi seminerleri, eğitim alanında  ülkemizde yaşanan değişime bağlı olarak okul müdürlerinin liderliği, okul başarısında oynadığı kritik rol, eğitimde politika geliştirme, öğretmen yetiştirme ve profesyonel gelişim gibi alanlarda okul müdürlerimizin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak üzere planladık. Eğitimlerin planlaması aşamasında tüm okul müdürlerimize öncelikli almak istedikleri konu başlıklarını öğrenmek ve belirlemek amacı ile anket uyguladık” dedi.

 

eğitim

 

Okul müdürlerinin isteği doğrultusunda “Stres Kontrolü ve Yönetimi, Etkili Konuşma ve İletişim Becerileri, Problem Çözme Teknikleri, Stratejik Yönetim” konu başlıklarından oluşan eğitim seminerleri İzmit, Gebze ve Gölcük ilçelerinde yapılacak.

Ayrıca araştırmacı yazar Özgür Bolat, dünyada ilk 50 öğretmen arasında yer alan eğitimci Dilek Livaneli, fark yaratan isimler kategorisine giren Engin Yılmaz ve Polat Doğru 28 Mart, 11 Nisan ve 10 Mayıs’ta Gebze ve İzmit bölgelerimizde ayrı ayrı olmak üzere 3 konferans verecek.

Müdür Çelik’e son olarak söylemek istediklerini sorduğumda cevabı, “Teşekkür etti. Eğitim kalitesinin artmasında, başarı çıtasının yükselmesinde bizlere yol gösteren, projeleri ile ufkumuzu açan, seminerlerin düzenlenmesine öncülük eden, geleceğimizi yönetecek ve yönlendirecek değerli evlatlarımızın yetişmesinde görev bilinciyle ve sorumlulukla hareket edecek öğretmen ve eğitim yöneticilerimizin kendilerini yenilemeleri adına alınan her kararda yanımızda olan, bizi yalnız bırakmayan Sayın Valimize şükranlarımı sunuyorum” oldu.

Yönetici Formasyon Eğitim seminerlerine katılan yöneticilerinden de eğitim kalitesini arttıracak, başarı çıtasını yükseltecek seminerlere konsantre olmalarını istedi.

Vali Güzeloğlu ve müdür Çelik, eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yükseltilmesi için yapılması gerekenleri fazlası ile yaptığına bundan sonrası yöneticilere ve öğretmenlere düşüyor.

 

POLİKLİNİKLERE EVET AMA YETMEZ

 

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi poliklinik sayısının artacağı, 3 kat daha büyüyeceği haberlerini okuyunca, 1994 yılında Tıp Fakültesi’nin kuruluş günlerine gittim.

Derince Sopalı’daki SSK Hastanesinin bir bölümünün üniversite hastanesi olarak kullanılması sırasında yaşananları, siyasilerin, sendikacıların ve bazı gazetecilerin karşı çıkışlarını hatırladım.

17 Ağustos 1999 asrın depremi sonrası hocalarımızın çadırlarda ve prefabrikelerde muayenehane ve ameliyat ettikleri günleri anımsadım.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin Umuttepe’de yapılmasına “istemezük” diyerek karşı çıkanlara aldırmadan hangi koşullarda yapıldığını düşündüm.

Ve Tıp Fakültesi kurucu dekanı, Kocaeli Üniversitesi “efsane” Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmet ile özlem ile andım.

Kocaeli Üniversitesi ile Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne katkı veren, sahip çıkan herkese teşekkür etmek istedim.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve ekibinin, “Poliklinik sayısını arttıracağız. Otopark sorununu çözeceğiz” açıklamalarından 2 yıl sonra da olsa tekrar gündeme getirilmesine üniversite hastanesinden hizmet alacaklar adına sevindim.

Umarım Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle ile yapılması planlanan 4 katlı poliklinik binaları, klinik uygulamalar merkezi açıklandığı gibi 2019 yılına yetişir.

Darısı, Sadettin hocanın rektörlük koltuğuna oturduğu 1 Aralık 2014 tarihinden önce ve sonra açıkladığı Anıtpark’a Ünibel açılmasına, Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi, 15 katlı 5 yıldızlı otel, ilk, orta, liseden oluşan özel eğitim kampüsü yapımına, Güzel Sanatlar, Mimarlık, Denizcilik Fakülteleri ile Konservatuvarın taşınmasına.

 

2

 

ÖNCELİK YOĞUN BAKIM

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde günde 2 bin 600 hastaya 123 poliklinik odasında hizmet vermesinin yetersiz olduğunu biliyorum.

Bölgenin prestij hastanesinin yeni poliklinik odalara ihtiyaç olduğunu da kabul ediyorum.

Üniversitemizin saygın hocalarımızın işine karışacak, ahkam kesecek değilim.

Ama 2016 yılında 1.109’u beyin, 866’sı kalp ve damar olmak üzere toplam 27.610 ameliyatın yapıldığı KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 17 “Yoğun Bakım Ünitesi” bulunuyor.

40 kapasiteli yapılan ancak 17’si çalıştırılan yoğun bakım ünitesinin yetersiz olduğunu dün olduğu gibi, bugün de eleştiriyorum.

İnsan yaşamını önemli ölçüde olumsuz etkileyen trafik kazalarının yoğun olduğu, riskli beyin, kalp ve damar cerrahilerin fazla yapıldığı KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 17 yoğun bakım ünitesinin yetersiz olduğunu bugüne kadar görev yapan rektörler, dekanlar, başhekimler ve hocalar kabul ediyor.

Ama nedense kimse yoğun bakım ünitesi sayısını arttırmıyor, arttırmak için gündeme bile getirmiyor.

Neden? Çünkü, yoğun bakım emek ister, uzmanlık ister, kadro ister.

Başka? Üniversite hastanesi yoğun bakım özel hastanelerdekiler ve poliklinikler gibi karlı değildir.

Acizane düşüncem ve tavsiyem; Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi poliklinik oda sayısı elbette arttırılmalı ama öncelik 17 olan yoğun bakım ünitesi 40 olmasa bile en az 25’e çıkartılmalıdır.

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi yöneticileri 17 yoğun bakım ünite sayısını arttırmak için en ufak bir çaba harcamazken kamuya ait hastanelerde 178’i erişkin, 5’i çocuk, 33’ü yenidoğan olmak üzere toplam ile hizmet ver

İşte 226 yoğun bakım ünitesi var.

Hastanelere göre dağılımı şöyle; Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi 74, Darıca Farabi Hastanesi 53, İzmit Devlet Hastanesi 27, Kocaeli Devlet Hastanesi 25, Gebze Fatih Devlet Hastanesi 19, Gölcük Devlet Hastanesi 14, Kandıra Devlet Hastanesi 6, Körfez Devlet Hastanesi 4, Karamürsel Devlet Hastanesi 4.

Kocaeli’de üniversite ve kamu hastanelerindeki yoğun bakım ünite sayısı böyle.

Medikal Park dahil özel hastanelerdeki yoğun bakım ünite sayısından bahsetmiyorum.

Sonuç olarak; Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi poliklinik oda sayısı arttırılmalı, itirazım yok.

Ama öncelik yoğun bakım ünite sayısının arttırmak olmalı.

Manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT), ultrasonografi, Doppler, anjiografi, mammografi, ilaçlı mide, barsak ve böbrek filmleri ile tüm röntgen çekimlerinin yapıldığı radyoloji bölümü bugün bile hizmet vermekte zorlanıyor.

Yarın yeni poliklinik odalar hizmete girdiğinde bugün 3 aydan önce verilmeyen randevuları kamu hastanelerinde olduğu gibi 1-3 güne indirecek önlemler alınmalı.

 

 

BAŞKAN DOĞAN,

YALNIZ AMA GÜÇLÜ

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, eskilerin deyimi ile “Nev’i Şahsına Münhasır”, gençlerin söylemi ile kendine özgü davranışı olan, özgüveni yüksek bir kişi.

Siyasete bugünlerde fazla telaffuz edilmeyen “Yolsuzluk, Yoksulluk, Yasaklar” ile mücadele etmek için kurulan AK Parti’de başladı.

3 Kasım 2002’de milletvekili, 29 Mart 2009’da CHP adayı Fikret Toker, 30 Mart 2014’de CHP adayı Sefa Sirmen karşısında İzmit Belediye Başkanı seçildi.

Bakanlar, milletvekilleri, başkanlar umduklarını bulamayıp, bekledikleri ticari ve siyasi rantı elde edemeyince partiden ayrılmak zorunda kalırken Başkan Doğan ilk günkü heyecan ile verilen her görevi gururla yerine getirdi.

Doğru bildiklerini yalnız kapalı oturumlarda AK Parti yöneticilerine değil Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Kongrelerinde 38 ülkeyi temsil eden 542 delegeye karşı da söyledi.

Parayı en iyi kullanan, belediyenin öz kaynaklarını ve İzmitlilerin haklarını koruyan, projeleri ile ezber bozan bir belediye başkanı olarak tanındı.

Siyaset-ticaret ilişkilerini rant kapısı yapanlar ile mücadele ederken, 16 yıllık siyasi yaşamında açığını bulmak için herkes seferber oldu.

 

3

 

AK Parti içinde ve dışında, siyasetçisi gazetecisi, nasırına bastığı, rantına çomak soktuğu kim varsa karşısına geçti, yalan ve iftira ile “siyasi mevta” yapmak için ellerinden geleni arkalarına koymadılar.

İpliğini pazara çıkarmak için özel yaşamını, projelerini, ihalelerini didik didik ettiler.

Üç beş kuruş koparmak için şantaj yapacak bir şey bulamayınca ayakkabısını, çorabını, pantolonunu, saatini eleştirerek, magazinleştirerek işin suyunu çıkardılar.

Ama İzmit Belediye Başkan Doğan’ın bileğini bükemediler, çirkin amaçlarına ulaşamadılar.

Gücünü İzmit’te projelerini sahiplenen seçmenlerinden, Ankara’da TBMM çatısı altında birlikte siyaset yaptığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar ve AK Parti Genel Merkez yöneticilerinden

aldı.

Sorumluluğun bilincinde hareket eden, kalemini şantaj için kullanmayan gazeteciler ile her zaman olumlu ve yararlı diyaloglar kurdu.

16 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatmak için teşkilatı beklemeden sahaya indi.

Kırmadan, dökmeden, kimseyi ötekileştirmeden, herkesi kucaklayarak, birlik, beraberlik, barış mesajları vererek herkesten “evet” oyu istemeye başladı.

Haksızlıklara prim vermeyen, çirkin ayak oyunlarına pabuç bırakmayan, partili partisiz herkesin beğenisini ve takdirini kazanan Başkan Doğan’ın performansına ve verdiği mesajlara bakılırsa 16 Nisan’da yapılacak referandum sonrası daha çok konuşacağız gibi geliyor bana.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi