20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Çetin Gürol

Çetin Gürol

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İletişim emin ellerde

Çetin Gürol

20 Şubat 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver geçtiğimiz eğitim döneminde İstanbul’da bir üniversiteye geçmeyi tercih etmiş ve bu nedenle bu süre içersinde herhangi bir atama yapılmamıştı.

Kocaeli Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, geçtiğimiz ay İletişim Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. İlyas Akhisar’ı atadı.

Türkiye’nin yerel basında en güçlü ili olmamız nedeniyle İletişim Fakültesi de bizim için çok önemli bir kurum. Bizlerin gelişimi için olmazsa olmazımız.

Kentimizde bir yabancı hastalığı vardır, buna akıl sır ermez. Halbuki bir konuyla ilgili danışmak için Kocaeli Üniversitesi'nde ne kadar değerli hocalarımız var. Ancak bir konuyla ilgili panel ya da konferans yapınca illa İstanbul’dan konuşmacı çağıracağız. Yabancı sevdası ile yanıp tutuşuruz.

Tecrübe ve bilgi birikiminin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi'nde bir panel veya eğitime gelecek hoca kentin yapısını da çok iyi bildiği için daha anlaşılabilir eğitimlere imza atar diye düşünüyorum.

Yeni İletişim Fakültesi Dekanımız göreve atanır atanmaz bizlerle tanışmak istemiş. İşin gerçeği o çağırmasaydı da biz yine kendisini ziyaret edecektik. Birileri anlamasa da inadına eğitim diyoruz.

Geçtiğimiz hafta cuma günü Prof. Dr. İlyas Akhisar hocamızı makamında meslektaşım Emine Arı Akçaalan ile ziyaret ettik.

Ziyaretimizde Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Şerife Baştürk Akça, Halkla İlişkiler Tanıtım Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Yılmaz, Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Budak, Yrd. Doç. Dr. İhsan Karlı ile Halkla İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Aybike Pelenk Özel de hazır bulundu.

 

WhatsApp Image 2017-02-20 at 12.55.25

 

Çok samimi bir ortamda hani arada protokol vari konuşmaların olmadığı abi-kardeş ilişkisinde birkaç saat süren görüşme gerçekleştirdik.

Konu Kent Konseyi'ne gelince de Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreterimiz Gültekin Görüm abimizi aradım ve sağ olsun o da tabir yerinde ise atom karınca hızında üniversiteye geldi.

Hep söyleriz üniversite ile kent kopuk diye.

Bunu diyen kaç kişi acaba hocalarımızı ziyaret etti, onlarla diyalog kurmaya çalıştı. 

Kente dair projeler üretirken kaçımız kendilerinin bilgisine başvurduk.

Toplumumuzda en güzel alışkanlık eleştirmek. Eleştiri bedava. Peki çözüm önerisi? Hele bizim kentimizde bir güruh var onlar akıllarının almadığı, hayal bile edemeyecekleri, hatta yaptığımız projelerden nimetlenen nankörler de bırakın teşekkürü, bir de aklı sıra güneşe balçık ile sıvamaya çalışıyorlar.

Biz yolumuza bakacağız. Doğrularımızdan şaşmayacağız.

İletişim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İlyas Akhisar ve ekibi ile sohbet ederken önümüzdeki günlerde çok güzel projelere imza atma kararı da aldık. O kadar heyecanla üniversiteden ayrıldım ki...

Hocamın telefon numarasını cumartesi günü sabahı telefonuma kayıt edeyim derken yanlışlıkla aradım.

Rahatsız ettim diye işin gerçeği üzüldüm.

Yarım saat sonra İlyas hocam aradı. Kendisinden özür diledim. Oda, “En azından birbirimizin sesini duyduk” diyerek mahcubiyetimi giderdi. Normalde tanışmaya gittiğim kişilerle ilgili önceden araştırma yaparım ve hangi konularda uzman olduğunu öğrenirim. Ancak İlyas hocam ile ilgili işin gerçeği yoğunluktan araştırma yapamamıştım. Dün hocamız ile ilgili bilgi alayım diye internette gezindim.

Kendisi bir dönem Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğüne aday olmuş, çok önemli projeleri olan bir akademisyen.

Projelerini incelediğimde İletişim Fakültesinin emin ellerde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşte rektör adayı olduğu dönemdeki projelerinin konu başlıkları;

Mediko-Sosyal

Sosyal Projeler

Dost İşletme Projesi

Kongre ve Kültür Merkezi

Prestijli Merkezi Kütüphane. 

Bana göre en önemli projelerinden biri olan Prestijli Kütüphane Projesi kentimizde uygulanabilir. Kütüphane başlı başına 7/24 yaşayan, ileri enformasyon teknolojileriyle donatılmış, ehliyetli kadroların hizmet verdiği; dijital ve matbu olarak geniş bir tarama ağı imkanı sağlanması, bölümlerin akademik ilgi alanlarıyla örtüşen yeni elektronik veri tabanlarının erişime açılması, elektronik kaynaklara personelin her yerden erişimin sağlanması, kütüphane de cep çalışma odalarının bulunması gibi detaylandırılmış.

Birlikte mesleki tecrübe ve yeni bilgiler ile donatılmak noktasında bizler hazırız. Üniversitemizde hazır.

Kent dinamikleri de bize bu konuda her türlü imkanı sağlıyor. Daha ne olsun.

İlk etapta da çok güzel bir gazete sergisi ile startı vereceğiz. Emin olun çok önemli gazetelerin tarihi nüshalarında sizleri tarihe yolculuk yaptıracağız.

Sonra mı, eğitim projelerimiz ile Türkiye’ye her zaman olduğu gibi örnek olacağız.

 


 

Davetlisiniz 

Gazetemizin kuruluşunun 7. yılını 24 Şubat Cuma günü saat 14.30’da gazete binamızda gerçekleştireceğiz. Siz okuyucularımızı davet ediyoruz. Detaylı bir davetiye yaptırmadık. Biliyoruz ki, bugüne kadar bizleri hiç yalnız bırakmadığınız ve bu mutlu günümüzde yine bizimle birlikte olacaksınız.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi