20 Mayıs 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

FETÖ’nün okulu kaçakmış!

Galip Ataman

15 Şubat 2017 tarihli yazısı

 

FETÖ/PDY bağlantısı olduğu belirlenen özel okullar 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatıldı.

“FETÖ’nün Kriptolu Okulları”nın büyük bölümü milli eğitim bakanlığına devredildi,görev yapan öğretmenlerin lisansları iptal edildi.

Ortaklarından ByLock kullandıkları ve FETÖ’ye finans sağladıkları belirlenenlerden yakalananlar tutuklandı, yurt dışına kaçanlar Pensilvanya’daFethullah Gülen’e sığındı.

Kocaeli’de kapatılan 21 okuldan Erkul eğitim kurumları, Güzel Sanatlar Fakültesi ve öğrenci yurdu yapmak üzere Kocaeli Üniversitesi’ne verildi.

Diğerlerinde eğitim-öğretim milli eğitim müdürlüğüne bağlı Fen Lisesi, Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi, İmam Hatip Anadolu Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu olarak devam ediyor.

Ancak Yeniköy’deki Erkul eğitim kurumları ile Darıca’daki Fatih Eğitim kurumlarında sorunlar olduğu belirtiliyor.

Örneğin; üniversiteye devredilen Erkul eğitim kurumlarının 17 Ağustos depreminde hasar alması nedeni ile olası bir depremde yıkılacağı iddia ediliyor.

Son günlerde Çanakkale’de peş peşe meydana gelen depremler ve sonrası yapılan açıklamalarakla, “17 Ağustos’ta hasar gören Erkul eğitim kurumlarının kullandığı binaların olası İstanbul depreminde yıkılır mı?” sorusunu getiriyor.

Buradan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve ekibini uyarıyorum;

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin tamamı, Kocaeli Meslek Yüksek Okulunun tamamını taşımayı, öğrenci yurdu ve kreş yapmayı planladığınız binalarda depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol ettiriniz.

Aksi halde okulların açık olduğu bir dönemde meydana gelecek bir depremde yıkılma olasılığının yüksek olduğu iddia edilen binaların altında kalacak öğrencilerin vebalini kimse ödeyemez.

Keşkeler, pişmanlıklar yaşamak istemiyorsanız bugünden önleminizi alınız.

Benden söylemesi ve uyarması. Karar sayın rektör Hülagü ve ekibinin!

 

ÇATI KATI MÜHÜRLÜ

Gelelim asıl konumuz;70 derslik bulunan, 3 bloktan oluşan,15 Temmuz öncesi FETÖ’nün karargahı olarak kullanıldığıiddia edilen Darıca Özel Fatih Eğitim Kurumlarına.

Özel Darıca Fatih Fen Lisesi iken hazine tarafından milli eğitime devredilen 24 derslik ve laboratuvarlardan oluşan bloğa, Darıca Fen Lisesi taşındı.

46 derslikten oluşan diğer blok, Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi ve Kız İmam Hatip Ortaokulu oldu.

Ancak, Okulun derslik, laboratuvar, kütüphane, spor salonu dahil tüm katlarını ve birimlerini kullanan Fen Lisesi ve Kız İmam hatip Anadolu Lisesi yöneticileri çatı katına çıkamıyorlar.

Çünkü çatı katı kaçak olduğu gerekçesi ile Darıca Belediyesi tarafından 15 Temmuz öncesi mühürlenmiş.

Başkan Şükrü Karabacak, “Evet, Darıca Özel Fatih Eğitim Kurumlarına ait iken 15 Temmuz sonrası milli eğitime devredilen binaların çatı katı kaçak olduğu için belediye ekiplerince mühürlendi, encümen tarafından ceza kesildi, yıkım kararı alındı. Derken 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Kesilen cezaları tahsil edemedik, yıkım kararını uygulayamadık” dedi.

 

bina

 

Çatı Katı kaçak olduğu için mühürlendi, yıkım kararı alındı

 

Bundan sonra yapılması gerekenleri de şöyle anlattı, “Milli eğitim müdürlüğü yetkililerinden kaçak yapıldığı için yıkım kararı bulunan çatı katı ile ilgili yeni proje yapması, belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Şu ana kadar böyle bir başvuru yapılmadı. Önümüzdeki günlerde milli eğitimden çatı katı ile ilgili başvuru gelmez ise yıkım kararını uygulamak zorunda kalırız”.

15 Temmuz sonrası FETÖ’nün Kriptolu Okulu olduğu, gizli geçitlerin ve odaların bulunduğu, FETÖ’nün karargahı olarak kullanıldığı iddia edilen Darıca Özel Fatih Eğitim Kurumları çatı katının kaçak yapıldığını, yıkım kararı bulunduğunu, mühürlü olduğunu milli eğitim müdürlüğü yetkilileri de doğruladı.

Aynı yetkililer mühürlü olduğu için kullanılamayan kaçak çatı katın çok amaçlı salona dönüştürülmesi ile ilgili hazırladıkları projeyi önümüzdeki günlerde belediyeye vereceklerini söyledi.

Umarım milli eğitim belediyeye başvuruda gecikmez, hazırladığı projeyi onaylattırır.

Mühürlü olduğu için kullanılmayan çatı katı öğrencilerin hizmetine açar.

 

DARICA YÜZME HAVUZU

Darıca Özel Fatih Eğitim kurumlarının 3 bloktan oluşan çatı katının kaçak olması nedeniile kullanılamaması beni 2012 yılına götürdü.

O tarihte yine Darıca’da, Garanti Bankası ve gönül dostlarının “Denizyıldızları Projesi” kapsamında 50 milyon TL’yeyaptırdığı eğitim tesislerini hatırlattı.  Dönemin bürokratlarının kaprisi yüzünden, Denizyıldızı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arazisine yaptırılan “yarı olimpik yüzme havuzu” kapısına kilit vurulmasını anımsattı.

Okul yapmak koşulu ile milli eğitime bağışlanan hazine arazisi üzerine yüzme havuzu, salon, açık alan, otopark yapılamazmış.

Milli eğitimin yetkisi olmadığı için yapılanları okul işletemezmiş, kiraya veremezmiş.

Aradan ne kadar zaman geçti, beş mi on mu bilmiyorum ama havuzun işletmesini okul ve milli eğitimin yapmadığını biliyorum.

 

havuz

 

Yıllardır çalıştırılamayan yarı olimpik yüzme havuzu belediyeye devredildi

 

Son ve yeni bilgi; Yıllardır çalıştırılmayan, atıl durumda tutulan havuz ve işletmesi yaklaşık bir ay önce Defterdarlık tarafından Darıca Belediyesi’ne devredilmiş.

Hayırlı olsun. Umarım, bürokratların beceriksizliği yüzünden yıllardır atıl durumda bekletilen yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonu ve spor merkezi Darıca Belediyesi’nce çalıştırılır da gençler başta olmak üzere Darıca halkına hizmet verir.

Garanti Bankası ile Mensupları Yardım Kültür Derneği yöneticileri de yıllar önce yaptırdıkları yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonu ve spor merkezinin hizmet verdiğini görerek mutlu olurlar.

 

DEMİRÖREN VE

MİLANGAZ MTAL

 

Körfez’de uyumlu kadrosu ile örnek gösterilen “Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” şanssız eğitim kurumlarımızın başında.

Yöneticileri ve öğretmenlerin öz verili çalışmaları, öğrenci ve velilerinin katkıları ile ayakta duran “Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” aldığı başarı ve ödüller ile mutlu oluyor.

Okul, 1979 yılında Tütünçiftlik Endüstri Meslek Lisesi olarak kuruldu.

1996 yılında Yeniyalı’da bünyesinde İmam Hatip Lisesi, Kız Meslek Lisesi bulunan Çok Programlı Liseye dönüştürüldü.

2000 yılında kız meslek lisesi giyim bölümü kapatıldı, ticaret meslek lisesi muhasebe, 2004 yılında lise bölümü açıldı.

17 Ağustos depremi sonrası okul bahçesine Türk Eğitim Vakfı tarafından 20 ailenin barınacağı 5 prefabrik konut, 1 çocuk evi, basketbol sahası ve çocuk oyun parkı yapıldı.

Depremde hasar gören binalar yıkılarak Körfez Belediyesi ve Atlas Holding tarafından yaptırılan prefabrike binalarda 2004 yılına kadar eğitimini sürdürdü.

Çamlıtepe Mahallesi’nde bugün hizmet veren bina 2004 yılında Milangaz LPG Dağıtım ve Ticaret AŞ. tarafından yaptırıldı.

4 Aralık 2004 tarihinde “Milangaz Hacer Demirören Çok Programlı Lise” olarak açıldı.

2015 yılında, “Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” adını aldı.

Demirören Şirketler Grubu yönetim kurulu başkanı Erdoğan Demirören ve eşi Tülin hanım, Yıldırım Demirören’in ev sahipliği yaptığı 4 Aralık 2004 tarihindeki açılışa dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Hanımefendi, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Kocaeli Valisi Erdal Ata katıldı.

 

WhatsApp Image 2017-02-14 at 14.59.50

 

13 yıldır “Milangaz ve Demirören” adları aynı tabelada yer alıyor.

“Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” öğrencileri katıldıkları kültür, sanat vespor yarışmalarında, sosyal etkinliklerde “Milangaz” diye bağırıyor.

Deyim yerinde ise yıllardır tek kuruş almadan, en küçük destek görmeden “Milangaz ve Demirören” reklamını yapıyorlar.

Okul yaptıran hayırseverlerden Nuh Çimento, Dereli ailesi, Elgingan Vakfıu, Pakmaya, Gübretaş başta olmak üzere sosyal sorumluluk projesi kapsamında okul yaptıran sanayiciler, iş adamları “Okul yaptırdık, görevimiz bitti” deyip köşelerine çekilmiyor.

Şirketlerin yöneticileri zaman zaman yaptırdıkları okulları ziyaret ediyor, öğrenciler ile buluşuyor, okul yöneticileri ile sohbet ediyor.

 

WhatsApp Image 2017-02-14 at 15.00.16

 

Ama Körfez’de faaliyet gösteren Milangaz LPG LPG Dağıtım ve Ticaret AŞ yöneticileri ile Demirören grubu sahipleri bir gün olsun “Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” kapısını çalmadı.

13 yılönce yaptırdıkları okulun öğrencileri ile bir araya gelmedi, okul yönetici ve öğretmenleri ile sohbet etmedi.

Okul Aile Birliği yöneticilerine “İhtiyacınız var mı? Yapabileceğimiz bir şey var mı?” demedi.

Sonunda okul aile birliği başkanı Ebru Köse, Milangaz yöneticileri, Demirören Holding sahibi Erdoğan Demirören, oğlu Yıldırım Demirören’i yaptırdıkları okula sahip çıkmamakla eleştirdi.

Aile Birliği Başkanı Köse, Milangaz LPG LPG Dağıtım ve Ticaret AŞ yöneticilerini kurumlarının ve Erdoğan Demirören’in annesinin adını taşıyan

“Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”ne davet ettiler.

Umarım, Milangaz yöneticileri, Erdoğan Demirören ve oğlu Yıldırım Demirören mesajı alır, “Milangaz Hacer Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”ni ziyaret ederler.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem