16 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hangi il başkanının oğlu, 19 gün gözaltında kaldı ?

15 Şubat 2017 tarihli yazısı

15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 7 ay geçti.

Belki ilk günlerin yarattığı tedirginlik bugün üzerimizde yok.

Ancak 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL hala tüm gerçekliği ve ciddiyetiyle devam ediyor.

Bu süreçte yüzlerce gözaltı ve tutuklama, belki daha fazla meslekten ihraç etme oldu.

Hiç beklenmedik isimler bu konuyla ilgili karşımıza çıkarken, belki kimilerin beklediği isimler de hiç ortaya çıkmadı.

Dün de hiç beklenmedik, beni oldukça şaşırtan bir isim ile ilgili, benzeri bir duyum aldım.

Daha önceki gün, yaklaşan kongrede aday olmayacağını açıklayan Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Nihat Yıldız’ın oğlunun, By-Lock operasyonları kapsamında gözaltına alındığını öğrendim.

***

Yine öğrendiğim kadarıyla Yıldız’ın BBP Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanı olan oğlu Enes Zeyd Yıldız, kendisine ait bir telefon hattı, By-Lock bulunan bir telefondan kullanıldığı için gözaltına alınmıştı.

Yaklaşık 19 gün gözaltında kalan Enes Yıldız, savcılık tarafından serbest bırakılmış.

Olayı duyunca tabi önce bir süzgeçten geçirip, ardından zaten aday olmama kararı yüzünden aramayı düşündüğüm Nihat Yıldız’ın telefonunu çevirdim.

Tabi, aldığım duyumu teyit etmek için böyle bir soruyu sormak zorundaydım.

Ama bu soruyu Nihat Bey gibi beyefendi ve saygın bir insana sormak da hiç kolay değildi ve fakat sebest kaldığını bildiğim için biraz daha rahattım.

Önce, seçimlerde neden aday olmayacağını sorduğum Nihat Yıldız’ın bu konudaki görüşlerini dinledik sonra, oğluyla ilgili duyumu kendisine sordum.

Nihat Bey kısa bir esin ardından şunları anlattı:

ESKİ ÇALIŞANIN ESKİ TELEFONU

“Evet, böyle bir olay yaşandığı doğrudur. Dükkâna aldığımız bir pazarlamacıya, şirket işlerinde kullanması için bir hat almıştık. O pazarlamacı arkadaş da 3-4 ay bizimle çalıştı. Ardından ayrıldı. Hattı bir kaç ay daha kapatmamıştık. Daha sonra kapattık. O hattın kullanıldığı telefonda sonradan By-Lock çıktığı söyleniyor. İşin ilginci, telefon bizde çalışan arkadaşta da değil, başkasının üzerinden çıkmış. Başka bir şehirde, bir başkası kullanırken o telefodan By-Lock programı çıkmış. Zaten o dönem bizde çalışan o arkadaş da serbest kaldı. Onun da konuyla bir ilgisi yokmuş.

SERBEST BIRAKILDI

Hattın oğlunun üzerine olduğunu söyleyen Yıldız, “Yapılan araştırmada, telefonda oğlumun üzerine olan hatla da konuşma yapıldığı göründüğü için böyle bir işlem oldu.Ancak savcılık zaten bir ay önce kovuşturmaya yer olmadığına dair kararını verdi. Tamamen serbest bırakıldı yani. Tabi bir tecrübe olarak şunu söyleyeyim; neyi nereden aldığımız çok önemli. İkinci el telefon almamak gerekiyor. Kapattığınız hatları takip etmek gerekiyor. Ben, kapatılan bir hattın 5 yıl kullanılamayacağını yeni öğrendim. Ama bir bakıyorsunuz sizin kapattığınız hat, akabinde başkası tarafından açılmış. Ya da hat açtırmak için gidip nüfus kağıdı fotokopisi çektiriyorsunuz. Sizden habersiz adam iki tane çekiyor ve onun üzerinden başka bir hat açıyor. Herkes azami dikkatli olmalı.”

***

Yaşanan olayın iç yüzünü Nihat Yıldız tüm açıklığıyla, olduğu gibi anlattı.

Neyse ki, savcılığın yaptığı soruşturma sonrası böyle bir durumun olmadığı ortaya çıkmış ve 19 günlük gözaltının ardından kovuşturmaya gerek olmadığı kararı verilmiş.

Ben de sonradan, belki de farklı şekilde yazılıp, çizilebilecek bu olayı tüm gerçekliğiyle yazarak, olası yanlış anlamaların da önünü baştan kapatmak istedim.

Çünkü özellikle 15 Temmuz sonrası yaşadığımız bu sıkıntılı süreç, her türlü manipülasyona açık bir dönem.

Aynı zamanda benzer olaylar yaşayıp, aynı sıkıntıları çeken başkalarının durumunu da açıklaması bakımından, önemli bir örnek.

Her zaman söylediğim gibi, bu ülkenin bekaası her şeyden ve herkesten önce gelir.

FETÖ’ye karışmış herkesin, adil bir yargılama sonrası en ağır cezaya çarptırılmasını istediğimiz gibi, suçsuz olanların da Enes Yıldız gibi, bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları en büyük dileğimiz.

 

İl kongresi neden il binasında yapılacak ?

Yazının başında da söylediğim gibi, Nihat Yıldız’a neden il başkanlığı için tekrar aday olmayacağını da sordum.

Yıldız, aslında en fazla bir ya da iki dönem başkanlık yapacağını, 2015 Ocak ayında başkan seçildiği kongrede de söylediğini belirterek, amacının bahar aylarında yapılması planlanan Genel Merkez Kongresi ile Genel Merkez MKYK üyeliği olduğunu söylüyor.

İki görevin birden yorucu olacağını ve başkalarının da önünü açmak gerektiğini söyleyerek, böyle bir karar aldığını paylaşıyor.

 1 Kasım seçimleri sonrası basına da çok duyurulmayan kapalı, ikinci bir kongre yaptıklarını hatırlatıyorum.

O kongrenin, 7 Haziran’da SP ile ortaklık yaparak girdikleri seçimde, partiden istifa ederek SP’den aday olan partililerin geri dönmeleri için yapılmış bir kongre olduğunu söylüyor.

Son olarak yapılacağı açıklanan il kongresinin neden bir otelde değil de, il binasında yapılacağını soruyorum.

Başkan Yıldız, partisinin devletten de başka bir yerden de destek almadan, kendi imkanlarıyla ayakta duran bir parti olduğunu belirtiyor.

Yani hem ekonomik nedenlerin bunda etkili olduğunu, hem de bu kongrenin aynı zamanda OHAL ve referandum sürecini parti içinde tartışacakları bir toplantı olacağını söyleyerek sebepleri açıklıyor.

Açıkçası, ne olursa olsun, BBP gibi bir partinin kongresinin, tıpkı 2015 Ocak ayında yapıldığı gibi, adına yakışır bir salonda ve kalabalıkta yapılmasını düşünenlerdenim.

Bu görüşümü Yıldız’a da ilettim.

O ise iki katlı parti binasının oteli aratmayacak bir ortamı olduğunu söylüyor.

Ama kongreler siyasi partilerin gösteri günüdür.

Prestij açısından, ona göre bir sunum olmalı diye düşünüyorum.

BBP İL BAŞKANI NİHAT YILDIZ dec  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem