17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nevzat Doğan, Sirmen hakkında ilk kez konuştu

13 Şubat 2017 tarihli yazısı

Geçtiğimiz haftanın belki de en önemli olaylarından biri, kentin bir dönemine damga vurmuş isimlerinden birisi olan, İzmit Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve eski CHP Milletvekili Sefa Sirmen’in cezaevinden tahliye olmasıydı.

Sirmen sonradan talip olduğu iki seçimi kaybetse bile, her zaman bu kentte ve özellikle CHP içinde “özgül ağırlığı” olan bir isimdir.

En çok İzmitlilerin sevdiği ve yine İzmitlilerin kızdığı Sirmen için, herkesin söyleceği bir kaç kelime muhakkak vardır.

Ben onun cezaevinden tahliyesinin ardından en çok, 8 yıldır İzmit Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Nevzat Doğan’ın neler düşündüğünü merak ettim.

Bizim Yaka Gazetesi’nin 7’nci yılı dolayısıyla Nevzat Doğan’la yaptığımız röportajda da bu soruyu kendisine yöneltme fırsatı buldum.

Doğan’ın Sirmen hakkında ilk kez paylaştığı görüşlerinin bir bölümünü, konunun gündemde olması bakımından, önce buradan aktarmak istiyorum.

BİR DÖNEME İMZA ATTI

Sirmen’in yaşadığı süreçle ilgili görüşlerini sorduğum Doğan,“Sirmen bu kentin bir döneminin önemli siyasi aktörlerindendir.” diye söze başlayıp, şöyle devam ediyor:

Sefa Sirmen’in kentin bir döneminde siyasi bir yeri, karşılığı vardır. Bu şehirde belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapmıştır. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama bir döneme imza atmıştır. Yaptığı önemli işler vardır. Eleştirilecek, hatalı bulunacak yanları vardır. Ama bu şehrin milletvekili ve belediye başkanı olarak bir değeridir. Benim her zaman değer verdiğim bir insandır.”

ZİYARET ETTİM

Sirmen’le cezaevi sürecinde görüşüp görüşmediğini merak ettiğim Doğan’a bu soruyu da yönelttim.

Dedi ki; “Tabi ki başından geçen bu olayla ilgili üzüntülerimi de kendisine ifade ettim. Vesile oldu, hastanede ziyaretine gitme fırsatımız oldu. Ziyaretimde de ifade etmiştim. Belediye başkanlığı işte böyle riskli bir iş. Ama çok şükür ki bu süreç çok uzun sürmeden bitti. Sağlığı da bir ara sıkıntıya girmişti. Ben tabi onun bu süreci atlatmış olmasından memnuniyet duyuyorum. Geçmiş olsun diyeceğim. Kim bu şehre bir çivi çakmışsa, hepsine müteşekkiriz ve onları unutmamak da lâzım. Vefa denen şeyi unutmamak lâzım.” 

***

Başkan Doğan hem Sirmen hem de siyasetin getirdikleri ve götürdükleri üzerine oldukça farklı saptamalar da yaptı.

Hepsini buradan yazmayacağım.

Ama 24 Şubat’ta çıkacak olan 7’nci yıl dergimizdeki Nevzat Doğan röportajını mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Ancak burada yer verdiğim görüşlerinden yola çıkarsak, Doğan’ın özellikle “vefa” vurgusunu, sadece siyaseten değil, toplumsal olarak da önemli buluyorum.

Sirmen’e hastanede yaptığı ziyareti de, bu kapsamda çok değerli buluyorum.

Başkan Doğan’ın, bir AK Partili belediye başkanı olarak, CHP’li eski bir belediye başkanı hakkındaki bu yorumlarını, siyasette örnek cümleler olarak görüyorum.

Doğan’ın eklediği gibi, “Makamlar, mevkiler bir gün gelir geçer. Önemli olan görevlerini devrettiğinde, yürüyüş yolunda alnın açık, başın dik yürüyebilmektir.”

 

IMG_2438

 


SİRMEN’İ MAHKUM EDENLERE NE OLDU?

Benim Sirmen’le kişisel bir yakınlığım hiç olmadı.

Onu, rahmetli belediye başkanlarımızdan Necati Gençoğlu dönemi sonrası İzmit Belediye Başkanı olarak tanıdım.

Ama bendeki ve belki de İzmit halkı üzerindeki etkisi, Kocaelispor başkanlığı döneminde zirve olmuş bir isimdi Sirmen.

Onunla tek ikili görüşmemiz de, cezaevine girmeden önce yaptığımız son telefon görüşmesi olmuştu.

Yapmayı planladığı basın toplantısı için arama nezaketini gösteren Sirmen’e, memnuniyetle katılacağımı söylemiştim ama bir gün sonrasında tutuklandığı haberini aldık.

Hatta durumu telefonla Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na sormuştum sonra, ki o da bu haberi ilk benden duymuş ve çok şaşırmıştı.

***

Biz de “Sayılı zaman çabuk geçer” diye bir deyim vardır.

Nitekim yaklaşık 7 aylık muhkumiyet dönemi sonrası tahliye oldu Sirmen.

Açıkçası, mahkum olma sebebi de bir çokları gibi, benim de içime çok sinmemişti.

Cezaevi çıkışında kendisinin de söylediği gibi, ona mahkumiyet kararı veren savcılar görevlerinden ihraç edildiler.

Geçenlerde kentin üst düzey bürokratlarından biriyle yaptığımız sohbette, kendisi de aynı şeyleri söylemiş, hatta; “Onu inceleyen müfettişler de ihraç edildiler.” demişti.

Sirmen’in İzgaz davası sürecinin devam ettiğini düşünürsek, önümüzdeki günlerde çıkacak yeni gelişmelere de hazır olmak gerekiyor.

Çünkü, önce mahkumiyet sonra beraatle sonuçlanan benzeri davaları hatırladıkça, benzeri bir sonucun çıkma ihtimali de var diye düşünüyorum.

Ama hepsinden önce, ailesinden, özgürlüğünden uzak kalan Sefa Sirmen’e buradan yeniden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Allah kimseyi, böyle zorluklarla sınamasın.

 

sirmen

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem