23 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu yazı bir ihbardır

13 Şubat 2017 tarihli yazısı

İnsan sağlığını tehdit eden unsurların en başında sigara geliyor.

Uyuşturucu madde bağımlılığının başlangıcı da hiç kuşkusuz sigaradır.

Şimdi tiryakiler benim kulaklarımı çınlatır gibi oluyor.

Ancak kusura bakmasınlar bu mereti içen babamda olsa aynı görüşteyim.

Gerçekten meclisten çıkan yasalar ile sigara ile ilgili ilk yıllarda ciddi mücadele yapıldı. Bendenizde bir dönem İl Tütün Kurulu'nda yer aldım ve sigara konusunda denetimlere katıldım.

Ancak şimdi maalesef sigara denetimi var ise de bana göre yok.

Burada en büyük yanlış sigara denetimlerinde sigara kullananların işin içine dahil edilmesi. Yasalarla belirlenmiş alanların dışında sigara içenlerin denetimi konusunda hassasiyette azalıyor. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz.

Mesela Belsa Plaza İş Merkezi içindeki esnaflar ve müşterileri pasaj içinde fosur fosur sigara içiyorlar.  

Hatta ‘Sigara İçilmez’ tabelasının altında bunu yapıyorlar. Bu nedenle Belsa Plaza’da bazı işyerlerinden alışveriş yapmıyorum.

Yok öyle bir şey kimse demesin. Belsa Plazanın iç kısmında bulunan kameraları incelesinler bakın ne görüntüler var. Hele bir de gencecik çocuklarımız sigara içerken gördüğümde içim parçalanıyor.

Sadece Belsa Plaza’da mı? sigara içiliyor. Hayır tabiî ki.

Belediye Çarşı İşhanı içinde de sigara kullanımı had safhada.

Kimsenin ticaretine karışacak halimiz yok. Ekonomik sıkıntılar içinde esnafımız boğuşmakta. Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi'ne ve bankalara borcu olmayan esnaf yok denecek kadar az.

Ama sigara kullanımı konusundaki yasakları çiğnemeye bir bahane değil.

Artık o kadar fütürsuzlaşmış ki iş, ‘Sigara içilmez’ levhasının tam altında kocaman bir küllük bile konulmuş.

Belediye Çarşı işhanındaki temizlik görevlilerine bu nedenle Allah yardım etsin.

Bu iki yer ile ilgili geriye dönük kamera kayıtları incelenirse yazdıklarımın doğru olduğunu görebilirsiniz.

Sigara denetimleri konusunda gerçekten eskiye dönülmeli ve bu konuda daha hassas davranılmalı.

Benim çocuğum sigara içmiyor banane’ demeyi bırakalım.

Çünkü bu virüs hızla yayılıyor ve sigara içme yaşı artık orta okul seviyelerine kadar indi. Gidin bir okul müdürlerine sorun bakalım hangi öğrenciler sigara içiyor.

Artık sigarayı en azından okulda içme diyecek kadar zor durumda olan okul idarecileri var. Çünkü ailelerine söyleyince de insan hakları var size ne cevapları ile okul idareleri karşılaşıyor.  

Yavrularımız hızla zehirleniyor. Umarım birileri sesimi duyar.

 


 

Kasaplardaki kıymaya dikkat!

 

İnanın bu yazıyı yazıp yazmamakta çok düşündüm.

Geçenlerde evden kemik siparişi verildi. İzmit merkezde inanın kemik bulamadım ve yıllardır bu kentte büyükbaş çiftliği olarak kendini ispatlamış Kolaylık Çiftliğinin sahibi Bayram Kolaylık’ı aradım.

Kemik bulamadığımı söyledim sağ olsun Yeşilova’da bulunan Merkez Kasabı sahibi Çetin beyden aradığımın fazlasını buldum.

Tabi İzmit merkezde bulunan kasaplardan da artık et ve kıyma konusunda da alışveriş yapmayacağım. Et alırsan kemik var, et almazsan yok. Böyle bir esnaf anlayışı var mı?

Tabi bu işin bir boyutu.

Diğer bir boyutu ise kemik ararken bir kasapta çekilen kıymayı görünce inanın kıymadan soğudum. O kasap sadece kendine değil tüm kasaplara zarar vermekte. Müşteri ucuz olsun diye kıyma çekerken ne bulursan kıyma makinesine at diyebilir. Ancak kasap ise mesleğinin zarar göreceğini düşünerek böylesi teklifleri kabul etmemeli.

Ben merkezdeki o kasaba girdim ve, ‘Çorbalık kemik var mı’ diye sormak için inanın 2-3 dakika bekledim. Kasabın sahibi irsaliyelerle uğraşırken ustası da kıyma makinasına tezgahtaki ne kadar artık var ise kıyma makinesine doldurmak ile meşguldü.

Pes dedim. İnanın o görüntüyü görünce kıyma yemenin ne kadar tehlikeli olduğunu düşündüm.

Hani etin kırmızılığı kıymaya yansır ya, bu beyaz et gibiydi. Çünkü 250 gram etin yayına döş, sakadat, artık parçalar harmanlanıyordu.

Gerçekten pes.

Ve bu esnaf yılların esnafı. Bu neden ile kasaplar bana bozulabilir. Ama siz siz olun kasaptan kıyma alırken taze çekilmesine dikkat edin ve gözünüzün önünde çekilmesini talep edin.

İşinin hakkını veren kasaplarımızda bu tip kasapları içlerinde barındırmasınlar. Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olmak üzere belediyelerimizde bence iyi bir denetim yapmalı. Hatta resmi kıyafet ile değil, tebdili kıyafet ile bunu yapmalılar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem