21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tahir Büyükakın’a haksızlık ediyoruz!

Galip Ataman

10 Şubat 2017 tarihli yazısı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, tramvay projesi ile deyim yerinde ise“günah keçisi” oldu.

Bilen bilmeyen eleştiriyor, ağzı olan konuşuyor, eli kalem tutan yazıyor, gelen vuruyor, giden vuruyor.

Bir Allah’ın kulu çıkıp,“Tüm siyasilerin söz vermelerine rağmen yapamadığı, bürokratların risk almaya cesaret edemediği 25 yıllık İzmitlilerin tramvay hayalini gerçekleştiriyor” demedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni, genel sekreter koltuğuna oturduğu Haziran-2014’ten günümüze nereden nereye getirdiğinisorgulamıyor.

2007-2009 yıllarında Münir Karaloğlu, 2009-2014 yıllarındaErsin Yazıcı’nın yardımcısı olarak çalışan Tahir hocanın genel sekreter olarak yaklaşık 3 yılda Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırdıklarını sormuyor.

Açıklanması ve yayınlanması suç olan, henüz sonuçlanmamış Sayıştay’ın Kent Konut raporunu dillerine pelesenk yapanlar, Ncty soruşturmasından aklandığı ile ilgili tek kelime etmiyor.

2 milyar TL bütçesi olan bir kurumu yönetirken hakkında “ihaleye fesat karıştırmak, zimmetine para geçirmek, kamu malına zarar vermek, kurumu kötü yönetmek” iddiası ile dava açılmadığı için küçücük bir teşekkürü bile çok görüyor.

Büyükşehir Belediyesini 2004 yılına kadar yöneten siyasiler ile bürokratlardan kimlerinhangi konulardan yargılandıklarını, suçlu bulunduklarını, cezaevlerinde yattıklarını bilenler, Tahir hocaya “Tüyü bitmedik yetimin hakkını kimseye yedirtmediğiniz için Allah sizden razı olsun” demiyor, diyemiyor.

Önceki gün Tahir hoca ile kahvelerimizi yudumlarken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dününü, bugünü ve yarınını konuştuk.

Tahir hocayı yaklaşık 10 yıldır tanıyorum. Zaman zaman bir araya gelir sahiplendiklerim ve takdir etkilerimin yanı sıra sayıları az da olsa eleştirdiğim projelerini konuşuruz.

İşini seven, özgüveni yüksek, ekibine güvenen, aldığı kararların arkasında duran, dürüstlükten taviz vermeyen Tahir hocanın kendisine özgü üslubu ve bilimsel verilere dayalı açıklamalarınıdinler, kamuoyu ile paylaşırım.

Dersine iyi çalışan, ekibine güvenen Tahir hocanın kurumsal yapıdan, sistemden, ihale yasasından kaynaklanan zevke keder hataları olabilir.

Ama tramvay inşaatının 550 günlük sürede bitmemesinin ardından hiçbir mecburiyeti olmamasına rağmen çıkıp kamuoyundan “özür dileme” erdemliği ve nezaketi göstermesini takdir etmemek, mütevaziliğine hayran kalmamak mümkün mü?

Büyükşehir Belediyesi projeleri denilince akla; genel olarakbarajlar, içme suyu, alt yapı arıtma tesisleri, dere ıslahları, kavşaklar gibi yatırımlar, konutlar, kentsel dönüşüm, sosyal, kültürel, sportif projeler gelir.

Kamuoyunda en çok da tramvay başta olmak üzere toplu taşıma, trafik, otopark gibi projeler tartışılır, eleştirilir.

Genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı dinlerken; Büyükşehir Belediyesi “mutfağında” olup bitenleri, yaşananları, kurumun son 3 yılda nereden nereye geldiğini bilmeden ahkam kesmenin, yöneticileri eleştirmenin kolaycılık olduğunu anladım.

Tahir hoca başta olmak üzereişini severek düzgün yapan bürokratlara haksızlık ettiğimizi düşündüm.

Neden mi? Anlatayım. “Münir Karaloğlu ve Ersin Yazıcı’dan sonra Büyükşehir Belediyesi genel sekreterlik görevini yürütmek zordur” kanaati yaygın.

Sayın Yazıcı’nın Sayın Karaloğlu’nu aratacağı gibi Sayın Büyükakın’ın da Sayın Yazıcı’nın koltuğunu dolduramayacağını söyleyenlerin sayısı oldukça çoktu.

Ama geriye dönüp, yaklaşık son 3.5 yıllık performansa, alınan kararlara baktığımızda Sayın Büyükakın’ın herkesi yanılttığını görmek mümkün.

Her konuda olduğu gibi kurumun iç çalışmasında da mütevazi olmaya çalışan Tahir hoca herkesi yanılttı.

Kurumun borçlarını en aza indirmesi nedeni ile Ankara’dan kesilen yüzde 40’lık dilimin yüzde 25’e indirterek Büyükşehir Belediyesi kasasına yüzde 15 daha fazla para girmesini sağladı.

Yıllardır yasal olmayan bir statü ile yönetilen fuar ortakları Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odasının borç ve alacaklarını kabullenerek yaklaşık 200 dönümlük fuar alanını hazineden çok uygun fiyatla alarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesine kazandırdı.

3 binden fazla personel çalışan Büyükşehir’de 15 Temmuz FETÖ/PDY soruşturmasını en az zayiatla kapatmayı, gerçek suçluları adalete teslim etmeyi başardı.

CHP döneminde “çakma ruhsat” ile açılan, sorunları hala devam eden Ncity’i belediyeye kazandırdı, yaklaşık bin kişinin ekmek yediği AVM’nin çakma ruhsatına yasal statü kazandırdı.

Toplu taşımaya 240 güvenli, hızlı, konforlu 7.70 otobüs kazandırarak artan nüfus artışına rağmen aksama yaşanmamasını gerçekleştirirken özel halk otobüslerinin yıllardır süren tekeline son verdi. 

Tüm bunları 2’si eski, 18’i yeni daire başkanı ile disiplinli, karşılıklı güvene dayanan görev anlayışı ile sağladı.

2.5 yıllık genel sekreterlik döneminde bir kişi çıkıp da iç kimse Tahir hocayı dürüst davranmakla, kamuyu zarara uğratmakla, ihaleye fesat karıştırmakla suçlayamaz.

Muhaliflerinin bula bula bulduğu tek şikayet konusu olan Ncyti soruşturmasından ise aklandı.

Tahir hocanın kamuoyu ile çoğu ilk kez paylaştığı konuların büyük bölümünü yan tarafta okuyacaksınız.

Bu arada sadecebelediye hizmetlerini konuşmadığımızı da belirtmek isterim. Kocaeli Üniversitesi rektörlerinden Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmetle andık, Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’dan övgü ile bahsettik, Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün kulaklarını çınlattık. G.A.

 

TRAMVAY GÜZERGAHINDA

OTOBÜS ÇALIŞMAYACAK!

 

G.A- Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2017’de bineceğiz dediği ama 550 gün sürede tamamlanmayan, çok konuşulan, çok tartışılan, çok eleştirilen tramvayı anlatır mısınız? Neden gecikme oldu? Ne zaman seyahat edebileceğiz?

T.B.- Hocam, İzmit’te 50 yıldır gündemde olan, son 25 yıldır siyasilerin söz verip yapamadığı tramvay projesini sayın başkanımızın açıkladığı ulaşım master planı çerçevesinde verdiği talimat ile başlattık. Sekapark-Otogar arsında çalışacak tramvay güzergahında sona yaklaştık.3 Ağustos 2016 tarihinde başlayan inşaat, müteahhitten kaynaklanan nedenlerden açıkladığımız 550 günde bitmedi. Büyükşehir olarak samimi davrandık. Süreyi 550 gün değil daha fazla belirleyebilirdik. Şimdi anlıyorum ki 550 gün süre vermekle yanlış yapmışız. Tramvay sözü verip d yapmaya cesaret edemeyenlerin bu denli eleştireceklerine ihtimal vermedik. Sayın başkanımız vatandaşa tramvay sözü verdi, ihalesini yaptı, inşaat için kazmayı vurduk. Biraz gecikmeli de olsa Sayın Başkanımızın açıkladığı gibi 2017’de İzmitliler tramvay ile seyahat edecekler. Tramvaydan bizden öncekiler gibi biz de vazgeçebilirdik. O zaman söz verdiler yapmadılar diyeceklerdi. Eleştirilere, dedikodulara kulaklarımızı tıkadık. Doğru bildiğimiz yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bursa’da yapımı tamamlanan tramvay vagonlarının test sürüşleri yapılıyor. Ulaşım Park yöneticileri ve mühendislerinin de hazır bulunduğu test sürüşleri başarılı geçti, olumlu sonuç alındı. Güzergah çalışmalarının tamamlanmasının ardından İzmit’teki test sürüşleri başlayacak. 3-4 aylık gecikme sonunda tramvay ile seyahat başlayacak.

 

fotoğraf

 

G.A.- Metroyu daha sonra soracağım. Yeri gelmişken sadece tramvay inşaatının gecikmesi kadar de çok konuşulan maliyetini sormak istiyorum. Tramvay,iddia edildiği gibi belediyeyi zarara uğratarak mı yapılıyor?

T.B.- Hocam beni tanıyorsunuz, hesap adamıyım. Çalıştığım kurumu zarara uğratacak hiçbir karara imza atmam. Bir tek konuya takılıp kalmam, geniş düşünürüm. Planlama yapmadan geleceğe yönelik adım atmam. Tramvayın 200 milyon TL maliyetinde olduğu gibi. Sordunuz anlatayım. Biliyorsunuz, Büyükşehir Belediyesi’nin bir diğer raylı sistem projesi  İzmit metrosu. Biz metro güzergahında değişiklik yaparak otogara uğramadan Köseköy’e devam etmesine karar verdik ve güzergahı 2 kilometre kısalttık. Metronun bir kilometre maliyeti 100 milyon lira olduğunu düşünürsek 2 kilometre kısaltmakla 200 milyon TL kazandık. Bu parayı tramvay inşaatında kullanıyoruz.

 

G.A.- Tramvay başlayınca aynı güzergahtayolcu taşıyan otobüsler çalışmaya devam edecek mi? Yeni düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?Örneğin,

T.B.- Tramvay’ın yolcu taşımaya başlaması ile birlikte tramvay güzergahında çalışan belediye ve kooperatife ait otobüsleri başka hatlara kaydıracağız. Henüz verilmiş bir kararımız yok. Ukome ve Ulaşım Park AŞ yöneticisi arkadaşlarımız özel halk otobüs kooperatif yöneticileri ile görüşüyor, hangi hatlardaki otobüslerin başka hatlara kaydırılacağı üzerinde ortak çalışma yapıyor. Özel halk otobüs sahiplerinin mağdur olmamasına özen gösteriyoruz.

 

TRAMVAY FOTO

 

G.A.- Mağduriyet dediniz de tramvay inşaatında İzmit esnafının çok mağdur olduğu iddiası ne kadar doğru?

TB.- Yol fakiri İzmit’te bizden önce söz veren siyasilerin ve bürokratların  tramvay yapmaya neden cesaret edemediklerini en güzel bu örnek anlatıyor. Biz sayın başkanımızın talimatı ile tramvay inşaatına başladık. Esnafın  fazla mağdur olmaması için her türlü önlemimizi aldık. Namık Kemal Lisesi önü, Adliyenin bulunduğu cadde ve halkevinin bulunduğu Şahabettin Bilgisu caddesi bazı esnafımızın mağdur edildiği doğrudur. Ama abartıldığı kadar mağdur edildiklerini sanmıyorum. Zahmetsiz rahmet olmaz. Bir kaç ay sonra hizmet vermeye başlayınca tramvayın rahmetinden en fazla bugün mağdur olduklarını söyleyen esnaf faydalanacak.

 

METRO HATTI E-5’E

PARALEL OLACAK   kutu

 

G.A.- Konu raylı sistemden açılmışken son günlerde çok konuşulan İzmit ve Gebze metrosundan da bahseder misiniz?

TB.- Ulaşım master planın yanı sıra sayın başkanımızın yaptırdığı lojistik mastır plan kapsamında raylı sistem ile ilgili projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. O çok konuşulan, tartışılan,eleştirilen, kimsenin yapmaya cesaret edemediği tramvayda sona geldik. Birkaç ay sonra tramvay ile seyahat başlayacak.

Körfez’den başlayarak Cengiz Topel Havaalanına gidecek metro hattının avam ve uygulama projeleri bitti. Ağustos 2018’de inşaat için kazmayı vurmayı planlıyoruz. Körfez Atalar Mahallesinden başlayacak 32 kilometre uzunluğundaki metro hattı D-100 Karayolunu takip ederek Cengiz Topel’e ulaşacak.

 

metro

 

İlk etapta 22 kilometrelik Dubai Port ile Köseköy Fabrikalar arası yapılacak.

İkinci etapta 10 kilometrelik Körfez Atalar Mahallesi ile Köseköy Fabrikalar-Cengiz Topel arası hizmete girecek. Metronun 1 kilometresi 100 milyon liraya

mal olacak. İzmit şehir içinde otogara giden 2 kilometrelik bölümü projeden çıkararak kazandığımız 200 milyon lira ile tramvayı yaptık.

G.A.-Gebze metro hattı ile ilgili ne söyleyeceksiniz?

TB.- 10 kilometre uzunluğunda planlanan Gebze Organize Sanayi Bölgesi- Gebze Merkez- Darıca Metro hattı tamamlandıktan sonra Gebze Marmaray’a bağlanacak. Hayal gibi görünse de çok kısa sürede Kocaeli’ni demir ağlar ile örerek Kocaeli’nin kangren haline gelen toplu taşlıma sorununu çözmüş olacağız.

 

kocaeli-fuari-ndaki-dukkanlar-ihaleye-cikiyor-7223552_o

 

G.A.- Sayın hocam, fuar alanından başlayıp Outlet Center ve Galericiler Sitesini de içine alan çok geniş bir alan var.Özellikle Büyükşiehir Belediyesine kazandırdığınız Fuar alanını ne yapmayı düşünüyorsunuz?

TB.- Fuar alanı yaklaşık 200 dönümlük alan. İçinde göl var. Yıllarca sanayi fuarı diye tanıtıldı ama sanayi fuarı olamadı. Sanayi fuarı dahil diğer sektörlerin tanıtımlarını Interteks fuar alanına aldık. Fuar, panayır olarak hizmet verdi. Yapıların çoğu esrarkeşlerin serserilerin mekanı oldu. Arkadaşlar üzerinde çalışıyor. Farklı öneriler geliyor. Örneğin vahşi hali ile kalmasını isteyenler var. Gölü yeniden yapılandırıp, alan da küçük alışveriş merkezleri açarak hareket kazandırmak, İzmit’in cazibe merkezi yapmak istiyoruz.

G.A.- Başka?

TB.- Biliyorsunuz Interteks alanındaki kitap fuarımız İstanbul’dan sonra Türkiye’deki kitap fuarları sıralamasında ikinci. Büyük ilgi var. Fuar alanında yapılan etkinlikleri ve eğlence programlarını Seka Park’ta yapıyoruz. Çok da ilgi görüyor. İzmit’in en büyük eksiği kongre merkezini Mannesman’ın boşalttığı alana yapıyoruz. Henüz düşünce halinde ama Bilişim alanında büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapmak için çalışma yapıyoruz. Bir de tırnak içinde söylüyorum “Davos’a alternatif” etkinlik projemiz var.

G.A.- Tahir hocam teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

 TB.- Ben teşekkür ederim hocam.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem