15 Ağustos 2018 Çarşamba
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Merkel’in ülkemizi ziyareti

09 Şubat 2017 tarihli yazısı

Gündem Referandum ile hararetli günler yaşarken, ülkemize çok önemli bir ziyarette bulunuldu. Almanya Başbakanı Angele Merkel Türkiye’ye gelerek bir dizi ziyaretler yaptı.

Onların gündeminde mülteci meselesi, bizim ise ana gündemimizde terörle mücadele olan bir görüşme trafiği gerçekleşti.

Alman Başbakan Angele Merkel’in Ülkemize yaptığı ziyaretin Almanya basınında ve dünya basınında nasıl yer aldığını sizlere göstermek istiyorum.

Alman Basınında ziyaretin Yansımaları;

“Bir arzuhal sahibi olarak seçim yılında Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasını kurtarmak için gidiyor” (Alman Gazetesi, Frankfurter Allgemeine Zeiting)

“Başbakan Merkel, basın ve ifade özgürlüğü, inanç özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığının önemini açıkça dile getirdi”. (Reutlinger Generel Anzeiger)

Dünya Basının da Merkel’in ziyareti;

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angele Merkel arasında yaklaşık 3 saat görüşme geçti. Liderler terörle mücadele, mülteciler ve ekonomik işbirliğinin ele alındığını söyledi. “İslamist terör” ifadesi konusundaki fikir ayrılığı da toplantıya yansıdı. (BBC)

Dünya kamuoyuna bu başlıklar ile Merkel’in ziyareti yansımışken Cumhurbaşkanlığı Kaynaklarına Göre ise gündem başlıkları şöyle;

*Merkel ile PKK, FETÖ, DHKP-C terör örgütlerinin Almanyada ki faaliyetleri ve yapılanmaları hakkındaki endişeler paylaşıldı.

*Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin Alman kanunlarına göre faaliyet gösteren bir kuruluş olduğu hatırlatıldı.

*Türk Alman ekonomik ilişkilerinde 2016 yılının ikinci yarısında başlayan iyileşmenin sürdürülmesi amacıyla atılacak adımlar görüşüldü.

*Almanya da yaşayan Türk Vatandaşlarının Anayasa Referandumunda oy verebilmeleri için gerekli kolaylığın sağlanması talebi dile getirildi.

*Türkiye de basın özgürlüğü konusunda Alman makamları tarafından zaman zaman yanlış, eksik ve yanlı bilgilere dayanan açıklamalar yapıldığına dikkat çekildi.

*Geri kabul antlaşması neticesinde Ege Denizinde yaşanan ölümlerin sona ermesinde Merkel’in katkılarının önemli bulunduğu ifade edildi ve Avrupa Birliğinin bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği hatırlatıldı.

Bizim basınımızda ise Mekel’in “İslamist terör” sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğanın “İslamist terör ifadesi biz Müslümanları üzmektedir, İslam kelimesi ile terör kelimesi bir araya gelemez” sözleri damgasını vurdu.

Tabiki Cumhurbaşkanı Erdoğanın tepkisi ve çıkışına katılıyorum. Keşke bu ziyarete “İslamist terör” diyaloğu damgasını vurmasaydı .

Diyorum ki; keşke ziyarete aşağadaki konu başlıkları damgasını vursaydı;

*Geri kabul anlaşması ile taahhütlerini yerine getirmiş oldukları hatta mültecilerle ilgili Ülkemize yeni projeler ve taahhütler verilmiş olsaydı.

*Almanya ve Türkiye arasında ekonomide somut anlaşmalar yapabilseydik.

*İŞİD terör örgütüne verilen istihbarat desteği PKK ve diğer kollarına da verilseydi.

*Almanya da ve diğer Avrupa ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren FETÖ ve PKK faaliyetleri durdurulsa idi.

*İadesini istediğimiz Fetö ile alakalı terör suçlularının ülkemize iadesi gerçekleşmiş olsa idi.

*Avrupa Birliği yolunda ilerleyen ülkemize açık açık desteklerini sunsalardı.

Hasılı; Konu başlıklarımız destekleri olsa idi bizde teşekkürlerimizi sunardık. Egedeki gelişmelere seyirci kalan bir Almanya, Referandum Süreci ile ilgili “AGİT temsilcilerinin bulunmasının iyi olacağını teklif ettim” açık bir dille söyliyebiliyor.

Terör bugün bizim canımızı fazlasıyla yakıyor. İncirlikten kalkan uçakların DEAŞ hakkında topladıkları istihbaratı Pyd içinde verdiği, PKK’nın bürolarının ve yan kuruluşlarının Almanyanın göbeğinde faaliyetlerini durdurduğu zaman, Sığınmacıların Ülkemize yargılanmak üzere iade edildiği zaman bizde Almanya için “dost mu, düşman mı” diye tereddütte kalmayız diye düşünüyorum.Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr