20 Nisan 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP döneminde valiler il başkanıydı

Galip Ataman

08 Şubat 2017 tarihli yazısı

Nisan ayında yapılacak referandumda oylanacak Anayasa değişiklik paketinde katılmadığım, eleştirdiğim maddeler var.

Örneğin; seçilme yaşını 25’ten 18’e indirilmesini ve askerlikle ilişiği olanların milletvekili adaylığına başvuramamasını öngören 3. maddeye.

Askere gitme yaşı değişmeyip 21 olarak kaldığına göre 18 yaşındaki bir genç nasıl milletvekili adayı olacağının bugüne kadar gündeme getirilmemesine.

Seçim ve siyasi partiler yasasında değişiklik yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa ne tür değişiklikler olacağı konusunda kamuoyunun aydınlatılmamasına.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere “hayır” oyu kullanacağını açıklayanlar, milletvekili aday olma yaşının 18’e indirilmesinin bir aldatmaca olduğunu söylemiyor.

Seçim ve siyasi partiler yasasında değişiklik yapılıp yapılmayacağını sorgulamıyor.

“Hayırcılar Korosu” sanki ilk kez oluyormuş gibi Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisi ile ilişkisinin kesilmemesini öngören 7. maddeyi tartışıyor.

SayınKılıçdaroğlukatıldığı televizyon programlarında, düzenlediği toplantılarda, il ve ilçe başkanlarından referandum öncesi kapı kapı dolaşıp kavga etmeden, inatlaşmadan, sakin bir şekilde vatandaşları Anayasa değişikliğine “hayır”demeleri için ikna etmelerini istiyor.

 

evet    

 

ÇİFT BAŞLILIK İLK DEĞİL

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu soruyor, Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı olduğunda Cumhurbaşkanını illerde vali mi temsil edecek, üyesi olduğu partinin il başkanı mı temsil edecek?”

Hızını alamıyordevam ediyor, İl başkanı bizim partinin genel başkanını ben temsil ettiğime göre Cumhurbaşkanını da ben temsil ediyorum. Vali diyecek ki, hayır kardeşim sen temsil edemezsin, ben temsil edeceğim. Çünkü ben devletin valisiyim.”

Sayın Kılıçdaroğlubu soruyu sormadan önce keşke genel başkanlığını yaptığı CHP’nin 1931 kurultay tutanağının 259. sayfası ile 1935 kurultayının 105. sayfasını okumuş olsaydı.

Belli ki Kılıçdaroğlu gibi CHP’liler de okumamış, anlatayım.

1931 kurultayında, yapılan tüzük değişikliği ile CHP örgütün hükümet ile işbirliği yapması kabul edilmişti.

1935 kurultayında partinin tüzüğü yenilenerek 97. Maddesi, “Partinin hükümetle temas mevzuları lüzumlu görülürse, Umumi Reislik Divanı’nın tasdik edeceği bir talimatla tespit edilir” şeklinde değiştirildi

 

Adsız 24235

 

Böylece içişleri bakanı parti genel sekreteri, valiler il başkanı, umumi müfettişler parti örgütü müfettişi oldu.

CHP Genel Başkan Vekili ve Başbakan İsmet İnönü 18 Haziran 1936 tarihinde yayınladığı genelgeye “Vilayet ve özel idarelerle, belediyeler ve parti örgütü kaynaştırılmıştır”yazarak içişleri bakanının parti genel sekreteri, valilerin il başkanı olduğunu kamu kurum ve kuruluşları ile paylaştı.

İsmet İnönü yayınladığı bu genelgede, CHP ile hükümet arasındaki bağı güçlendirmek için sıkı bir işbirliğine karar verildiğine vurgu yapmıştır.

İçişleri Bakanı Şükrü Kaya 19 Haziran 1936 tarihinde bakanlara ve milletvekillerine birer yazı göndererek 18 Haziran tarihi itibari ile içişleri bakanlığının yanı sıra CHP genel sekreterlik görevine başladığını haber veriyordu.

 

HEM VALİ HEM İL BAŞKANI

İçişleri Bakanı Kaya aynı gün bu kez de valiliklere gönderdiği telgrafta, “Başbakan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Vekili İsmet İnönü’nün tebliğ ettiği karar doğrultusunda parti başkanlık ödevini parti tüzüğü hükümlerine göre yerine getiriniz ve görevi devir aldığınızı bildirmenizi rica ederim” yazdı.

İçişleri Bakanı ve CHP Genel Sekreteri Kaya’nın telgrafını alan Kocaeli Valisi İsmail Hamit Oskay aynı gün verdiği cevapta, “Bugünden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Zonguldak Milletvekili Halil Türkmen’den devir aldığımı arz ile derin saygılarımı sunarım” der.

İsmail Hamit Oskay’dan sonra Kocaeli Valiliğine atanan Ziya Tekeli hem Vali hem CHP il başkanı olarak görev yaptı.

Zonguldak Milletvekili Halil Türkmen’in Kocaeli il başkanlığı ile ilgisini merak eden çıkabilir.

O tarihte CHP Kocaeli İl Başkanlığı koltuğunda Kocaeli’de o görevi yürütecek siyasetçi yokmuş gibi CHP genel merkezi tarafından atanan Zonguldak Milletvekili Halil Türkmen oturuyordu.

İstanbul’a baktığımızda CHP il başkanlığına dönemin Valisi Muhittin Üstündağ atanmıştı.

Muhittin Üstündağ’dan sonra İstanbul Valiliği ve CHP İstanbul İl Başkanlığı koltuğuna Lütfü Kırdar oturdu.

Özetle;CHP tüzüğünde 1935 yılında yapılan değişiklik sonrası, Başbakan İsmet İnönü CHP Genel Başkan Vekili, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya CHP Genel Sekreteri, Kocaeli Valisi İsmail Hamit Oskay CHP Kocaeli İl Başkanı oldu.

1950 yılına kadar Cumhurbaşkanları devlet başkanlığı ve CHP Genel Başkanlığını birlikte yürüttü. Ama“çift başlılık ve rejim” tartışması yapılmadı.

1924 Anayasası’nın ilk 3 maddesine dokunulmadı, rejim değişmedi.

AK Parti 15 yıllık iktidarında, “Devletin yönetim şekli Cumhuriyettir. Devletin dili Türkçe, başkenti Ankara’dır. Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir”yazan, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen Anayasanın ilk 3 maddesi ile ilgili teklif vermedi.

Ama CHP 2013 yılında kurulan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonunda, Anayasa’nın 3. Maddesinde yazan Dili Türkçedir” ifadesinin “Eğitim Dili Türkçedir” olarak değiştirilmesini önerdi.

Vurgulamak istediğim; CHP, dokunulmayan Anayasanın ilk 3 maddesi değiştiriliyormuş gibi bilgi kirliliği oluştururken kendi parti yöneticileri değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddeler üzerinde değişiklik yapmak istemesidir.

 

 

MİLLETVEKİLLERİNİ GENEL

BAŞKAN SEÇMEMELİYMİŞ!

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genişletilmiş başkanlar toplantısında siyasi partilerin lider sultasından kurtarılması gerektiğini söylemiş.

Kocaeli il ve ilçe başkanlarının gözünün içine baka baka, “Biz başkanların, cumhurbaşkanlarının milletvekillerini oturup masada seçmelerini istemiyoruz. Tam demokrasi istiyoruz. O nedenle bizim dışımızda ön seçim yapan başka bir parti yok. Önseçim gerekirse zorunlu hale gelmeli. Siyasi partiler lider sultasından kurtulmalı” demiş.

İl başkanı Cengiz Sarıbay ve ilçe başkanları genel başkanlarını dinlerken ne düşündüklerini bilmiyorum.

Ama CHP genel merkez yöneticilerinin KOCAELİ’de örgütün ısrarlarına rağmen milletvekili ve belediye başkan adayları için önseçim yapılmasına karşı çıktıklarını hatırlamışlardır.

7 Haziran 2015 milletvekili seçim öncesi aralarında KOCAELİ’nin de aralarında olduğu 30 ilde adayların merkez yoklaması ile belirlendiğini anımsayıp “Yapmayın, Sayın Genel Başkanım” demişlerdir.

Ankara birinci bölgede 1, 3, 5 ve 7’nci, ikinci bölgede 1 ve 3’üncü, Antalya'da 3’üncü, Aydın, Tekirdağ ve Trabzon’da 1’nci, İstanbul birinci bölgede 1, 3, 5, 7 ve 9’uncu, ikinci bölgede 1, 3, 5 ve 7’nci, üçüncü bölgede 1, 3, 5, 7 ve 9’uncu, İzmir birinci ve ikinci bölge 1, 3, 5’inci, Adana 2 ve 5’inci, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kayseri, Muğla ve Zonguldak 2’nci, Mersin 1 ve 4’üncü sıra adaylarının genel merkez tarafından belirlendiğini düşünüp bıyık altından “kıs kıs” gülmüşlerdir.

Hani, milletvekili adaylarını genel merkez belirlerse parlamentoda milli irade tecelli etmiyordu!

Hani, milletvekilleri kendisini aday gösteren genel merkeze karşı çıkarsa isminin çizileceğini, bir daha milletvekili olamayacağını düşünerek kendisini aday gösterenlere biat edecekti!

 

Adsız 3

 

Hani, CHP tam demokrasiyi savunuyordu!

Hani, CHP siyasi partilerin lider sultasından kurtulmasını istiyordu!

CHP, 7 Haziran dahil tüm seçimlerde örgütünün istemesine, milletvekili aday adaylarının ısrar etmesine rağmen önseçim yaptırmamıştı.

Sayın genel başkanın anlatımından hareket edersek, CHP Kocaeli’de genel merkezin kararlarına karşı çıkmayanları mı aday göstermiş oldu?

CHP milletvekilleri Haydar Akar, Tahsin Tarhan, Fatma Kaplan Hürriyet biğr sonraki seçimde ‘çizik’ yememek için genel merkeze biat etmek zorunda mı kalıyorlar?

Sandıktan çıkma şansı çok yüksek olan Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Hurşit Güneş gibi isimler genel merkeze karşı oldukları için mi Kocaeli’de ön seçim yaptırılmadı, adaylar genel merkez tarafından belirlendi?

CHP il ve ilçe başkanları kapı kapı dolaşıp CHP’nin milletvekili adaylarını önseçim ile belirleyen tek parti olduğunu söylediklerinde nasıl inandırıcı olacaklar?  

 

DR. ŞENOL ERGÜNEY

ÖVGÜYÜ HAK ETTİ

 

Bugün, kamu kurum ve kuruluşlarına atamalar liyakata değil de yaka rozetine ve siyasi kimliğe göre yapılırken Op. Dr. Şenol Ergüney’in performansını paylaşacağım.

Kocaeli Hastanesi Başhekimi iken tanıdığım, Kocaeli Hastaneler Birliği Genel Sekreteri olduktan sonra çalışmalarını yakından izlediğim Op. Dr. Şenol Ergüney’in özverili çalışmalarını yazacağım.

Op. Dr. Şenol Ergüney’i tanıyanlar, aldığı kararları ve herkese hoşgörü ile yaklaştığını bilenler bana hak vereceklerdir.

Sorumluluk üstlendiği kurumları nereden nereye getirdiğine tanık olanlar, “Op. Dr. Şenol Ergüney sorun çözmek için yaratılmış” tespitime aynen katılacaklardır.

Başarılı üroloji uzmanlığının yanı sıra saygın yöneticiliği ile dikkat çeken Kocaeli Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, “Galip bey, Kocaeli’deki hastanelerin 2016 yılında birikmiş yaklaşık 40 milyon liralık borcunu yıl içinde kendi imkanlarımız ve aldığımız önlemler ile bütçeden tek kuruş talep etmeden ödedik” dediğinde inanamadım.

Bir başka deyişle Şenol hova kendisine bağlı kurumlara 40 milyon lira kazandırırken devleti de o kadar kara geçirmiş.

Ödenen borçlar arasında 2015 yılından devreden borçların yanı sıra asgari ücret fiyat farkı, toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan fark, hizmet alımları ve hesapta olmayan ekstra ödemeler var.

Atalarımız “iş bilenin kılıç kullananın” diye boşuna söylememiş.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin 70 milyon lira borcunu dahil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesi ile silindiğini düşündüğümde Şenol hocanın yaptığı işin önemini daha iyi anladım.

Marmara Üniversitesi dahil bir çok üniversite hastanesinin borçlarına karşılık işletmesini Sağlık Bakanlığına devredildiğini hatırlayınca Kocaeli Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney’in övgüyü de takdiri de fazlası ile hak ettiğini düşündüm.

İnsan isteyince hastanelerin trilyonluk borçlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kapısını çalmadan, hastanelerin işletmesini başkalarına devretmeden de ödeyebiliyormuş.

Bunu yapmak için Kocaeli Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney gibi özveri ile çalışmak, işini sevmek, sorun çözen beceriye sahip olmak gerekiyor.

 

 

Dr.şenol ergüney 1. sayfaya

 

3 GÜNDE MR RANDEVUSU

28 yıllık hekim, başarılı üroloji uzmanı olan Op. Dr. Şenol Ergüney, yalnız hastanelerin birikmiş 40 milyon TL borcunu bir yılda sıfırlamakla kalmamış.

Özel hastanelerde katkı payının artması sonrası hastaların devlete ve üniversitelere bağlı sağlık kurumlarını tercih etmesi ile Manyetik Rezonans (MR) çekimi için aylar sonrası verilen randevular sorun ve şikayet konusu oldu.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Manyetik Rezonans (MR) çekimi için 90 gün süre verilirken Kocaeli’deki devlet hastanelerinin tamamında 3bu süre 3 günü geçmiyor.

Şenol hoca yakın takip ve aldığı önlemler sonucu MR çekim randevuyu 3 güne indirdiklerini anlatırken, “Kocaeli Devlet Hastanesinde tek cihaz olması nedeni ile MR çekimi için verilen randevulardan şikayetler gelmeye başlayınca Gölcük Deniz Hastanesinde kullanılmayan MR cihazını devreye soktuk. Mobil kullanarak sorunu çözdük. Gebze bölgesinde de hizmet alımındaki rekabet sonrası ucuza mal ettik ve randevuları 3 güne indirdik” dedi.

Kocaeli Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney’in yöneticiliğini, kamuya kazandırdıklarını, çalışanları ve hastaları ile kuruduğu empati sonrası başarının arttığını anlatmam için daha fazla örnek vermeme gerek yok.

Takdiri de övgüyü de fazlası ile hak eden Op. Dr. Şenol Ergüney’e ne kadar  teşekkür etsem azdır diye düşünüyorum.

Dileğim; ülkesini, işini seven, kurumunu kara geçirmek için özveri ile çalışan Dr. Ergüney gibi bürokrat sayısının artması.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi