23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bizim ipler kimin elinde?

Hayrullah Demiray

26 Haziran 2012 tarihli yazısı

Yine bir Suriye klasiği ile karşı karşıyayız. Ülkede her birey kendince düşürülen uçak ile ilgili yorumlar yapıyor.

Söylenecek çok söz,

Sorulacak çok soru var.

Söylemde esip gürlerken, sanki "bölgesel güç"müş intibası uyandırırken, sanki "duruma hakim”miş izlenimi verirken, sanki "bölgesel ipler elinde"ymiş gibi davranırken, sanki "ne yaptığını biliyor ve buna kendisi karar veriyor"muş gibi bir görüntü arz ederken, sanki "süreci doğru okuyor, kontrol ediyor ve yönlendiriyor" havası estirirken, aslında "ne yapacağını bilemez bir halde", olayların akışına göre yalpaladığını, kendi "onurunu korumaktan aciz" olduğunu gizleyemiyor bile.

İşte, Suriye'nin uçağı düşürmesiyle bu durum daha net açığa çıktı. Anlayacağınız, uçak düştü, aciziyet göründü.

Başlangıçta Devletin tepesindekiler, uçağın Suriye tarafından düşürüldüğü gerçeğini telaffuz etmek istemediler. Ancak, Suriye'nin "biz düşürdük" açıklaması ile iş açığa çıktı. "Türk jeti sınırımızdan 1 km içeri girdi" diyen Suriye Savunma Bakanlığı, "hedefi düşürdükten sonra Türk uçağı olduğunu tespit ettik" dedi. Bunun üzerine Başbakanlık'ta yapılan "güvenlik zirvesi"nden sonra, uçağı Suriye'nin düşürdüğü açıklandı. Ama her nedense aynı "güvenlik zirvesi"nden, buna karşı nasıl bir karşılık verileceğine, nasıl bir yaptırım uygulanacağına dair açıklama çıkmadı.

Şimdi "ortalama vatandaş" gözüyle olaya baktığımızda, bundan hangi anlamı çıkarmamız iktiza ediyor? Vatandaş, yetkililer öyle tanımladığı için öyle inanıldığı üzere "küçücük" bir Suriye'nin "koskoca" Türkiye'ye karşı böylesine bir "eylem koyabilme"si karşısında, en büyük övünç kaynağı haline gelen "güçlü Türkiye" imajının yerle bir oluşu hangi duygularla ifade edilecek?

Görüyor musunuz? Türkiye'nin uçağı karasularını "sadece 1 kilometre" aştı diye o küçük gördüğünüz Suriye, pat diye uçağı düşürdü.  Bunu yaparken düşündüğü tek şey var, ülkesinin egemenlik haklarını korumak.

Öyle savaş-mavaş çıkar diye bir endişesi de yok, "onursuz bir barış"a razı değil. Peki, muhaliflere karşı hava operasyonları yapan Suriye'nin uçak ve helikopterleri manevra yaparken Türkiye sınırını defalarca aştığında, Türkiye niye bir tanesini bile düşürmedi? Suriye'nin, PKK kamplarını sınıra konuşlandırdığı malumken, Türkiye niye bunlara karşı bir önlem almadı ya da müdahalede bulunmadı? Bu, "korku" değil de nedir? Bu, "aciziyet" değil de nedir? Bu, bazı "ağababalar tarafından icazet almadan hareket edemez durumda olduğunu belgelemek" değil de nedir?

Sahi, Kilis Suriye'ye kaç kilometre uzak? Herhalde 1 kilometreden daha fazla, değil mi? Suriye, 1 kilometrelik bir sınır aşımında affetmiyor ve uçağı düşürüyor da, hatırlayın, Suriye'den açılan ateş sonucu Kilis'te vatandaşlarımız öldüğünde Türkiye niye cevap verme gereğini duymadı acaba? Yok, haksızlık etmeyelim, cevap verildi; ama her zaman olduğu gibi, "bir daha olmasın ha!" kabilinden azarlamanın ötesinde bir cevap değildi verilen.

Neymiş, "uluslararası haber ajanslarının Türk Uçağı'nı Suriye'nin vurduğunu ısrarla yazmaları, Türkiye'yi savaşa sokmak ve olayı Türkiye-Suriye savaşına çevirmek anlamına geliyormuş." Bu oyunlara gelinmemeliymiş. Ee, Suriye'nin böyle bir derdi var mı peki? Yok. O küçümsediğiniz Suriye, devlet olarak onurunu asla ayaklar altına aldırmıyor. Çünkü kendi iplerini kendi elinde tutuyor.

Ülkemiz gerçek anlamda bölgesel güç olacaksa ve bunu sağlayacaksa mutlaka atılan adımlar çok önemli birilerinin sözüyle lafıyla hareket etmekten vazgeçilmeli. Birilerinden icazet almaktan derhal hemen  vazgeçilmeli. Atılan adımları bir kez daha gözden geçirmeli,ha burada bir oyun sergileniyor. Millet olarak ta onun farkında olmalıyız.

Bu güne kadar hükümetin yapmış olduğu bir çok şeye canı gönülden katıldığımı ifade etmiştim ama bugün bu manada yanlış bir yol izlendiğini de görmekteyim. Onun için bunu da söylemekte yarar olacağını düşünüyorum.

Bu yapılan bence ufak bir uçak düşürme hadisesinden ziyade büyük Türkiye ye giden yolda Suriye'nin bizlere bir çelmesidir.

Ülkemizi çekmek istedikleri çukurun da farkındayız bu günler Millet olarak kenetlenme ve birlik zamanıdır.

 

Ha sahi bizim birilerine göbekten bağlılığımız mı var?

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem