20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ceyhan, ‘Hayırcılar Panik Ve Telaştalar’

Galip Ataman

01 Şubat 2017 tarihli yazısı

 

 

Türkiye, 2’si AK Parti iktidarında olmak üzere 6 kez referandum için sandığa gitti.
Girdiği her seçimi açık ara kazanan, aralıksız 15 yıl tek başına iktidarda kalmayı başaran AK Parti, 7. Referandumda hazırlanıyor.
Ancak, Nisan ayında yapılacak Anayasa değişikliği referandumu öncesi yaşananlara, oluşturulan “EVET-HAYIR” kamplarına bakılırsa her iki taraf için de sonuç pek kolay olmayacak gibi.
Daha referandum takvimi açıklanmadı ama CHP’nin başı çektiği “Hayırcılar”, sosyal medyadan “salvolara” başladı bile.
CHP’ye yakın anket şirketleri, geçmişte tutturamadıkları tahminleri unutmuş olacak ki “hayır” oylarının daha çok çıkacağını ilan etmişler.
Sosyal medyadaki açıklamalara, anket sonuçlarına güvenmeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz Erdoğan’a karşı kampanya yapmayacağız. AKP devletine karşı kampanya yapmak zorundayız. Valiler, polis, jandarma hepsi AKP’ye çalışacaktır. AKP devletin imkanlarını kullanıyor. Erdoğan medyanın yüzde 90’ını kontrol ediyor. Günün her saati Erdoğan propagandası yapılıyor. Yargıyı kendi kontrolü altına aldı. Eleştiri yapan, hapse girme korkusu yaşıyor. Biz şu anda korku ikliminde yaşıyoruz” diyerek sonuçtan umutsuz olduğunu anlatıyor.
Açıklamasa da “evet” oyların fazla çıkacağını, Anayasa değişikliğinin TBMM’den sonra hakemliğine başvurulan millet tarafından da onaylanacağını söylemeye çalışıyor.
Millettin “evet” diyeceğini gören CHP’nin kurmayları TBMM Anayasa Mahkemesine götürerek iptal ettirmenin hesabını yapıyor.

Hayırcıların kadrolu televizyon yorumcuları ile gazetelerdeki kalemşörleri ise AK Parti’nin PKK ile işbirliği yaptığını yaymaya çalışıyor.

CHP’de genel başkan sorunu olduğunu iddia eden parti içi muhalifler “Koyun can derdinde kasap et derdinde” misali referandumdan “evet” çıkacağına o kadar inanmışlar ki referandumu bir kenara bırakıp bugünden referandum sonrası Kılıçdaroğlu’nu devirme planları yapıyorlar.
Kocaeli yereldeki tablo CHP genel merkezindekinden farklı değil. Üç aşağı beş yukarı benzer.
CHP’liler genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun önce Kocaeli’ye geleceğini açıklıyor, sonra gelmeyeceğini duyuruyor.
CHP genel başkan yardımcısı Tekin Bingöl Gebze’ye “ce” deyip gidiyor.
CHP’nin ağır toplarından İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin İzmit’e sessiz sedasız geliyor, kimse ile kucaklaşmadan, yürüyüş yolunda boy göstermeden kapalı kapılar arkasına il yöneticileri ile görüşüp gidiyor. Genel başkan Yardımcısı
Anlaşılan CHP’nin Kocaeli’deki tek umudu her dönemde olduğu gibi yine Sefa Sirmen.
Cezaevinden çıkan Sefa Sirmen belli ki ayağının tozu ile meydanlarda “hayır” oyu isteyecek!
CHP, Kocaeli’de umudunu; Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmit Belediye Başkanlığı dahil son yıllarda girdiği her seçimi kaybeden Sefa Sirmen’e bağlamış ise sandıklardan çıkacak “evet”lerin “hayır”lardan daha çok çıkacağını şimdiden söyleyebiliriz.

 

CEYHAN TEPKİLİ


AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’a Anayasa değişikliği ile ilgili referandum çalışmalarını sordum.
Başkan Ceyhan “Doludizgin alana iniyoruz” derken Ankara’da ve Kocaeli’de yapılan hazırlıklardan memnundu.
Sandıklardan “evet” çıkacağına adı gibi emin oluğunu söyledi.

 

CEYHAN (1) (1)


CHP’nin daha referandum tarihi belli olmadan “iftira” kampanyası başlatmasından rahatsızlığını anlatırken, “Evet ya da hayır demek ayrı, iftira atmak ayrı” dedi.
“Milletin gözü önünde HDP’liler ile ortak hareket ediyorlar, HDP’liler ile iş tutuyorlar. Sonra da çıkıp AK Parti’ye iftira atıyorlar” derken tepkili idi.
CHP başta olmak üzere “Hayır”cıların panik ve telaş içinde olduğunun altını kalın çizgiler ile çizdi.

 

TRAMVAY, BURSA’DA ARAÇ
TESTİNDE TAM PUAN ALDI

 

Son 25 yıldır yapılan her seçim öncesi tüm siyasi partileri “tramvay” vaadinde bulundu ama hayata geçirilemedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “2017’de Tramvay, 2023’te Metro” diyerek açıkladığı “tramvay” projesi gerçek oluyor.
Modern kentlerin “mobilyası” olarak tanımlanan, belediyelerin prestij projesi olarak bilinen “tramvay” hayalinde sona yaklaşıldı.
Kocaeli gibi yol fakiri, alt yapısı karışık bir şehirde tramvay projesini hayata geçirmek kolay olmasa gerek.
Buna bir de güzergah ihalesini kazanan yüklenici firmanın sorumsuzluğunu eklersek açıklanan tarihte hizmete girmesinde aksama olması doğal.
25 yıl beklenen tramvayda sona gelinmesine, bir hayalin gerçekleşmesine şunun şurasında sayılı günler kalmışken her kesimden yükselen seslere hak vermemek mümkün değil.
Çoğu gitti azı kaldı. Zahmetsiz rahmet olmayacağına göre, yaşanan sıkıntıların da kısa sürede unutulacağını, mağduriyetlerin giderileceğini umuyorum.

 

tramway 2

 

TEST SÜRÜŞLER BURSA’DA


Güzergah çalışmalarında yaşanan sıkıntıların, gecikmelerin aksine Akçaray Projesi Tramvay Araçlarında yüzler gülüyor.
Güzergahta yaşanan gecikmeyi araçların test sürüşü sürecinde yaşamamak için
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı yetkilileri ve Ulaşım Park A.Ş. mühendisleri araçların Bursa’da yapılan test sürüşlerine katıldı.
Bursa-Durmazlar firması tarafından üretilen araçlar fabrikanın 1,8 kilometrelik test pistinde zor testlere tabi tutuldu.
Cer, frenleme, ivmelenme, görsel, fonksiyon, iletişim, sinyalizasyon, su sızdırmazlık, elektrik izolasyon, pantograf, kapı, ısıtma ve soğutma gibi testler yolcusuz (araç içerisine her yolcu için yaklaşık 75 kg’lık kum torbaları konularak) ve yolculu olarak tüm olumsuz senaryolar denenip değerlendirildi.

 

tramway


Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Ulaşım park yetkilileri aracın testlerden başarılı geçtiğini anlatırken şöyle konuştular, Cer testinde; Araç ileri geri hareket seçimi ve motora ilk hareketin verilmesi ve elektrik frenlemenin doğru şekilde çalıştığı kontrol edildi. Frenleme ve ivmelenmede; Aracın dinamik performansı kontrol edildi. Yolcusuz ve yolculu ayrı ayrı olacak şekilde 30 km, 50 km ve 70 km hızlarda durma mesafesi ve ivmelenmesi ile sürücü ve yolcu acil durum butonu da aktif edilerek durma mesafesi ve ivmelenmesi ölçüldü. Ayrıca bazı fren tertibatları devre dışı bırakılarak aynı test tekrarlandı.
Görsel, fonksiyon testinde; Aracın tüm görsel ekipmanları kontrol edilerek çalışıp çalışmadığına bakıldı. İletişim testinde; Araç üzerinde bulunan anons, mesaj, telsiz, bilgi ekranı gibi ekipmanların gerekli prosedürlere uygun olup olmadığı kontrol edildi. Sinyalizasyon testinde; Araç üzerinde bulunan iç ve dış aydınlatma sisteminin kontrolü sağlandı. Su sızdırmazlık testinde; araç iç kısmına yağmurlu havalarda su girip girmediğini test edildi. Elektrik izolasyon testinde Araç üzerinde bulunan elektrik hatlarına harici besleme yapılarak gerilim değişimi ölçüldü, kablolarda kaçak olup olmadığı kontrol edildi. Pantograf testinde; pantograf sisteminin otomatik ve manuel olarak indirilip kaldırılarak testi yapılmaktadır. Kapı testinde; Araç kapıları 500 kere açılıp kapatılarak çalışma durumları gözlendi. Ayrıca kapılara çeşitli engeller konularak sıkışmamazlık özelliğinin olup olmadığı kontrol edildi.”
Şuana kadar yapılan testlerden araçlar başarı ile geçerken testler hava şartlarına ve test sonuçlarına bağlı olarak önümüzdeki günlerde de devam edecek.

 

GTÜ KAMPÜSÜ DEĞİL
SANKİ KUŞ CENNETİ

 

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, bilimsel
çalışmalarının yanında sosyal aktivitelerde gösterdiği farkındalıklar ile dikkatleri çekmeye devam ediyor.
Haluk hoca, GTÜ kampüsünü ziyaret ettiğimde doğaya olan tutkunluğunu anlatmış, hayvan barınağını gezdirmiş, kuş türlerinden bahsetmişti.
Geçtiğimiz günlerde kampüse davet ettiği “kuş gözlemcileri” önemli tespitlerde bulunmuşlar.
Kampüsün zengin bitki örtüsünün yanı sıra, 300'’ aşkın kuş türüne sahip olduğunu belirleyerek Gebze Teknik Üniversitesi Doğal yaşam haritasını çıkarmışlar.
Gebze’nin Batı Palearktik’in en önemli kuş göç noktalarından birisi üzerinde bulunması, İstanbul'a komşu olması, kampüste yıl boyunca görülebilecek kuş türlerini arttırıyor.
Kampüste etrafa daha dikkatli bakıldığında uçuşan floryalar, sakaları kızıl kırlangıçlar, alaca ağaçkakan ve hatta atmaca, şahin ve küçük orman kartalı görmek mümkün.

 

galio hocaya kuş


Gözlemcilerin ilk etapta tespit ettiği mevsimsel 70’e yakın kuş türü; Ağaç serçes, ak gerdanlı ötleğen, ak karınlı ebabil, ak kuyruksallayan, ak mukallit, akdeniz martısı, alaca ağaçkakan, alakarga, arıkuşu, atmaca, benekli sinekkapan, bülbül, büyük baştankara, çalı kuşu, çıt kuşu, çıvgın, dağ kuyruksallayanı, ebabil, ekin kargası, ev kırlangıcı, florya, gri balıkçıl, gümüş martı, ibibik, ispinoz, karabaş martı, karabaşlı ötleğen, karabatak, karatavuk, kaya güvercini, kırlangıç, kızıl ardıç, kızıl kırlangıç, kızıl sırtlı örümcek kuşu, kızılgerdan, kukumav, kumru, kuyrukkakan, küçük karga, küçük kumru, küçük sinekkapan, leş kargası, mavi baştankara, ökse ardıcı, saka, saksağan, serçe, sığırcık, söğüt bülbülü, şahin, tarla ardıcı, tarla çintesi, üveyik, uzun kuyruklu baştankara, arı şahini, atmaca, delice doğan, kara çaylak, kara leylek, kerkenez, kuzgun, küçük kartal, küçük orman kartalı, leylek, şahin, yılan kartalı.

 

GÜLTEKİN GÖRÜM, KENT
KONSEYİNDE İŞİNİN BAŞINDA

 

Medyanın neden güven yitirdiğini araştırmaya, internet gazeteciliğinin yazılı basına verdiği zararı sorgulamaya da gerek yok.
Gazetelerin ve internet sayfalarının emek harcamadan yapılan, bilgi kirliliğine neden olan asparagas ve sansasyonel haberleri.
Haberlerin altına eklenen gazetecilik etik kuralları ile bağdaşmayan, nezaket sınırını ve haddini aşan yorumlar.
Geçtiğimiz günlerde gazetelerde ve internet sitelerinde yer alan “Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nin sorumlusu Gültekin Görüm apar topar gitti!” haberinde olduğu gibi.
“Görevi bir şeylere kızarak kendi mi bıraktı, yoksa görevden el mi çektirildi bilinmiyor” cümlesi haberin masa başında yapıldığını anlatıyor.
Biraz emek harcayıp araştırılsaydı, Gültekin Görüm’ün Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı ve Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevlerinin devam ettiği öğrenilirdi
Okuyucu kafasında soru işaretleri oluşturacak, “Görevi bir şeylere kızarak kendi mi bıraktı, yoksa görevden el mi çektirildi bilinmiyor” cümlesine de yer verilmemiş olurdu.

Gültekin Görüm’ü, 1980 öncesi Kocaeli Meslek Yüksekokulundan tanırım. Karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı dostluğumuz yaklaşık 40 yıldır hep artarak devam etti, bugünlere geldi.
Haksızlıklara uğramasına, zaman zaman ötelenmesine rağmen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere çalışma arkadaşlarına saygıda, sevgide, beyefendilikte hiç kusur etmedi.

 

gültekin görüm

 

Doğru bildiklerini söylemekten çekinmedi. Amirlerinin verdiği tüm görevleri ilk günkü heyecan ve özveri ile yerine getirdi. Siyasette ve bürokraside hep örnek gösterildi.
Gültekin Görüm’ü tanıyan tanır, bilen bilir. Benim sahiplenmeme ihtiyacı da yoktur.
Ama yüksekokul öğrencisi iken tanıdığım, BELDE AŞ Genel Müdürü iken çalışmalarını takdir ettiğim, Başkan Danışmanı ve Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri olarak performansına hayran kaldığım Gültekin Görüm’ün kafalarda soru işareti oluşturacak bir haberle yıpratılmak istemesine gönlüm razı olmadı.
Haberi kullananların yapmadığını yaptım. Gültekin Görüm’ü aradım, sordum.
Cevabı, “Hocam, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri görevlerim devam ediyor. İbrahim Bey ve Adnan Bey ile hiç bir sorunum yok. Kent Konseyinde görevlendirilecek müdür arkadaşın daha rahat çalışması ve Başkanımız İbrahim Beyin bugünlerde vereceği önemli bazı görevleri yerine getirmek için sadece yerimi değiştirdim” oldu.
Buradan Gültekin Görüm’ü tanıyanlara, kasıtlı ve yanlış haberi okuyanlara duyurulur.
Gültekin Görüm’ün nerede olduğunu merak edenler ve ziyaret etmek isteyenler
Kent Konseyine gider, Adnan Uyar ile aynı odayı paylaştığını görür, sohbet edip çayını içer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem