23 Temmuz 2018 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MHP’de değişen kim?

31 Ocak 2017 tarihli yazısı

Bitmeye yüz tutmuş ilişkilerde kurulan cümlelerden biridir:

“Çok değiştin…”

Şimdilerde karpuz gibi ortadan ikiye ayrılan MHP’de duymaktayım en çok bu sözü…

“14 yıl boyunca iktidarın en sert muhalifi olan Bahçeli, çok değişti.”

“MHP’nin şimdiki muhalifleri koltuklarını kaybedince çok değişti.”

Sizce hangisi doğru?

Bahçeli destekçilerinin dediği mi, yoksa muhaliflerin söylemi mi?

İkincisi çok ağır olur: Çünkü değişim deyip Bahçeli’yi eleştirenler bir ömür MHP’de koltuk sahibi olmadı ki… İktidar CHP ve HDP’ye göre çok daha sert bir söylem kullandığı zamanlarda MHP’de politika yaptılar. Partiye katkı sağladılar. Partinin oylarını artırdılar. MHP için savaştılar.

Bir zaman sonra partileri için yaptıkları mücadele partinin lideri tarafından önemsizleştirildiğini hissedip hep bir ağızdan şunu söylediler:

“Bahçeli değişmeli…”

Bu ağızların oranının, iktidara yakın kamuoyu araştırma şirketleri tarafından dahi partinin en az yüzde 60’ı olduğu ortaya koyuluyor. Yüzde 70 diyen bile var. Yani, MHP üyesi ve seçmeninin yüzde 70’inin Bahçeli’den farklı düşündüğünü ifade edenler…

***

Diğer yandan bir gerçek:

“Bahçeli değişmeli” diyenler ya da referandumda Bahçeli’den farklı oy kullanacağını söyleyenler şunu açıkça söylüyor:

MHP’de tabanın kurultay talebine kadar Bahçeli çok doğru politikalar izledi. Onun sayesinde Türkiye büyük krizleri atlattı. Çözüm sürecinde PKK’nın istediği özerklik onun sayesinde gerçekleşmedi. Politikalarındaki netliği ve tutarlılığı sayesinde Türkiye birlik ve bütünlüğünü korudu.

Herkes hemfikir…

Peki, sorun?

7 Haziran ve 1 Kasım seçim süreçleri arasında izlenen kötü politika; “AK Parti ve CHP koalisyon kurmayacaksa seçime gidelim” söylemi; MHP’nin milletvekillerinin yarısını kaybedip HDP’nin bile gerisine düşmesi… 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesi partinin en etkili isimlerini tasfiye etmesi ve sanki bilerek ya da isteyerek güçsüz bir MHP yaratması…

Ardından da kurultay talebi ve Bahçeli’nin koltuğunu koruyabilmesi için iktidarla açık bir işbirliğine girdiği yönündeki algı…

Sonrası da malum; “Cumhurbaşkanı anayasaya uymuyor, biz anayasayı değiştirelim” talebi…

Son 2 ayda ise AK Parti ve MHP’nin tek bir parti gibi politika yaptığı açık.

***

Peki, bu birliktelik ne yarattı?

Yüzde 60, yüzde 70, ya da yüzde 80… Evet, muhaliflere soğuk bakan MHP üyesi ve seçmeni, Bahçeli’nin “Başkanlık gelsin” arzusu ile duruşunu fazlasıyla netleştirdi.

Neden mi?

AK Parti iktidarının ilk 14 yılında hem CHP hem de HDP kısmen de olsa bazı politikalarda iktidarla benzer yaklaşımlar sergiledi. Çözüm süreci bunlardan en önemlisiydi. MHP ise tezkereler dışında AK Parti’ye hep uzak kaldı.

MHP bu net duruşun karşılığını da aldı.

İktidar mensupları en sert ifadeleri MHP ve Bahçeli ile ilgili kurdu; Bahçeli’nin çocuğunun olmamasından bozkurtlarla ilgili herkesi rahatsız edecek sözlere, “CHP’nin metresi MHP” söylemlerinden hakaret içerdiği için kullanamayacağım bir dolu ifadeye…

Diyeceğim:

MHP tabanı ve seçmeni iktidarın partileri için kurduğu cümleleri unutmuyor.

MHP tabanı ve seçmeni, çözüm sürecinde PKK ile ilişkiden FETÖ ile ortaklığa kadar, bir dolu yanlışı hala hatırlıyor.

Bu durum da bizim, “Değişen kim?” sorusunun yanıtına ulaşmamızı kolaylaştırıyor.

Elbette her iki taraf da değişti.

Fakat gerekçeleri daha makul olanlar bana göre muhalifler…

(Not: 15 Temmuz İşgal Girişimi’ne değinmedim. Çünkü Bahçeli, yeni anayasayı desteklemesinin bir nedeninin 15 Temmuz ve FETÖ ile mücadele olduğunu ifade ediyor. Bana göre ise durum böyle değil. Güçlü bir Cumhurbaşkanı, güçlü bir Başbakan ve kabine, FETÖ ile en güçlü şekilde mücadele eder ve ediyor.) 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr