23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Koceli, TEOG sınavında Tunceli'nin altında kaldı

Galip Ataman

30 Ocak 2017 tarihli yazısı

 

Milli eğitim bakanlığı yöneticileri, öğrencilerin başarısının kamuoyu ile paylaşmasını yasaklamış.

Adını, “Sınav Şampiyonları” tablosuna yazdıran, illerin gururu öğrencileri ödüllendirenleri cezalandıracaklarını açıklamış.

Sizin anlayacağınız, milli eğitim bakanlığını yönettiğini sananlar son 3 yıldır üst üste TEOG Türkiye şampiyonu olan Tunceli’nin adını açıklamaktan korkuyor!

2017 TEOG-1 sonuçlarına göre iller sıralamasının birinci olan Tunceli adını kamuoyu ile paylaşmaktan çekiniyor!

Bugün milli eğitim bakanlığı yöneticileri başarılı il, okul ve öğrencilerin ödüllendirilmesini yasaklıyor.

Ama Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan 84 yıl önce, 25 Mayıs 1933 tarihinde başarılı bir öğrenciyi kutlarken cebindeki mendili vererek ödüllendirmişti, onurlandırmıştı.

Bu da “Marifet İltifata Tabidir” diyerek başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesine “yasak” getiren milli eğitim bakanlığı yöneticilerine kapak olsun!

Kim bilir belki de doğunun zor doğa koşullarının yanı sıra terörle de mücadele eden Tunceli’nin eğitimde yakaladığı istikrar, başarı yalnız diğer illeri değil milli eğitim bakanlığını kıskandırıyordur.

Birileri kıskansa da, başarının kamuoyu ile paylaşılmasını yasaklasa da TEOG birincisi Tunceli benim için önemli ve anlamlı bir il.

Birincisi; Yaklaşık 3 çeyrek asır önce Tunceli- Pertek’te doğdum. 5 yaşına kadar Hozat, Mazgirt, Nazimiye ilçelerinde yaşadım.

İkincisi; Tunceli Valisi Osman Kaymak, bir dönem İzmit Kaymakamlığı yapan tanıdık bir isim.

Üçüncüsü; TÜİK araştırmasında Türkiye’nin en mutsuz ili gösterilen, mutlu olanların sayısının azınlıkta olduğu söylenen Tunceli hoşgörüsü, samimiyeti ve siyasi duyarlılığı ile örnek bir il.

Dördüncüsü; Bir zamanlar aşiretleri, ayaklanmaları, isyanları ile ünlenen Tunceli, bugün sınavlarda şampiyonlar çıkaran, TEOG Türkiye birincisi olarak anılan bir il.

 

ATATÜRK ÖDÜL

 

BİRİNCİLİĞE ABONE

Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Tunceli’yi nüfusu ve öğrenci sayısına bakmadan Kocaeli ile yarıştıracak değilim.

Eğitimde zirveye oturmak, kalite ve standardizasyonu yakalamak, başarı çıtasını yükseltilmek için kaymakamlara ve müdürlere hedef belirleyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun performansını Tunceli Valisi Osman Kaymak ile kıyaslamak haddim değil.

Okul müdürlerinin performansını arttırmak, öğretmenlere motivasyon kazandırmak için 7/24 çalışan, en az 40 ilin nüfusundan fazla öğrenciye sahip milli eğitim il müdürü olan Fehmi Rasim Çelik’i Tunceli il milli eğitim müdür vekilinden daha başarısız ilan edecek değilim.

Vali Güzeloğlu ve müdür Çelik’in son yıllarda sergiledikleri tabloyu, yakaladıkları başarıyı göz ardı edecek de değilim.

Aksine eğitimde gelinen noktayı, yakalanan performansı takdir edenlerin, başarıyı kamuoyu ile paylaşanların başında gelenlerdenim.

Ama Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun Gölcük Hamidiye Ortaokulunda karne dağıtım töreninde yaptığı, Bu  TEOG sınavı sizi geleceğe hazırlayan bir sınav. Kocaeli olarak Türkiye’de en istikrarlı, en başarılı ve başarısını arttırarak sürdüren bir iliz. Kocaeli şu an Türkiye genelinde TEOG sınavında bir bütün olarak ve ayrı ayrı puan türleri olarak da ilk 5’in içinde yer alan bir şehir” konuşma sonrası ilk sıradaki illeri araştırdım.

Karşıma geçen sene olduğu gibi yine Tunceli, Kırşehir ve Karabük çıktı.

Kendi kendime, “Son 3 yıldır ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) birinciliğine abone olan ve şampiyonluğu kimseye kaptırmayan Tunceli’den Kocaeli’nin nesi eksik?” diye sordum.

Sosyal, kültürel, ekonomik dahil her alanda anlamda eksiğinin olmadığı aksine çok çok fazlası olduğunu gördüm.

Aynı soruyu, “Kocaeli’nin son yıllarda yakaladığı başarı Vali Güzeloğlu ve müdür Çelik’in değil Eğitim Bir Sen üyesi okul müdürlerinin” diyen Eğitim Bir Sen Başkanı Şahin Yaşlık’a da soruyorum.

Ama Kasım ayında yapılan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan 2017 TEOG-1 sınav sonuçları geçen sene olduğu gibi bu sene de eğitimde fazlanın değil eksiğin olduğunu anlatıyor..

Batı’daki Kocaeli ile Doğu’daki Tunceli’nin özellikle Türkçe ve TC Tarihindeki başarının yorumunu okurlara bırakıyorum.

Sınava giren öğrencilerin büyük çoğunluğunun alevi olmasına rağmen müfredatı sünni öğrencilere göre hazırlanan Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Dersindeki puan farkının açıklamasını eğitimcilerin vermesini istiyorum.

 

BAŞARININ SIRLARI

Tunceli’deki TEOG başarısı sıradan bir başarı olmayıp araştırılması ders çıkarılması gerekiyor.

Araştırıldığına ilk dikkat çeken konunun; Eğitim-Bir-Sen başta olmak üzere sendikaların okul müdür atamaları dahil milli eğitimin hiçbir uygulamasına müdahil olmadıkları görülecektir.

Eğitimcilerin performansının siyasi kimlikleri, sendika üyeliği, dünya görüşüne göre değil de “Ehliyet, Liyakat, Sadakat” gibi olmazsa olmaz kriterlerin dikkate alındığına tanık olunacaktır.

Tunceli’de tüm okullarda normal öğretim yapılması, sınıf mevcutlarının az olması, öğretmen açığı bulunmaması ve büyük bölümü Tuncelili olduğundan öğrencileri iyi tanıması başarıyı doğrudan etkiliyor.

Başka? Tunceli’deki okullaşma oranları; okul öncesi, ilkokul, ortaokullarda yüzde 95- 99 arası.

Tunceli ili, Çemişgezek ilçesi, Yemişdere Köyü’nde boş zamanlarında çobanlık yapan, taşımalı eğitim ile gittiği Payamdüzü Ortaokulu’ndan mezun olan 14 yaşındaki Mahir Gündoğdu İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde okuyabiliyorsa başarıya şapka çıkarmak gerekiyor.

Adını TEOG Türkiye Birinciliği ile duyuran Tunceli’de eğitimin kalitesini arttıran, başarı çıtasını yükselten herkesi kutluyorum.

 

2017 TEOG-1 SONUÇLARI

DERSLER TÜRKİYE KOCAELİ TUNCELİ FARK

Türkçe              54.56          57.56          64.70          7.14

Matematik         48.61          50.43          58.70          8.27

Fen Bilgisi         68.41          72.06          78.37          6.31

Y. Dil               54.51          58.74          66.93          8.19

T.C.Tarihi          61.38          65.11          74.74          9.63

Din Kültürü        69.08          72.56          77.66          5.10

TOPLAM              356.55        376.46        421.10        44.64

                      59.42          62.74          70.18          7.44

  

 

GTÜ VE REKTÖRÜ ÖVGÜYÜ

FAZLASI İLE HAK EDİYOR

 

Kocaeli, yükseköğretim kurumları ile 1976-1981 yılları arası müdürlüğünü yaptığım “Kocaeli Meslek Yüksekokulu” ile tanıştı.

Aynı yılda kurulan Devlet Mühendislik Akademisi, 1980 sonrası Yıldız Teknik Üniversitesi’ne bağlandı, 1992 yılında Kocaeli Üniversitesi oldu.

Aynı yıl eğitim öğretime başlayan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ise Kasım 2014’te Gebze Teknik Üniversitesi adını aldı.

Baki ve Sezer hocaların rektörlüğü döneminde adını sıkça duyduğumuz, yeni kurulan üniversitelerin örnek aldığı Kocaeli Üniversitesi, yerini kapılarını kamuoyuna kapatan, herkesle kavgalı bir üniversiteye bıraktı.

Kuruluşundan buyana varlığı ile yokluğu tartışılan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ise yapılan yasal değişiklik sonrası Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) adını alarak Prof. Dr. Halük Görgün’ün rektörlüğünde bir anda Türkiye ve dünya gündemine oturdu.

 

GTÜ 2

 

2 yıl gibi kısa sürede Türkiye’nin Teknolojik Üssüne adaylığı, şeffaflığı, başarıları konuşulmaya başladı.

Cumhurbaşkanından Bakanlara, Valilerden başkanlara, Nobel ödüllü bilim insanlarından saygın sanayici ve iş adamlarının ziyaret ettiği, Haluk hoca ve ekibinden övgü ile bahsedilen bir kurum oldu.

Geçtiğimiz günlerde Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun Kocaeli protokolu ile yaptığı ziyaret sonrası mutluluğunu twitter hesabından “Gebze Teknik Üniversitemizde incelemelerde bulunduk. Nano Teknoloji başta olmak üzere ortaya konulan vizyon ve çalışmalar gurur verici” paylaşması gibi.

Vali Güzeloğlu ve il protokolü, GTÜ Nanoteknoloji Enstitüsüne bulunan Temiz Oda ve Litografi Laboratuvarı, Nanomanyetizma ve Spintronik Laboratuvarı, Hidrojen Teknolojileri Laboratuvarı, Batarya Teknolojileri Laboratuvarı, Katı Oksit Yakıt Hücresi Laboratuvarı ve Elektron Mikroskopu Laboratuvarını  gezdikten sonra çalışmaların gurur verici olduğunu söylediği gibi.

Sayın Vali Güzeloğlu, 11 Ocak’ta gazetecilerle yaptığı toplantıda Kocaeli eğitimine katkılarından dolayı Gebze Teknik Üniversitesi ve rektörü Haluk hocadan övgü ile bahsetmişti.

 

GTÜ 1

 

GTÜ, ÖNCÜ VE LİDER

Alanında öncü olan, adını ulusal ve uluslararası üniversiteler ile iş birliği yapmakla duyuran Gebze Teknik Üniversitesi, devlet üniversiteleri sıralamasında beşinci, tıp fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında ikinci, 6 binden az öğrencisi olan üniversiteler sıralamasında birinci.

Gebze Teknik Üniversitesi’ni Teknolojik Üssü yapmak için 7/24 özveri ile çalışan Rektör Prof. Dr. Görgün’ün bir diğer hedefi, Türkiye’nin ilk Tematik İnovasyon Merkezine ev sahipliği yapmak.

GTÜ ve Rektörü Haluk hocanın yarattığı farkındalığı Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de dikkatini çekmiş olacak ki, Bilişim Vadisi yönetiminde devamında yarar görmüştü.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TÜBİTAK MAM başkanı Bahadır Tunaboylu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, GTO Başkanı Nail Çiler’i çıkarmıştı.

 Dünya ölçeğinde ilk 500’e girmeyi hedefleyen GTÜ yöneticileri ve akademik personeli, organize sanayi bölgesi ve ticaret odası başkanları, Ar-Ge Merkezi yöneticileri, özel sektör temsilcileri ile yeni bir misyon ve vizyonla yepyeni bir stratejik kurgu yaratmak için çabalar harcıyor.

Uluslararası konseptte bir üniversite oluşturmak için sık sık yurt dışında ziyaretlerde bulunuyor.

Uluslararası üniversitelerle işbirliğini güçlendirmek için %100 İngilizce eğitim veren bölümlerin yapılanma süreci de devam etmektedir

Haluk hocanın en büyük hedefi ise kongre merkezi ile birlikte sanayi müzesini de Gebze'ye kazandırmak istiyor.

 

 

İL BAŞKANLARINA

GÜLMEK YAKIŞIYOR!

 

15 Temmuz FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün darbe girişiminin ardından il başkanları her ayın ilk pazartesi günü bir başkanın ev sahipliğinde toplanıyorlar.

Kocaeli’nin sorunlarını masaya yatırıyorlar, görüş alışverişinde bulunuyorlar.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ziyaret ediyorlar.

Sonra gazetecilerin karşısına geçip gülerek birlik, beraberlik, barış mesajları veriyorlar.

Sonra? Koca koca insanlar bir ay boyunca birbirlerinin aleyhinde söylenmedik söz bırakmıyorlar.

Seçmene “sahte” gülücükler dağıtan, vatandaş ile “dalga” geçenler, Vali ve Başkanı ziyaret ederek akıllarınca birlik beraberlik mesajı verdiklerini söyleyenler çıkıp, “Biz siyaset yapıyoruz” diyerek seçmen ile dalga geçiyorlar.

Yukarıdaki fotoğrafa bakar mısınız? AK parti il başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP il başkanı Cengiz Sarıbay, MHP il başkanı Aydın Ünlü ağızları kulaklarında gülüyorlar.

 

il başkanları

 

Onlar kahkaha atarken SP, DSP, BBP, DP il başkanları TBMM’de grubu bulunan 3 parti il başkanının neye güdüklerini meraklı bakışlar ile izliyorlar.

Şaka bir yana. Gülmek, hem de kahkaha atarak gülmek il başkanları Şemsettin Ceyhan, Cengiz Sarıbay, Aydın Ünlü’ye yakışıyor.

Şehit haberleri, ekonomideki dalgalanma, döviz ve altın başını almış gidiyor beylerin umurunda mı? Belli ki hepsinin tuzu kuru!

Fotoğraftaki, MHP il başkanı Aydın Ünlü’nün gülerken biraz durgun görünmesi dikkatimi çekti.

Sayın başkan, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’e vermek üzere not yazdığı kağıda sahip çıkamayıp basına sızmasından rahatsız olmuştur.

Ya da, partisinin 7 Haziran seçimlerinde aldığı 161.459 oyu 1 Kasımda 123.634’e düşürdüğünü hatırlayıp Nisan ayında yapılacak referandumda mevcut oyu koruyup koruyamayacağını düşünüyordur.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem