21 Kasım 2018 Çarşamba
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Umreye nasıl gidilir?

Yücel Alpay Demir

26 Ocak 2017 tarihli yazısı

 

Malumunuz son 15 yılda hac görevi ve umre ziyareti yapan tanıdıklarımızın sayısı gidemeyenleri imrendirecek kadar arttı, hatta bazı tanıdıklarımıza kutsal topraklara gitmek birden üçten beşten fazla nasip oldu.

 

Yüce Allah başta bana sonra dileyen herkese nasip etsin.

Ben de, ekonomik şartlardan dolayı gidemeyen ama kalbi kutsal toprakları görme heyecanı taşıyan kardeşlerinizden biriyim.

 

Geçen gün, yakın zamanda bana da umreye gitmek nasip olursa hazırlıklı olayım diye internet sitelerine umreye nasıl gidilir diye yazarak bilgi edinmeye çalıştım.

 

Dini içerikli bilgi veren İslami sitelerde ve ayrıca umre organizasyonu yapan firmaların sitelerinde umreye kaça gidilir, gerekli belgeler nelerdir, yolculuk kaç saat sürer, uçaklar hangi hava limanından kalkar hangi hava limanına iner, gidilince nerelerde kalınır, bu seyahate giderken ihtiyaç duyacağımız malzemeler nerelerden alınır, umreden akrabalara getirilecek hediyeler nelerdir,  bu seyahat kaça mal edilir bilgilerinden ve firmaların tercih edilebilmek için yaptığı reklam içerikli resim ve tavsiyelerden başka pek bir şey bulamadım.

 

Kâbe-i muazzama ya da Mescid-i nebevi manzaralı odalardan tutunda yürüme mesafesi dahi düşünülerek, lüks ve konforun fiyatlara yansıdığı seçenekler maddeci bir bakış açısından başka bir şey değildi. İbadet ve arınmak için gidilen kutsal mekânlarda israfla neticelenecek işlere bulaşmak sağlıklı olamaz diye düşündüm. Turları tertip eden mihmandarların, arkalarındaki profesyonel abilerin ve firmaların hurma bahçelerinden,  zemzem kuyularından geçmeden onların bu müstesna hizmetlerinden alışveriş edemeden dönemiyor olmak da düşündürücüydü.

 

Hem ticaret hem ziyaret sözünü duymuştuk da, hem ibadet hem ticaret ne kadar doğruydu bilemedim.

Çoğu bilginin karşısında malesef Euro veya USD simgeleri vardı.

Aradığım manevi tavsiyeleri bulamamanın üzüntüsüyle başladım düşünmeye…

En başta ailemin rızasını ve müsaadesini almalıyım diye düşündüm.

Salladığım borçlarımı ödeyip mağdur ettiğim insanlardan helallik almalıyım diye düşündüm.

İş yerimde kalbini kırdığım mesai arkadaşlarımdan, hakkını vermediğim astlarımdan, ayağını kaydırmaya çalıştığım üstlerimden helallik istemeliyim diye düşündüm.

Komşularımdan da helallik istemeliyim diye düşündüm.

Gösterişten uzak maneviyat dolu bir seyahat olması gerektiğini düşündüm.

Yanıma alacağım en önemli şeyin takva olduğunu düşündüm.

En önemli amacım, yıpranan kalbimi imar etmek olmalı diye düşündüm.

Umreye gitmeden önceki yaşantımı gözden geçirip döndükten sonra aynı hataları aynı günahları işlememem gerektiğini düşündüm.

 

Bu maneviyat ve ıslah olmama vesile olacak ziyaretin turistik bir seyahat olmadığını düşündüm.

Nasip olurda gidip dönebilirsem , bende gözlemleyeceğiniz kalıcı ve iyi yöndeki değişmelerin size getireceğim gümüş yüzüklerden , hurmalardan ve tesbihlerden daha önemli olduğunu düşündüm.

Şayet sizde gitmeyi arzuluyorsanız, size de düşünmenizi tavsiye ederim.

Selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu