17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bakan Işık söylemişti

Galip Ataman

23 Ocak 2017 tarihli yazısı

 

1980 askeri darbe sonrası hazırlanan, 177 maddeden oluşan 1982 Anayasası 7 Kasım 1982’de yapılan halk oylamasında yüzde 91.37 oy ile kabul edildi.

1987 yılından buyana 112 maddesi değiştirilen anayasada önceki gün değiştirilen 18 madde ile bu sayı 130’a ulaştı.

Değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk 4 maddeyi saymazsak kala kala 43 madde kaldı.

Önceki yıllarda yapılan anayasa değişikliklerini, referandum sonuçlarını kaç kişi hatırlıyor bilemem.

Ama 18 maddelik anayasa değişikliği sürerken kendisini kürsüye kelepçeleyen

1982 Anayasası’na “vesayet anayasası” diyerek karşı çıkan ama bir türlü yeni anayasa yapamayan AK Parti, CHP, MHP, HDP başta olmak üzere tüm siyasi partileri anlamak mümkün değil.

2019 yılına kadar yamalı bohçaya dönen anayasa ile idare etmek zorunda kalacağız ve daha çok konuşacağız.

En çok da TBMM tarihinde ilk kez yaşanan kürsü kırılmasını, milletvekilinin kendisini kürsüye kelepçelemesini ve kadın milletvekillerinin saç saça baş başa kavgasını!

Allah’tan TBMM’de; AK Parti 34, CHP 20, HDP 23, MHP 3, Bağımsız 1 olmak üzere toplam 81 kadın milletvekili var.

Bir saatten fazla süren kavganın bilançosu 5 yaralı. Kadın milletvekili sayısı 81 değil de 181 olsaydı CHP’den ihraç edilen bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka’nın neden olduğu kavga savaş meydanına dönerdi, Allah korudu.

Liderlerin kadın kotası kullanmakta, kadın aday göstermekte neden cimri davrandıklarını çimdi daha iyi anlıyorum.

 

bakan ışık

 

AKP-MHP EVET, CHP-HDP HAYIR

Neyse, gelelim konumuz TBMM’de kabul edilen Nisan ayı başlarında referanduma götürülecek 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliğine.

AK Parti 317 (yüzde 49.49) + MHP 39 (yüzde 11.90) = 356 (yüzde 61.39) milletvekili ve oy yüzdesine sahip bloktan 339 milletvekili “evet” dedi.

Oy kullanma hakkı bulunmayan TBMM Başkanını saymazsak AK Parti-MHP bloğunun fire sayısı 16.

CHP 133 (yüzde 25.31) + HDP 59 (yüzde 10.76) + Bağımsız 2 = 194 (yüzde 36.07) milletvekili ve oy yüzdesine sahip bloktan “hayır” diyenlerin sayısı 142.

MHP’nin “hayırcıları” HDP’li tutuklu milletvekillerin eksiğini tamamladığını varsayarsak CHP-HDP-Bağımsız bloğunun firesi 52.

 

Adsız

 

4 AY ÖNCE YAZDIK

Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nde 3 Ekim 2016 Pazartesi günü yazdığım ilk yazının konuğu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, konusu seçim ve Anayasa değişikliği idi.

Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nin manşeti ve yazımın başlığı ise “Erken seçim yok, REFERANDUM VAR” idi.

O tarihlerde İstanbul gazeteleri “erken seçim” manşetleri atıyor, Ankara kulislerinde hükümet değişikliği konuşuluyordu.

İlimizde yayınlanan gazetelerin büyük büyük yazarları da bıyık altından gülüyor, referanduma en küçük ihtimal vermiyordu.

Aradan 115 gün geçti. Bugüne baktığımızda, Anayasa değişikliği TBMM’de görüşüldü ve kabul edildi. Büyük olasılıkla Nisan ayı başlarında referandum var.

Özel haberlerimizi kes-kopyala-yapıştır yönetimi ile kullanılarak emek hırsızlığı  yapanlar, Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nin yalnız yerel medyanın gündemini belirlediğini değil “haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu da kabul etmek zorunda kaldı.

Sevgili okurlar; Emek harcamadan, işini sevmeden, özveride bulunmadan gazetecilik yapılmaz.

Bakandan Valiye, Başkandan Rektöre, Sivil Toplum Örgütlerinden sade vatandaşa kadar güven vermezseniz, samimi diyalog kurmazsanız haber alamazsınız, yazı yazamazsınız.

Ya Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nden kes-kopyala-yapıştır yönetimi ile emek hırsızlığı yaparsınız, ya belediyelerden gelen bültenleri aynen kullanırsınız ya da toplantılarda dağıtılan açıklama metinleri yayınlarsınız.

Neyse. Biz 115 gün öncesine dönelim. Sayın Bakanın 3 Ekim 2016 tarihli Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamaya göz atalım, “Partimizin ve hükümetimizin gündeminde erken seçim yok. Ama 1 Ekim’de açılan TBMM’de yapılacak Anayasa değişikliğinireferanduma götürerek Tam Başkanlık sistemine geçeceğiz. Aslında Türkiye, 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile fiilen başkanlık sistemine geçti. Ama Sayın Cumhurbaşkanının hukuki durumu fiili duruma getirilemedi. Meclisimizin en önemli gündem maddesi, Anayasa değişikliği ile denge mekanizmaları iyi belirlenmiş başkanlık sistemi olacaktır”. 

Sayın Bakanı AK Parti İl Başkanı olduğu yıllarda tanıdım. Milletvekili, TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanlığı, Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yaptığı dönemlerde yakından izledim.

Karşılıklı güvene dayanan samimi bir ortamda geçen sohbetlerimizde verdiği her özel haber manşet oldu, yalnız Kocaeli’nin değil Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü.

3 Ekim’deki “Erken Seçim Yok, Referandum var” haberine benzer bir haberi 13 Mayıs 2016 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı iken yaptığı “Tam Başkanlık Olmalı” açıklamasını önceki çalıştığım gazetede yazdığım gibi.

15 Temmuz akşamı FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kullandığı Akıncı Üssü’nü kullanılmaz hale getirilmesi için Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatını yerine getirdiğini “Akıncı Üssünü Bombalama Emrini Bakan Işık Verdi” başlığı ile 27 Temmuz’da özel haber yaptığım gibi.

 

 

BAKİ KOMSUOĞLU’NU

ÖZLEM İLE ANIYORUZ

 

Kocaeli Üniversitesi’nin efsane rektörü, Umuttepe Yerleşkesinin mimarı Prof. Dr. Baki Komsuoğlu 23 Ocak 2008 tarihinde vefat etti.

KOÜ Tıp Fakültesi kurucu dekanı Baki hocam, eşi Sezer Komsuoğlu’nu, kızları Ayşegül ve İpek’i, biz sevenlerini, hastalarını, öğrencilerini henüz 62 yaşındayken boynu bükük bırakarak dönmemek üzere gitti.

Üniversite binalarını yıkan asrın felaketi 17 Ağustos depremine meydan okurcasına eğitim-öğretimin bir ay gecikme ile başlamasını sağlayan, değerli dost, saygın bilim insanı, başarılı iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Baki hocamı rahmet ve özlem ile anıyorum.

Tanımaktan ve dostu olmaktan büyük onur duyduğum Baki hocam ile ilgili ciltler dolusu yazı yazdım, daha yazılacak ve söylenecek çok söz var ama birileri rahatsız olmasın diye şimdilik susacağım.

Sadece, “Öngörüsü, özgüveni ve özverili çalışması ile genç Kocaeli Üniversitesi’ni birlikte kurulan üniversitelere model yaptı, Cumhuriyet ile yaşıt üniversiteler ile yarışır hale getirdi” demekle yetineceğim.

Her ölüm yıl dönümünde tekrarladığım Can Yücel’in “Dostlar Irmak Gibidir” dizelerini yazarak anlatacağım.

 

Adsız2

 

“DOSTLAR IRMAK GİBİDİR


Kiminin suyu az, kiminin çok 

Kiminde elleriniz ıslanır yalnızca 

Kiminde ruhunuz yıkanır boydan boya.


İnsanlar vardır derin bir okyanus

İlk anda ürkütür, korkutur sizi 

Derinliklerinde saklıdır giz, 

Daldıkça anlarsınız, daldıkça tanırsınız 

Yanında kendinizi içi boş sanırsınız


İnsanlar vardır; sakin akan bir dere

İnsanı rahatlatır, huzur verir gönüllere 

Yanında olmak başlı başına bir mutluluk 

Sesinde, görüntüsünde tatlı bir durgunluk.


İnsanlar vardır; çeşit çeşit, tip tip 

Her biri başka bir karaktere sahip 

Görmeli, incelemeli, doğruyu bulmalı 

Her şeyden önemlisi insan, insan olmalı.

 
İnsanlar vardır; berrak, pırıl pırıl bir deniz 

Boşa gitmez ne kadar güvenseniz 

Dibini görürsünüz her şey meydanda 

Korkmadan dalarsınız, sizi sarar bir anda 

İçi dışı birdir, çekinme ondan 

Her sözü içtendir, her davranışı candan.

 

Can YÜCEL”

 

 

TORUNLARIM ‘İLK’

KARNELERİNİ ALDI

 

2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci yarıyıl tatili 20 Ocak Cuma günü başladı 6 Şubat pazartesi gününe kadar sürecek.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, karne sevincini geçen sene olduğu gibi bu sene de yine bir köy okulunun başarılı öğrenci ve öğretmenleri ile paylaştı.

Sayın Vali, Gölcük Hamidiye Köyü ilk ve ortaokul öğrencilerine karnelerini verirken torunlarım Galip, Hüseyin, Mert ve Ada da okullarında ilk karnelerini almanın sevincini öğretmenleri, arkadaşları ve büyükleri ile paylaştı.

İzmit Türkan Dereli İlkokul 1/F sınıf öğrencileri sevgili Galip-Hüseyin Oğuz kardeşlere karnelerini sınıf öğretmeni Aynur Erdoğan verdi.

 

galip- hüseryi

 

Galip-Hüseyin Oğuz  

 

 fotoğraf 2

 

       Mert Özkan        

 

 fotoğraf 1

  Ada Bayoğlu

 

 

Kartepe Özel Bahçeşehir İlkokul 1/A sınıf öğrencisi sevgili Mert Özkan karnesini sınıf öğretmeni Sabiha Demir’den aldı.

Ana okulları içinde çok beğendiğim, örnek gösterdiğim, favorim Başiskele Çocuk Kasabası ile sene başında tanışan en küçük torunum Ada Bayoğlu’na karnesini öğretmeni Gülhan Cankan verdi.

Sevgili torunlarım Galip, Hüseyin, Mert ve Ada’nın ilk karne heyecanlarını paylaşıyor, başarılar diliyor, hepsini gözlerinden öpüyorum. İyi ki varlar.

 

nihat gürer  

 

Nihat Gürer           

 

savaş poyrqaz

 Savaş Poyraz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem