20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gazetecilik...

Hayrullah Demiray

23 Haziran 2012 tarihli yazısı

Bu kentte bir şeyleri yapmak her geçen zorlaştığını ve kirlendiğini hissediyorum.

Neden mi?

Her gün farklı bir şeyler gündeme geliyor ve hep baktığınızda birileri birilerini yermek için elinden geleni yapıyor.

Baktığınızda herkes sanki kendisi sütten çıkmış ak kaşık bir başkasının yanlışlarını ve doğrularını yazmaya çizmeye ve herkes bir birine çamur atmaya çalışıyor. Özellikle ve özellikle de sevgili meslektaşlarım kusura bakmasın gazeteci büyüklerim bu işi en güzel bir şekilde yapıyor.

Her gün eleştirdiğimiz siyasetçiler kanlı bıçaklı da olsalar bazı yerler de resim verebiliyorlar. Ancak ya biz gazeteci büyüklerim ve diğer gazeteci olan arkadaşların birçoğunun böyle bir durumları olmuyor.

Belki de bunun en büyük sebeplerinden biride gazetecilerin bir cemiyeti ve birliği vardı. Şuan bu birliğin yerinde yeller esiyor. Yani Türk Basın Birliği’nden bahsediyorum. Ayrıca Gazeteciler Cemiyeti de gerçek anlamda bence bu birlikteliği sağlama konusunda fazla çaba sarf etmiyor.

Ondan dolayı da Gazeteciler belki de bir birlerine düşman kesiliyor veya öyle gösteriliyor. Bilerek ve isteyerek bu konu da gayret sarf ediyor.

İşte bu nokta da gerçekten de bu mesleğe emek vermiş ve bu işi geçekten hakkıyla yapan tüm büyüklerimi ve diğer arkadaşları hem içten gönülden hem de bizzat her ortamda tebrik ediyorum. Şahsım adına, bir de galiba insanların birde aşağılık ve kendini küçük görme kompleksleri bulunduğu için böyle bir şeye başvuruyorlar diye düşünüyorum.

Çünkü insanlar her şeyden önce bence bu kompleksten kurtulmaları gerekiyor. Zaten en büyük handikap ise bu ya çünkü öncelikle herkes kendisiyle yarışmalı bence neden mi? bu mesleğe başlarken verdiğim bir karar var öncelikle her şeyden önce asla böyle komplekslerim olmamasına karar verdim. Her işi güzel ve iyi yapan herkesi takdir ediyor. İşi olmayan işleri yapanı da zaman zaman yermek gerektiğine inanıyorum.

İşte olaya bu noktadan yaklaşırsak ve bana değmeyen yılan bin yaşasın mantığından da uzaklaşırsak ve Gazeteciler Cemiyeti de sadece bir yerlerde resim vermekten uzak birazda gazetecilik mesleğinin ilkeli yapılması ve bu konuda gazetecilerin dertleri sıkıntılarının da ne olduğu konusunda bir şeyler yapmalı diye düşünüyorum.

Ha eğer yapılan bir haksızlık ta varsa bugün bana yarın sana diye düşünmek lazım o haksızlık kime yapılırsa yapılsın haksızlığın karşısında durmamız gerekir haksızlık yapılanın bence ismi ya da cismi kim olduğu değil de yapılanın haksızlık olup olmadığına bakmak bence en doğru harekettir.

Bu meslek bence belli ilkeler doğrultusunda yapılmalı bazen insan kendisi de hata yapıyorsa kendisini de eleştirmeli çünkü hepimiz insanız ve insan olanda hata yapmaya müsait bir yapıya sahiptir ama önemli olan yaptığı hatayı da göre bilmesi gerekmektedir.

Aslında dürüstlük tektir ama bazen bizler onu bile değişik yerler çeke bilmeyi başarıyoruz ve kendimize göre bir dürüstlük meydana getirip onun sadece tek dürüstlük olduğuna inanıyoruz galiba.

Öyle bir empati yapmamız gerekmez mi bu işten kimler karlı çıkıyor e o zaman oturup bir düşünmemiz gerekmez mi?  

Bu işi gerçekten hakkıyla yapan herkese saygı duyduğumu bir kez daha belirtmek isterim ayrıca buradan hem gazeteciler cemiyetine hem de Tüm Gazetelerin Genel Yayın yönetmenlerine bir çağrı da bulunmak istiyorum gelin bu konuda bazen istişare toplantıları düzenleyelim ve kendi sorunlarımızı kendi aramızda çözme yoluna başvuralım.

 Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi