16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ekmek 1.25 TL olacak

Galip Ataman

20 Ocak 2017 tarihli yazısı

 

2016 sonlarında Doların yükselişi, kıymetli kağıtlardaki, asgari ücret ve akaryakıttaki artış sonrası herkes “zam” kuyruğuna girdi.

2017’in ilk zam haberi ise İSU’dan geldi. Büyükşehir Belediyesi İSU yönetimi “suya” 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 8.53 zam yaptı.

Özel halk otobüs sahipleri “ulaşım”, fırıncılar “ekmek” zammı için çalışma başlattı.

Büyükşehir Belediyesi’ni kontak kapatmak ile tehdit eden, tramvaya harcanan paranın “haram” olduğunu söyleyen Kocaeli Otobüsçüler veMinibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt düzenlediği basın toplantısında İzmit şehir içi toplu taşıma ücretinin 2.30 TL’den 2.50 TL’ye çıkartılmasını istedi.

 

ekmek-zammina--vatandas-tepkisi

 

Bakmayın siz Mustafa Kurt’un 5 Nolu İzmit Özel Halk Otobüs Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “24 Ocak’ta yapılacak UKOME toplantısında zam kararı çıkacağını bekliyorum” dediğine.

UKOME’nin 24 Ocak’ta yapacağı toplantı gündeminde “ulaşıma zam” yok.

Özel halk otobüs sahiplerinin UKOME’nin önerdiği tedbirleri almadan zam alabileceklerine ihtimal vermiyorum.

Oda başkanı Mustafa Kurt her zaman olduğu gibi konuşmuş olmak için konuşuyor.

UKOME gibi Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin gündeminde de “ulaşıma zam” olmadığını biliyorum.

Özetle; Mustafa Kurt’un peşine takılan özel halk otobüs sahipleri boşuna heveslenmesin ve beklemesin. Ulaşıma zam yok.

Özel halk Otobüsleri oda ve kooperatif başkanları zor durumdaki üyelerini düşünüyorlarsa onları oyalamaktan vazgeçsinler.

Tüm performanslarını, UKOME’nin önerdiği tedbirleri almakla geçirsinler. Bugünlerde zor ama önümüzdeki aylarda istedikleri zammı alabilirler!

 

EKMEK ZAMMI

En son 5 bay önce yüzde 10 civarında zam alan şehir içi özel halk otobüslerine yeni bir zam yok.

Ama 26 ay sonra verilen, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun itirazı üzerine mahkeme kararı ile iptal edilen ekmek zammı kapıda.

 

dolmuş

 

Nereden mi biliyorum? 36 aydır un, akaryakıt, asgari ücret dahil tüm girdilerde artış olurken, ekmeğe zam yapılmadı.

Sayın Vali’nin geçen sene olduğu gibi bu sene ekmek zammına karşı çıkacağını sanmıyorum.

1.00 TL’den satılan 250 Gram ekmeğin 1.25 TL’den satılmasına itiraz

edeceğini düşünmüyorum.

Yaklaşık 100 bin fakir fukaranın 25 kuruş indirimli aldığı ekmeğe tam ücret ödemesine seyirci kalacağına ihtimal vermiyorum.

 

BAKAN NEREDE YAŞIYOR

36 aydır 250 gram ekmeği zam almadan,1.00 TL’den satan fırıncılar zam hazırlığı yaparken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik buğday fiyatlarında artış olmadığını söyleyerek “Ekmeğe kesinlikle zam yok. Kimse milletin sofrasının ayrılmaz bir parçası olan eğmeği vatandaşımızın boğazına dizmeye kalkmasın. Vatandaşın yediği ekmek ile uğraşmak kimsenin ekmek kapısı olmasın” diyerek geçen sene olduğu gibi yine kafaları karıştırdı.

Sayın Bakan,Kimse milletin sofrasının ayrılmaz bir parçası olan eğmeği vatandaşımızın boğazına dizmeye kalkmasın derken bu ülkede yaşayan fırıncı esnafının çoluk ve çocuğunun rızkını çıkarmak için namusu ile çalışmak ve kazanmak zorunda olduğunu bilmiyor mu?

Sayın Bakan,“Ekmeğe kesinlikle zam yok” derken Kocaelili fırıncıların 36 aydır zam almadıklarının, 250 gram ekmeği 1.00 TL’den sattıklarının farkında değil mi?

Sayın Bakan,Buğday kaynaklı ekmek ve un fiyatlarında bir önceki yıla göre kesinlikle artış söz konusu değildir” derken başka bir ülkede mi yaşıyor?

250 gram ekmeğin İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Yalova, Elazığ gibi illerde 1.25 TL’den satıldığını Sayın Bakana söylemiyorlar mı?

Kira, ulaşım, işçi ücretleri gibi girdilerin düşük olduğu unun merkezi Konya ile maliyetlerin yüksek olduğu Kocaeli’de 250 gram ekmeğin 1.00 TL’den satılmasının haksızlık olduğunu Sayın Bakana Fırıncılar Konfederasyon yöneticileri dahil kimse hatırlatmıyor mu?

Önümüzdeki günlerde Esnaf Odalar Birliği yazısı Sayın Vali’nin önüne geldiğinde kararını, fırıncıların 36 aydır zam almadığını, biriken borçları ödemekte zorlandıklarını dikkate alarak karar vereceğini umuyorum.

 

 

FETÖ MAĞDURU ÖZEL OKUL

ÖĞRETMENLERİNE “AF”

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ/PDY bağlantısı ve FETÖ’nün “kriptolu okulu” olduğu belirlenen özel okullar kapatıldı.

Aralarında Başiskele’deki Conkbayır Eğitim Kurumlarının Atatürkçü öğretmenlerinin de bulunduğu yaklaşık görev 570 öğretmenin lisansları iptal edildi.

Öğrenciler ise devlet okullarına ve eğitim-öğretime devam eden özel okullara aktarıldı.

Başiskele Conkbayır, Kullar Erkul, Darıca Fatih eğitim kurumları sahiplerinden yakalananlar tutuklandı.

Ortaklardan ByLock kullandıkları ve FETÖ’ye finans sağladıkları belirlenenler Penslvanya’ya kaçarak Fethullah Gülen’e sığındı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, kapatılan özel okullarının  FETÖ’ye finans destek sağladığı, gizli geçitler ve asansörler bulunan Darıca’daki Fatih Koleji’nin FETÖ’nün karargahı olarak kullanıldığını söyledi.

Conkbayır Eğitim Kurumlarının Atatürkçü öğretmenleri başta olmak üzere kapatılan özel okulların öğretmenleri lisanslarının iptal edilmesine itiraz etti.

Milli eğitim bakanlığı OHAL, MİT ve emniyetten gelen bilgiler doğrultusunda

lisansları iptal edilen öğretmenlerin itirazlarını tek tek değerlendirdi.

Kocaeli Valiliği bünyesinde oluşturulan komisyon dün son toplantısını yaparak iptal edilen lisansların iadesine karar verdi.

 

WhatsApp Image 2017-01-19 at 13.30.17

 

630 KİŞİ YARARLANACAK

Akla gelen ilk soru, “Lisansları iade edilen özel okul öğretmenleri öğretmen olabilecek mi? Şubat’ta yapılacak öğretmen kurasına katılabilecek mi?”

Kocaeli Vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan komisyonun verdiği “lisansların iadesi” kararının uygulanabilmesi için dosyalar Ankara’ya gönderilecek.

KHK’de yayınlanmasının ardından lisansları iptal edilen öğretmenler aftan” yararlanmış olacak.

Peki ne yapacaklar? Görev yaptıkları okullar kapatıldığından oraya  dönemeyecekler.

Sayıları az da olsa KPSS puanı yüksek olanlar Şubat’taki kuraya girebilecek ama kur’a da çıkar mı çıkmaz mı belli değil.

Milli eğitim bakanlığı dışındaki kurumlarda görev alma şansları ise o kurumların tavrına bağlı.

Belki de adamını bularak, FETÖ okullarında çalışmalarından rahatsız olmayan özel sektörde iş arayacaklar.

Ya da kendi işlerini kurarak yaşamlarına kaldıkları yerden devam edecekler.

Karardan FETÖ operasyonları kapsamında kapanan 21 okulda, lisansları iptal edilen 531 öğretmen ile kapatılan yurtlarda görevli 99 personelden 230'unun yararlanacağı açıklandı.

 

FOTO;

Kupür 11 Kasım 1. sayfa

Conkbayırı foto

 

VALİ TEOG

ŞAMPİYONLARINI UNUTTU

 

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı birinci yarıyıl bugün sona eriyor.

Bin 189 ilk, orta ve lisede okuyan yaklaşık 368 bin öğrenci ile 20 bin öğretmen 6 Şubat’a kadar tatil yapacaklar.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, öğrencilerin karnelerini geçen sene olduğu gibi yine bir köy okulunda dağıtacak.

Geçen sene Kartepe ilçesi Karatepe İlk ve Ortaokulunu seçen Sayın Vali, bu yıl Gölcük Hamidiye İlk ve Ortaokuluna gidecek.

Törenleri başarılı okullarda yapmayı gelenek haline getiren Sayın Vali, Gölcük’te Değirmendere Uğur Mumcu, Kavaklı Şehit Onbaşı Adem Başoğlu  Ortaokullarının ardından Gölcük 3’üncüsü olan Hamidiye İlk ve Ortaokul öğrencilerini kutlayıp başarılar dileyecek.

 

vali karatepe

 

Okul müdürü Mehmet Ertekin, öğretmenler Mustafa Atak (Din Kültür ve Ahlak Bilgisi), Sefa Çiçek (Türkçe), Fatma Nur Kural (Sosyal Bilgiler), Azize Doğan (Fen Bilgisi), Gülhan Balık (İngilizce), Ayşegül Yılmaz (Matematik Ücretli) ile

toplantı yaparak sorunlarını dinleyecek.

Sayın Vali’nin geçen sene karne törenine katıldığı Kartepe Karatepe Ortaokulu  Karatepe’de devlet okulları sıralamasında birinci olmuştu.

Bugün gideceği Hamidiye Ortaokulu, özel okul bulunmayan 20 ortaokulun yarıştığı Gölcük’ün iddialı okulları Atatürk, Halıdere, KSO Dumlupınar ve diğerlerini geride bıraktı.

İngilizce ve Fen Bilgisinde Gülcük ikincisi, Din Kültür Ahlak Bilgisinde üçüncü, ücretli öğretmenin görev yaptığı matematikte yedinci, Yetiştirme ve destekleme kursu açılmayan Tarihte dokuzuncu oldu.

 

BİRİNCİLER UNUTULDU

Vali Hasan basri Güzeloğlu’nun köy okullarını seçmesini, öğretmen ve öğrencileri kutlamasını önemsiyorum.

Ama 2016 LYS şampiyonlarını tören düzenleyerek onore ederken, ödüllendirirken TEOG Sınav şampiyonlarını unuttu.

Geçen sene olduğu gibi bu senede TEOG’da 26 bini Kocaeli’de olmak üzere Türkiye genelinde sınava giren 1 milyondan fazla öğrenci arasında 120 sorunun tamamını yaparak 100 tam puan çekerek “Türkiye Birincisi” olan öğrencileri üzdü.

Hani, marifet iltifata tabi idi! Hani, başarılı öğrencileri ödüllendirmek gerekiyordu!

Vali Güzeloğlu’nun öğrencileri ödüllendirmesi, onore etmesi, başarılarını kamuoyu ile paylaşması için LYS’ye katılması mı gerekiyor?

Olmadı Sayın Vali. Benim tanıdığım Vali Güzeloğlu başarılı, şampiyon öğrenciler arasında ayırım yapmaz!

İşte Vali Güzeloğlu’nun unuttuğu, çam sakızı çoban armağanı deyip ödüllendirmediği, kuru kuru bir teşekkürü bile çok gördüğü 25 şampiyon öğrenci ve okulları;

 

İZMİT(7); Tunahan Yılmaz (Yahya Kaptan OO), Defne Çiftçi (Özel Atafen OO), Yağmur Oğuz (Özel Atafen OO), Ayşe Azra Artur (Özel Atafen OO), Batuhan Sarıdere (Özel Bilgi Küpü OO), İrem Dülek (Özel Final OO), Zeynep Nur Okuş (Özel Güneş OO).

BAŞİSKELE (6); Süeda Yavru (Kullar Hacı Mustafa Özsoy OO), Cansu Sanbay (Yuvacık Serdar OO), Zehra Nil Sarışık (Özel Kocaeli Bilgi Kültür OO), Hasan Eren Çakır (Özel Yedi İklim OO), Zeynep Demirel (Özel TED OO), Yusuf Tamer Kanık (Özel TED OO).

GÖLCÜK (4); Tuana Ayşe Erol (Değirmendere Uğur Mumcu OO), Kübra Yıldız (Değirmendere Uğur Mumcu OO), Mehmet Gökay Durdu (Kavaklı Şehit Onbaşı Adem Başoğlu OO), Yiğit Çamur (KSO Dumlupınar OO).

KARTEPE (3); Aybike Derin (Dürdane Özdilek OO), Kerem Bayhan (Bahçeşehir OO), Emirhan Pektaş (Bahçeşehir OO).

DERİNCE (2); Pınar Balcı (Şükrü Aracı), Ahmet Hasan Okumuş (Alparslan OO).

DARICA (2); İrem Pekru (60. Yıl OO), Mustafa Öztürk (Zeki Gezer OO).

GEBZE (1); Gökhan Gülçakır (Koç OO).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem