21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Öğrencilerden umre için dolar alıyorlar

Galip Ataman

18 Ocak 2017 tarihli yazısı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizdeki artışın tırmandığı 2016’ın son günlerinde Dövizini bozdur”çağrısında bulunmuştu.

Çok sayıda yatırımcı, iş adamı bankalardaki dövizlerini Türk Lirasına çevirme, turizm acentaları da Dövizini bozdur” çağrısında uyma kararı aldı.

Çeşitli kurum ve kuruluşlar alış verişlerin ve kira kontratlarının Türk Lirası üzerinden yapılacağını açıkladı.

“Oyunu Bozalım, Dövizleri Bozduralım” sloganı ile sosyal medyada kampanya başlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı daDövizini bozdur” çağrısına uyacağını internet sitesinden şöyle duyurdu, “Başkanlığımız Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamlamıştır. Buna göre Başkanlığımız 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edilmesine karar vermiştir.”

 

fotoğraf

 

İHL’DEN DOLARLI KAMPANYA

Dolar ve Euro’daki artışa karşı Türk parasının değerlenmesi için Cumhurbaşkanından Diyanete, yatırımcılardan sokaktaki vatandaşa kadar kampanyalar düzenlenirken Dolar’da ısrar edenler de oldu.

İzmit Evliya Çelebi Kız Meslek Anadolu Lisesi Müdürü Muhammet Kocadayı gibi.

Muhammet hoca ne mi yapmış? Müdürlüğünü yaptığı Anadolu Lisesi öğrencileri ile velilerinin sömestr tatilinde kutsal topraklara götürmek ve umre programı için kampanya başlatmış.

Hazırlattığı afişe 2 kişilik oda 1075 Dolar, 3 kişilik oda 1025 Dolar, 4 kişilik oda 1000 Dolar yazdırmış.

Sonra’da afişin önünde boy boy fotoğraf çektirerek sosyal medyada paylaşmış!

Öğrencilerin Kutsal topraklara gitmesine, okulun tecrübeli öğretmenleri eşliğinde Umre programı yapmasına en ufak itirazım yok. Aksine destek de veririm.

İtirazım, Cumhurbaşkanı Erdoğan dövizdeki artışın tırmandığı günlerde Dövizini bozdur” çağrısında bulunurken Dolar ile Umre kampanyası başlatmasına.

Diyanet İşleri Başkanlığı 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edileceği açıklaması yaparken Muhammet hocanın öğrenci ve velilerinden Dolar istemesine.

Türk Eğitim Sen üyesi iken istifa ederek Eğitim Bir Sen’e geçerek lise

müdürlüğü koltuğuna oturan Muhammet Kocakaya’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a inat Dolar da ısrar etmesine.

 

KOGACE’YE ÖVGÜ,

DOĞAN’A TEŞEKKÜR

Hedefine kilitlenen bir ok kadar “sivri” üslup ile yazdığı yazıları sansürlenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi ilk ve son basın toplantısının 94’üncü yıldönümünü coşku ile kutladık.

Düşmanın kafasını vücudundan ayıracak bir kılıç kadar “keskin” üslup ile yazdığı yazıların yayınlandığı gazeteleri kapatılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazeteciler ile bir araya geldiği günü 94’üncü yıldönümünde gurur ile dolu dolu yaşadık.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti mesajını verdiği 16 Ocak 1923 tarihini, 1988 yılında “Basın Onur Günü” olarak kutlama kararı alan dönemin Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimine teşekkür ettik.

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesine tahammül edemeyerek Gazi TBMM’yi bombalayan FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimini lanetle kınadık, tepki gösterdik.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bugünlerimizi borçlu olduğumuz tüm asker ve sivil kahramanlarımızı, gazetecileri rahmet, şükran,  özlem ile andık.

Ama İzmit, Kocaeli, Türkiye için önemli olduğu kadar gazeteciler için çok anlamlı olan 16 Ocak 1923 tarihinden İstanbul gazeteleri tek kelime yazmadı. İstanbul gazetelerinde köşeleri kapan yazarlar, televizyonların kadrolu yorumcuları gündemlerine almadı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te İzmit’te düzenlediği basın toplantısını önemsemeyen yalnız İstanbul gazeteleri ve gazetecileri mi?

Büyükşehir Belediyesi “16 Ocak Basın Onur Günü” kutlama mesajını “para” almak için yayınlayan gazetelerden bazıları tek kelime etmedi.

Neredeyse tamamının imtiyaz sahipleri, genel yayın yönetmenleri, köşe yazarları lütfedip törenlere katılmadı, 16 Ocak 1923 tarihi ile ilgili iki satır yazı yazmadı.

Ama “Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi” sahibi, genel yayın müdürü, köşe yazarlarının tamamı törenlere ve etkinliklere eksiksiz katıldı,  köşelerinde “16 Ocak Basın Onur Günü” ile ilgili yorumlarını yazdı.

Varsın İstanbul gazeteleri ve gazetecileri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 Basın Toplantısını hatırlayıp iki satır yazı yazmasın.

 

16 ocak

 

Varsın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’ten 16 Ocak 1923 tarihinde verdiği mesajlara İzmitli gazeteciler gazetelerinde, köşelerinde yer vermesin.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun himayesinde, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın sponsorluğunda16 Ocak 1923 ruhuna inanan bizler kutladık.

Türkiye’nin 51 ilinden gelen gazeteciler cemiyet başkanları katılarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 tarihinde İzmit’ten verdiği mesajları çalıştıkları illerdeki gazetelerde yazarak duyuracaklar.

Bu ayıp, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 tarihinde İzmit’te gazeteciler ile yaptığı basın toplantısını önemsemeyen, lütfedip iki satır yazı yazmayan gazetecilere yeter de artar bile!

En çok da, her ortamda ve platformdabasın özgürlüğünden bahseden, yetkililere gazetecilerin sorumluluklarını unutup sorunlarını hatırlatanlara!

Neyse. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’te 16 Ocak 1923’te düzenlediği basın toplantısında verdiği mesajları hatırlayanlar da hatırlamayanlar da, “16 Ocak Basın Onur Günü”törenlerine katılanlar da katılmayanlar da, köşelerinde değerlendirenler de değerlendirmeyenler de sağ olsun!

Kocaeli Gazeteciler cemiyeti başkan ve yönetim kurulu üyelerinin farkındalık yaratan “16 Ocak Basın Onur Günü”törenlerindeki izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Çeyrek asırdan buyana Kasr-ı Hümayun’da kutlanan “16 Ocak Basın Onur Günü”törenlerinin salona alınması yerinde bir karar.

 

GALİP ATAMAN

 

Törene daha bir başka ciddiyet kazandırılmış. Önümüzdeki yıllarda Kocaeli Üniversitesi’nin vereceği katkı ile düzenlenecek panel törene renk katacaktır.

Umarım Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye doğrudan bağlı “Kocaeli Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü” hocaları dikkate alır, gereğini yapar.

Sabancı Kültür Merkezi salonuna gelenher görüşteki siyasetçi, sivil toplum örgüt temsilcisi verdikleri ortak mesaj ile gazetecilerin yaşadığı onuru ve gururu paylaştı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te verdiği “Cumhuriyet ve Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” mesajı, FETÖ/PDY örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi sonrası yakalanan “Yenikapı Ruhu” salonda verilenbirlik, beraberlik ve barış mesajı ile bir kez daha tekrarlandı.

Bizler yaşadığımız kentin kıymetini bilmediğimiz gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 94 önce verdiği mesajın önemini ve anlamını Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin konuğu olarak Türkiye’nin 4 köşesinden gelen gazeteciler fazlasıyla anladı, duygulandı, düşüncelerini yaptıkları konuşmalar ve özel görüşmelerde anlattı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Konsey temsilcilerinin katılımıyla 3 gün süren “4. Anadolu Buluşması Toplantısı”, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde yapıldı.

İnanıyorum ki konuk gazeteciler 

resmi ilk ve son basın toplantısının 94’üncü yıldönümünü coşku ile kutladık.

 

KOGACE BAŞKANI GÜROL

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin 1988 yılından buyana her 16 Ocak’ta kutladığı “Basın Onur Günü”ne fırsat buldukça katılıyorum.

Bir dönem cemiyetin güven kaybına neden olan başkan ve yönetimlerinin yeterli ilgiyi göstermemeleri sonucu kaybolan ilk yıllardaki heyecanı son yıllarda yeniden yakalayan Çetin Gürol ve ekibi büyük bir iş başardı.

 

çetin

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 günü gazeteciler ile düzenlediği basın toplantısının 94. Yıldönümünün en güzel şekilde kutlanmasını sağlayan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) Başkanı Çetin Gürol ve yönetimini kutluyorum.

Çetin Gürol ve ekibi,“16 Ocak Basın Onur Günü” organizasyonunu ortaya koydukları farkındalıklar ile kusursuz gerçekleştirerek “övgüyü” fazlası ile hak ettiler.

“16 Ocak Basın Onur Günü”ndeverilen görevleri aksatmadan yerine getiren,“çatlak” seslere kulaklarını tıkayarak özveri ile çalışan, heyecanlarını hiç kaybetmeyen Çetin Gürol ve yönetimine teşekkürler.

“16 Ocak Basın Onur Günü”nü sahiplenen, destek veren, gündüz ve akşam etkinliklerine katılan herkese teşekkürler.

 

gazeteciler

 

TGF SİTESİNDE, KOCAELİ

Yılmaz Karaca’nın genel başkanlığını yaptığı Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) “16 Ocak Basın Onur Günü”nü internet sitesinden “Medyanın Nabzı Kocaeli’de Atıyor” başlığı ile duyurdu.

İşte o haber, TGF 4. Anadolu Medya Zirvesi Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde Kocaeli’de başladı. Zirveye 70’e yakın ilden gazeteciler cemiyetleri ve meslek örgütleri başkanları ile gazeteciler, yazarlar, haberciler katıldı.Kocaeli LuxorGardenHotel'de yapılan üç gün sürecek etkinliğin ilk gününde, konuk gazetecilere kent turu yaptırıldı… TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Anadolu Medya Zirvesi etkinliklerinin her zaman amacına ulaştığını vurguladı…16 Ocak tarihinin Türk basını açısından çok anlamlı bir tarih olduğunu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk basın toplantısını yaptığı bu tarihte, Kurtuluş Savaşı sonrasında ülkemizin yönetim şeklinin cumhuriyet olacağının müjdesi verildiğini ifade etti…TGF adayları hakkında başta şahsım olmak üzere, "Fetöcü" iddiaları da dahil olmak üzere asılsız ithamlarda bulunanların hepsine “hodri meydan” dedi". 

 

BAŞKAN DOĞAN FARKI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 günü İzmit’te gazeteciler ile düzenlediği basın toplantısının 94. Yılında ev sahipliğini İzmit Belediye başkanı Nevzat Doğan yaptı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin organize ettiği “Basın Onur Günü” töreninde İzmit Belediye Başkanı olarak Kocaelili ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen gazetecileri gün boyu yalnız bırakmadı.

Sabah Atatürk Anıtı’na çelenk koyarken, Kasr-ı Hümayunda Gazi Mustafa Kemal’in gazetecilerle birlikte olduğu salondaki temsili toplantıda, Sabancı Kültür Merkezindeki törende, akşam Luxor Garden Hotel'deki “Basın Balosu”nda gazetecileri hiç yalnız bırakmadı.

Yaptığı konuşmalarda özgür basını savundu, gazetelerin sorumluluklarından bahsetti.

Yalan haber ve yorumlarla ekonomik rant peşinde koşan, gerçek dışı yayınlar ile kişilerin onurları ile oynayan, hakaret eden “gazetecilere” büyük tepki gösterdi.

 

NEVZAT DOĞAN

 

Başkan Nevzat Doğan “16 Ocak Basın Onur Günü” ev sahibi olarak söylemleri ve mesajları tam not aldı.

“Türkiye’yi Seviyorum, Bisiklete Biniyorum” sloganı ile tüm gazetecililere bisiklet “jesti” ile herkese unutamayacağı an yaşattı.

Nevzat Başkan Türkiye’de bir ilk’e imza atarak 2016 yılında 10 bin bisiklet dağıttı, 2017’de de 10 bin bisiklet dağıtmaya gazetecilerden başladı.

Başkan Doğan’ın talimatı ile İzmit Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğünde görevli tüm personel “16 Ocak Basın Onur Günü” törenlerinin eksiksiz geçmesi için özveri ile çalıştı.

En büyük özveriyi de gazetecilerin ilk başvurduğu isim Başkan Doğan’ın basın danışmanı Semra Tolga oldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te gazeteciler ile İzmit’te yaptığı basın toplantısı yıldönümünde gün boyu Kocaelili ve Türkiye’nin 4 bir yanından gelen gazetecileri yalnız bırakmayarak yarattığı farkındalık, gösterdiği misafirperverlikten dolayı Nevzat Doğan ve ekibi her türlü övgüyü ve takdiri fazlası ile hak etti.

Teşekkürler, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve ekibine.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem