24 Nisan 2019 Çarşamba
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu onur Kocaeli’nin

Ozan Özgenç

17 Ocak 2017 tarihli yazısı

İçinde doğup,büyüdüğüm bu şehri çok defalar eleştirmiş bir gazeteci ve kentli olarak, gurur duyduğum yanlarını da dile getirmeyi ihmal etmem.

Tabi insan bunu durduk yere yapamaz.

Hadi bugün de Kocaeli’yi öveyim diye klavyenin başına geçemezsin.

Ama özellikle bir kaç kişinin bir arada olduğu sohbetlerde, birisi İstanbul’u, biri İzmir’i, öteki Eskişehir’i övmeye başlayınca, yaşadığınız kentin tüm güzellikleri kendiliğinden gözünüzde canlanıverir.

Bir bakıyorsunuz ki doğasından, ekonomisine, güvenilir bir kent oluşundan, tarihine ne de çok övünülecek yanı olduğunu görürsünüz.

Fakat söylediğim gibi, bunu durduk yere aklınıza getirip, yazamıyorsunuz.

Bugün ise elime bir fırsat geçti ve ben bu fırsatı bu kez kullanmayı seçiyorum.

***

Fırsatın adı 16 Ocak Basın Onur Günü.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve aynı zamanda gazetemizin Genel Koordinatörü Çetin Gürol, yine yönetim kurulu üyesi ve gazetemiz Yayın Koordinatörü Mevlüt Soysal başta olmak üzere, cemiyetin yönetimindeki arkadaşlar bu gün için çok hazırlandılar.

Eminim söyleyecekleri çok da söz vardır.

Ama içinde yaşayıp, böyle bir güne vesile olan bu kentle ilgili fırsatı bulmuşken iki çift laf etmek bize de düşer.

Peki 16 Ocak neden Kocaeli için bir gurur kaynağıdır?

16 Ocak 1923, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı boyunca yaptığı tek basın toplantısının günüdür.

Atatürk’ün 16 Ocak 1923 günü Cumhuriyet’i ilan etmek için basın toplantısı düzenlediği yer ise, Kasr-ı Hümayun Müzesidir.

Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1876 yılları arasında yaptırılan Kasr-ı Hümayun’u, tıpkı içinde yapılan basın toplantısı gibi ‘tek’ olmakla ayıran bir özelliği de vardır.

Kasr-ı Hümayun, başkent olduktan sonra İstanbul dışında yapılan tek Osmanlı sarayıdır.

Kimilerinin, “doğru düzgün tarihi yok” diye aslında pek de bir şey bilmeden eleştirdiği Kocaeli, sadece Türkiye’de tek olan bu iki tarihi olayı bir arada yaşatması bakımından bile örnek bir şehirdir aslında.

***

Osmanlı’nın İstanbul dışında yaptığı tek sarayda, Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün cumhuriyeti ilan ettiğini açıkladığı bu ilk basın toplantısı, bu yüzden biz gazeteciler için gurur, Kocaeli için onur kaynağı olmalı.

O çok bilmiş İstanbul, İzmir sevdalılarına karşı attığım nutuklar dışında, bu köşeden daha pek çok tarihi olayı sırası gelince anlatmaya çalışıyorum.

Tabi ki kentin tarih konusundaki uzmanlaşmış çok sayıda ismine saygıda kusur etmeden.

Tabi ki onur duyduğumuz bugünle ilgili, yapılması gereken daha çok iş var.

Dün Türkiye’den 51 ilinin gazeteciler cemiyet başkanlarının katıldığı bu günü, tüm ülke tarafından tanınan bir gün haline getirmek şart.

Bunun için yapılan çalışmaları da biliyorum.

Fakat, internet üzerinden arama motorlarına 16 Ocak yazdığımda, 16 Ocak’ı Basın Onur Günü yerine, 1956’da Uluslararası Basın Enstitüsü’nün Türkiye’de basına baskı yapıldığını açıkladığı tarih olarak görmek de manidar bir gerçek.

Ne sözlüklerde, ne arama motorlarında halâ yer alamamış olmak, hepimizin kabahati.

Sanırım işe ilk olarak, buradan başlamak lâzım.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi