25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Bizim Yakadan

Bizim Yakadan

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu mesleği dedikoduya kurban etmeyeceğiz

Bizim Yakadan

16 Ocak 2017 tarihli yazısı

Önceki gece çok acı bir habere tanık olduk.

MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın eşinin intihar teşebbüsü haberi sonrası, tüm ülke gibi bizler de büyük bir üzüntü yaşadık.

Kimin başına geldiği ya da hangi düşünceden olduğunun bir önemi olmayan, sadece insan olarak acısını hissettiğimiz bu üzücü olay sonrası yaşananlar ise habercilikte gelinen bir başka acı tabloyu gözler önüne serdi aslında.

İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, klasik medyada meydana gelen en önemli değişiklik, haberin hızında meydana gelmişti.

Anında yayınlanabilmesi kolaylığı sayesinde, artık haberleri internet üzerinden daha çabuk öğrenir olduk.

Sosyal medya sayesinde ise en hızlı girilen haberi aramaya dahi gerek duymadan, önümüze düşer bulduk.

Yani bir haber internet üzerinden verildiğinde, sosyal medya sayesinde büyük bir hızla yayılabilir hale geldi.

Hatta sosyal medyanın bu hızı, siyaset, ticaret, spor, sanat camiası tarafından da bir kamuoyu oluşturma aracı olarak kullanılmaya başlandı.

Basın için haberi önce girme işi malesef zamanla haberin doğruluğunun önüne geçer oldu.

Dün de, Hülya Sancaklı’nın intihar teşebbüsü haberi maalesef benzeri bir tabloyu yüzümüze tokat gibi vurdu.

Bu olayla, gazeteciliğin ne kadar ciddi, kamuoyu üzerinde ne kadar tesiri olan bir meslek olduğu, işini ciddiye almayanlar tarafından hem meslek ahlakı ve ilkelerinin hem de habere konu kişilerin ya da kurumların kişilik haklarının nasıl kolayca yerle bir edilebildiği bir kez daha gözler önüne serildi.

Yaşanan bu üzücü olay sonrası bir insan ölümle pençeleşirken, doktorlar o insanı hayatta tutmak için zamanla yarışırken, Hülya  Sancaklı’nın eşi Saffet Sancaklı’nın ve çocuklarının içinde bulundukları darmadağın psikoloji hesaba katılmadan, sosyal medyadan birileri bir ölüm haberi paylaşıyor...

Peşi sıra MHP’nin ilçe başkanından tutun da, eski bir milletvekiline, bazı gazetecilerin kişisel paylaşımlarından, gazetelere kadar bir anda sosyal medyada Hülya Sancaklı öldü haberleri çıkıyor.

Aynı partiden eski bir milletvekili, başına böyle üzücü bir olay gelen milletvekili arkadaşının kendisine ya da yakınlarına ulaşıp, pekala doğru bilgiyi öğrenebilecekken, kolaylıkla öldü paylaşımı yapabiliyor.

Kimse kimseyi düşünmeden, kimse kimsenin ruh halini hesaba katmadan, doğruluğuyla ilgilenmeden  yazıyor da yazıyor...

Peki ya, basının içine düştüğü bu durumu nasıl açıklayacağız?

Birinin yaptığı paylaşımı, doğruluğunu araştırmadan, önünü arkasını düşünmeden, sırf önce biz girdik diye caka satmak adına, dedikoduyu bilgi gibi servis eden bazı basın kuruluşları ve gazeteciler, gerçekten gazetecilik mi yapıyor?

Hayata tutunmaya çalışan bir insanı, ölmeden öldürmek habercilik değildir.

Gazetecilik, sosyal medyadan duyduğun, gördüğün bir dedikoduyu alıp, (ç)alıp, kırpıp haber diye vermek mi oldu?

Bizler, içinde bulunduğumuz camianın önemini de, görevini de bilen ve bu sorumlulukla mesleğini icra eden bir gazete olarak, aynı duygu ve düşüncedeki arkadaşlarımızı tenzih ederek, bu  mesleği dedikoduya kurban edenlere terketmeyeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

Yaşanan bu örnek olayda, herkes dedikoduyu haber olarak verirken bizler, il başkanından, basın danışmanına, parti yöneticilerinden hastaneye kadar ulaşmaya çalışarak, doğru bilgiyi sunma çabası içinde olduk.

Bazıları ise toplumun değer yargılarını sosyal medyaya kurban etti.

Ama Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi olarak biz ve bizim gibi düşünen diğer gazeteci arkadaşlarımızla birlikte, kamu yararını, toplumsal değerleri, kişilik haklarını dedikodu gazeteciliğine, sosyal medyanın sahte gerçekliğine asla teslim etmeyeceğiz.

Bizim Yaka Gazetesi olarak, gerçek haberin, doğrunun ve adaletin peşinden gitmeye devam edeceğiz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem