22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitim Bir Sen müdürleri TEOG-1’de ‘başarısız’ oldu

Galip Ataman

16 Ocak 2017 tarihli yazısı

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde girdiği TEOG-1 sınav sonuçları açıklandı.

Milli eğitimin yaptığı analizler sonrası Türkiye, Kocaeli ve ilçeler puan ortalamaları belli oldu.

2016 LYS ve TEOG’da olduğu gibi 2017 TEOG-1’de de önceki yıllara göre küçük kıpırdanışlar dikkat çekiyor ama öyle anlatıldığı ve abartıldığı gibi bir artış yok.

Eğitimde kalitenin artmasında, başarı çıtasının yükselmesinde elbette Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun eğitime verdiği önemin etkisi oldu.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in performansının yanı sıra öğretmenlerin motivasyonu için düzenlediği toplantıların katkısı inkar edilemez.

En büyük pay ise adı anılmayan, öğretmenler gününden öğretmenler gününe hatırlanan, her türlü zorluğa rağmen özveri ile çalışan vefakar ve cefakar öğretmenlerimizdir. Bu böyle biline.  

 

teog

 

Eğitimin kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için bugüne kadar en ufak bir çaba göstermeyen, elini taşın altına koymayan eğitim sendikaların konuşmaya hiç hakları yok.

Hele hele, 2016 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından “Eğitim Bir Sen’li idareciler ve öğretmenler atandıkları günden itibaren gece gündüz demeden çalıştılar, milli ve manevi değerlerle Kocaeli’nin eğitimini şaha kaldırdılar. Son iki yıldaki idareci değişikliği ile geldi bu başarı” diyen, Vali ve milli eğitim müdürünün başarıda hiçbir katkısı olmadığını söyleyen Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık’ın konuşmaya, başarıya sahip çıkmaya hiç hakkı yok.

Türk Eğitim Sen üyesi iken istifa ederek AK Parti’nin arka bahçesi olarak hareket eden, ortaokul ve lise müfredatlarından “İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük” dersinin çıkarılması için öneride bulunan Eğitim Bir Sen’e geçen Şahin Yaşlık, bugünlerde TEOG’daki artışı da “Eğitim Bir Sen’li idarecilerin başarısı” diyerek kamuoyunu yanıltırsa şaşırmam.

 

EBS’NİN MÜDÜRLERİ

Oturduğum yerden ahkam kesmeyi, yazı yazmayı, başkalarının yazısını kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle kullanarak “emek hırsızlığı” yapmayı” sevmem.

Beni tanıyanlar, yazılarımı okuyanlar araştırmadan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayacağımı bilirler.

Uzağa gitmeden geliniz son TEOG sınavlarında ortaokul müdürlerinin sendika dağılımına ve ilçe başarı puan ortalamalarına bakalım.

Kocaeli’de 259 ortaokul müdürünün sendika dağılımları; Eğitim Bir Sen 171, Türk Eğitim Sen 51, Eğitim İş 15, Eğitim Sen 12, Sendikasız 9, Eğitim Hak Sen1.

Tabloyu incelediğimizde; Dilovası, Kandıra, Çayırova, Kartepe, Gebze, Körfez gibi başarı oranı düşük son sıralarda yer alan ilçelerdeki okul müdürlerinin neredeyse tamamı Eğitim Bir Sen üyesi.

Örnek mi? Dilovası’nda 10 ortaokul müdürünün 7’si, Kandıra’da 19 ortaokul müdürünün 13’ü, Çayırova’da 14 ortaokul müdürünün 12’si, Kartepe’de 27 okul müdürünün 21’i Eğitim Bir Sen üyesi.

Gölcük, Başiskele, İzmit, Derince gibi ilk sıralardaki ilçelerin başarılı okul müdürleri Türk Eğitim Sen ağırlıklı olurken Eğitim Bir Sen üyesi parmakla sayılacak kadar az.

Eğitim Bir Sen’li müdürlerin başarısız olduğunu gösteren en çarpıcı örnek; 20 okul müdüründen 10’unun Türk Eğitim Sen, 7’sinin Eğitim Bir Sen, 2’sinin Eğitim Sen, 1’inin sendikasız olduğu TEOG ilçe birincisi Gölcük.

Eğitim Bir Sen’li müdürlerin başarısız olduğunu gösteren bir başka örnek; TEOG Kocaeli ikincisi Başiskele, 23 okul müdüründen 9’u Eğitim Bir Sen, 8’i Türk Eğitim Sen, 3’ü Eğitim Sen üyesi, 3’ü sendikasız.

Eğitim Bir Sen üyesi ortaokul müdürlerinin TEOG’daki başarısızlığı, benim yıllardır yazdığım gibi müdürlerin liyakata göre değil de çakma puanlar ile atandıklarını doğrulamış oldu.

Şimdi birileri çıkıp, 120 sorunun tamamını yaparak TEOG birincisi öğrencilerin okul müdürlerinin Eğitim Bir Sen üyesi olduğunu söyleyebilir.

Doğrudur. Gölcük Uğur Mumcu, KSO Dumlupınar, Kavaklı Şehit Onbaşı Adem Başoğlu, Derince Alparslan, Gebze Koç Ortaokulları yalnız son 2 yıldır değil yıllardır birinci çıkarıyor, okul sıralamalarında ilk sıralarda yer alıyor.

Bu okullarda müdürlük yapanlar hangi sendika üyesi olursa olsun sonuç değişmez.

Başarıda müdürlerin elbette katkısı vardır ama asıl başarı öğretmenlerindir.

Konu müdürler olunca önceki yıllarda komisyonların verdiği puanlamalara da göz atmak da yarar var.

Başarılı ilçelerdeki okul müdürlerinin liyakata göre yapılmış olmasını görmezden gelirsem o dönemde İzmit ve Derince komisyon başkanlığı yapan, Gölcük’e bir şekilde müdahil olan müdür yardımcısı Sadık Uysal’a haksızlık etmiş olurum.

Başarısız ilçelerde çoğunlukta olan Eğitim Bir Sen’li okul müdürlerinin komisyon başkanı Muhlis Öztürk tarafından liyakata göre değil de sendikanın ve siyasilerin isteği doğrultusunda verilen puanlarla belirlendiğini yazmazsam bugüne kadar yazdıklarımı inkar etmiş olurum

Eğitim Bir Sen üyesi müdürler sınavlarda başarısız oldukları gibi FETÖ/PDY örgüt üyesi olmak iddiası ile açığa alınanlar arasında da ilk sırada yer alıyor.

İktidarın tüm baskı olanaklarını kullanmalarına rağmen Eğitim Bir Sen üyesi müdürler hakkında disiplin soruşturması açılması önlenemedi.

Eğitim Bir Sen, haklarında taciz, sahtekarlık, görevi kötüye kullandığı iddiası ile soruşturma açılarak müdürlükleri iptal edilen ya da başka okullara gönderilenler sıralamasında da birinciliği kimseye kaptırmadı!

 

2017- TEOG-1 İLÇE SIRALAMASI VE PUAN;

1) Gölcük 458.31, 2) Başiskele 456,52, 3) İzmit 453,77, 4) Derince 441,73, 5) Karamürsel 428,83, 6) Darıca 428,43, 7) Körfez 427,94, 8) Gebze 425,10, 9) Kartepe 419,83, 10) Çayırova 418,37, 11)Kandıra 407,18, 12)Dilovası 349,01.

 

OKUL MÜDÜRLERİNİN SENDİKAL DAĞILIMI;

İLÇE          EBS  TES  E.İŞ   ES     DİĞER TOPLAM

Başiskele    9       8       0       3       3            23

Çayırova    12     1       1       0       0            14

Darıca        10     2       1       0       0            13

Derince       15     6       0       1       0            22

Dilovası      7       1       1       0       1            10

Gebze         31     5       3       1       0            40

Gölcük       7       10     0       2       1            20

İzmit           23     8       3       4       3            41

Kandıra      13     1       3       0       2            19

K.Mürsel    7       2       0       0       0            9

Kartepe      21     5       1       0       0            27

Körfez        16     2       2       1       0            21

TOPLAM   171   51     15     12     10         259

 

 

16 OCAK BASIN ONUR

GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 16 Ocak 1923’te, saltanat ve hilafetin kaldırılması dahil yapacağı köklü değişiklikler ile ilgili alacağı kararların halk üzerindeki etkilerini görmek için İzmit’te geldi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 16 Ocak 1923’te, gazeteciler Velid Ebüzziye (Tevhid-i Efkar), Ahmet Emin Yalman (Vakit), Falih Rıfkı Atay (Akşam), Suphi Nuri İleri (İleri), Yakup Kadri Karaosmanoğlu (İkdam), İsmail Müştak Mayakon (Tanin) ile İzmit’te resmi ilk ve son basın toplantısını yaptı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 16 Ocak 1923’te, İzmit’ten tüm dünyaya Türkiye’nin yönetim şeklinin Cumhuriyet, Başkentinin Ankara, Dilinin Türkçe olacağı mesajları verdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te İzmit, Kocaeli, Türkiye için çok anlamlı olan günün 94’üncü yıldönümünü kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşını kazanan, Cumhuriyeti kuran herkesi rahmet, şükran ve minnet ile anıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te, gazeteciler ile buluşmasını “Basın Onur Günü” olarak kutlanması kararını alan, günümüze kadar devam ettiren Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin tüm yöneticilerine teşekkür ediyorum.

 

Atatürk

 

KOÜ 16 OCAK’A İLGİSİZ

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimlerinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Ocak 1923 İzmit Basın Toplantısına sahip çıkmasını çok önemsiyorum.

Sevgili Çetin Gürol’un başkanlığını yaptığı mevcut Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetiminin tüm illerin gazeteciler cemiyeti başkanlarını 16 Ocak Basın Onur Gününde İzmit’te ağırlayarak “16 Ocak Basın Onur Gününü” Türkiye’ye yaymak gayretini takdir ediyorum.

Ama Kocaeli Üniversitesi’nin yanı sıra CHP gibi Atatürk’ü tekellerine alan kurumların 16 Ocak 1923 tarihinin önemini, anlamını kavrayamamış olmalarına, ilgisiz kalmalarına üzülüyorum.

Hadi Gazi Mustafa Kemal Atatürk adı üzerinden siyaset yapmayı öne çıkaran CHP, “16 Ocak 1923 İzmit Basın Toplantısına” sahip çıkmıyor, taşın altına elini koymuyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini, hedeflerini, 20. Yüzyıl tarihi içindeki yerini anlatmak üzere kurulan ve Kocaeli Üniversitesi rektörüne bağlı “KOÜ Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü” hocalarına ne demeli?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, milli egemenlik, yeni hükümetin şekli ve niteliği, saltanat ve hilafetin kaldırılması, Cumhuriyet’in temellerinin atılacağı mesajların verildiği 16 Ocak 1923’ün yıldönümü öncesi, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin kapısını çalamaz mı?

Ya da Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ile ortak çalışma yapmayı, en azından panel düzenleyerek 16 Ocak 1923’ün önemini bilimsel olarak tartışamaz mı?

Yıllardır söylüyorum, yazıyorum. Kocaeli Gazeteciler Cemiyet yöneticileri üniversite ile ortak çalışma yapmak için çırpınıyor.

Ama üniversiteden “tık” yok. Belli ki KOÜ Rektörüne bağlı Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü hocalarının daha önemli işleri ve çalışmaları var!

Umarım önümüzdeki Kocaeli Üniversitesi yalnız elini değil gövdesini taşın altına koyar da “16 Ocak Basın Onur Gününü” bilimsel toplantılar ile Türkiye’nin gündemine taşıma gayreti gösterir.

16 Ocak 1923’te İzmit’e gelerek gazeteciler ile yaptığı toplantıda önemli mesajlar veren, İzmitlilerin görüşlerini alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet, şükran ve özlem ile anıyorum.

“16 Ocak Basın Onur Günü” kutlu olsun!

 

GAZETECİ MUSTAFA KEMAL

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Devlet Adamlığı, Cumhurbaşkanlığı, Başkomutanlığı, Başöğretmenliği bilinir de “gazeteciliği” pek bilinmez.

Kasım 1918’de “Minber”, 11 Eylül 1919’da sona eren Sivas Kongresi ardından “İrade-i Milliye”, 10 Ocak 1920’de “Hakimiyet-i Milliye” adıyla 3 ayrı gazete çıkardığı pek gündeme gelmez.

Hedefe kilitlenen ok kadar sivri, bir vuruşta düşmanın kellesini vücudundan ayıran kılıç kadar keskin kaleme ve üsluba sahip olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazeteleri, Osmanlı Hükümeti iç ve dış politikası ile İttihat ve Terakki Cemiyetini eleştiren yazılar nedeniyle ya kapanmaya zorlanır ya da kapatılır..

Yaşamının her döneminde yazarları, gazetecileri takdir eden, asker ve devlet adamı olmasaydı gazeteci olacağını her fırsatta tekrarlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çıkardığı gazeteler kısa sürede kapanır ama o “Basın milletin müşterek sesidir. Basın, başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Gazetecilik kutsal mesleklerden biridir. Fikirleri insanlığı ya karanlığa ya aydınlığa götürür. Yazacaksın, yazdıracaksın, fikir kavgaları yapacaksın, üstelik para da kazanacaksın” diyerek gazetecilere sahip çıktı, yüreklendirdi.

 


KEV’İN KALACAK

YERİ BİLE YOK!

 

Yıllarca KEV’in (Kocaeli Eğitim Vakfı) Kocaelispor’a destek olması için kurulduğunu söyledik, yazdık, çizdik.

Sefa Sirmen ve yönetimini KEV’i ve gelirlerini Kocaelispor’a devretmemekle eleştirdik.

Sirmen’in cezaevine girmesinin ardından KEV’in başına geçen Zeynel Başlak geçti ve yönetimini bildik, tamamı CHP’li isimlerden oluşturdu.

Ama Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ve Büyükşehir Belediyesi yönetiminin KEV yönetimine sahip olma isteği bitmedi, aksine arttı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz, KEV Başkanı Zeynel Başlak arasındaki görüşmeler

toplantılar, pazarlıklar, vaadler sonunda KEV el değiştirdi.

Kamuoyundan gelen baskıya dayanamayan Zeynel Başlak gözünü kararttı, risk aldı Aralık ayı sonlarında yapılan olağanüstü genel kurulda KEV’i Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’a devretti.

Bahri Yavuz bir koltuğuna Kocaelispor diğer koltuğuna KEV başkanlığını alarak yıllardır süren tartışmaları da sonlandırdı.

Geç alınmış bir karar. KEV yönetimine talip olanlar, Sefa Sirmen koltuğuna oturmak isteyenler keşke 11 Ekim’de yapılan genel kurula Bahri Yavuz’u değil de herkesin üzerinde hem fikir olacağı, Büyükşehir Belediyesi’nin destek vereceği bir isimle seçime girmiş olsaydı.

KEV yönetimi o tarihte görevi yeni yönetime devretmiş olsaydı.

Bu kadar zaman boşa harcanmamış olsaydı.

Olan oldu. Bahri Yavuz Kocaelispor Kulüp Başkanlığı yanı sıra KEV Başkanlığı koltuğuna da oturarak muradına erdi.

Zeynel Başlak ve yönetimi KEV’i Büyükşehir Belediyesi’nin isteği doğrultusunda tarihi bir karar alarak parası olmayan KEV kasasını yeni yönetime devrederek stresten, sıkıntıdan, kamuoyu baskısından kurtuldu.

 

kev

 

KASADA PARA YOK MU

KEV yönetimini devralan Bahri Yavuz da KEV yönetimini devreden Zeynel Başlak da mutlu sona ulaştıkları için rahat görünüyorlar.

Ama Bahri Yavuz dışındaki KEV yöneticileri Bekir Halefler, Bülent İlter, Lale Tığ, Mehmet Seymenbaşı, Melik Taşer, Mesut Baki Efe, Serhan Kasım, Şahap Bilgisu, Yağız Yalta, Sinan Güneri’nin mutlu, huzurlu, keyifli olduklarını sanmıyorum.

Başkan Yavuz, KEV Başkanlığını devir alalı neredeyse bir ay olacak doğru dürüst yönetim toplantısı yapmadı.

Her Çarşamba toplantı kararı alınmasına rağmen Başkan Yavuz’un çeşitli gerekçeler ileri sürmesi sonunda toplantı erteleniyor.

Yönetim kurulu üyelerini bilmiyorum ama kamuoyu ve Kocaelispor taraftarları Başkan Yavuz’dan şeffaf olmasını, KEV’in gelir-gider tablosunu paylaşmasını bekliyor.

Son genel kurulda dağıtılan, inceleme fırsatı olmadan oylanarak onaylanan bilançonun kamuoyu şile paylaşılmasını istiyor.

Biz gazetecilerin kulağına gelen iddiaların doğru olup olmadığının Başkan yavuz tarafından kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor.

Örneğin, KEV binasının satışı sonrası Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan ödeme sonrası KEV kasasında 750 Bin TL kalması gerekirken 150-180 Bin TL civarında para olduğu iddiaları doğru mu?

İş adamı Recep Ekşi’nin 2.700 TL kiraya verdiği Ekşiler İşhanında KEV yönetim binası için 1 Ocak’tan itibaren 6 Bin TL kira istediği doğru mu?

KEV’in bu parayı ödeyemeyecek durumda olması nedeni ile yeni bir yer aradığı doğru mu?

KEV’in gerçek çiçek gelirinin ne olduğu, giderlerin sadece çiçek geliri ile karşılanamadığı iddiaları doğru mu?

KEV’e 20 bin lira gelir getiren otel olarak kullanılan binanın mühürlenmesi nedeni ile KEV’in S.O.S. verdiği söyleniyor doğru mu?

Büyükşehir Belediyesi’nin taahhüt ettiği imar değişikliğinin ne zaman yapılacağı, KEV’in bu değişiklikten ne türlü avantajı olacağı ve kasasına girecek para belli mi?


 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi