15 Ağustos 2018 Çarşamba
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Anayasa tartışmaları

12 Ocak 2017 tarihli yazısı

Son günlerde “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” ile yatıyoruz, “Başkanlık Sistemi” ile kalkıyoruz.

Özellikle Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa ile alakalı hayatımızın nasıl değişeceğini, faydalarını, zararlarını konuşacağımız yerde kutuplaşma yerini aldı.

Bir tarafta “Cumhurbaşkanı Erdoğan istiyorsa bende Başkanlığa Evet diyorum”. Diğer tarafta “Erdoğan Başkanlığı istiyorsa bende Hayır diyorum” söylemleri, kamplaşmayı getirdi.

Kutuplaşma ortamı evet diyenlerin haklı olduğu maddeleri ve hayırcıların haklı noktalarını, gölgede bıraktı.

Hiçbir faydası olmayan toptan ret ve toptan kabulü bırakıp ön yargılarımızı gömsek daha sağlıklı bir zeminde geleceğimizi konuşsak olmaz mı?

Müsaade ederseniz Türkiye Büyük Millet Meclisinde Anayasa Maddelerimizin oylandığı bu günlerde durum değerlendirmesi yapmak istiyorum.

1-Adalet ve Kalkınma Partisi “Ergenekon Operasyonları” devam ederken sahada siyasi kampanya yönetti. Burada sıklıkla; “askeri vesayeti bitiriyoruz”, “Bundan sonra darbe olmaz”, “Generalleri hapse attık”, “Genel Kurmay Başkanını dâhil hapise attık” söylemleri kullanıldı.

Operasyonlara mesafeli duranlar, ikaz edenler “Ergenekoncu” olmakla suçlandı. Ne saygı duyuldu, nede tahammül edilip dinlendi.

Sonuç; Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının bir kurgu olduğu, Askeri vesayetin bitmediği ve darbelerin önüne geçmek yerine ülkede darbe hazırlığı yapıldığı gün yüzüne çıktı.

2-“Çözüm Süreci” denilen bölünme ve çözülme süreci başladığında yeniden Adalet ve Kalkınma Partisi sahada siyasi kampanya yönetti. Önceleri kendi partilileri dâhil karşı çıkarken onlarında desteği alındı. “Analar ağlamasın” başta olmak üzere içinde “barışın” ve “kardeşliğin” geçtiği kelimelerle sahada siyasi kampanya yönetildi.

“Bu süreç yanlış”. “Bu süreç ülkeyi bölünmeye götürüyor” diyenlere, yine tahammül edilmedi. Nedir kaygınız hassasiyetiniz sorularının yerine “Kandan besleniyorsunuz” denildi. Biraz daha ileri gidenler “Bu süreci hayvanlar dahi anladı siz anlamadınız denildi”.

Sonuç; Pkk’nın silah bırakmadığı, ülkemizi terör örgütünün terketmediği hatta bu süreci hazırlık için değerlendirdikleri ortaya çıktı. Diğer taraftan Pkk’nın siyasi uzantısına verilen tavizler ile meşruiyet kazanma mücadelesine girdiler.

“Analar ağlamasın” diye başlayan sürecin “anaların anasının ağladığı” döneme dönüştü.

3- Anayasa değişikliği kabul edilmesi halinde, kabul gören anayasa maddeleri uygulanacak mı? Bu soruda nereden çıktı şimdi!

İkinci soru geliyor; mevcut anayasadaki maddeler uygulanıyor mu?

Mevcut anayasamız bir siyasi partinin terör örgütünü övemeyeceği ve propagandasını yapamayacağını söylüyor. Pkk’nın siyasi uzantısı Hdp açık açık terör örgütü propagandası yaparak anayasayı ihlal etti. Peki, anayasamız uygulanarak Hdp kapatıldı mı? Hayır.

Bugün çok tartışılan anayasa değişikliği, paketinde; bir siyasi parti terör örgütü propagandası yapamaz, yaparsa sonucu şöyle olur diyebiliyor muyuz?

Hatta teröristleri vekil yapıp sonra hapise atmak yerine teröristlerin milletvekili olmasının önüne geçecek madde var mı?

Çok merak ediyorum.

4- Anayasa değişiklik paketinde; darbe ve darbecilerin önüne geçecek madde var mı?

Bu ülkede en azından bundan sonra kimsenin cesaret edememesi için darbe yapanlar idam cezasına çarptırılır maddesi Anayasa değişiklik paketin de var mı?

Maddeler çoğaltılabilir ancak geçmiş dönem de İktidar partisinin birçok konuda kandırıldığını söylemesi beni düşündürüyor.

Dün çok yüksek sesle söylediğini bugün reddetmesi her zamankinden daha dikkatli olmamızı gerektiriyor. Düşünelim, tartışalım diyorum.

Özellikle maddeler Meclisten geçtikten sonra referandum takviminde sahada yapılan siyasi kampanyadan yıllar sonra vazgeçilir mi?

Bunu bize zaman gösterecek.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr