13 Aralık 2018 Perşembe
Öztekin Kaşukci
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Sarıbay ve Ünlü’ye teşekkür etmeliyiz”

Ozan Özgenç

12 Ocak 2017 tarihli yazısı

Dün AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, gazeteye ziyaretimize gelerek, kent ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ceyhan’ın açıklamalarını gazetemizde röportaj olarak okuyabileceksiniz.

Ben Ceyhan’ın, kent siyasetinde süren ılımlı havayı sağlayan nedenler üzerine verdiği cevabı özellikle önemsiyorum.

Ülke olarak zor günler geçirdiğimiz, terör örgütlerinin saldırıları altında birlik ve beraberlik çağrılarıyla safları sıklaştırmaya çalıştığımız bu günlerde, Ceyhan’ın başını çektiği il başkanları, bunu uzun süredir sağlamayı başarmış ender kurumlardan oldular.

İlk günden beri il başkanları toplantılarına büyük önem yükleyenlerdenim.

Zira, söylemde uzun zamandır yan yana gelemeyen siyasi partiler, belki de Türkiye’de ilk defa Kocaeli’de ortak buluşma zemini oluşturmuş, öyle ya da böyle kent ve ülke için biraraya gelebilmişlerdi.

İçinden geçtiğimiz bu sıkıntılı dönemde bir şans olarak, hemen hemen tüm il başkanları naif ve samimi insanlardan oluşuyor.

Hepsinin bu birliktelikteki rolü tabiki çok fazla.

Tabi yan yanalar diye, Kocaeli sınıf mı atladı ?

Hayır.

Ama Einstein’ın söylediği gibi, “Günümüzde bazen ön yargıları yıkmak, atomu parçalamaktan bile daha zor.”

İşte il başkanlarının bu ön yargılara takılmamalarının belki de en önemli unsuru CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’dır.

Cengiz Bey’le 1 Kasım seçimleri akşamı yaptığı, biraz da elitist bulduğum, bir değerlendirmesi üzerine, yaptığımız röportjla tanışmıştık.

Ama tanıdığım Cengiz Bey öyle biri değildi.

Aksine Sarıbay’ı, özellikle de 15 Temmuz’a gidilen süreç dahil olmak üzere, 15 Temmuz’dan itibaren artan bir şekilde yapıcı, birleştirici bir rolde izledik.

Hatta Sarıbay, özellikle AK Partililerin bir kısmının neredeyse slogan olara kullandığı, elitist- tepeden bakan-uzlaşmaz manasında kullanılan “CHP zihniyeti” yakıştırmasının tamamen dışında bir başkan.

Üstelik belki de bu yapıcılığı fazla bulunarak, parti içinde bazı kesimlerin üzerine gelmesine rağmen tutarlı ve tavrında samimi biri.

Bu yüzden ben kentimizdeki il başkanlarının uzun süredir kent adına yan yana gelebilmelerinde, özellikle Cengiz Sarıbay’ın büyük paya sahip olduğu düşüncesindeyim.

Hem yerelde hem de genelde iktidar olmanın getirdiği büyük güce rağmen, bunu bir baskı unsuru kullanmak yerine, naif ve uzlaşmacı bir tavır takınan diğer bir isim olan AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’a, bu soruyu sordum işte.

Ceyhan aynen şu cevabı verdi: “Bir araya geldiğimiz tüm il başkanları da son derece mütevazi, yapıcı insanlar. MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ile belki genel siyasette şu sıralar yaşanan yakınlık nedeniyle ortak bir noktada buluşabilmemiz daha kolay ama o da bunun çabası içinde olan bir başkan. Fakat Cengiz Bey hem yaşının verdiği olgunluk, hem tecrübe, hem ülkeye bakışı olarak, evet bu oluşumun sürdürülebilirliğinde çok önemli bir görev yapıyor. Ona ve Ünlü’ye teşekkür etmek lâzım. Onlar da önemli fedakârlıklarda bulunuyorlar.”

Ceyhan’ın bu son derece samimi açıklaması, aslında il başkanlarının bozulmadan devam eden birlikteliklerini de özetlerken, beklenen genel birlik ve beraberliğe de bir yandan ışık tutuyor.

O toplantılarda ne var?

Karşılıklı saygı, fedakârlık, hakkı teslim etme ve ortak payda olarak ülke.

Ceyhan’a, “HDP’yi de bir gün bu guruba dahil etmeyi düşünüyor musunuz?” diye sorduğumda da, buradan hareketle şöyle diyor: Terörle arasına mesafe koymayanla bir araya kişisel olarak da, siyasi olarak da gelmem. Siyaseten bir mesaj vermek için geleceğiz diye, böyle samimiyetsiz bir görüntü vermem.”

Şemsettin Bey’i de, Cengiz Bey’i de, Aydın Bey’i ve diğer değerli başkanları, belki siyaseten eleştirebiliriz.

Ama hiç birini ülkenin geleceği için yan yana gelmediler, adım atmadılar, kavga ettiler diye asla suçlayamayız.

Bence içinden geçtiğimiz süreçte, öncelikli yapılacak iş de bu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu