18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP’lilerden başkanlığa dün “evet” bugün “hayır”

Galip Ataman

09 Ocak 2017 tarihli yazısı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi günü partisinin il başkanları ile yaptığı toplantıda, Anayasa değişikliği görüşmelerinde “evet” oyu verenlerin vatan haini, parlamentoya ihanet olduğunu söyledi.

100 yıl önce saraydan alınıp halka verilen milli iradenin Anayasa değişikliği ile halktan alınıp saraya verilmesine sert muhalefet yapacaklarını anlattı.

Cumhurbaşkanının taraf olacağını eleştirirken, “Hem Cumhurbaşkanı hem parti genel başkanı olmaz. Anayasa metninde tarafsızlık yemini sadece Cumhurbaşkanına aittir. Ama Cumhurbaşkanı parti genel başkanı olarak bizimle seçimlere katılacak.  Nasıl olacak?” dedi.

Geçenlerde yazdım. Her seferinde 23 Nisan 1920 yılında kurulan TBMM’ne, 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet sonrası görev yapan Cumhurbaşkanlarına verilmeyen yetkilerin Recep Tayyip Erdoğan’a verileceğini tekrarlayan CHP’lilere hatırlatmak istiyorum.

Bugün TBMM Genel Kurulunda; Yürütme yetkisi dahil bir çok yetkiyi halk tarafından seçilecek partili Cumhurbaşkanına bırakan, milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkaran, milletvekili seçilme yaşını 21’den 18’e indiren 18 maddelik Anayasa değişikliği görüşülmeye başlayacak.

Inonu_Ismet

 

Geliniz CHP’nin olmazsa olmazı “Cumhurbaşkanlığının tarafsızlığı ve partili olması” ile ilgili 1947 yılına gidelim.

Bugün “Partili cumhurbaşkanı hayatımıza girerse ne zaman devlet adına ne zaman partisi adına hareket ettiği belli olmayacak” diyerek partili Cumhurbaşkanına karşı çıkan, “hayır” oyu vereceğini söyleyen  CHP’nin 70 yıl önce ne dediğine ve nasıl oy kullandığına bakalım.

“Cumhurbaşkanının tarafsızlığı” tartışması ilk kez 1946’da kurulan ve Türkiye’de ilk defa çok partili seçimle iktidara gelen Demokrat Parti ile gündeme geldi.

Bugün AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getiren “Cumhurbaşkanının tarafsızlığı” tartışması 1947 yılında da CHP ile DP’yi karşı karşıya getirdi.

70 yıl önce TBMM’de oylanan “Cumhurbaşkanı'nın partili ve genel başkan olmaması” CHP’nin “HAYIR” oyuna karşı, DP’nin “EVET” oyları ile kabul edildi.

Ama dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü CHP Genel Başkanlığından istifa etmeyerek hem Cumhurbaşkanlığını hem genel başkanlığı birlikte yürüttü.

1950 seçimlerinde iktidara gelen Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar Cumhurbaşkanı oldu.

DP’nin savunduğu parti başkanlığı ile Devlet Başkanlığının ayrılması ilkesine uyarak Demokrat Parti Genel Başkanlığından istifa etti.

kemal-kilicdaroglu-

 

Demokrat Parti Genel Başkanlığına Adnan Menderes seçildi.

Böylece Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ilk defa parti başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı birbirinden ayrılmış oldu.

Sizin anlayacağınız; Cumhurbaşkanın partisi ile ilişkisinin kesilmemesine CHP 70 yıl önce “EVET” derken bugün “HAYIR” diyor.

Yorumu okurların ve kamuoyuna bırakıyorum. 

  

 

 

MESLEKİ EĞİTİMDE,

‘ÜRETEN VE EĞİTEN İŞ BİRLİĞİ’ SEFERBERLİĞİ

Son 15 yılda 6 milli eğitim bakanı, sayısız yönetmelik değişti.

İl, ilçe milli eğitim ve okul müdürleri ile öğretmen görevlendirmeleri eleştirildi, yargıya taşındı.

Bilişim ve teknolojinin hızla arttığı bir dönemde çocuklarımızı yaşayacakları zamana göre değil de yaşadığımız zamana göre yetiştirmekte ısrar ettik.

Marka ve ihtisas okullar yerine açılan proje okulları tartıştık ama TEOG ve LYS sonuçları sonrası “günah keçisi” ilan ettiğimiz meslek liselerinin sorunlarını hep öteledik.

Milli eğitimin olumsuzluklarını, yanlışlarını eleştirirken, tartışırken hani haksız da değildik.

Ama aynı hassasiyeti, duyarlılığı yapılan güzel işlerde, alınan önemli kararlarda göstermedik, gösteremedik.

Milli eğitim bakanlığının mesleki eğitimi, eğitimin lokomotifi kılabilmek için çok önemsediği “Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim-Sektör İşbirliği” projesinin tanıtıldığı toplantı gibi.

Gebze’den başlatılan “Mesleki Eğitimde Seferberlik” toplantısında ilk kez bakanlık üst düzey yetkilileri, vali, kaymakamlar, il ve ilçe milli eğitim müdürleri, esnaf, ticaret ve sanayi odaları başkanları bir araya geldi.

Rahmetli Vehbi Koç’un bir asır önce “memleket meselesi” olarak gördüğü meslek liseleri sorunları konuşuldu.

Koç Holding’in 2010 yılında başlattığı “Meslek Eğitiminde Kalite İçin İşbirliği” projesini geç de olsa masaya yatırıldı.

Allah’tan mevcut meslek liselerinin eskiyen atölyeleri ile laboratuvarlarının bakanlığa artı maliyet getireceği dikkate alındı da meslek liseleri hatırlandı.

Devletin bürokratik yapısı ile hantallığı, sanayici ve iş adamlarının nitelikli eleman sıkıntısı kabul edildi de meslek liseleri gündem oldu.

Milli eğitim bakanlığının “Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim-Sektör İşbirliği” toplantısının sanayinin kalbi Gebze’de düzenlenmesini önemsiyorum.

Bakanlık yetkilileri ile sanayicilerin, sektör temsilcilerinin, OSB yöneticilerinin gündeme getirdikleri sorunların karşılıklı anlayış ve diyaloglar ile çözüleceğine inanıyorum.

 

TOPLANTININ FAYDALARI

Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim-Sektör İşbirliği toplantısında; milli eğitim bakanlığı ile sanayicileri ve esnaf odalarını rahatlatacak tavsiye niteliğinde de olsa kararlar alındı.

Belki de en önemlisi; çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınmasının ardından esnaf odaları temsilcilerinin “OSB’ler içinde meslek eğitim merkezi kurulsun” önerisi idi.

Kocaeli’deki 13 Organize Sanayi Bölgesinde açılacak “meslek eğitim merkezleri” sayesinde sanayiciler sayıları her geçen gün azalan eğitimli, kaliteli, diplomalı “usta ve çırak” bulmakta zorlanmayacak.

Çırak öğrencilere, asgari ücretin yüzde 30’undan az olmamak koşuluyla ücret ödenecek, iş yeri sahiplerinin yatırdığı primler devlet tarafından karşılanacak.

Hem eğitim alacak, hem meslek öğrenecek, hem para kazanacak lise çağındaki gençler 4 yıllık eğitim ve mezuniyetlerinin ardından, ustalık ve iş yeri açma belgesi alacak, açık liselerde fark derslerini tamamlayarak meslek lisesi diploması alabilecek, üniversite sınavlarına girebilecekler.

İş yeri açmak isteyenlere, milli eğitim bakanlığı ile KOSGEB arasında imzalanan protokol doğrultusunda 50 bin lira hibe ve 3 yıl geri ödemesiz, 100 bin liralık faizsiz kredi verilecek.

Umarım, Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim-Sektör İşbirliği toplantısında alınan temenni niteliğindeki kararlar hayata geçirilir, verilen sözler tutulur.

Sanayici ve iş adamlarının “İhtisas Meslek Liseleri” yapma isteği kağıt üzerinde kalmaz.

Bakanlık, esnaf odalarının ısrarla üzerinde durduğu OSB’ler içinde Çıraklık Eğitim Merkezleri” açma sözü kısa sürede hayata geçirilir.

 

İHTİSAS MESLEK LİSESİ

Mesleki ve Teknik Eğitim-Sektör İşbirliği Toplantısının Kocaeli’de yapılmasından sanayiciler, esnaf odaları temsilcileri kadar Vali Hasan Basri Güzeloğlu da mutlu keyifli idi.

Sayın Vali, toplantının amacını ve Kocaeli için önemini şu sözlerle özetlemiştiBugün bu buluşma Türkiye’nin çok uzun yıllardır konuştuğu, beklediği ve artık hak ettiği bir buluşma. Mesleki eğitim konusu şüphesiz ekonomik kalkınmanın en önemli ve belirleyici konusudur. Kocaeli için iş gücü piyasası ve iş gücü talebi arasındaki kopukluğu, dağınıklığı ve uyumsuz olan boşlukları süratle kapatacaktır. Artık iş gücü piyasasının talepleri doğrultusunda eğitimi, yöntemi, iş birliğini ve süreci oluşturmamız gerekiyor. Bu noktada Kocaeli tıpkı bilgi ekonomisinin, bilgiye dayalı dönüşüm sürecinde Türkiye’nin öncüsü bir kent konumunda olduğu gibi mesleki eğitimde de Gebze bölgesi ve Kocaeli üzerinden başlayarak bu modellemenin Türkiye’de gelişmesine ve yaygınlaşmasına öncülük edecektir. İnsani değerleri unutmadan, insanın bir değer olduğunu gözden kaçırmadan, istihdam piyasasının beklentilerini ve gereklerini karşılayacak bir eğitim ve bir üretim organizasyonu gerçekleştirilecektir”.

Mesleki eğitime olan farkındalığı arttırmak amacı ile düzenlenen toplantı sonrası konuştuğum milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik alınan kararlardan, verilen sözlerden çok memnun idi.

Rasim hocanın, “Kocaeli’de alanında markalaşmış, tematik, ihtisas meslek lisesi açılacak” müjdesi Kocaeli’nin eğitimdeki kalitesini arttırması, sanayicilere kaliteli eleman yetiştirmesi bakımından çok önemli idi.

Kocaeli’de gelişen teknolojinin ihtiyaç duyacağı nitelikte mezunlar verecek, Türkiye ekonomisine katkısının yanı sıra bölgenin ihtiyaç duyduğu eğitilmiş iş gücü sağlayacak 3 “Tematik Meslek Lisesi”nden biri Dilovası’nda diğer ikisi Gebze’de açılacak.

Sevgili milli eğitim müdürü Rasim Çelik’in anlattığına göre, Dilovası’nda Yılport tarafından yaptırılan okul binası önümüzdeki yıla “Lojistik Meslek Lisesi” olarak öğrenci alacak şekilde yetiştirilecek.toplu resim

Gebze’de yeni adliye binası yanında inşaatı tamamlanmak üzere olan meslek lisesi binası “Bilişim Meslek Lisesi” olacak.

Muallimköy’deki hantal duran Öğretmenevi binası “Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi”ne dönüştürülecek.

Her 3 tematik meslek lisesi de tek bir alanda eğitim verecek, sektörün istediği nitelikli iş gücünü yetiştirecek.

Tematik meslek lisesinde okuyan öğrencinin ilgili sektörde gerçekten kalifiye olarak mezun olmasını sağlayacak. Liseler istihdama göre açılacağından mezunların iş bulma imkanı yüksek olacak.

Milli eğitim il müdürü Rasim Çelik’e, TEOG-1 sınav sonuçlarını sordum.

Cevabı, “Galip abi, öğrencilerin bireysel başarısında düşme olabilir ama Kocaeli olarak çok başarılıyız. Türkiye ortalamasının çok üstünde puan aldık. Puanımızı geçen seneye göre de arttırdık” oldu.

Rasim hocanın verdiği bilgiye göre, Kocaeli’nin TEOG-1’deki toplam puanı 420 idi, bu sene 432’ye yükseldi, fark 12 puan.

Türkiye ortalamasına baktığımızda TEOG-1’de geçen sene 395 idi, bu yıl 410 oldu.

Kocaeli ortalaması ile Türkiye ortalaması arasındaki fark ise 22 puan.

2014 yılında Kocaeli’nin TEOG-1’de 380 olan puanının 2017’de 432’ye yükselterek farkın 3 yılda 52 olmasını, TEOG’da nereden nereye geldiğimizi gösteriyor.

Alınan önlemlerin, yapılan toplantıların, hizmet içi eğitimlerin, destekleme kurslarının, en önemlisi de öğretmen motivasyonunun faydası olmuş.

Dileğim, 26-27 Nisan’da yapılacak TEOG-2’de Kocaeli’nin toplam puandaki artışını bireyselde de göstermesi, tam puan çeken şampiyon öğrenci sayısını arttırması.

 

 

 

 

 

ŞAMPİYON ÖĞRENCİ

SAYISI 15’TE KALDI

Lise giriş sınavı olarak bilinen ve 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde 26 bin 125 ortaokul 8. sınıf öğrencisinin girdiği TEOG-1 (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınav sonuçlarına göre başarılı okullar ile şampiyon öğrencilerin isimlerini paylaşırken eksikler olabileceğini yazmıştım.

Hafta sonu resmi olmayan sonuçlara göre o isimlere yenileri eklendi ve

soruların tamamını yapan öğrenci sayısı 7’si devlet, 8’i özel okullarda olmak üzere toplam 15’e yükseldi.

Geçen sene bu sayı 17’si devlet, 21’i özel ortaokullarda olmak üzere toplam 38 idi.

TEOG’da başarılı olan, “Kocaeli’nin Altın Çocukları”nı, öğretmenlerini, anne ve babalarını kutluyorum.

26-27 Nisan’da yapılacak TEOG-2’de başarılar diliyorum, şampiyon sayısını arttırarak adlarını “onur” tablosuna yazdıracak öğrenci sayısının artmasını bekliyorum.

 

ŞAMPİYONLARIN LİSTESİ

TEOG-1 sınavında soruların tamamını yaparak 100 tam puan çeken şampiyonlar; Kübra Yıldız (Gölcük Değirmendere Uğur Mumcu Ortaokulu), Tuana Ayşe Erol (Gölcük Değirmendere Uğur Mumcu Ortaokulu), Mehmet Gökay Durdu (Gölcük Kavaklı Şehit Onbaşı Adem Başoğlu OO), Yiğit Çamur (Gölcük KSO Dumlupınar Orta Okulu), Tunahan Yılmaz (İzmit Yahya Kaptan Orta Okulu), Gökhan Gülçakar (Gebze Koç Ortaokulu), Ahmet Hakan Okumuş (Derince Alparslan Ortaokulu), Defne Çiftçi (İzmit Özel Atafen Orta Okulu), Yağmur Oğuz (İzmit Özel Atafen Orta Okulu), Ayşe Azra Aytur (İzmit Özel Atafen Orta Okulu), Emirhan Pektaş (Kartepe Özel Bahçeşehir Orta Okulu), Kerem Bayhan (Kartepe Özel Bahçeşehir Orta Okulu), Zehra Nil Sarışık (Başiskele Özel Kültür Orta Okulu), Başiskele Özel TED Ortaokulu (İsminin açıklanmasını istemedi), Başiskele Özel TED Ortaokulu (İsminin açıklanmasını istemedi)

TEOG-1 sınavında şampiyon çıkaran ortaokulların puanlarına baktığımızda;

İzmit Özel ODTÜ/KYÖD Orta Okulu 92,  Kartepe Özel Bahçeşehir Orta Okulu 91, Başiskele Özel TED Orta Okulu 91, Başiskele Özel Kültür Orta Okulu 87, İzmit Özel Atafen Orta Okulu 87, İzmit Edebali Orta Okulu 80, Derince Alparslan Ortaokulu 80, Gebze Mustafa Üstündağ Orta Okulu 80, Gölcük Değirmendere Uğur Mumcu Orta Okulu 79, İzmit Yahya Kaptan Orta Okulu 72.

Ortaokullar TEOG-1’de tüm soruları tam yapan şampiyon öğrenci sayısında geçen yılın gerisinde kalarak bireysel başarıda hayal kırıklığı yaşattı.

Ama okulların genel başarı oranına baktığımızda Türkiye ortalamasının üzerinde puan aldı.

 

yağmur oğuz  defne çiftçi  ayşe azra aytur   meehh

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem