20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

TEOG'da şampiyon sayısı azaldı

Galip Ataman

06 Ocak 2017 tarihli yazısı

 

Eğitim ve sınav sisteminin sık sık değişmesiyle “sınav manyağı” olan, “yarış atı” gibi yarıştırılan 26 bin 125 ortaokul 8. sınıf öğrencisi 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde TEOG-1 (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavına girmişti.

Öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin merakla beklediği o sınav sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Sonuçlar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun beklentilerinin, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in umutlarının çok altında.

Ders ve sınav analizleri yapılmasa da, milli eğitimden resmi açıklama yapılmasa da yaptığım görüşmelere, aldığım ilk bilgilere bakarak eğitimde kalitenin arttığını, başarı çıtasının yukarılara çıktığını söylemek zor.

2016 TEOG-1’de 17’si devlet, 21’i özel ortaokullarda olmak üzere toplam 38 öğrenci soruların tamamını yaparak tam puan almış, Türkiye şampiyonu olmuştu.

2017 TEOG-1’e baktığımızda soruların sayısını yapan şampiyon öğrenci sayısında ciddi azalma var.

Eksiklerim olabilir ama edindiğim bilgilere bakılırsa 4’ü devlet, 5’i özel ortaokullar olmak üzere toplam 9 öğrenci soruların tamamını yaparak 100 tam puan aldı, Türkiye şampiyonu oldu.

Bu rakam önümüzdeki günlerde artabilir ama öğrencilerin Türkçe ve matematik sınavında

Örneğin geçen sene şampiyonlar listesinde yer alan öğrencileri tezek kokuları arasında sınavlara hazırlanan Karatepe Ortaokulu ile Kocaeli’nin gururu olarak tanıtılan Evliya Çelebi Kız İmam Hatip Ortaokulu bu sene şampiyon çıkaramadı.

Vali Güzeloğlu, müdür Çelik ne derler bilemem ama ben hiç beklemediğim sonuçlar karşısında hayal kırıklığı yaşadım.

Valiliğin ya da milli eğitimin yapacağı resmi açıklama sonrası umarım yanılırım.

Okullar şampiyon öğrenci çıkaramadı ama puan ortalamalarına baktığımızda

ilçeler Kocaeli’nin, Kocaeli Türkiye ortalamasının çok üstünde.

Sadece her yıl ilk sıralarda yer alan bilinen ve bildik okulların başarılı öğrencilerinin puanları ile Kocaeli ve Türkiye ortalamasının üstünde olmak yetmez.

Şampiyon öğrenci sayısını arttıramıyoruz, bari başarılı okul ve öğrenci sayısını

çoğaltalım.

İşte o şampiyon öğrenciler; Kübra Yıldız ve Tauna Ayşe Erol (Gölcük Değirmendere Uğur Mumcu Ortaokulu), Emirhan Pektaş, Kerem Bayhan (Kartepe Özel Bahçeşehir Ortaokulu),Zehra Nil Sarışık (Başiskele Kültür Ortaokulu), Gökhan Gülçakar (Gebze Koç Ortaokulu), Ahmet Hakan Okumuş (Gebze Muammer Üstündağ Ortaokulu).

 

g1

 

ŞAMPİYON OKULLAR

26 bin 125 ortaokul 8. sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG-1 (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınav sonuçlarından sürpriz çıkmasa da, şampiyon öğrenci sayısında geçen yıla göre azalma olsa da her yıl olduğu gibi yarış her yıl olduğu gibi yine aynı okullar arasında olacaktır.

Devlet okullarında; Gölcük Değirmendere Uğur Mumcu OO, İzmit Edebali OO, Gebze Koç OO, Gebze Muammer Dereli OO, Derince Alparslan OO, Yahya Kaptan OO, Gölcük Değirmendere Atatürk OO, Derince Dumlupınar OO.

Özel okullarda; İzmit ODTÜ/KYÖD OO, Başiskele TED OO, Kartepe Bahçeşehir OO, Başiskele Kültür OO.

Okulların puanlarına baktığımızda;

ODTÜ/KYÖD, şampiyon öğrenci çıkaramadı ama 92 puan ile ilk sırada yer alıyor.

Bahçeşehir OO, adını şampiyonlar listesine 2 öğrenci ile yazdırırken okul puanı 91 civarında.

TED, öğrenci isimlerini vermese de, puanlarını sır gibi saklasa da okul müdür Rasim hoca okul puanını önce 90, birkaç dakika sonra 91 olarak açıkladı. Bana pek inandırıcı gelmedi ama Rasim hocaya inanmak zorundayız.

Özel Kültür Okulları ortalaması 87.

Mustafa Üstündağ OO da şampiyon çıkardı ve puan ortalaması 80.27.

Edebali OO da bu sene şampiyon çıkaramadı puanı geçen sene ile hemen hemen aynı,79.89.

Uğur Mumcu OO, şampiyon öğrenci yarışına 2 öğrenci ile katılıyor. Okul puan ortalaması geçen senekinden iyi, 79.47.

Hızırreis OO puanı 77.75, Yahya Kaptan OO puanı 72.02, 50. Yıl Cumhuriyet OO puanı 69.43.

Bir kez daha belirteyim. Benim yazdıklarım başarılı olan okullar arasında ulaşabildiklerim.

Eksikler olacaktır. Bilgi verilirse önümüzdeki günlerde o bilgileri de okurlar ile paylaşırım.

Hedef yükselten, zirveyi işaret eden yöneticilerin TEOG-1’de alınan sonuçlar sonrası nasıl bir yol haritası belirleyeceğini merak ediyorum.

Bira an önce TEOG-1 sonuçlarının çıkartılarak ders analizlerinin yapılması ve okul müdürleri ile paylaşılmasında yarar var.

TEOG-1’e takılıp kalmadan Grekli önlemleri alarak, sonuçlardan ders çıkartarak 26 Nisan - 27 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacak TEOG 2. sınavlarına odaklanmalıyız.

20 Ocak’ta tatile girecek tüm öğrenci ve öğretmenlere de şimdiden iyi tatiller diliyorum.

 

teog-sinavi

 
   

 

ŞÜKRÜ KARABALIK BURADA,

MÜFETTİŞ EROL ÖZER NEREDE?

 

Kartepe ilçesi kurucu belediye başkanı AK Partili Şükrü Karabalık’a verilen 10 ay ceza kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın“At izi it izine karıştı” sözünü hatırlattı.

Şükrü başkana verilen “yok” hükmündeki yerel mahkeme kararı, FETÖ/PDY mağduru AK Partililerin “15 Temmuz öncesi FETÖCÜ’ler yargıyı ele geçirmişti” şikayetlerini anımsattı.

Başkan Karabalık’ın siyaset yapmasını engellemeyecek, kamu haklarını yasaklamayacak yargı süreci devam eden karar, CHP’lilerin “Adli yargılama olsaydı, yargı bağımsız ve tarafsız olsaydı” cümleleri ile başlayan eleştirilerini çağrıştırdı.

Tamam da, yerel mahkemenin önce “beraat”, Yargıtay’ın bozmasının ardından 10 ay ceza verdiği Şükrü Karabalık hangi suçla yargılanmış?

Suadiye belde ve Kartepe ilçe belediye başkanlığı yaptığı yıllarda görevini kötüye mi kullanmış? Hayır.

10 beldenin birleşmesi ile kurulan Kocaeli’nin en zor ilçesi Kartepe’nin belediye başkanı olarak onayladığı ihalelere fesat mı karıştırmış? Hayır.

Belediye başkanı olarak kamu malına zarar mı vermiş ya da kamuyu zarara uğratacak kararlar mı almış? Hayır.

15 Temmuz’da darbe girişimine kalkışan FETÖ/PDY terör örgüt üyeleri ile işbirliği mi yapmıştı? Hayır.

Peki Şükrü karabalık ne yapmış, ne ile suçlanmış, ne ile yargılanmış?

Şükrü Başkan, Kartepe Belediyesi’ni denetlemeye gelen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Erol Özer’in zimmet suçundan ihbarda bulunmak için tevdi raporu hazırlarken rüşvet vermeye teşebbüs suçundan kurulan mahkumiyet hükmünün açıklanması geri bırakılan Hüseyin Turan adının karıştığı olayda kamu görevlisinin şeref ve saygınlığını rencide edecek davranışta bulunarak HAKARET suçu işlemiş.

Sizin anlayacağınız; Daha önce beraat kararı veren yerel mahkeme Yargıtay’ın bozma kararından sonra Şükrü Karabalık’a 10 ay cezayı belediyeyi denetleyen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Erol Özer’e HAKARET ettiği gerekçesi ile vermiş.

En azından, okuduğum yerel mahkeme ve Yargıtay kararlarından ben öyle anladım.

 

FETÖ’DEN TUTUKLU!

Tamam da Kartepe Belediyesi’ni denetlerken kendisine sponsorluk adı altında rüşvet verildiğini iddia eden olayında verildiğini iddia eden İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Erol Özer kim, şimdi nerede?

Kartepe Belediyesi’ni denetleyen İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Erol Özer, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile hakkında açılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildi.

Erol Özer ne ile suçlanıyor?

Diyarbakır Vali Yardımcısı olarak görev yaptığı yıllarda adının karıştığı trilyonlarca liralık yolsuzluğun Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından ört bas edildiği iddiası ile suçlanıyor.

15 Temmuz sonrası meslekten ihraç edilen, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Diyarbakır ve İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte yargılanıyor.

Başka?

Meslekten ihraç edilen Erol Özer’in Kartepe Belediyesi’ni denetlediği dönemde, birlikte hareket ettiği iddia edilen Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı nerede?

Kartepe Belediyesi soruşturmasını yürüten dönemin Cumhuriyet savcısı Veli Can ve yargılamanın seyrini değiştirecek TİB telefon konuşma kayıtlarını 2 kez istenmesine rağmen mahkemeye vermeyen dönemin KOM müdür yardımcısı Nezir Özcan da cezaevinde tutuklu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında Akşehir Cezaevinde tutuklu bulunan YARSAV üyesi hakim Kazım Uslu’nun etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında verdiği ifadede, Yargıtay 5. Dairesi’nde kimleri ne ile suçladığını merak edenler araştırır öğrenir.

 

20161228092907k4654

 

KARABALIK; KOMPLO!

Dönemin İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi Erol Özer meslekten ihraç edilirken, davanın savcısı, ilçenin kaymakamı, KOM müdür yardımcısı tutuklanırken Şükrü Karabalık aslanlar gibi kendisini savunuyor, toplum içinde göğsünü gere gere dolaşıyor.

Şükrü Başkan, mahkemede yaptığı savunmasında da suçlamaları kabul etmeyerek, “Ben kimseyi menfaat sağlaması için azmettirmedim. Suçlamaları kabul etmem söz konusu değil. Yıllarca görev yapmış bir belediye başkanı olarak sicilimde olumsuz bir davranışım yoktur. Böyle bir suç işlemedim. Siyaseten saf dışı bırakılmak istendiğim için böyle büyük bir komplo ile karşı karşıya geldim” demişti.

Şükrü Karabalık’ın mahkum olması için her yolu deneyen eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri Mülkiye Başmüfettişi Erol Özer beni de 8 Kasım 2011 tarihinde yazdığım “Müfettiş Tehdit Edemez, Çalışana Tuzak Kuramaz” başlıklı yazım sonrası 50 Bin TL tazminat davası açtı.

Kocaeli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 5 Bin TL ödeme kararını Yargıtay 4. Hukuk Dairesi “Davaya konu yazının somut olaylara dayanarak kaleme alındığı, davacının yaptığı ve yeni bir soruşturmaya konu olan denetimin sert bir şekilde eleştirildiği, yazının içeriğinde kullanılan ifadelerin yazının özü ile uyumlu olduğu, davacının kişilik haklarına saldırı oluşturacak ifadenin bulunmadığı görülmüştür. Davacının davasının tümden reddine karar verilmesi gerekirken yerinde olmayan gerekçe ile kısmen kabulü doğru bulunmamış, kararın BOZULMASI gerekmiştir” demişti.

Yargıtay’ın bozma kararını değerlendiren 1. Asliye Hukuk Mahkemesi gerekçeli kararında, “Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bozma kararına uyularak yeniden karar verilmesi gerekmiştir” dese de rakamı düşürerek 2.500 TL manevi tazminat ödemeye karar vermişti.

Yerel mahkeme kararına Yargıtay nezdinde ikinci kez tekrar itiraz ettim.

Kocaeli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 5.000 TL’den 2.500 TL’ye indiren kararını görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi 13.4.2016 tarihinde oy birliği ile aldığı kararda, “…Mahkemece bozmaya uyulduğu belirtilmiş ise de bozma ilamının gereği yerine getirilmemiştir. Bozma kararında davanın REDDİNE karar verilmesi gerektiği belirtildiği halde mahkemece, istemin kısmen kabulüne karar verilmesi doğru olmamış, kararın açıklanan nedenlerle BOZULMASI gerekmiştir” dedi.

Hakimi değişen yerel mahkeme Yargıtay’ın BOZMA kararına bu kez tümden uydu, lehimde karar verdi.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem