21 Temmuz 2019 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni Kent Konseyi, beklentileri yükseltti

05 Ocak 2017 tarihli yazısı

Yaklaşık iki hafta önce, biraz sessiz sedasız ama kendi içinde büyük bir kalabalıkla icra edilen Kent Konseyi Genel Kurulu sonrası Kocaeli Kent Konseyi seçilen Adnan Uyar ile bir araya geldik.

Ben Adnan Bey’i şahsen tanımasam da, Türk-İş’teki sendikacılık geçmişini, halihazırda yürüttüğü Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği görevinden takip ediyordum.

Bölge temsilciliği görevi nedeniyle de yaklaşık 1 yıldır İstanbul’da görev yapıyordu Uyar.

Kendisiyle bizi bir araya getiren Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm’ün de dahil olduğu bu sohbette, Uyar’ı hem tanıma hem de kent adına üstlendiği görevle ilgili sorular sorma fırsatı buldum.

Tanıma kısmından başlarsak eğer Kent Konseyi’nin, çok önemli tecrübesi olan ve son derece saygıdeğer bir başkan kazandığını düşünüyorum.

Doğma büyüme Kocaelili olan ve SEKA gibi bu kentin tarihinin sac ayaklarından olan bir kurumda yıllarca hem işçi hem de sendikacı olarak bulunmuş biri Uyar.

SEKA’nın kapanma sürecinde, bugün kendisini Kent Konseyi Başkanlığı makamı için tavsiye eden isimlerden biri olan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile karşı karşıya gelmiş de bir isim.

O gün işçilerin hakları için ki  -o süreç sonunda hiç bir işçi boşta kalmamış- Büyükşehirle kavga eden Uyar, bugün kent adına Kent Konseyi’nin başında Büyükşehir’le birlikte çalışacak.

Zaten, yıllardır Kent Konseyi bünyesinde bulunan Uyar, kuruma yabancı da değil aslında.

Bununla birlikte, kentin pek çok önemli sivil toplum kuruluşunu bir araya getirdiği yönetimini de çok başarılı buluyorum.

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı Kemal Kaya, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol,  Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, Medical Park Kocaeli Hastanesi Genel Müdürü Prof. Dr. Soner Şahin ve daha nice önemli isimler, yönetim kurulunda birlikte çalışacak.

Fakat Uyar’ın en önemli yardımcısı, konseyin tabiri caizse dinamosu olan Gültekin Görüm olacak.

Zaten röportajımızda yeni başkanın henüz hakim olmadığı konularda imdadına da, Görüm hızır gibi yetişti.

 

UYAR-GÖRÜM-(2).jpg1111

 

Bu isimlerle birlikte Kent Konseyi’nden beklentiler de doğal olarak yüksek olacak.

Uyar’la yaptığımız sohbette anladığım kadarıyla kendisi de bu kente bir ivme kazandıracak çalışmalarda bulunmanın peşinde olacak.

Özellikle ülkenin içinden geçtiği bu zor günleri aşmak için, birlik ve beraberlik vurgusu yapan Uyar’ın, bu konuda önemli adımlar atmak istediğini söyleyebilirim.

Zaten Kent Konseyi’nin bünyesinde daha önce yüzlerce STK’nın bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve Türkiye’de bir ilk olan Teröre Karşı Birlik Platformu’nun da Gültekin Görüm’le birlikte proje sahiplerindenmiş Uyar.

Yani Görüm’le birlikte denenmiş ve başarılı olmuş bir birilkteliğin, bu kez uzun soluklu olarak yeniden bir araya gelişi bu dönem aynı zamanda.

Ben yan yana gelen bu ikilinin, Kocaeli için çok önemli bir şans olduğuna inanıyorum.

Peki başka neler konuştuk?

Henüz yönetim kuruluyla bile toplanmadan, bizimle bir araya gelen Uyar’a tramvay inşaatından, atık yakma ve enerji üretim tesisine, il başkanları toplantılarından, ülke gündemine kadar pek çok konuyu sorduk.

O da sağolsun tek tek cevapladı.

Gerisini de röportajımızda ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

Bu arada başta da söylediğim gibi, bu Kent Konseyi’nden önümüzdeki dönemde beklentilerin de yüksek olacağı muhakkak.

foto

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem