19 Eylül 2018 Çarşamba
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Diyanet; şans mı dileyecekti?

05 Ocak 2017 tarihli yazısı

Yeni Takvim yılına girdiğimiz ilk saatlerde, 39 Kişinin hayatını kaybettiği Gece Kulübü katliamı ile irkildik.

Terör saldırılarının her birinde olduğu gibi bunda da bazı mesajlar veridi. Anladığımız mesajları yazmayacağım. Planlarınızda boğulun inşallah diyorum.

Saldırı ardından sosyal medyada tuhaf gelişmeler yaşandı. Yaşam tarzı tartışmaları başladı. Noel mi? Yoksa Yılbaşı mı? Polemikleri tırmandı.

Allah aşkına her tartışmaya girmek zorunda mıyız? Her konuda yazmak zorunda mıyız?

Şöyle biraz soluk alsak, ortalık biraz sakinleşse ne olur. Emin olun kamplaşma, kutuplaşma yeni yılın ilk günlerinde daha da mesafe aldı.

Vermeyelim kardeşim fırsat!  Kamplaşma ve kutuplaşma ateşine odun taşıyacağımıza birlik ve beraberliğe katkı sağlasak ne olur.

Birleştirici olalım, bütünleştirici olalım. Farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görelim.

Gelelim Diyanet İşleri Başkanlığının adının içinde bulunduğu tartışmalara.

Değerlendirme yapmadan önce Diyanet İşleri Başkanlığının sitesinden tekrar 30 Aralık Cuma günü okunan Hutbenin tamamını okudum.

1- Cuma Namazına gelen Müslümanlara okunan hutbede; Bizler Müslüman’ız, Müslüman’a yakışan bir şekilde yaşayalım ana fikrindeki mesajda tuhaflık ne?

2- Zamanlamasıyla ilgili eleştiri yapanlara; Diyanet İşleri tabi ki gündemle paralel hutbe yayınlayacak, okutacak.

3- Meşru- Gayr-i Meşru tartışmasını hoplatanlara; İslami kurallar Müslüman’a Meşru, İslam dışı olan içki, Kumar v.s Gayr-i meşrudur. Hayırdır siz neyin peşindesiniz?

4-İslam Dini ile Terörü maksatlı bir şekilde yan yana getirmeye çalışanlara, getirenlere ise en hafifi ile yazıklar olsun diyorum.

5- Müslüman topluluğa hitap eden Hoca Efendi; “Yılbaşı gecesi fazla kaçırmayın, Piyangoda ise şans diliyorum” mu diyecek ti?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı demişken, size de maddeleri sıralamazsam kahrolurum. Ey Diyanet İşleri Başkanlığı;

1- At yarışı, Şans topu, Sayısal loto, Spor toto, Spor loto, On numara, İddaa, futbol bahislerinin de haram olduğunu her fırsatta söylemelisiniz.

2- Vatandaşlarının çoğunluğunun Müslüman olduğu Nüfus kâğıtlarımızda Dini İslam yazanların ülkesinde Devlet eliyle kumar oynatılamayacağını da söylemelisiniz.

3- Evimizin içine giren Televizyon yoluyla ciddi bir ahlaki erozyon hepimizin malumu. Devletin Kurumunu, RTÜK’ünü ikaz ederek Türk- İslam Kültürüne uymayan programlarında sakıncalı olduğunu söylemelisiniz. İlgili kurumları ikaz etmelisiniz.

4-Kamu malının haram olduğunu, çok hassas olmamız gerektiğini her zamankinden daha fazla söylemelisiniz.

Üç Yanlış Bir Doğru

1-Müptezel, ruh hastası Barbaros Şansal. Şahsına, Millet o kadar kafiyeli şeyler yazdı ki, yazılanların üzerine benim kelimelerim çok hafif kalır. Yanlışın kralısın.
 
2- Havaalanında ki saldırganlar ve saldırganları destekleyenler. İkinci yanlışta sizsiniz. Bu ülkede hukuk var, devlet var. Evet, bu adamcığa en ağır cezayı vermeli ama bu siz değilsiniz. Zaten istenen kamu düzeninin bozulması değil mi?

3- Milletimizi demokratik tepkiden fiili tepkiye götüren cezaların hafif kalmasıdır. Bununla ilgili Hükümetin, Devletimizin acilen düzenlemeler yapması gerekmektedir. Verilen cezaların insanları hayrete düşürmek yerine kamuoyunu rahatlatacak düzeyde olmalıdır.

4- Gelelim fasulyenin faydalarına. Böylesi tiplere, Yüce Türk Milleti ile dalga geçen, cepheleştirme çalışmalarına katkı sağlayanların bir ilacı olmalı. Bunların kurşun sıkan, bombanın pimini çeken terör örgütü üyelerinden bir farkı yok. Cezaları; İdam nokta.

 Milletimizin birlik ve bütünlüğü ve suç işleyene bir daha cesaret edemeyeceği cezalar verilerek toplumdaki kamplaşmanın önüne geçmeliyiz. Kutuplaşma için nifak tohumları eken tetikçilere fırsat vermemeliyiz.

Kindar bir kutuplaşma bizim dışımızda her kesin işine yaradığını unutmayalım.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr