18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli Üniversitesi, siyaset, sendika el ele

Galip Ataman

04 Ocak 2017 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi’nde sonunda bu da oldu.

Sağ ve sol görüşlü öğrencilerin çatışması şimdilik durdu, sahneye AK Parti ve MHP sempatizanı öğrenciler çıktı.

Eylem yapan sol görüşlü öğrenciler gitti, slogan atan sağ görüşlü öğrenciler geldi.

Haklarında soruşturma açılan, görevlendirmeleri iptal edilen sol görüşlü hocaların yerini sağ görüşlü hocalar aldı.

Öğrenciler, “Kocaeli Üniversitesi’ni ODTÜ yapacağım”diyen Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü haklı çıkarmak için sanırsınız ki yarışıyorlar!

Gençler, rektör hocamızın bilim ve eğitim alanındaki açıklamasını belli ki yanlış anlamışlar!

Kocaeli Üniversitesi’nde;ilk defa sağ görüşlü hocalar hakkında soruşturma açılıyor, geçici görevlendirmeler iptal ediliyor.

İlk defa, Öğrenci Konsey Başkanlığı seçimi iptal ediliyor, seçimin yenilenmesi kararı alınıyor.

İlk defa, rektör yardımcılarını karşı karşıya getiren kararlar kamuoyunda tartışılıyor, yargıya taşınıyor.

Sizin anlayacağınız Kocaeli Üniversitesi’nde yönetim, hocalar ve öğrencilerin rolleri dahil çok şey değişti.

Değişmeyen tek şey; hükümete yakınlığı bilinen, AK Parti’nin arka bahçesi olduğu iddia edilen Eğitim-Bir-Sen ile yönetimin karşı karşıya gelmesi!

Gelelim son günlerde çok konuşulan, rektör hocayı çok üzen, Anayasa değişikliği ve başkanlık sisteminde uzlaşan AK Parti ile MHP’yi karşı karşıya getiren Öğrenci Konsey Başkanlığı seçimine.

AK Parti’ye yakın Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri tarafından düzenlenen“Teröre Lanet, Kardeşliğe Evet” yürüyüşüne MHP ve Ülkü Ocaklarının katılmama kararı almasına neden olan Öğrenci Konsey Başkanlığı seçiminin iptal kararına.

Öğrenci Konsey Başkanlık seçimi kim kazandı?

Ülkü Ocakları’nın açık destek verdiği Fahrettin Porsuk

Seçimi kim kaybetti?

AK Parti’nin kapalı kapılar arkasında desteklediği Metin Geldeş.

Seçimi kim iptal etti?

2014 seçimlerinde AK Parti’den Başiskele Belediye Başkan aday adayı olan, aday gösterilmeyince rektör yardımcısı yapılan Prof. Dr. Bekir Çakır.

Seçimin iptal gerekçesi?

Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük’ün seçim divan kurulu başkanı olarak mazbatayı imzalamasına, seçimin yenilenmesi itirazlarının kabul etmemesine, seçim sonuçlarının üniversite sitesinde yayınlanmasına rağmen seçimin iptal gerekçesi bilinmiyor.

İptal gerekçesi ile ilgili iddialar?

Seçimi bir oy fark ile kazanan Fahrettin Porsuk’un MHP ve Ülkü Ocakları tarafından desteklenmiş olması.

Başka?

AK Parti’nin sahiplendiği, üniversite yönetiminin seçilmesini istediği Metin Geldeş’in kaybettiği seçimin yenilenerek kazandırılmak istenmesi.

Seçim hangi tarihte yenilenecek?

9 Ocak Pazartesi günü öğrenci temsilcileri, 11 Ocak Çarşamba günü Öğrenci Konseyi Divan, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Konsey Başkanlığı seçimi yapılacak.

Yenilenecek seçimi kim kazanır?

İddialar çok. Ama en çok konuşulanı, öğrenci temsilciliği seçimlerinde sol görüşlü öğrencilerin de destekleyeceği MHP’li adayların Fahrettin Porsuk’u konsey başkanı seçtirerek Metin Geldeş’in şahsında AK Parti’ye “demokrasi dersi” vermek.

Ülkü Ocakları’nın desteklediği Fahrettin Porsuk’un kazandığı, AK Parti ve üniversite yönetiminin sahip çıkmaya çalıştığı Metin Geldeş’in kaybettiği seçim yenilenmesine yenilecek de ortalık toz duman.

70 bin öğrenci final sınavlarında başarılı olmak için ter dökerken AK Parti ve MHP’nin “Kocaeli Üniversitesini ele geçirme” çabalarını gerçekleştirmek isteyen bir grup öğrencinin performansını çok değil bir hafta sonra göreceğiz.

Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkan seçimi sonrası en çok üzülen kişinin suskunluğunu koruyan, konuşmayan rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü olduğunu biliyorum.

Sadettin hocanın yaşananlardan çok üniversitede iki yılda yaşanan yönetim zafiyetinden rahatsız olduğunu düşünüyorum.

Rektör hoca, çok güvendiğini sandığı bazı hocaların uygulamaları ve yanlış yönlendirmeleri ile rektörlük seçimi öncesi ve sonrası “Herkesi kucaklayacağım, herkese eşit mesafede olacağım, adil davranacağım, üniversitede sosyal barışı sağlayacağım” sözlerini yerine getirememiş olmasına kahroluyordur.

Sadettin hoca üzülmeyi, kahrolmayı bir kenara bırakıp cezalandırmak için günah keçisi aramak yerine öğrenci konsey başkanlığı seçiminin iptal edilmesine neden olan kişi ya da kişileri sorgulamalıdır.

 

KOÜ-öğrenci-konsey

 

f3c47b203776179b541647d4dfae398b_500_0_0

FATURA, EĞİTİM-BİR-SEN’E

Kocaeli Üniversitesi’ni karıştıran, Kocaeli’nin gündemine oturan Öğrenci Konsey Başkanlık seçim sonrası rektörlüğün aldığı kararların yankıları duracak gibi görünmüyor.

Rektör yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Abdülvahap Akıncı ve ülkü ocaklarının yaptıkları açıklamalar yenir yutulur gibi değil.

Seçim sonuçlarını iptal eden Bekir hoca, kendisi ile ilgili iddia ve iftiralarda bulunan ülkü ocakları yöneticileri ile yargı önünde hesaplaşmaya hazırlanıyor.

Seçim sonuçlarının iptaline karşı çıkarak üniversite yönetimini eleştiren Eğitim-Bir-Sen 2. Nolu Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Abdülvahap Akıncı hakkında “inceleme ve soruşturma” açıldı.

Hakkındaki “inceleme ve soruşturma” ederken rektör Prof. Dr. Hülagü, bir süre önce imzaladığıAbdülvahap hocanın İktisadi İdari ve Bilimler Fakültesi görevlendirilmesini iptal etti.

Eğitim-Bir-Sen Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanı Akıncı, “Sendikalar yasasına göre sendika başkanı bulunduğu yerden başka bir yere gönderilemez” diyerek karara itiraz etse de kadrosunun bulunduğu Karamürsel Gazanfer Bilge Meslek Yüksekokuluna gönderildi.

Önceki gün Abdülvahap hoca ile konuştum. İlk günkü açıklamalarının arkasında durdu, “Ben olsam asla ve kat’a seçimi iptal etmezdim” dedi.

Rektör Prof. Dr Hülagü ile görüştüğünü, inceleme ve soruşturmadan bir şey çıkmayacağını, iptal edilen görevlendirmenin yeniden onaylanacağını, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine döneceğini söyledi.

Abdülvahap hoca bu kadar emin konuştuğuna göre, belli ki rektör hocaya Ankara’dan birileri telkinde, “Eğitim-Bir-Sen ile karşı karşıya gelme” yönünde uyarısında bulunmuş olmalı.

Kimse kusura bakmasın, siyasilerin  öğrenci konsey başkanlık seçimine doğrudan müdahil olması, Rektör Hülagü-Eğitim Bir Sen arasındaki gerginlik Kocaeli Üniversitesi’ne zarar veriyor.

Rektör Prof. Dr. Hülagü’yü umut görerek oy veren hocalarda hayal kırıklığı yaşanmasına neden oluyor.

Sonuç olarak;

1)    Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Abdülvahap Akıncı’nın rektör Prof. Dr. Hülagü’nün onayı ile İktisadi İdari ve Bilimler Fakültesi’ne görevlendirilmesi yine rektör Prof. Dr. Hülagü tarafından iptal edildi.

2)    AK Parti’nin arka bahçesi olduğu iddia edilen Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Abdülvahap Akıncı, kadrosunun bulunduğu Karamürsel Gazanfer Bilge Meslek Yüksekokuluna gönderildi.

3)    Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yard. Doç. Dr. Abdülvahap Akıncı hakkında rektörlükçe öğrenci konsey başkanlığı seçimi ile ilgili açıklamaları nedeniyle inceleme başlatıldı.

4)    AK Parti’nin arka bahçesi olduğu iddia edilen Eğitim Bir Sen hem Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinden hem Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’den “gol” yedi.

 

GÜZELOĞLU, ÖZEL OKUL

MÜDÜRLERİNİ UNUTTU!

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu eğitim kalitesini arttırmak, TEOG ve LYS’de başarı çıtasını daha yukarılara çıkarmak, zirveye oturabilmek için yoğun çaba harcıyor.

Ortaöğretim kurumlarındaki değişim ve gelişimi görmek, aksaklıkları gidermek amacı ile okul müdürleri ile toplantılar yapıyor.

Öğretmenlerin motivasyonunu arttırmak için toplantılar, hizmet içi seminerler düzenliyor.

Köy, belde, ilçe ayırımı yapmadan her yere gidiyor, öğrenciler ve velileri ile sohbet ediyor.

Eğitimin tüm paydaşlarının sorunlarını dinliyor, ilgilileri uyarıyor, çözüm için formüller geliştiriyor.

TEOG ve LYS Türkiye şampiyonlarını “Marifet İltifata Tabidir” diyerek ödüllendiriyor.

Başarılı öğrencilerin, öğretmenlerinin, velilerinin her zaman yanlarında olup onurlandırıyor.

 

VALİ-(2)

 

Sayın Vali son olarak 2016’nın son günlerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan ODAK (Kocaeli Ortaöğretim Değerlendirme ve Akreditasyon)projesi çalışmaları kapsamında önce Fen ve Anadolu Liseleri, sonra Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Müdürleri ile yararlı bir toplantı yaptı.  

Önümüzdeki günlerde de ortaokul müdürleri ile bir araya gelerek, okulların performanslarını, TEOG sınav sonuçlarını masaya yatıracak.

“Her ilçe, her bir okul benim için değerlidir. İlçelerimiz iyiye giderse Kocaeli iyiye gider. Kocaeli iyileşirse Türkiye iyiye gidecektir” diyen Vali Güzeloğlu, her nedense “Özel Anadolu Liselerini” unuttu.

Sayın Vali’nin unuttuğu, liselerin performans değerlendirme toplantısına çağırmadığı sayıları 41’i bulan özel Anadolu liseleri arasında yer alan TEVİTÖL (Türk Eğitim Vakfı Özel İnanç Türkeş Lisesi) Gebze’nin, Özel Enka Teknik Okullar Fen ve Teknoloji Lisesi Dilovası’nın, Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi Kartepe’nin, Özel Atafen, Özel Seymen, Özel Doğa Anadolu Liseleri İzmit’in, Özel Kültür Anadolu Lisesi Başiskele’nin, dolayısıyle Kocaeli’nin LYS’deki başarısını olumlu olarak etkiledi, çıtanın yukarılara çıkmasını sağladı.

 

 

 

KANDIRA GİOSB

YENİDEN KURULDU

 

Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) kurulması için 2011 yılında düğmeye basıldı.

Organize Sanayi Bölgesi ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca imzalanan protokol doğrultusunda Kandıra’nın Kocakaymaz, Topluca, Goncaaydın ve Üğümce köylerinde toplam 2 bin 250 dönüm alanın kamulaştırılması için çalışma başlatıldı.

Bacasız sanayinin kurulacağı alanın yaklaşık yüzde 99’u mal sahiplerinin gönül rızası ile istimlaki yapılmasına rağmen İstanbullu Mürsel Yayla adlı bir kişinin arazisini satmamak için direnmesi üzerine Kandıra GİOSB’un kuruluşu yargıya taşındı.

Yargı süreci devam ederken GİOSB’ın kuruluş çalışmalarını hızlandırmak amacı ile kurulan dernek, yöneticilerinin büyük bölümünün FETÖ/PDY üyesi olduğu iddiası ile kapatıldı. Derneğin mal varlıkları hazineye devredildi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun sahip çıktığı Kandıra’nın kurtuluşu olarak gösterilen Kandıra GİOSB kuruluşunda, yaşanan yol kazalarına rağmen sona yaklaşıldı.

60 iş adamının bir araya gelerek kendi finans kaynakları ile Türkiye’nin ilk ve öncü ihtisas OSB’si olan  “Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” kuruluşu için oluşturulan 15 kişiden oluşan GİOSB Müteşebbis Heyet isim listesi Bakanlığa onay için gönderildi.

 

giosb-2

 

5 kişilik yönetim kurulu da ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde yaparak “Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” yol haritasını belirlediler.

1/1000’lik planı onaylanan GİOSB’a ait arazide en önemli sorunun alt yapı olduğu belirtiliyor.

Kandıra GİOSB Müteşebbis Heyet; 10 Kocaeli Valiliği, 3’ü Kocaeli Sanayi Odası, 1’er kişi Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesinden olmak

üzere 15 kişiden oluşan müteşebbis heyet şu isimler bulunuyor; Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Yardımcısı Osman Sarı, Kandıra Kaymakamı Mehmet Soğukpınar, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Çevre ve Şehircilik Müdürü  M. Ersan Aytaç, Çevre ve Şehircilik Müdür yardımcısı Cengiz Öztürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğünden şube müdürü Halide Sancar, Kocaeli Sanayi Odasından Ayhan Zeytinoğlu, Mehmet Başol, Bora Ergene, Büyükşehir Belediyesinden genel sekreter yardımcısı Gökmen Mengüç, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken.

 

Kandıra-GİOSB

 

Kandıra GİOSB Yönetim Kurulu; Kandıra Kaymakamının başkanlığında oluşturulan 5 kişilik yönetimde, Kandıra Kaymakamı Mehmet Soğukpınar göreve başlayana kadar kaymakamlığa vekalet eden vali yardımcısı Aziz İnce, başkan vekili olarak KSO’dan Mehmet Başol, üye olarak Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğünden Halide Sancar görev yapacak.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem