21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ekmeğe, suya, ulaşıma zam

Galip Ataman

02 Ocak 2017 tarihli yazısı

2016 zor bir yıl oldu.

Yaşananlara, alınan siyasi ve ekonomik kararlara baktığımızda sıkıntılar, üzüntüler dolu bir yılı geride bıraktık.

2016’ın akıllarda kalan en önemli gündemi; 15 Temmuz’da FETÖ/PDY terör örgütünün devleti ele geçirmek için kalkıştığı darbe girişimi ve sonrası.

2016 birlik, beraberlik, kardeşlik mesajları veren siyasilerin sosyal barışı bozan, toplumu geren sorumsuz açıklamaları ile hatırlanacak.

Şehit haberleri, terör eylemleri, suikastlar, katliamlar, hüzünler, acılar, gözyaşları hiç unutulmayacak.

2017’yi ise yurt içi yurt dışı siyasi ve ekonomik sıkıntılar ile “hoş geldin” diyerek karşıladık.

Karşılamasına karşıladık da daha yeni yılda yeni günün ilk saatlerinde İstanbul’un en hareketli semti Ortaköy’de bir teröristin uzun namlulu silahla gece kulübünü taramasını, 40’dan fazla kişinin hayatını kaybetmesini, 60’tan fazla kişinin yaralanmasını önleyemedik.

İstanbul’da son bir yılda aralarında asker, polis, sivil vatandaşların bulunduğu Beşiktaş Şehitler Tepesinde 44, Atatürk hava Limanında 40, Sulhanahmet’te 13, Vezneciler’de 11, Sancaktepe’de 8, Sultanbeyli ve Sabiha Gökçen’de birer vatandaşımızı kaybettik.

İntihar saldırıları sonucu verdiğimiz kayıplar; Ankara Kızılay’da 34, Ankara TBMM Kavşağında 28,  Ankara Gar’da 103, Suruç’ta 34, Gaziantep’te 22, Dürümlü’de 16, Diyarbakır’da 12, Kayseri’de 15, Şemdinli’de 17, Cizre’de 13,

2017’nin ilk gününde yaşanan hain saldırı başta olmak üzere son bir yılda önleyemediğimiz saldırılarda yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesini yok sayıp nasıl mutlu bir yıl dileğinde bulunacağız.

Siyaseti bir kenara bırakıp, sen-ben ayırımı yapmadan 80 milyon tek ağızdan terörü lanetlemeliyiz.

Tahriklere kapılmaktan, teröristleri, katilleri sevindirecek, amaçlarına ulaştıracak açıklamalardan kaçınmalıyız.

Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, barışı öne çıkarmalıyız, göstermeliyiz.

Konuşmaları ve açıklamaları ile toplumu geren siyasilere; üsluplarına, ağızlarından çıkan kelimelere dikkat etmeye, akıllarını başlarına almaya, birlik, beraberlik ve kardeşliğe çağırıyorum.

2017’den umutlu olmaya çalışıyordum ama son olay ve önümüzdeki günlerde siyasilerin olası Anayasa değişikliği tartışmaları umut vermiyor.

Yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası son bir ayda sağanak gibi yağan “zamlara” yeni yılda yenilerinin eklenecek olması insanı ister istemez karamsarlığa itiyor.

Yaşanan acılara rağmen yine de başta güzel ülkemin güzel insanları olmak üzere tüm insanlara sağlık, mutluluk, esenlik diliyorum.

 

EKMEK ZAMMI KAPIDA

 

Eski yılda her türlü vergiye, harçlara, kıymetli kağıtlara yapılan zamlardan sonra sırada ekmek, su, ulaşım, akaryakıt dahil çarşı pazarda iğneden ipliğe her şeye zam var.

Yeni yılın ilk zam sinyali Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’dan geldi.

Başkan Sarı, 2016’ın son günlerinde asgari ücret ve akaryakıta yapılan zamlar başta olmak üzere tüm girdilerdeki artışları dikkate alarak yapılacak ekmek zammını Kocaeli Fırıncılar Odası Yönetim Kurulunda görüştüklerini söyledi.

Zam miktarını önümüzdeki günlerde Gıda Kodeksi Ekmek Yönetmeliğinde yapılacak ekmek gramajında zorunlu olan 50’şer gramlık artışı 25’şer grama düşürecek değişikliği sonrası açıklayacak.

Büyük olasılıkla 1.00 TL’den satılan 250 gram ekmeğin yeni fiyatı; Ya 200 gram 1.00 TL, ya 250 gram 1.50 TL, ya da 325 gram 2.00 TL olacak.

 

ekmek-zammı-başlığı-altına

 

Kocaeli’de ekmeğe en son zam 15 Ekim 2015 tarihinde yapılmış 250 gram ekmek 1,25 liraya satılmaya başlamıştı.

O tarihlerde Vali Hasan Basri Güzeloğlu zam oranını fazla bularak itiraz etmiş, 250 gram ekmeğin 1,00 TL’ye satılmasını istemişti.

Ancak itirazı değerlendiren aralarında adı son günlerde KOTO ile öne çıkan Semih Barış’ın da bulunduğu komisyon Sayın Vali’nin itirazını red etti.

250 gram ekmek Fırıncılar Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin isteği ve ısrarı doğrultusunda 1,25 liradan satılmaya devam etti.

Ama Vali Güzeloğlu pes etmedi. Ekmek zammını yargıya taşıdı.

Mahkeme, Kocaeli sınırları içerisinde 250 gram ekmeğin 1 TL’ye satılmasına karar verince 250 gram ekmek 1.25 TL yerine 1.00 TL’den satılmaya başladı.

 

ŞEHİR İÇİ 2.50 TL OLACAK

Fırıncılar odasının ekmek zammından sonra özel halk otobüsçüler kooperatifleri ulaşım zammı için de düğmeye bastı.

5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüleri Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk, ulaşım zammının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Başkan Öztürk, “Akaryakıt başta olmak üzere yedek parça, bakım, lastik, araç muayene, harç ücretleri arttı. Özel halk otobüs esnafı akaryakıt parasını dahi toplayamıyor. Araçlarımızı yenilemek için bankadan alınan kredi taksitlerini bile ödeyemez duruma geldik. Sürekli zarar ediyoruz. Toplu taşına araçlarına zam yapılmaz ise çok esnafımız kontak kapatarak otobüslerini satmak zorunda kalacak” dedi.

5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüleri Kooperatif Başkanı Hasan Öztürk’ün 2.30 TL olan tam ücretin 2.50 TL’ye çıkartılmasını istemekle toplu taşıma ücretlerine zam yapılmış olmuyor.

Önce Kocaeli’de faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin 200 özel halk otobüsün kayıtlı olduğu 57 kooperatif yönetimi zam kararı alacak.

Sonra Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odasının zam talebini Büyükşehir Belediyesi UKOME’ye

götürecek.

 

ulaşımazam-başlığı-altına

 

UKOME kooperatiflerden gelen talebi Kocaeli Üniversitesi hocalarına soracak.

Hocalar, “Akaryakıt, yedek parça, bakım, lastik, araç muayene, trafik, kasko, harç dahil girdilerdeki artışlar” doğrultusunda rapor hazırlayacak.

Raporu değerlendiren UKOME’nin alacağı zam oran miktarı Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na sunulacak.

Sayın Başkan onay verirse toplu taşıma ücretlerine yapılan zam yürürlüğe girecek.

Özel halk otobüs sahipleri en son 2016 başlarında yüzde 10-15 arası zam talebinde bulunmuştu.

UKOME Ağustos ayında yüzde 9-14 arası zam yaparak İzmit şehir içi tam bileti 2.10 TL’den 2.30 TL’ye, indirimli bileti 1.65 TL’den 1.80 TL’ye, öğrenci biletini 1.35 TL’den 1.50 TL’ye çıkarmıştı.

UKOME 2017’de özel halk otobüsleri kooperatiflerinin isteği doğrultusunda zam yapar mı yapmaz mı bekleyip göreceğiz.

Yakıt başta olmak üzere iğneden ipliğe gelen zamları dikkate alırsak ulaşıma zam yapılır da oranı ne olur bilemem.

Minibüsçülerin istediği zam miktarı kabul görürse İzmit şehir içi tam bileti 2.30 TL’den 2.50 TL’ye, indirimli bileti 1.80 TL’den 2.00 TL’ye, öğrenci bileti 1.50 TL’den 1.60 TL’ye çıkar. Şimdiden hayırlı olsun!

 

SUYA TÜFE ZAMMI

Yeni yılda ekmeğe, ulaşıma zam yapılır mı, yapılırsa oran ne olur bilinmiyor.

Ama Yuvacık barajından içtiğimiz suya zam ve oranı belli.

Büyükşehir Belediyesi yan kuruluşu, Kocaeli’nin “amiral gemisi”  İSU

2013’te aldığı karar doğrultusunda su fiyatını TÜFE oranında arttırarak zammı otomatiğe bağladı.

İSU suya TÜFE artış oranına göre 2013’te yüzde 6.16, 2014’te yüzde 7.40, 2015’te yüzde 8.17, 2016’da yüzde 8.81 zam yaptı.

2017 TÜFE artışının yüzde 7 ile 8 arası olacağını dikkate alırsak suya 1 Ocak’tan itibaren yüzde 7 ile 8 arasında zam yapılacak demektir.

TÜFE artış oranı yüzde 8 çıkarsa meskenlerde 10 tona kadar kullanılan suyun birim fiyatı; 24 kuruş zam sonrası 2.84’ten 3.08 TL’ye yükselecek.

Meskenlerde 10 tondan fazlası için 5.61 TL yerine 6.05 TL, iş yerlerinde 8.72 TL yerine 9.41 TL, sanayide 10.47 TL yerine 11.30 TL ödenecek.

TÜFE artış oranı yüzde 7 çıkarsa meskenlerde 10 tona kadar kullanılan suyun birim fiyatı; 19 kuruş zam sonrası 2.84’ten 3.03 TL’ye yükselecek.

Meskenlerde 10 tondan fazlası için 5.61 TL yerine 6.00 TL, iş yerlerinde 8.72 TL yerine 9.32 TL, sanayide 10.47 TL yerine 11.20 TL olacak.

 

su-zammı-başlığı-altına

 

 

 

AK PARTİ DE, CHP DE

MHP DE SAMİMİ DEĞİL

 

Türkiye bugün bir tarafta terör, öte yanda ekonomik sıkıntıların üstesinden gelmek için çaba harcıyor.

Ama seçerek Ankara’ya gönderdiğimiz vekillerimiz asillerin sesine kulak vermek yerine bildiklerini okuyorlar.

18 kez değişikliğe uğrayarak 87’si değiştirilen 183 maddelik 1982 Anayasası’nın 18 Maddesini değiştirmek için kavga ediyorlar.

Siyasi parti liderleri, yöneticileri, milletvekilleri birbirinden dünyaya, parlamenterlere yakışmayan, gençlere kötü örnek olacak görüntüler veriyorlar.

TBMM’de grubu bulunan AK Parti de, CHP’de, MHP’de, HDP’de samimi değiller.

AK Parti ve MHP başkanlık sistemini savunuyor, CHP önerge vermek, partisinin görüşlerini açıklamak yerine kavgayı, sataşmayı tercih ediyor.

AK Parti-MHP oyları ile kabul edilecek 18 maddelik Anayasa paketinin TBMM’de engelleyemeyeceğini bile bile süreci uzatmaya çalışıyor.

Devlet ile inatlaşan, restleşen, yargıya kafa tuttuğu için cezaevlerine gönderilen milletvekilleri sayısı her geçen gün artan HDP ise kendi derdine düştüğünden Anayasa değişikliği, rejim ve sistem ile ilgilenmiyor.

Yürütme yetkisi dahil bir çok yetkiyi halk tarafından seçilecek partili Cumhurbaşkanına bırakan, milletvekili sayısını 550’den 600’e çıkaran, milletvekili seçilme yaşını 21’den 18’e indiren 18 maddelik TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edilen Anayasa değişiklik paketi yeni yılda da çok konuşulacak, çok tartışılacak.

 

ikinci-yazıya

 

18 YAŞINDA MİLLETVEKİLİ

TBMM Genel Kurulunda AK Parti ve MHP’nin 330 “evet” oyu ile geçmesine kesin gözle bakılan Anayasa değişikliği Nisan ya da Mayıs ayında yapılacak referandumda yüzde 50’nin üzerinde oy ile geçerse 2019’da TBMM’ye 18 yaşında milletvekili göndereceğiz.

Nasıl olacaksa? AK Parti ve MHP Anayasa değişikliği ile milletvekili seçilme yaşını 21’den 18’e indirseler de yasalara göre milletvekili seçilebilmek için askerlik hizmetinin tamamlanması gerekiyor.

Askerliğini yapmayan 18 yaşındaki erkekler milletvekili adayı olamayacağına göre Anayasa değişikliği bayanlar için yapılmış olacak.

Hani kişiye özel yasa değişikliği yapılamayacaktı. Bırakın yasayı Anayasa değiştiriyoruz.

TBMM Anayasa Komisyonunda kavga ederek, birbirlerine su şişesi fırlatarak, MHP’den rol kaparak görüşmeleri engellemek isteyen CHP Milletvekillerinden   bir Allah’ın kulu çıkıp da “Arkadaş, milletvekili yaşını 21’den 18’e indiriyorsunuz ama milletvekili aday olmak için askerliğini yapma zorunluluğu var o da 21. Nasıl olacak?” demiyor.

Deseler cevap hazır, “Anayasa’yı değiştiren AK Parti-CHP Grubu askerlik yasasında da değişiklik yapar.”

Ya milletvekili olma şartları arasında yer alan askerliğini yapmış olma maddesini yasadan çıkarır.

Ya askerlik yaşını 16’ya indirerek, 18 yaşında milletvekili adayı olacak kişinin askerliğini yapması için askerlik yaşını 16’ya indirir.

Ya da bu değişikliği bayanlar için yaptıklarını söyleyerek işin içinden çıkarlar.

CHP’liler ise belki de gençleri küstürmemek, karşılarına almamak için susmayı tercih ediyordur.

 

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI

Anayasa değişikliğinde en çok tartışılan maddelerin başında Cumhurbaşkanının siyasi parti üyesi ve genel başkan olması geliyor.

AK Parti, CHP, MHP’nin milletvekili yaşının 18’e indirilmesinde olduğu gibi bu konuda da samimi olduklarını sanmıyorum.

Milletvekilleri okumayı sevmedikleri, kütüphanelere gitmedikleri, arşivleri ve tarihi belgeleri, TBMM Tutanaklarını okumadıkları için geçmişte kimin ne söylediğini, ne değişiklik yaptığını da bilmiyoruz.

CHP, 1947 yılında yaşananları bilmesine rağmen işine gelmediğinden “Partili cumhurbaşkanı hayatımıza girerse ne zaman devlet adına ne zaman partisi adına hareket ettiği belli olmayacak” diyerek partili cumhurbaşkanına karşı çıkıyor.

AK Parti ise partili Cumhurbaşkanı geleneğine Demokrat Parti’nin son verdiğini unutarak Cumhurbaşkanının partisi ile ilişkisinin kesilmemesini savunuyor.

Geliniz 70 yıl öncesine gidelim. O tarihte CHP ve DP’nin TBMM’deki partili cumhurbaşkanı ile ilgili açıklamalarına göz atalım.

1946’da kurulan ve Türkiye’de ilk defa çok partili seçimle iktidara gelen Demokrat Parti, kuruluş günlerinden itibaren parti genel başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı’nın birbirinden ayrılması fikrini savunuyordu.

Bugün tartışılan, AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getiren “Cumhurbaşkanının tarafsızlığı” tartışması 1947 yılında da CHP ile DP’yi karşı karşıya getirmişti.

CHP’nin karşı çıktığı Cumhurbaşkanının tarafsızlığı, DP’nin oyları ile kabul edilmişti.

1950 seçimlerinde iktidara gelen Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar Cumhurbaşkanı olmuş, DP’nin savunduğu parti başkanlığı ile Devlet Başkanlığının ayrılması ilkesine uyarak Demokrat Parti Genel Başkanlığından istifa etmiş, DP Genel Başkanlığına Adnan Menderes seçilmişti.

Böylece Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ilk defa parti başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı birbirinden ayrılmıştı.

Bir diğer çelişki ve samimiyetsizlik de, Cumhurbaşkanı yemininde;  Anayasa’da Cumhurbaşkanı yemin metninde, tarafsızlıktan bahsedilirken, Cumhurbaşkanının tarafsızlığına gölge düşüren partili cumhurbaşkanlığı değişikliği ile yapılan değişiklikle çelişiyor.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem