22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni ordu nasıl olacak ?

Adnan Gümüşer

02 Ocak 2017 tarihli yazısı

Türkiye’de modernleşme mana ve anlam olarak Tanzimat sonrası batılılaşma sürecini ifade eder.Modernleşme, 1945 yılından sonra yaşanan sanayi hamleleri sonucunda şehirleşme ve demokratikleşme konusunda yapılanları analiz etmede de kullanılır.1950 yılından sonrada Türkiye’de yaşanılanlar ve değişimler sosyal bilim çevrelerince yakından takip edilmiştir. Bu yıllarda alınan kararlar ses getirmiş ve ileriki yıllarda da etkisini göstermiştir.

1945 ten sonra iki kutuplu bir dünya oluştu. Türkiye o zamanki adıyla Sovyetler Birliği devletinin bazı taleplerini gerekçe göstererek batı bloğu içinde kendini konumlandırdı. Esasenbu konumlandırmaTanzimat’tan bu yana süregelen batılılaşma çalışmalarının bir ürünüdür. Türkiye’nin batı blokunda yer alması ve Truman doktrinini kabul etmesi;ülkemizde askeri,siyasi, iktisadi ve sosyal değişimler gerçekleştirdi. Buyardımlar ilketkisini tekpartilisistemden çok partili sisteme geçerek gösterdi.1950 seçimleri ile Tek partiliCHP iktidarı DP iktidarına yerini bırakmıştı. Trumandoktrini çerçevesindeTürkiye’ye yapılan yardımın önemli bir kısmı orduyu modernleştirme çalışmalarındakullanıldı.1949 yılında gönderilen hibe traktörlerle yeni topraklar tarıma açılmış ve tarımsal üretimde ciddi artışlar meydana gelmiştir. Orduyuhiyerarşi ve yönetim olarakta batı sistemine uygun hale getirmek içinçalışıldı. Bu yardımın birkısmıda yol yapımında kullanıldı.1950 de 1640 km olan karayolu gelen makine ve ekipman yardımıyla 1960 yılında yaklaşık 7 kat artmış ve 7049 km olmuştur. Yeni karayolları ülke içi ulaşım yollarını kolaylaştırarak iç pazarıngelişmesini sağlamış ve pazara yönelik üretim gerçekleştirme çalışmalarını hızlandırmıştır.

ABD’den gelen yardım şartlarından biride Almanya’dan alınan ve Türkiye’de kısmi olarak üretilen Focke-wulf fw-190 tipi uçakların yok edilmesi idi. HalenKayseri hava ikmal tesislerinde yağlı brandalara sarılı kayıp uçaklar sarıldıkları yerdemışılmışıl uyumaya devam ediyorlar!

İki kutuplu dünyanın şekillenmesi ileABD müttefiklerine destek vermek üzere Marshall planını devreye soktu. Türkiyeplanı kabul ettiği4 temmuzda ABD’den bir heyet bu yardımların yerinde kullanılıp kullanılmadığını denetlemeye geldi. Türkiye’nin ileriye dönük çalışma ve hedefini belirlemede etkili olan Marshall planı blok içindeki ülkeleri uyumlu hale getirmeyi, birbirine bağımlı hale getirmeyi hedefliyordu. Bu plan iktisadive endüstriyel dönüşümler ile Türk toplumsal yapısında ciddi değişimler meydana getirdi. Marshall planını uygulanan ülkeler iktisadi açıdan batı blokuna bağımlı hale gelebilmektedir.

Türkiye’ye yakın bir ilgi gösteren hatta temel tezlerini Türkiye’den hareketle oluşturan bir diğer modernleşme kuramcısı ise Lernerdır.‘’TheTurkishArmy as a Modernizing Force isimli yazısında ele aldığı üzere Türkiye’de modernleşmede askeri elitlerin rolü önemlidir.’’ demektedir.Zira bu yardımlar neticesinde geleneksel yöntemler ve gruplar tasfiye edilerek Türk ordusu yeniden organize edilmiş ve daha da önemlisi yeni bir medenileştirme misyonu kazanmıştır. Bu programın 1923 sonrasında ana itici güç olarak kullanılmayan orduyu cumhuriyet öncesi kodlarına döndürerek yeniden    modernleştirici bir güç olarak formüle ettiği söylenebilir.

Diğer taraftan Lerner’a göre ordunun yanı sıra Türkiye’de modernleşmedeki diğer önemli bir aktör de yeni girişimci orta sınıftır. 1950 ve 1954 yıllarında Ankara’nın Balgat köyünde araştırmalarda bulunan Lerner kendi kuramı çerçevesinde iletişimin ve yolların gelişiminin modernleşmeye yaptığı katkılara merkezi bir yer vermektedir.

Türkiye’nin stratejik konumu bu ve bunun gibi kirli oyunlarıTürkiye üzerinden sahnelenmesine sebep olmuştur. Kim bilirbelki de bu kadar fetocu asker 2. bir Trumandoktrinidir?

Artık asıl soru kim neden nasıl niçin değil bundan sonra ne olacak sorusudur.Feto kapsamında tasfiye edilen yüklü sayıda subay ve astsubayların olduğunu biliyoruz. Bunların yerine yeni alınacaklar kimler olacak ve özenle alınabilecek mi.  Alınacaklar vatansever, dininiPeygamberini seven, askeri alanlara türbanı ve sakalı olanları almayacak kadar edepsiz olmayan, aklını kiraya vermeyen birileri miolacak,yoksa rantaveya çıkabilecek yeni paraleldayatmalara mı sırtınıverecek,

Bunlara çok dikkat etmeliyiz.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr