19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Müdür Çelik'ten okul müdürlüklerine ev ödevi

Galip Ataman

30 Aralık 2016 tarihli yazısı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu göreve başladığı 1 Aralık 2014 tarihinde yaptığı ilk açıklamada, “Önceliğim, eğitim ve güvenliktir” demişti.

Sayın Valinin eğitim ve güvenlik konunda aldığı kararları, yaptığı açıklamaları yakından takip ediyorum.

Güvenlik olmazsa eğitimde başarının yakalanamayacağını, eğitimde kalite yakalanmazsa güvenliğin sağlanamayacağını düşünenlerdenim.

O nedenle Sayın Valinin eğitim ve güvenliği önceliklerinin ilk sırasına yazmasını ve sürekli takip etmesini önemsiyorum.

Zaman zaman bir araya geldiğimizde aldığı eğitimde ve güvenlikte aldığı önlemlerin olumlu sonuçlarını anlatırken memnuniyetini gülen yüzünde okurken Kocaeli adına, Türkiye adına mutlu oluyorum.

Sayın Vali eğitim ve güvenlikte ekibi ile yakaladığı performansı ve başarıyı kamuoyu ile paylaşırken hani haksız da değil.

Neden derseniz? Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun Vali olarak görev yaptığı Kocaeli; demografik yapısı, stratejik konumu ile çok hassas bir coğrafyada bulunmasına rağmen nazar değmesin Türkiye’nin en güvenli illerinden biri.

15 Temmuz’da Donanma, Cengiz Topel Deniz Hava Üs, Seymen Tank Tabur,Komutanlıklarının bulunduğu Kocaeli’de etkisiz hale getirilerek FETÖ/PDY terör örgütünün kalkıştığı darbe girişimi kan dökülmeden püskürtüldü, vatan hainleri yakalanarak etkisiz hale getirildi.

En önemlisi de Kocaeli’de işlenen cinayetler sonrası verdiği sözü tutarak polis-jandarma işbirliği ile katilleri yakalayıp adalete teslim etti.

 

müdürlerf-ile-1

 

EĞİTİMDE HEDEF ZİRVE

Gelelim eğitime. Okul müdürleri, öğretmenler, paydaşları öğrenciler, veliler, kaymakamlar, milli eğitim il ve ilçe müdürlerinin performansına.

Kocaeli’de yaklaşık 350 bin ilk, orta ve lise öğrencisi ile 30 bin öğretmen 20 Ocak’ta tatile girecek.

Vali Güzeloğlu Salı günü Anadolu ve Fen Liseleri, Çarşamba günüMesleki Teknik Anadolu Liseleri Müdürleri ile bir araya geldi.

İl ve ilçe milli eğitim müdürleri ile yardımcılarının da katıldığı toplantıda orta öğretim kurumlarınınilk yarıyılını değerlendirirken YGS ve LYS’ye hazırlıkları masaya yatırdılar.

Çok istememe rağmen orta öğretim kurumları genel değerlendirme toplantısına katılamadım.

Ama konuştuğum okul müdürlerinin tamamı Vali Güzeloğlu’nun toplantıya katılarak yaptığı konuşmadan, her alandaki beklentilere katkı sağlayacak, değer yaratacak, zenginlik oluşturacak mesajlarından son derece memnunlar.

“Bu büyük yolculuğumuzda ve geleceğe doğru akışımızda gençlerimizi yetiştiren ve geleceğe hazırlayan, onlara rol model olmaktan başlayarak bilgi, birikim ve en iyi düzeyde özgüven sağlayacak olan siz okullarımızın yöneticilerisiniz” diyerek Vali Güzeloğlu’nun kendilerine sahip çıkmasından, değer vermesinden, sorunlarını dinlemesinden, bugüne kadarki emeklerine ve bundan sonraki çalışmalarına peşinen teşekkür edilmesinden çok mutlular.

Başarının bir ekip işi olduğunu söyleyerek “Özgüvenli, değerlerine, devletine, milletine bağlı, kendini bu ülkeye adayan ve bu ülkenin gelişme ve kalkınması için her fedakarlığı yapan, yeri geldiği zaman ihanet şebekeleri karşında canını bile feda edecek gençler, bireyler yetiştirmek zorundayız” diyen vali Güzeloğlu’ndan fazlasıyla etkilenmişler.

İki gün üst üste zamanının büyük bölümünü eğitime ayırarak müdürlerin motivasyonu ve performansı ile yakından ilgilenen Vali Güzeloğlu

“Hedefimiz zirvedir. Her okulun, her birimin, her öğrencinin bizim için bir değeri var.Bizler sayısal çokluklar ve zirvelerden ziyade, niteliksel olarak örneklem olacak model bir kent olmak düşüncesindeyiz. Eğitim hedeflemeleri için gerekli olan ruhtur, aşktır, sevdadır, heyecandır. Başarıyı ve hedeflerimizi seferberlik ruhu ile yakalayacağız.Her bir ilçe, her bir okul benim için değerlidir. İlçelerimiz iyiye giderse Kocaeli’miz iyiye gider, Kocaeli iyileşirse Türkiye iyiye gidecektir.” 

Eğitimin kalitesi ve başarı çıtasını taşıdığımız nokta, hepimiz için mutluluk yaratan bir sonuçtur.

 

MÜDÜRDEN EV ÖDEVİ

Eğitim kalitesinin artmasında, başarı çıtasının yakalanmasında Vali Güzeloğlu kadar milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in kararlı, taviz ve ödün vermeyen tutumu da etkili oldu.

En çok da son yıllarda okul müdürleri ve öğretmenlerin motivasyonunu arttırmak için yaptığı toplantılar.

Rasim hoca,iki gün süren Anadolu,veMesleki Teknik Anadolu Liseleri Müdürleri ile yapılan toplantıların ilk gününde eğitimi önceliklerinin ilk sırasına yazan ve her türlü desteği veren, toplantılara katılarak onurlandıran Vali Güzeloğlu’na teşekkür ederken, “Sayın Valimiz eğitim alanında önümüzü açarak, daha iyiye ulaşmamıza çok büyük destekler veriyor, yakaladığımız bu başarılarımızı Sayın Valimize borçluyuz. Şahsınızda bütün paydaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıların sonunda da Vali Güzeloğlu’na mahcup olmamak, açıkladığı Hedefimiz zirvedir” temennisini gerçekleştirmek için “İlçe ve okul müdürlerinden daha önce belirledikleri hedeflerin 3 puan üstünde performans ve başarı bekliyorum” diyerek ilçe milli eğitim ve okul müdürlerine ev ödevi verdi.

Vali Güzeloğlu başkanlığında yapılan 2 günlük toplantıda, il müdürü Çelik’in okul ziyaretlerinde her gün verdiği mesajların müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz üzerinde ne kadar etkili olduğuna bir kez daha tanık oldum.

Benim öğretmenim; Vali Güzeloğlu ve müdür Çelik’in yaptığı gibi sahip çıkıldığını, değer verildiğini, motive edildiğini hissettiği, gördüğü, yaşadığı an öğrencilerine rol model de olur, müdürlerinin belirlediği hedefleri de yakalar, Kocaeli’de eğitimin kalitesini arttırır, başarı çıtasını yükseltir.

Umarım Sayın Vali benzer toplantıları önümüzdeki günlerde ana, ilk ve ortaokul müdürleri ile de sürdürür.

2016’ın bu son gününde; öğretmenler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarının yeni yıllarını kutluyor, sağlıklı, huzurlu, başarılı bir yıl diliyorum.

 

DOĞAN’IN ELEŞTİRİLECEK YANINI

BULAMAYANLAR ÇAMUR ATIYOR

 

Teknolojinin geliştiği, bilişimin ve bilgilenmenin çok daha kolay olduğu, bir o

 kadar da bilgi kirliliğinin yaşandığı bir çağı yaşıyoruz.

Hiçbir şey gizli saklı yapılmıyor. Her şey kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşiyor.

Gerçekleri görmek ve yüzleşmek istemeyen ard niyetli siyasetçiler, gazeteciler, sokaktaki vatandalar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup, ahkam kesiyor.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın bir dönem milletvekilliği 7.5 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptıklarını, Kocaeli ve İzmit’e kazandırdıklarını görmek istemeyenler akıllarınca yıpratacaklarını sanıyorlar.

İzmit Belediyesi’nin 60 milyon TL olan bütçesini 7 yılda 220 milyon TL’ye yükselten, işçisine, çalışanına, esnafa borcu olmayan Başkan Doğan’ın başarısını kıskananlar kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.

Takas yöntemi ile SGK ve vergi borçlarını kapatan Başkan Doğan’ın sattıklarının 10 katı arsa ve binayı İzmit Belediyesine kazandırdığından haberi olmayanlar konuşuyor.

Bugüne kadar trilyonlara imza atan Başkan Doğan ve ekibininin akıl ve alın teri projelerini eleştiremeyenler sarı çizmesini, pembe pantolonunu eleştiriyorlar.

 

GÜZELOĞLU

 

“Yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, kamuyu zarar uğratma” gibi yüz kızartıcı hiçbir yanlışını bulamayanlar dedi kodu üretiyor.

Güneşin balçıkla sıvanamayacağı gibi Başkan Nevzat Doğan’ın projelerini ve yaptıklarını kimse gölge düşüremeyecek, engelleyemeyecek.

Her konuda ve alanda dik duran, verdiği sözleri sessiz sedasız hayata geçiren Nevzat Başkan, herkesi kucaklayarak, herkese eşit mesafede durarak yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Başkan Doğan’ın 2016 yılında yaptıklarını, 2017 yılı hedeflerini uzun uzun burada anlatacak değilim.

Önceki gün gazeteye ziyarete geldiğinde söyledikleri,ni diğer sayfalarda okuyabilirsiniz.

Nevzat Doğan’ın bugünlerde dilinde düşürmediği Barış Manço’nun ünlü şarkısı,

“Yaz Tahtaya Bir Daha Tut Defteri Kitabı

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Bir Gün Ödetir Hesabı” var.

Nazım Hikmet Ran’ın,

“Ben Yapmazsam,

Sen Yapmazsan,

Biz Yapmazsak,

Nasıl Çıkarız Karanlıktan Aydınlığa” dizelerini de sık sık tekrarlıyor.

Kime ne mesaj verdiğini anlayan anlamıştır sanırım.

 

SANAYİ DEVİ NUH’UN

50 YILLIK YOLCULUĞU

 

Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşu olmanın yanı sıra eğitim ve sağlığa kazandırdıkları ile anılan Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin’i uzun zamandır ziyaret etmek istiyordum.

Önceki gün sevgili Çetin Gürol ilesanayinin devi Nuh Çimento’ya deneyimleri ve birikimleri ile yön veren Sayın Bilgi’nin kapısını çaldık.

İnsan Kaynakları müdürü Ersin Başyıldız’ın da katıldığı samimi, keyifli ortamda Nuh Çimento’nun 50 yıllık yolculuğunu konuştuk.

Halk Bankası Genel Müdürlüğü ve BDDK Başkanlığı yapan, 2013 yılında Nuh ailesine transfer olan ODTÜ mezunu Bilgin’den Nuh Çimento’nun yarım asırlık başarı öyküsünü dinledik.

Sektörünün öncüsü olarak adını, markasını, kalitesini kabul ettiren Nuh Çimento kurucuları, hissedarları, iş ortakları ve çalışanlarından övgü ile bahsetmesi dikkatimi çekti.

En çok da Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı marifeti ile 1996 yılından bu yana hayata geçirdikleri projelerden etkilendim.

Nuh’un yaptırdığı okulları, sağlık tesislerini, Kocaeli’nin markası Kocaelispor’a en zor anlarında sahip çıktığını, Nuh Çimento Hereke Kürek Kulübünün Türkiye ve Balkan Şampiyonlukları getirdiğini yazmak istemiyorum.

Ama Cezaevi arsası üzerine yapımı devam eden 15 milyon TL’lik “Nuh Çimento Eğitim Kampüsü” bittiğinde İzmit, Gazi ve Yavuz Kız Meslek Liselerinin taşınacağını herkesin bilmesini istiyorum.

Sayın Bilgin’i ziyaretimde, Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı bünyesinde oluşturulan bir ekip, yaptırdıkları okulların yöneticilerini ziyaret ederek ihtiyaçlarını tek elden gidermek için bir çalışma başlattıklarını öğrendim.

Sosyal sorumluluklarından ve duyarlılıklarından taviz vermeden hayata geçirdikleri projeler ile liderliği elinde bulunduran Nuh Çimento’nun “Fotoğraflarla Yarım Asırlık Liderlik” kitabını incelerken önceki yazılarımda abartmadığımı, az bile yazdığımı düşündüm.

 

NYH-1

 

Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin sosyal sorumluluk kapsamında yaptıkları projeleri anlatırken Türkiye’de “Çevreci Tesis Ödülü” kazanan ilk çimento fabrikası olduklarını söyledi.

Çimento üretirken bir yandan da çevreye karşı davrandıkları bilgisini verdi ve “Yaklaşık 2 milyon ağacın CO2 tüketimine denk olan 81.000 ton CO2 salınım engelledik. Karşıdan bakıldığında görülen kurak alan 3 yıl içinde yeşillenecek, alanda teraslama ve topuklama çalışmaları bittiğinde eskisinden daha yeşil bir alan oluşacak” dedi.

Sayın Bilgin’i dinlerken kadrolu çevrecilerin ve destekçilerinin gerçekleri yansıtmayan, “Çevreyi kirleten Nuh, okul yaptırır cezadan kurtulur, çevreyi kirletmeye devam eder” sözünü anımsadım.

Nuh Çimento’nun ilk 50 yılda olduğu gelecek 50 yıllarda da Türkiye ekonomisine katma değer kazandıracağına inanarak yönetim kurulu başkanının şahsında tüm çalışanlarına başarılar diledim.

 

“2016’yı uğurlamaya, 2017’yi karşılamaya hazırlandığımız bugünlerde, tüm okurların yeni yılını kutluyor, sağlık, huzur, mutluluk, Başarlar diliyorum. G.A.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem