17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Samimiyet yürüyüşü yapsak ya

28 Aralık 2016 tarihli yazısı

Geçtiğimiz pazar günü “Teröre lanet, kardeşliğe evet” başlığıyla Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri’nin öncülüğünde bir yürüyüş düzenlendi.

Ben de bu yürüyüş öncesi bir yazı yazmış ve sağda solda kişisel olarak beraberlik çağrıları yapmak yerine, STK’ların birlik içinde ortak bir çağrı yapmaları gerektiğini yazmıştım.

Hatta bana ve ardından kamuoyuna, her düşünceyi temsil eden STK’ların ve tüm siyasi partilerin çağrılacağı söylenmişti.

Oysa daha yürüyüş başlamadan, birlik bozuldu.

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği bir açıklama yaparak, yürüyüşte iktidara yakın isimlere söz verilirken, kendilerine söz hakkı verilmediği ve Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimlerine müdahale edildiğini gerekçe göstererek katılmama kararı aldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD), Alevi Kültür Dernekleri gibi, “belli” toplulukların da bu yürüyüşe davet edilmediklerini öğrendim.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölüm yıl dönümü anması nedeniyle katılmayacağını bildirmiş ve “İnönü’yü hatırlayıp, bir taziye bildirmeyenlerin, birlik, beraberlik yürüyüşüne katılmam.” demişti.

MHP İl Başkanı da, Ankara’da olduğu gerekçesiyle, yürüyüşte yoktu.

Peki kardeşliğe evet yürüyüşünde hangi kardeşler vardı?

Benim gördüğüm yürüyüş daha çok iktidara yakın STK’ların, derneklerin, AK Parti ve muhafazakar camianın yürüyüşüne dönüştü.

Birlik, beraberlik, kardeşlik yine sınıfta kaldı.

En önde burada da Vali Güzeloğlu, yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, AK Parti, Saadet ve BBP il başkanları, AK Partili iki milletvekili ve muhafazakar camiadan STK temsilcilerinin yer aldığı, o cenahtan olan herkesin bol fotoğraf  verip ben buradaydım diyerek sosyal medyada paylaştığı ve malesef dostlar alışverişte görsün yürüyüşüne dönüştü.

Tabi ki her şeye rağmen böyle bir zamanda, böyle bir yürüyüşü tertipledikleri için Gönüllü Kültür Teşekküleri başta olmak üzere, yürüyüşe destek veren herkesi tebrik etmek gerekiyor.

 Ama, kardeşliği  “belli” bir kesimi davet etmeyerek, “çizgisi belli” sınırlar içine hapseden Gönüllü Kültür Teşekküleri temsilcileri aynı zamanda sınıfta kalmıştır.

Kimi haklı gerekçeleri olsa bile, yürüyüşe katılmayan ‘Milli Kuruluşlar Birliği’nin “söz hakkı” gerekçesi, bence şık olmamıştır.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, gerekçesinde bence sonuna kadar haklıdır.

Bu ülkenin 2.Cumhurbaşkanı senin için değerli değilse bile, kardeşin için bir kez olsun taziye bildirmezsen, o da senin kardeşliğine evet demez.

Yani;

Bu ülkede birlik, beraberlik, kardeşlik çağrıları, Dedekorkut Hikâyeleri’nden ibaret kalmış.

Tıpkı öldürülen taksici Halil Güney kampanyasında olduğu gibi, bu yürüyüşle de birlik, beraberilk, kardeşliğin hikâye olduğu ortaya çıkmış oldu.

Ben ne diyorum biliyor musunuz?

Bu ülkenin birlik, beraberlik ve kardeşlikten çok önce ihtiyacı olan başka bir şey var.

O da; samimiyet.

Biz, hem kendimize hem de birbirimize karşı samimiyetimizi kaybetmişiz.

O yüzden bu ülkede bir samimiyet yürüyüşü düzenlense, iddia ediyorum yürüyüşe gelecek kalabalığı koyacak alan bulamayız.

BU ŞEHRİN ESNAFI DA BİTMİŞ

Geçtiğimiz günlerde bu şehirde bir kampanya başlatıldı.

Cinayete kurban giden ve aracı yanmış halde bulunan taksici Halil Güney adına başlatılan kampanyadan elde edilecek gelir, Güney’in ailesine yeni bir araç alınması için kullanılacaktı.

Kampanya basın yayın yoluyla defalarca işlendi.

Kocaeli Esnaf Odaları kampanyayı sahiplendi ve üyelerine duyurdu.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu dahi, kişisel olarak kampanyaya bağışta bulundu.

Ne oldu biliyor musunuz?

Yüzlerce üyeli odadan, taksi esnafından, diğer bağışlardan sadece ve sadece 6 bin 856 lira para toplanabildi.

Vali Güzeloğlu baktı olmuyor, kişisel gayretiyle aileye verilmek üzere bir otomobil aldırdı.

Aileye teslim etti.

Otomobil teslim edilirken basın da davet edildi.

Özellikle baktım; arabanın önünde Vali ve aileye ait hiç bir fotoğraf yok.

Öğrendim ki Vali, özellikle arabanın önünde fotoğraf çektirmek istememiş.

Hem üst üste gelen şehit haberleri sebebiyle, hem de olayı tek başına sahipleniyor görüntüsü vermek istemediği için, kimsenin sahiplenmediği kampanyaya sahip çıktığı halde o fotoğrafı vermemiş.

***

Herkesin küçücük bir açılışı dahi festival havasına soktuğu bir zamanda, Vali’nin bu mütevazi tavrı takdir edilesi bir devlet adamlığı.

Yalnız, buradan bir pay da kent esnafına çıkıyor.

Bugün ona, yarın sana.

Kocaeli esnafı, cinayete kurban gitmiş esnaf arkadaşının ailesine bugün 6 bin 856 liralık değer verirse, yarın bir kişi eksilince bu kadar parayı da bulamaz.

Esnaf Odası, üyeleri arasında bir kampanya başlatmış, esnaf arasında yardımlaşma ruhu oluşturup, birlik ve beraberlik duygusunu da yaratmak istemiş.

Ama bu kampanya malesef şunu gösterdi ki; birlik, beraberlik, ahilik falan hikâye.

Devlet sahip çıkmazsa, kimse kimseye sahip çıkmıyor artık.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem