22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Halk otobüsleri şehre girmeyecek

Galip Ataman

28 Aralık 2016 tarihli yazısı

Yol fakiri İzmit’te2.200’ü özel halk otobüsleri kooperatiflerine, 450’si belediyeye ait olmak üzere toplam 2.650 toplu taşıma aracı trafiğe çıkıyor.

Yarısı ilçe ve beldelerden olmak üzere her gün yaklaşık 200 bin yolcu toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyor.

Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli kurumların yaptırdığı anketlerden ilk sırada İzmit’in en önemli sorunu “trafik ve ulaşım” çıkıyor.

Yıllardır özel halk otobüslerinin tekelindeki toplu taşımanın son yıllarda “S.O.S.” vermeye başlaması üzerine Başkan İbrahim Karaosmanoğlu geç de olsa olaya müdahale etti.

2013 başlarında gazetecilerin karşısına geçerek profesyonel kuruluşlara yaptırdığı “Kocaeli’nin yol haritası ve 2023 ulaşım vizyonu Ulaşım Master Planını”kamuoyuna tanıttı. 

Genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, özel halk otobüs kooperatifleri yöneticileriyle bir araya gelerek detayları paylaştı.

Kooperatiflerin tekeline son vermek, Kocaelililerin yıllardır beklediği toplu taşıma araçları ile seyahat etmelerini sağlamak için 200“Yeni, Büyük, Seri, Konforlu, Güvenli, Çevreci”otobüs aldı.

İzmit şehir içi trafik sıkışıklığını gidermek amacıyla “kurtarıcı” olarak gösterilen “tramvay” için düğmeye basıldı.

Vakıfbank’tan İSU adına çekilen 191 milyon lira kredi ile Ankara Caddesinden geçecek6.5 kilometrelik Seka-Otogar arasında çalışacak tramvayın temeli 19 Ekim 20145 tarihinde atıldı.

Siyasilerin ve İzmitlilerin çeyrek asırlık hayalinin, 4 Şubat’ta yolcu taşıyamaya başlaması ile sona ereceği açıklandı.

 

Doç.Dr

 

Bu arada tramvayın yolcu taşımaya başlaması ile toplu taşıma araçları güzergahlarında yapılması öngörülen değişiklikler için genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın başkanlığında yapılan toplantılara hız verildi.

Toplantılarda ele alınan konulara, güzergah değişikliklerine geçmeden önce esnafı bezdiren, sürücüleri isyan ettiren, vatandaşı çileden çıkaran tramvay inşaatı açıklandığı tarihte bitmeyecek.

Tramvay deneme sürüşlerine Mart ayında, yolcu taşımaya haziran ayında başlayacağından İzmitliler tramvaya Büyükşehir Belediyesi sitesinde yazdığı gibi 37 gün sonra binmesi mümkün olmayacak.

 

İZMİT’E GİREMEYECEKLER

Tramvay ile birlikte Kocaeli Büyükşehir BelediyesiGenel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın başkanlığında yapılan toplantılarda alınan radikal kararlar da uygulamaya konulacak.

Kapalı kapılar ardında yapılan, dışarıya sızdırılmamaya özen gösterilen radikal olduğu kadar “siyasi riski” olan çalışılmalara göre, ilçe ve beldelerden İzmit’e yolcu taşıyan toplu taşıma araçları şehir merkezine girmeyecek.

Genel Sekreter Büyükakın’ın üzerinde çalıştığı projeye Başkan Karaosmanoğlu ve siyasi irade onay verirse, İzmit şehir içi trafiğinin rahatlaması, tramvaya ile daha fazla yolcu taşınması amaçlanıyor.

Bir;Kartepe mahallesi yapılan 10 beldeden (Arslanbey, Acısu, Suadiye,Dderbent, Maşukiye, Sarımeşe, Uzuntarla, Uzunçiftlik, Köseköy, Eşme) kalkan toplu taşıma araçları yolcuları Batı Terminali (Seka Park yanında) yerine Otogar yanındaki Doğu Terminalinde indirecek.

İki; İzmit’e Gebze, Körfez ilçe ve mahalle yapılan beldelerden gelen toplu taşıma araçları Otogar yanındaki Doğu terminali yerine Yenidoğan’ı geçtikten sonra Miralay Mümtaz Caddesi kavşağı ışıklarından Sekapark’taki Batı Terminaline girerek yolcuları indirecek.

Üç;Başiskele, Gölcük, Karamürsel ve bu ilçelere bağlı beldelerden kalkan toplu taşıma araçları İzmit’e gidiş ve gelişte salim Dervişoğlu caddesini kullanacak, Sekapark’taki Batı Terminali son durak olacak.

 

kocaeli-yeni-otobus-30-1-

 

Dört;Kandıra ve köylerinden gelen toplu taşıma araçlarının son durağı Doğu terminali, Derince’den gelecek otobüslerin son durağı Batı terminali olarak düşünülüyor.

Beş; Toplu taşıma araçları İzmit’e nereden gelirse gelsinşehir içine giremeyecek, yolcuları Batı ve Doğu Terminallerinde bırakacak.

Altı; İlçe ve beldelerden toplu taşıma araçları ile gelen yolcular ücretsiz ya da çok düşük bir ücret ile tramvayı veya 5 Nolu kooperatife kayıtlı özel halk otobüslerine binerek İzmit şehir içinde gitmek istedikleri yere gidebilecekler.

Özetle;Doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden İzmit’e toplu taşıma araçları ile okula, işe, pazara, adliyeye, hastaneye, valiliğe gitmek isteyenler tramvaya veya İzmit şehir içi otobüslere aktarmalı binerek ulaşabilecekler.

İzmitliler tramvay ve konforlu otobüsleri kullanarak gitmek istedikleri yere tek vasıta ile giderken ilçe, belde ve köylerden gelenler ellerinde, sırtlarında eşyalarla aktarmalı çift vasıta kullanmak zorunda kalacaklar.

Yaşlısı, çocuklusu, eşyası olan oradan oraya koşturarak rezil olacak

 

5 NOLU OTOBÜSLER YAN YOLA

Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın öncülüğünde Büyükşehir Belediyesiyetkililerinin üzerinde çalıştığı İzmit şehir içi trafiğini rahatlatacak güzergah çalışmalarından 5 Nolu Kooperatife kayıtlı özel halk otobüslerinin de etkileneceği belirtiliyor.

Bir;Yahya Kaptan dahil Doğu yönünden gelen şehir içi toplu taşıma araçları mevcut yolu kullanarak Santral’den sola dönerek Gazanfer Bilge Bulvarından Anıtpark’a ulaşacak, Adalet Köprüsüne girmeden sağa dönerek Kuzey Yan yola girecekler.

İki; Batıdan gelen 5 nolu toplu taşıma otobüsleri Seka Camii önünden İzmit yönüne giriş yaparak Merkez Bankası yanındaki köprü altında genişletilecek yolu kullanarak yeni açılacak güney yan yola ve D-100’e çıkacak.

Üç;Anıtpark’taki trafik sıkışıklığını rahatlatmak için orta refüj kalkacak.

Dört; sanayi sitesi, KOTO; KSO yönünden gelerek Adalet Köprüsünü kullanan araçlardan Yahya Kaptan ve Doğu Kışla istikametine gidecekler için perşembe pazarı kenarı genişletilecek.

Beş;D-100’deki duraklar kalkacak, şehirlerarası otobüsler ve servis araçları durmayacak, yolcu biniş ve inişlerine yasaklanacak.

Altı; İstanbul-Ankara yönüne (Batı-Doğu istikameti) giden araçların kullandığı D-100’e paralel Kuzey Yan Yol iptal edilecek. Onun yerine Doğu istikametine (Ankara yönüne) gidecek tüm araçlar için Güney’de D-100’e paralel çift şeritli yeni bir yan yol açılacak.

Yedi;Doğu Batı istikametinde seyreden araçların kullandığı Kuzey Yan Yol 3 şeride çıkarılacak. Trafik tek yön akacağından Ak Parti, Adalet Sarayı, eski jandarma lojmanları, Halkevi, Otel Asya önündeki ışıklar kalkacak.

 

UYGULANMASI ZOR

Büyükşehir Belediyesi bürokratları İzmit şehir içi trafiği rahatlatmak konusunda iddialı ve kararlı.

Haziran ayında tramvayın hizmete girmesi, çevre dostu otobüs sayısının arttırılması ile İzmitliler seri, konforlu, güvenli araçlarla seyahat edecekler.

İlçe ve beldelerden İzmit’e geleceklerin şehir içine aktarmalı araç kullanarak girecek olmaları işkenceye dönüşecek.

Büyükşehir Belediyesinin “devrim” niteliğindeki radikal değişikliği uygulayıp uygulayamayacağını bekleyip göreceğiz.

Ancak yıllardır tek vasıta ile İzmit şehir içine giren ilçe ve beldelerden gelenlerin memnun kalacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Aynı şekilde İzmit’in doğu-batı istikametinde seyahat edecek yolcular da değişikliğe karşı çıkacaklardır.

Kent kart takmayan araçlar bulunduğunu,tüm toplu taşıma araçların tek havuzda toplanmadığını dikkate aldığımızda aktarmalı sisteme geçmek imkansız.

Olası Anayasa referandumunun nisan-mayıs aylarında yapılacağını düşündüğümüzde hiçbir siyasetçi böyle bir riski göze alamaz, aktarmalı seyahat uygulaması başlatamaz.

Hergün ilçelerden ve beldelerden İzmit’e toplu taşıma araçları ile gelen  vatandaşları başkan İbrahim Karaosmanoğlu nasıl ikna edecek, referandumda nasıl “evet” oyu kullanmalarını isteyecek?

İbrahim başkanın risk alacağına ihtimal vermiyorum.

Mayıs ya da Haziran ayında tramvayı başlatarak vatandaşlara her seçim döneminde verdiği sözü tuttuğunu, İzmitlilerin yarım asırlık hayalini gerçekleştirdiğini söyleyerek referandumda seçmenden göğsünü gere gere oy isteyebilir.

İlçe ve beldelerden İzmit’e geleceklerin şehir içine aktarmalı seyahat etmeleri projesini de 2019 seçimleri sonrasına bırakabilir.

 


ŞEHİDİN ADINI BİLE

DOĞRU YAZAMIYORUZ

 

Son günlerde artan şehit haberleri sonrası Türkiye genelinde terörü lanetleyen toplantılar ve yürüyüşler yapılıyor, mitingler düzenliyoruz.

Şehit cenazelerinde “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganları atıyoruz.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Valiler, Başkanlar şehit ailelerini ziyaret ederek devletin her zaman yanlarında olduğu mesajları veriyor.

Şehitlerimizin adlarını okullara, parklara, köprülere, caddelere vererek ölümsüzleştiriyoruz.

Ama bunu yaparken şehitlerimizin adlarını doğru yazmayı bile beceremiyoruz.

Körfez İmam Hatip Ortaokulu’nda yeni yapılan konferans salonuna verilen Körfezli şehidimiz Jandarma Uzman Çavuş Erdi Demirer’in adı gibi.

 

ŞEHİT.

 

Körfez Belediyesi okula konferans salonu yaptırmış, şehidimizin adını yazdırarak astırmış.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Erdi Demirer’in soyadı DEMİREL yazılmış.

Salon törenle açılmış. Ama ilçe milli eğitim müdürü, okul müdürü ve öğretmenler Demirer soyadının Demirel yazılmasını fark etmemiş.

Allah’tan duyarlı veliler fark etmiş de yanlış düzeltilmiş, şehidin soyadı doğru yazılmış.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi