22 Nisan 2019 Pazartesi
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mesele Başkanlık da Başbakanlık da değil

Ozan Özgenç

15 Aralık 2016 tarihli yazısı

Geçtiğimiz cumartesi gecesi yaşanan hain saldırı nedeniyle pek üzerinde durulamadı ama Türkiye Cumhuriyeti bir başkanlık sistemi yolculuğuna çıkıyor.

Hoş pazar günü çıkan sözüm ona pek çok ulusal gazete bile,aynı gün çıkan İspanyol Marca gazetesi kadar bu hain saldırıyı sayfalarına taşımayıp, manşetten başkanlık sistemini müjdelerken, Türkiye verdiği şehitlere ağlıyordu.

Bu vesileyle görmeyenlere, bir bakmalarını tavsiye ederim.

Önce 11 Aralık Pazar günü çıkan Marca gazetesinin logosuna, sonra aynı tarihli ulusal gazetelere.

Marca’nın, logosuna koyduğu ay yıldız için özellikle anılması ve tebrik edilmesi gerekiyor.

Demek ki dış güçler, Avrupa hep düşmanımız ya da bizi hiç anlamıyor değilmiş.

Asıl anlaşamadığımız, bazı iç güçler de var.

Sanki 1960’lı yılların teknolojisine sahipmiş gibi yeni baskıya çıkma ihtiyacı görmeyerek, kendi şehidini bile görmezden gelen büyük bir medya ağına sahipiz.

Onların görmediğini bizler görüyoruz.

Neyse ki, bazı şeyleri hala görebiliyoruz...

 

***

 

Partili Cumhurbaşkanlığı konusuna gelecek olursak.

Benim Türkiye’deki gerek siyaset kurumu, gerek bürokrasi açısından baz aldığım temel ölçüt, denetleme mekanizmasıdır.

Projeler, kanunlar ya da adına her ne derseniz deyin, ortaya konan olgunun, kavramın ne ölçüde denetlenebilir olduğu üzerinden meseleye yaklaşılması gerektiğini savunurum.

Bu yüzden, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan, adına ister başkanlık, ister partili cumhurbaşkanlığı, isterseniz yarı başkanlık deyin, anayasa değişikliklerinin sonrasında içinde kalacağımız ahvâl hakkında bir şeyleri önceden kestirebilmek pek mümkün değil.

Bu sistem belki Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü açacak.

Belki de bize hiç uymayan ve ülkeyi kilitleyen bir idare şekli olacak.

Bunu elbette bugünden bilemeyiz.

Ama ortaya konan sistemin doğru çalışması bakımından, denetleme mekanizmasının nasıl olması gerektiğini pekâla bugünden halledebiliriz.

 

***

 

Özetlersek; şimdiden bu sistemi bir diktatörlük ya da müthiş bir Türk tipi demokrasi örneği olarak nitelendirmek, siyasi kaygılar nedeniyle ortaya atılmış,temelsiz ve havada kalmış yaygaralardan öteye gitmez.

Ama bu sistemin içindeki her kurum ve kişinin uyması gereken kuralları, tabi olduğu kanunları, bu kural ve kanunları denetleyecek mekanizmaları milli, manevi, demokratik ve ille de bilimsel ölçütler üzerinden bugünden sağlam temeller üzerine oturtabilirsek, en azından sistemin olası boşluklarından faydalanmak isteyen hiç kimseye alan bırakılmamış olur.

Böylece, seçilecek hiç kimse kafasına göre bir ülkeyi bir yerden başka bir yere götüremeyeceği gibi, kimseler de bir fikri kendi ideolojisine ters diye, toplum menfaatlerine bile olsa engelleyememiş olur.

Yani önemli olan nasıl bir yönetim sistemine değil, demokratik hukuk kuralları içinde nasıl bir denetim sistemine sahip olduğundur.

Bu sebeple benim için Başkanın ya da Cumhurbaşkanı’nın kim olduğu veya ne yetkilere sahip olduğu değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun nasıl seçildiği ve ne gibi yetkilere sahip olduğu daha önemlidir.

Çünkü evet, sandıktan daha üstün bir seçici kurul yoktur lâkin sandığın seçtiğini 5 yıl boyunca millet adına koruyan, takip eden devletin bu mekanizmalarıdır.

TÜRK DÜNYASI KOCAELİ’DE BULUŞMALI

Ortadoğu ve ülkemizde son yıllarda yaşanan gelişmeler, bölgedeki siyasi denklemleri her gün yeniden karar ve şekillendirirken, Türkiye’de yeniden şekillenen bölgede oyun kurucu rolüne sahip olmanın çabasını veriyor.

Bu çabayı, en son Halep’te sağlanan ateşkesteki ara bulucu rolünü üstlenen Türkiye ile yeniden gördük.

Kaç kişi farkındadır bilmem?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu aynı zamanda 2012 yılından beri Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlğı görevini de yürütüyor.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği;

a) Kent ve Kent Yönetimi

b) Belediye Hizmetleri

c) Sosyal ve Kültürel Hizmetler

d) Eğitim Hizmetleri

e) Uluslararası İlişkilerin Geliştirilmesi

gibi alanlarda faaliyet gösteren bir kurum.

Bu konuda Kocaeli’de öyle çok büyük projeler gerçekleşmese de, irili ufaklı ziyaretler ve programlar olmadı değil.

Ama...

Ben diyorum ki;

Madem Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı Kocaeli, tam da ortadoğu siyasetinin en çetrefilli, birliğe en çok ihtiyaç duyulan bir zaman dilimindeyiz.

Neden Türk Dünyası belediye başkanlarının Kocaeli’de toplanacağı bir program yapılmaz?

KKTC, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan gibi bir çok Türk Dünyası ülkesinin belediye başkanları Kocaeli’de toplansa, hem Kocaeli’nin tanıtımı adına hem de Türkiye için bölgesel bir güç gösterisi olarak önemli bir proje gerçekleştirilmiş olmaz mı?

 

dasd

 

tdbb

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi