18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gebze Teknik Üniversitesi öğrencileri çok şanslı

Galip Ataman

09 Aralık 2016 tarihli yazısı

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ile hiç karşılaşmadık ama telefonda kurduğumuz gönül bağı ile sohbet ediyor,  çalışmalarını paylaşıyorduk.

Önceki gün ünü Türkiye sınırlarını aşan GTÜ’nün genç, işini severek, isteyerek, bilerek yapan başarılı rektörü Haluk hoca ile 2 saatten fazla sohbet ettik.

Sırtını kimseye dayamadan, kişi ve kuruluşlar ile kurduğu diyaloglar ile GTÜ’yü 2 yılda uçurduğuna, Türkiye’nin Teknolojik Üssü yapma konusundaki kararlılığına hayran kaldım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’dan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan üniversite rektörlerine, sanayicilerden sivil toplum örgüt yöneticilerine kadar çok kişinin kulaklarını çınlattık.

Haluk hocanın üstlendiği misyon, öngörü, performans çok benzeyen Kocaeli Üniversitesi’nin efsane rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmet ile andık.

Her mevsim doğal ve görsel güzelliklerinin yanı sıra mevcut yeşilliği koruyarak dev bir stüdyoyu andıran kampusü gezmek konusunda geç kaldığıma hayıflandım.

4 Fakülte ve 9 bölüm ile lisans eğitimi, 9 Enstitü ve 25 program ile lisansüstü eğitimi veren Gebze Teknik Üniversitesi fikrini, projelerini, teknolojisini, inovasyonunu, AR-GE’sini, markalaşmış ve pazarlaşmış ürünlerini, değişim ve gelişim sürecinde yapılanları bilmeyen kalmadı.

Devlet üniversiteleri sıralamasında beşinci, tıp fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında ikinci, 6 binden az öğrencisi olan üniversiteler sıralamasında birinci olan, alanında öncü ulusal ve uluslararası üniversiteler ile girdiği iş birliği sonrası Türkiye’nin ilk Tematik İnovasyon Merkezine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Gebze Teknik Üniversitesi’nin ünü Türkiye sınırlarını aştı.

O nedenle bugün GTÜ’nün bilimsel kimliğini değil de rektör Prof. Dr. Haluk Görgün’ün pek bilinmeyen beceri ve başarılarını yazmak istiyorum.

 

sdfds

 

KELEBEK LOGO

Rektörlük makamında çaylarımızı yudumlayıp kampüsü dolaşmak üzere merdivenlerden inerken Haluk hoca durdu ve yüksek ağaçların altındaki yeşillikler arasındaki “GTÜ’nün Kelebek Logosu” önünde durdu.

Öğrenciler, hocalar ve üniversitenin tüm paydaşlarının da katıldığı bir yarışma sonunda oy birliği ile kabul edilen kelebek logonun hikayesini anlattı.

Tarih boyunca değişimin ve mücadelenin sembolü olan kelebeğin Gebze’nin doğal yaşam alanlarında 76 çeşit türü bulunduğunu, bu çeşitliliğe sahip bir bölgede bulunan üniversiteye uygun bir sembol olabileceği düşünüldüğünü söyledi.

Aynı zamanda bir tırtılın toprakta başlayan serüvenine gökyüzünde devam ettiğini belirten Haluk hoca, “Kelebek günümüzde kelebek etkisi adı altında beyin fırtınası ile hedefe varışı temsil etmektedir. Beyin fırtınası şablonları kelebek biçiminde bir hedefin etrafında toplanan fikirler bütünlüğü şeklinde işlenmektedir. Bu da problem çözme, mücadele ve başarıyı temsil etmektedir. Ayrıca kelebek ilmi, kalbi ve ruhani olarak yükselmeyi, bilgeliği de anlatır” dedi.

Kelebek logosunun seçiminde, üniversite eğitiminin insan üzerinde ki etkisini, elde edilecek bilginin insanı nasıl değiştirdiğini ve zarifliğini temsil ettiği bilgisini, verdikten sonra renklerin ne anlama geldiğini açıkladı.

Bakın o renkler neyi temsil ediyormuş;

Lacivert; Saygınlığı, istikrarı, güç ve otoriteyi

Sarı; Gençliğin rengi olup zekayı, akıl kapasitesini, inceliği, pratikliği, yükselen enerjiyi, entelektüel düşünceyi ve farkındalığı

Kırmızı; Dinamizmi, azmi, kararlığı ve mutluluğu.

Haluk hocanın bilim insanı olarak GTÜ’ye kazandırdıklarını biliyordum ama Kelebek Logosundan yola çıkarak doğa tutkusu ve romantik yanını bilmiyordum.

“Rektörlük binası yapılırken bu bölüme duvar örülecekti. Doğa harikası güzelliği kapatacak duvar örülmesine karşı çıkarak boydan boya camla kapatılmasını istedim. Ve yeşilliğin ortasına Kelebek Logomuzu yerleştirdik. Kışın, özellikle kar yağarken logonun görüntüsünü seyre doyum olmuyor” diyerek mutluluğunu paylaştı.

Ardından kışın kar yağarken ışıklandırılan kelebek logonun tılsımlı görüntüsünü birlikte seyretmek için çay içmeye davet etti.

 

xzvcxzc

 

7/24 ÖĞRENCİLER İLE

Kampüsü dolaşırken Haluk hocanın iki lafından biri, “Ülkenize, üniversitenize ve geleceğinize olan inancınızı, kendinize olan güveninizi asla kaybetmeyin” dediği öğrencileri idi.

Telefonunu tüm öğrencilerine veren rektör, 0 549 635 48 91 nolu hattan WhatsApp uygulaması ile bölgemiz, ülkemiz dinamikleri ile bütünleşmeyi, bilimsel ve teknik ilerlemeye ivme kazandıracak işbirliklerini paydaşları ile paylaşmayı hedefliyor.

Kısa sürede başarı önemli bilgiler ve katkılara ulaşa rektör Prof. Dr. Haluk Görgün, 7/24 öğrencileri ile yatıyor öğrencileri ile kalkıyor.

GTÜ’yü hocalarının yanı sıra öğrencilerinden gelen olumlu katkılar, haklı eleşti,rilen ve istekler doğrultusunda yönetiyor.

Gündüz öğrenciler ile yemekhanede yemek yiyen, gecenin bir saatinde yurtta dinlenen öğrencilerin kapısını çat kapı çalarak çaylarını birlikte yudumluyor, beraberinde götürdüğü sıcak kestaneleri paylaşıyor, gençler ile üniversitenin bugünü ve yarınını konuşuyor, düşüncelerini alıyor.

 

asd

 

GTÜ GENÇ BUTİK 

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün hayran kaldığım, çok rektörün kulağını çınlattığım iki önemli projesini paylaşmak istiyorum.

Beni çok farklı bir yere götüreceğini söylediğinde merak ettim.

Duvarda “Genç Butik” yazısını görünce merakım daha da arttı.

Kapıdan içeri girdiğimizde raflarda ve askılarda ambalajından yeni çıkarılan gömlek, pantolon, ceket, ayakkabı, çorap dahil her türlü giysilerle karşılaştım.

Görevliler rafları düzenliyor, kız-erkek karışık öğrenciler beğendikleri yeni açılmış giysileri kabinlerde deniyorlar.

Beğendiklerini teşekkür ederek alıp gidiyorlar.

Şaşırdığımı ve heyecanlandığımı gören Haluk hoca projesini anlatırken, “Burada gördüğünüz tüm giysiler yerleşke içinde ihtiyaç sahibi olsun olmasın her öğrenci ücretsiz alıyor. Gördüğünüz tüm giysileri İstanbul tekstil firmalarından ve Kızılay’dan alıyoruz” dedi.

Görevli arkadaşlar günde 100-150 öğrenciye yeni giysi verdiklerini, 1-8 Kasım tarihleri arasında 700 öğrenciye giysi verdiklerini anlattı.

Genç Butik’ten çıkıp kampusü dolaşırken bisiklete binen kız-erkek öğrenciler dikkatimi çekti.

Haluk hoca soru sormama fırsat vermeden, “Galip hoca Sağlık Bakanlığından 1000 hibe bisiklet aldık. Öğrenciler kampus içinde bisiklet yollarını kullanarak istedikleri yere gidiyorlar.” diyerek öğrenci

 

Untitled-1

 

KUŞLAR VE HAYVAN BARINAĞI

Gebze Teknik üniversitesi Yerleşkesini dolaşırken mevcut binaların korunarak restore edildiği, yeni binaların ağaçların boyunu geçmeyecek şekilde projelendirildiği dikkatimi çekti.

Diğer üniversite yerleşkelerinde görmeye alışık olduğum, üniversite yöneticileri ile hayvan dostlarını karşı karşıya getiren köpek görmeyince merak ettim sordum.

Haluk hoca cevap vermek yerine sürpriz yaparak her cins köpek ve kedinin barındırıldığı, bakımlarının, tedavilerinin uzman kişilerce yapıldığı “GTÜ Hayvan Barınağına” götürdü.

Uzaktan aracın sesini duyan, yaklaştığımızda hocanın kokusunu alan hayvanlar bizi koro halinde çıkardıkları seslerle karşıladılar.

“GTÜ Hayvan Barınağı” projesi ile Hayvan Severler Derneği tarafından ödüllendirildiğini söyleyen Haluk hocaya, “Hocam, bir şey söylemenize gerek yok. Her şey ortada. Hayvanlar çıkardıkları seslerle size teşekkürlerini ifade ettiler” diyerek tebrik ettim.

Haluk hoca yol boyu, kampus içinde 70 çeşit kuş türü bulunduğunu, önümüzdeki süreçte kuş türü sayısını arttıracaklarını, yeni hayvanlarla zenginleştireceklerini anlattı.

 

dd

 

YURT VE LOJMAN

Üniversitelerin olmazsa olmazlarından “öğrenci yurdu ve lojman” Haluk hocanın öncelikleri arasında.

GTÜ kampus doğusunda 2 bin 200 kişilik öğrenci yurt yeri hazır. Haluk hoca Gençlik ve Spor Bakanı ile görüşmüş.

İşletmesi Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılmak üzere önümüzdeki günlerde yurt inşaatına başlayacaklar.

Hocaların öğrencilere daha çok zaman harcamalarını sağlamak, aidiyet duygusunu geliştirmek amacı ile TOKİ yetkilileri ile görüşen Haluk hoca 150 lojman sözü almış.

Çalışanlardan dah çok verim almak, en üst düzey performans ile çalışalarını sağlamak için ailelerin çocukları için “kreş” de düşünülmüş.

Öğrenciler şimdilik Gebze’deki Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtta kalıyorlar.

Öğrencilerin barınmasına önem veren Haluk hoca Öğrenci İşleri binası önünde durdu ve sordu, “Galip hocam, en beğenilen müşteri hizmeti en üst düzeyde bir banka söyle”.

Hocanın neden böyle bir soru sorduğunu kapıdan içeri girdiğimizde anladım.

Rektörlük katından daha düzenli, sistemli, öğrencileri ayakta kuyrukta bekletmeden, oturdukları yerde çaylarını yudumlarken sıralarını bekleyen bir sistem oluşturmuşlar. 50 yıl önce mezun olduğum Ankara Üniversitesi öğrenci işlerini bıraktım, hocalık yaptığım üniversitelerle bile kıyaslanmaz bir temizlik, nezaket, güler yüzlü hizmet var.

Hocalar öğrencileri, öğrenciler hocalarının kıymetini biliyor.

Hem hocalar hem öğrenciler rektörleri Prof. Dr. Haluk Görgün kıymetini herkesten çok biliyor, teşekkür ediyor.

Adı ve ünü dünyaya yayılan Gebze Teknik Üniversitesi, rektör Prof. Dr. Haluk hoca ve ekibin elinde bilim merkezinden çok öğrencilerin rehabilitasyon merkezine dönüşmüş.

Atalarımız boşuna “Marifet iltifata tabidir” dememiş.

Haluk hoca iltifatı da, takdiri de, teşekkürü de fazlasıyla hak ediyor.

İyi ki haluk hocanın “2 yıl geride kaldı. Günler su gibi akıp gidiyor. Üniversitemize bekliyorum” davetini kabul etmişim.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan yararlı, keyifli sohbetin ardından GTÜ kampusünden ayrılırken Halük hocaya nazik daveti, güler yüzlü ev sahipliğine teşekkür ederek vedalaştık.

 

 

SURİYELİ ÖĞRENCİLER DEVLET OKULLARINA

 

Suriye’deki iç savaştan ve yaşanan insanlı dışı dramdan kaçarak Türkiye’ye sığınanların sayısı 4 milyona yaklaştı.

18 yaş altındaki yaklaşık 2 milyon çocuktan ilk, orta ve liseye devam edenlerin sayısı ise 360 bin.

Bu çocukların 160 bini devlet okullarında, 200 bini Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis başta olmak üzere illerde Suriyeliler için kurulan Geçici Barınma Merkezlerinde eğitim görüyordu.

UNICEF, Afad, belediyeler ve çeşitli vakıflar ile hayır kurumlarından sağlanan yardımlarla hizmete açılan merkezlerde eğitim Suriyeli öğretmenler tarafından ülkelerindeki eğitim müfredatına göre veriliyordu.

Kocaeli’deki 2 bin 940 Suriyeli öğrencinin 2 bin 312’si Darıca’da, 628’i Derince’de eğitim görüyor.

Derince’de 270’si devlet okullarında, 212’si geçici merkezlerde olmak üzere toplam 482 Suriyeli öğrenci anaokulundan liseye gidiyor.

Darıca’daki öğrencilerden 450 kadarı Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı UNICEF’in destek verdiği Suriyeli öğretmenlerin eğitim verdiği okullarda okuyor.

İbrahim başkanın Darıca’da yaptırdığı eğitim merkezinden mezun olan Suriyeli öğrenci Davut Aldaoud YÖS’te aldığı 88 puan ile Konya Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.

Ailesi Halep’ten 3 yıl önce Darıca’ya gelen Davut yüksek öğrenimine Konya’da devam ediyor.

 

11

 

174 TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

Milli eğitim bakanlığı, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan ailelerin çocukları farklı ortamlarda Suriye eğitim müfredatı ile eğitimlerinin yarattığı olumsuzlukları görmüş olacak ki yeni bir karar aldı.

Türkiye’ye sığınan tüm Suriyeli öğrenciler devlet okullarında Türkçe eğitim alacaklar.

Okullarda Suriyeli öğretmenlerin verdiği Suriye eğitim müfredatı değil, Türk öğretmenlerce verilen Türk milli eğitim müfredatı uygulanacak.

Suriyeli öğrencilerin dersleri takip edebilmesi için Antalya’da eğitime tabi tutulan Türkçe öğretmenlerden 174’ü Kocaeli’de görevlendirildi.

Türkçe öğretmenler Türk okulları 1, 5, 9 sınıflara kaydolacak Suriyeli çocuklara dersleri takip edebilmeleri için Türkçe öğretecek.

Okullara gitmek istemeyen lise çağındaki Suriyeli öğrenciler çıraklık eğitim merkezi iken İzmit, Körfez ve Gebze’de bulunan ve Mesleki Eğitim Merkezine dönüştürülen kurumlarda eğitim alabilecekler.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem