22 Ağustos 2018 Çarşamba
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İSU iddialara cevap ver !

08 Aralık 2016 tarihli yazısı

Tüpraş malumunuz 26 Ocak 2006 tarihinde özelleştirildi. Tüpraş Sapanca Gölü’nden gelen boru hattı ile özelleştirilme sonrası da su kullanımına devam etti. Üstelik kullandığı suyun, bedelini ödemeden.


Sapanca Gölü’nden iki su hattı gelmekte, bir tanesi SEKA için çekilmiş diğeri TÜPRAŞ için.

Sekanın kapatılması sonrası; Sapanca Gölünden SEKA’ya gelen su hattı Yuvacık Barajına bağlandı. İhtiyaç duyulduğunda bu hat Yuvacık Barajını besledi ve Kocaelilere satıldı.

Sapancadan gelen ikinci boru hattıda TÜPRAŞ’a  giden boru hattı. İzinsiz, bedelsiz yıllarca bu hattan Tüpraş su kullandı.

DSİ’nin Tüpraş özelleşmeden önce yayınladığı hidroloji raporunda Tüpraş’ın Sapanca Gölünden 29,20 Milyon metreküp endüstriyel su kullanımı yaptığı belirtilmektedir. Yani Tüpraş Kamu İktisadi Teşekkülü iken yine diğer Kamu Kurumu DSİ’nin raporuna göre kullanılan su miktarı raporlarda sabit.

Özelleştirmede hiçbir izin olmamasına rağmen Tüpraş su kullanımına devam etti, bedelini ödemeden.
Peki bunu denetlemek ile yükümlü kurumlar ne yaptı?

İSU ve Kocaeli Büyükşehir bu iddiaları görmezden geldi. İddialar Kamuoyunu defalarca meşkul etmesine karşılık hiçbir şey yapılmadı.

Taaki; SASKİ tarafından Tüpraş’a Sapanca Gölünden “karşılıksız yararlanma” iddiası ile dava açılana kadar.

Bu konuda, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş’i tebrik ediyorum. Kamunun menfaatlerini gözeterek, yılmadan süreci inatla takip etti.

2013 Yılında açılan soruşturma 2014 yılında Dava dosyasına döndü. Burada davacı SASKİ, Davalı ise Tüpraş.

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut savunmasında,” Kocaeli Büyükşehir Belediyesine Sapanca Havzasının korunması için her yıl para ödenmektedir”dedi.

Saski Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş’in iddialarını kendi ifadeleriyle “ Tüpraş’ın Sapanca Gölünden kullandığı su hukuka aykırı, ücretlendirme yok. Ayrıca su kullanımı Sapanca Gölünü olumsuz etkiliyor.”

“İSU ile Tüpraş aralarında protokol yapmış Sapanca Gölünün korunması karşılığında Tüpraş İSU’ya her ay 200Bin Lira ödüyor. BU para kullanılan suyun piyasa değerinin onda biri tutarındadır.”

“2006’dan 2014’e kadar Tüpraş’ın Sapanca Gölünden ne kadar su kullandığı belli değil. 2014’ten günümüze debimetre takıldı.Debimetreye göre yıllık ortalama 10 Milyon Metreküp olduğu sabit.Yılda 10 Milyon metreküpten su kullanımını kabul edersek  10 Yılda 100 Milyon metreküp kamu kaynağı bedelsiz kullanılmıştır.”

Tüpraş Genel Müdürünün savunması ve Saski Genel Müdürünün iddiası örtüşüyor.

Bende Hem Kocaeli Büyükşehir’e hem de İSU’ya soruyorum;

1- SASKİ Genel Müdürü bedelsiz kamu kaynağının takipçisi iken bununla ilgili mücadele vermiş iken bu iddialar hakkında bu güne kadar ne yaptınız?

2- Tüpraş Sapanca Gölünden 10 Yılda ne kadar su kullandı?

 

3-Kullanılan su miktarı belli ise kullanılan endüstriyel suyun tarifeler yönetmeliğinin hangi maddesine göre ne kadar tarifelendirildi?

4-Tüpraş tarafına su beldeli tahakkuk ettirildi ise Tüpraş su bedelini ödedi mi?

5-Tüpraş atık su bedeli ödedi mi?

6- Tüpraş Genel Müdürünün savunmasında ödediği rakamı neye göre hesapladınız da tahsil ettiniz?

 

7- “İSU ile Tüpraş aralarında protokol yapmış Sapanca Gölünün korunması karşılığında Tüpraş İSU’ya her ay 200Bin Lira ödüyor. BU para kullanılan suyun piyasa değerinin onda biri tutarındadır.” İddiasında bulunan Saski Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş’e cevabınız ne olacak.


Tüpraş büyük bir sanayi kuruluşu. Tüpraş’ında hem bireylere hem de kamuya hizmet ettiğini biliyoruz. Ama Tüpraş Özel bir teşebbüs ve ürettiği malları kamu hayrına dağıtmıyor, ister bireylere satsın ister kamuya bedelini alıyor.

Hemşehrilerimiz Sapancadan Yuvacık Barajına gelen suyun kullanım bedelini öderken Tüpraş bedelini ödemedi.

Büyükşehir yasası ile bütün kaynaklar İsu’nun olması dolayısıyla köylerde kendi imkanları ile vatandaşlarımızın yaptığı su kuyularına İsu saat taktı ama Tüpraş kullandığı suyun bedelini ödemedi.

Faturasını ödemeyen vatandaşın suyu kesilirken (ki kesilmeli) Tüpraş’ın hukuksuz ve bedelsiz kullandığı su kesilmedi.

SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş’i bir kere daha teşekkür ve tebrik ederken bu konuda duyarsız kalan Kocaeli Büyükşehir ve İSU sorumlularını da Allah’a havale ediyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele kurban bayramı Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr