24 Haziran 2019 Pazartesi
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tek çare ıslah timleri

Yücel Alpay Demir

08 Aralık 2016 tarihli yazısı

Trafikte aşırı süratle arabaların arasından sağlı sollu makas yaparak geçerek herkesin hayatını tehlikeye atan direksiyon canavarlarını gördüğünüzde veya akşam haberlerinde karısını dövenleri , çocuğuna şiddet uygulayanları , evlilik teklifini kabul etmediği gerekçesiyle gencecik bir kızın canına kıyanları , mazluma şiddet uygulayanları , özetle insanlaşamamış 3. Sayfa Vandallarını izlediğinizde eminim , sizinde benim gibi sinirden ve üzüntüden kan beyninize sıçrıyordur.

 

Bende sizler gibi sade ve huzurlu bir yaşantı arzulayanlardanım , toplumun huzurunu bozan suça meyilli insanları gördüğümde , Allahım keşke şu yaratığın bir an evvel canını aslanda ailesi başta olmak üzere bütün şehir huzura kavuşsa dediğim onlarca olay görmüşüm binlerce haber okumuşumdur.

Pek çok kezde böyle insanları sopayla rehabilite edenler olsa veya olmuyorsa toplumsal yaşamdan uzaklaştırma tecrit etme imkanı olsa ne güzel olur diye içimden geçirdiğim çok olmuştur.

Örneğin anne babasına el kaldıran , çoluk çocuğun neşe içerisinde oynadığı parka pitbul köpek getirip korku ve endişe saçan , üçbinliralık arabasının tekerlerini kaydıra kaydıra gece yarısı sokaklarda kaybettiği kişiliğini ararken üçbin insanın tüm huzurunu kaçıranlara daha kalıcı ve etkili bir çare ne olabilir diye çok düşünmüşümdür.

 

Her dengesizin cezasını bizler kafamıza göre veremeyeceğimize göre bunun akla mantığa ve kanunlara uygun bir yolu olmalı derken aklıma mükemmel bir fikir geldi !

Benden önce birileri düşünmüş veya başka ülkelerde uygulanıyor olabilirmi bilemem ama aklıma gelen en temiz çare ISLAH TİMLERİ

Fikrimi şöyle izah edeyim ; İçişleri bakanlığımız Emniyet genel müdürlüğüne çıkaracağı bir yasa ile ISLAH TİMLERİ kurma yetkisi verse !

Her şehrin nüfusu ve kayıtlara geçen yıllık adi suç istatistikleri göz önüne alınarak belirlenecek sayıda özel harekat eğitimi almış tecrübeli polislerimizden bir ISLAH TİMİ kurulsa , yemin ederim suç oranları ilk yılda yarıdan fazla azalır ve her şey yolunda giderse 5 yılda yok denecek kadar azalır !

Örnek verecek olursam ; Çoluğa çocuğa musallat olan bir sübyancıyı , eşini , çocuğunu , annesini döven alkol veya uyuşturucu bağımlısı veya şiddet yanlısı potansiyel bir suçluyu , eşini ölümle tehdit eden bir şizofreni , kız arkadaşına hayatı zindan eden saplantılı aşığı , bir hap marifetiyle bulduğu kafayla mahallenin huzurunu alt üst eden başı bozuk gençleri , binbir emekle kazanılanları çalarak mazlumların hayatını alt üst eden kaşarlaşmış bir hırsızları , eğitimli 4 kişilik bir özel ekip takibe alsa , suça yeltendiğinde veya suç işlediğinde yakalasa , adalete teslim etmek yerine müsait bir yerde eşek sudan gelinceye kadar dövse “yardımsız çorba dahi içemeyecek , bir lokma ekmeği dahi çiğneyemeyecek duruma getirse” ailesine teslim etse sonra iyileşince gözlemlese ve bu durumu birkaç kez daha tekrarlasa , öldürmese , sakat bırakmasa ama , yardımsız yürüyemeyecek bir hale getirse , dövdüğü eşinin ailesinin umuduna muhtaç kalsa , tekrarlarsa daha beter bir muamele göreceği kararlılıkla söylense , ben inanıyorum ki , kısa süreli tutukluluk halleriyle uslanmayan hatta kendi aralarında bu ceza sürelerini kıdem veya rütbe sayan bu toplum zararlıları cesaret edip aynı suçları aynı rahatlıkla işleyemez, bu ISLAH TİMLERİ’nin varlığı onların korkulu rüyası olur , her suça yeltendiklerinde durup sonunu düşünmelerine ve belki vaz geçmelerine neden olur diye düşünüyorum , hatta eminim.

 

Burada yazdıklarımdan iç işleri bakanımız Süleyman Soylu’nun haberi olurmu bilmem eğer olursa bir kızgınlık sonucu olmayan 40 yıllık yaşantımın verdiği tecrübe ve gözlemlerle bu sonuca vardığımı detaylarıyla kendisine anlatmak isterim.

Kurulacak ISLAH TİMLERİ ‘ile veya bu uygulamanın yan etkileriyle ilgili düşünceleriniz olabilir , inanın bu yaşananların yanında aklımıza gelebilecek tüm riskler devede tüy bile sayılmaz.

Ben inanıyorum ki , bu fikrime tv 262 de Kocaeli Gündemini yorumlayan ve her proğramda yazılarımıza değer vererek proğramında okuyan kıymetli ağabeyim Hafız Osman saraç’ın da katkıları olacaktır.

Sizlerde televizyonlarda , gazetelerde hergün karşınıza çıkan artık yeter denen adi suçları ve suçluları göz önüne aldığınızda pekte haksız olmadığım kanaatine varacak Tek Çarenin Islah Timleri olduğuna kanaat getireceğinize eminim.

Selam ve dua ile ….

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem