26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOÜ ve GTÜ rektörlerinin iki yıllık performansları

Galip Ataman

07 Aralık 2016 tarihli yazısı

Prof. Dr. Yekta Saraç’ı, YÖK Başkanlığına atandığı Kasım 2014’ten buyana takip ediyorum.

Üniversitelerde eğitim kalitesini arttırmak için aldığı cesur kararlar hep dikkatimi çekmiştir.

Son günlerde yaptığı rektör adayı belirleme süreci ile ilgili Yükseköğretim Kurulu olarak 2 yılın sonunda rektörümüz gelsin, üniversitesinde başta koymuş olduğu hedeflerin ne kadarına ulaştı, bölgesine ne katkı sağladı, bilimsel açıdan üniversiteyi ne derece yükseltti, bunlarla ilgili bize bilgi versin ve rapor sunsun” değerlendirmesini ise fazlasıyla önemsedim.

Üniversitenin gerçek anlamda nasıl bir rektöre ihtiyaç duyduğunun bütün bileşenlerinden sorgulanması ve görüşlerinin alınması fikrini destekliyorum.

Uygulamanın rektör belirleme, atama ve sonrası kırgınlıklar yaşanmasına, sosyal barışın bozulmasına neden olan tartışmaları sonlandıracağına inanıyorum.

Sayın başkanın “Rektörleri 2 yılın sonunda değerlendirmeye alacağız” açıklaması ister istemez rektörlerimizi çağrıştırdı.

4 Aralık 2014 tarihinde göreve başlayan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile 21 Kasım 2014’te Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlük koltuğuna oturan Prof. Dr. Halük Görgün’ün 2 yıldaki performansınıanımsattı. Elbette, “Bilgi, İnovasyon, Büyüme” ağırlıklıüçüncü kuşak üniversitelerin yarıştığı bir dönemde Kocaeli Üniversitesi ile Gebze Teknik Üniversitesi’ni yarıştıracak değilim.

Bünyesinde Tıp Fakültesi bulunan Kocaeli Üniversitesi ile bilgi toplumuna ve ona bağlı olarak dönüşüm sürecine öncülük eden Gebze Teknik Üniversitesi’ni

kıyaslayacak değilim.

22 yıldır lisans ve ön lisans eğitimi veren Kocaeli Üniversitesi ile uzun yıllar yüksek lisans eğitimi veren “araştırmaları” ile öne çıkan Gebze Teknik Üniversitesi’ni karşılaştıracak değilim.

Rektörlerimiz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile Prof. Dr. Halük Görgün’ün 2 yıllık performanslarını kamuoyu ile paylaşırken misyonları ve vizyonları farklı 2 üniversiteyi sorgulayacak değilim.

Amacım; Sadettin ve Halük hocalar ile rektörlükte ikinci yıllarını tamamlayıp üçüncü yıldan gün almaya başladıkları bugünlerde zaman tünelinde kısa bir yolculuk yapmak.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’den başlayalım.

 

KOÜ VE SADETTİN HOCA

Rektörlük koltuğuna 4 Aralık 2014 tarihinde oturan Sadettin Hoca, diğer rektörlere göre şanslı ve avantajlı.

Nereden mi biliyorum? İşte cevabı.

Birincisi;Üniversiteyi16 yıl başarı ile yöneten Prof. Dr. Baki Komsuoğlu (1998-2006) ve Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’dan (2006-2014) devir aldı.

İkincisi; Cumhuriyet ile yaşıt üniversiteler ile yarışan, 1992’de birlikte kurulan üniversitelere öncülük eden, yeni kurulan üniversitelere örnek gösterilen prestijli bir üniversite devir aldı.

Üçüncüsü;13 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvardan oluşan 1 milyon 280 bin metrekare kapalı alana sahip üniversite devir aldı.

Dördüncüsü; Yaklaşık 70 bin öğrenci, 3 bin öğretim elemanı, 2 bin çalışanı, on binlerce hastaya şifa dağıtan hastaneye sahip üniversite devir aldı.

Beşincisi;Fırsat tanındığında araştırma yapan, bilimsel yayınlara imza koyan, marka değer kazandıran, gelişimci ve yenilikçi çalışmalarla uluslararası alana açılan genç, çalışkan, üretken, saygın bilim insanlarından oluşan deneyimli hocaların yanı sıra genç, dinamik bir kadro devir aldı.

Altıncısı;Kocaeli halkı ile bütünleşen, siyasiler ve bürokratlarla uyumlu çalışan, üniversitenin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak uygulamaya hazır onlarca proje devir aldı.

Yedincisi;Belki de en önemlisi. Sadettin hoca, doktoru olması nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olması.22

Sadettin hocanın nasıl bir üniversite devir aldığı ile ilgili olumlu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Öte yandan; Komsuoğlu ailesinin 16 yıllık yönetiminin ardından rektörlük koltuğuna oturmasını, konjonktürel olumsuzluklardan kaynaklanan şanssızlıkları ve dezavantajları dikkate almadan yapılacak 2 yıllık performans değerlendirmesi Sadettin hocaya haksızlık olur.

Rektörlük seçim sürecinde vaad edilenler ile 2 yılda gerçekleştirilenleri karşılaştırırken deneyimli ve başarılı kadroları By-Pass ederek bazı kişi ve çevrelerin etkisinde kalarak üniversitenin yönetilmeye çalışılması sonucu yaşanan olumsuzlukları dikkate almaz isek sağlıklı bir değerlendirme yapmış sayılmayız.

Rektör hocanın iki yılda yaptıklarını ve yapamadıklarını yazmak yerine üniversiteden hizmet alanla ile hocaların ve öğrencilerin çok önemsediği bazı projeleri paylaşmak istiyorum.

“Şeytan taşlamaktan tavaf etmeye vakit bulamıyoruz” örneği gibi

Sadettin hoca, ilk yılını çevresindekilerin kişisel ve duygusal kararları, ikinci yılını 15 Temmuz yaşananlar sonrası mesaisinin büyük bölümünü projeleri hayata geçirmek yerine soruşturmalar ile geçirmek zorunda kaldı.

Umuttepe Yerleşkesinde başıboş dolaşan, hocalar ile öğrencilere saldıran köpekler ile mücadele etmekten fırsat bulup Anıtpark Yerleşkesinde “merkez polikliniği” açamadı ama 2017’de açmak için önemli mesafe aldı.

Sadettin hocanın ilk yılda bocaladığını, ikinci yılda verdiği sözleri hayata geçirmek için harcadığı çabanın yeterli olmadığını söylersek daha doğru değerlendirme yapmış oluruz..

Ama Tıp Fakültesi Hastanesinin 100 milyon liraya yaklaşan borcunun zaman içinde silinmesini sağlayarak bence alkışı hak eden bir işi gerçekleştirerek belki de hastane işletmesinin Sağlık Bakanlığına geçmesini engelledi.

Başka? Tıp Fakültesi bünyesindeki klinik ve deneysel araştırma merkezileri ve laboratuvarların tek çatı altında toplayacak Sezer hoca zamanında başlatılan projenin hayata geçirilmesi için gerekli 10 milyon TL’yi Kalkınma Bakanlığı bütçesinden hibe ettirerek önemli bir karara imza attı.

Her şey bir tarafa, üniversiteler denince akla ODTÜ-URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan“Üniversitelerin Akademik Performans” sıralaması gelir.

Devlet üniversiteleri sıralamasında; Kocaeli Üniversitesi’nin yeri ve hocalarının bilimsel çalışmalardaki performansı hiç de iyi değil.

İşte son 3 yıldaki bilimsellik performansı; 2014-2015’de 25’inci, 2015-2016’da 30’uncu, 2016-2017’de 32’inci.

2016-207 yılında ODTÜ’nün toplam 756.67 puan ile birinci olduğu sıralamada Kocaeli Üniversitesi’nin toplam 483.96 puan ile 32’inci olması üniversitemizin akademik performansını anlatmaya yetiyor.

 

GTÜ VE HALÜK HOCA

Gelelim, Prof. Dr. Halük Görgün’ün 18.11 2014 tarihinde rektör atandığı Gebze Teknik Üniversitesi’ni tanıyalım.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) 3 Temmuz 1992 tarihinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) adıyla yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirmek üzere kuruldu.

TBMM’de 22 Ekim 2014 tarihinde kabul edilen yasa değişikliği Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adı Gebze Teknik Üniversitesi’ni alarak lisansın yanı sıra araştırma ve teknoloji üretimine yönelik eğitim veren bir yükseköğretim kurumu oldu.

Çayırova yerleşkesindeki görsel güzellikleri ile dev bir stüdyoyu andıran Gebze Teknik Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Halük Görgün, GYTE mirası üzerine sıfırdan bir üniversite kurmayı başardı.

Bilime evrensel düzeyde katkılar yapacak, doğruları sorgulayıp araştıracak üstün yetenekli öğrencilerinin sadece Türkiye’de değil dünyada yarışacağı

mesajını ilk iki yılda verdi.

Haluk hoca iki yılda Gebze Teknik Üniversitesi’nin URAP ve TÜBİTAK

dahil tüm bilimsel sıralamalarda iddialı olduğunu iki yılda başararak gösterdi.

Gebze Teknik Üniversitesi, URAP’ın yaptığı devlet üniversiteleri sıralamasında; 2014-2015’de 8’inci, 2015-2016’da 6’ncı, 2016-2017’de 5’incilikle Kocaeli’nin gururu oldu.2

2016-207 yılında Kocaeli Üniversitesi toplam 483.96 puan ile 32’inci olurken Gebze Teknik Üniversitesi toplam 679.02 puan ile 5’inci sıraya yerleşme başarısını gösterdi.

Gebze Teknik Üniversitesi’ni iki yılda gıpta edilen ve akademik değeri her platformda bilinen bir üniversite olmasını sağlayan rektör Halük hoca her türlü övgüyü fazlası ile hak ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a, 2016 Nobel ödül sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’dan tüm OSB’lerin ve sanayicilerin takdir ederek ziyaret ettiği Gebze Teknik Üniversitesi’nin önümüzdeki iki yılda ilk sıra belki zor ama ilk 3’e girmesi kesin gibi.

İlk iki yılda aldığı kararlar, ürettiği projeler ile kendisini kanıtlayan Haluk hoca, önümüzdeki iki yılda üniversitelerin sadece ders yapılan ve diploma alınan yerler olmadığından hareketle genç beyinleri 4. Sanayi Devrimine (Sanayi 4.0) yönlendirmeyi hedefliyor.

Bilişim Vadisine yüzde 15 pay ile ortak olan Gebze Teknik Üniversitesi’nin ve yönetiminde yer alan Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün’ün yanı sıra hocaların ve öğrencilerinin önümüzdeki iki yılda sergileyecekleri performansları, başarıları zevkle, keyifle, gururla takip edeceğim.

 

 

DOĞAN’IN ‘KÜLTÜR TEPESİ’ HAYALİ GERÇEK OLUYOR

 

Kararlı duruşu, hayata geçirdiği projeleri ile dikkat çeken, tuttuğunu koparan, dedikodulara kulaklarını tıkayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan bugünlerde en büyük hayali “Kültür Tepesi Projesi”ni tamamlayacağı için çok mutlu.

Atatürk Heykeli, Saray Müze, Redif Müzeden oluşan “Kültür Tepesi Projesi  Birinci Etabını” başkanlığının ilk döneminde tamamlayarak hizmete açmıştı.

30 Mart 2014 seçimleri öncesi “Kültür Tepesi Projesi İkinci Etabını” da bitireceğini söyleyen Başkan Doğan Anıtlar ve Kültür Varlıkları engeline takıldı.

 

kulturtepesi2-(8)

İzmit’i turizm şehri yapmayı vaad etmesine rağmen yaklaşık 2.5 yıl kurulun kaprisli bazı üyelerini aşamadı.

Nihayet engeller kalktı, Atatürk ve Redif Müzesi, Paşalar Dairesi, İmaret Camisi ve Av Köşkünün de bulunduğu yaklaşık 10 Bin metrekarelik alanda “Kültür Tepesi Projesi İkinci Etap” çalışma başladı.

Başkan Doğan, sanayiye doyan İzmit’i turizm şehri yapma hayalini de gerçekleştirecek kazmayı vurdu.

3 milyon 200 liraya ihale edilen alanın hizmete açılması ile sadece Nevzat Başkanın hayali gerçekleşmeyecek.

İzmitli sanatseverler tarihi yapılarla çevrili tepeyi kültür, sanat, müzik gösterileri ile adeta şölene dönüştürecek.

Başkan Doğan’ın olmazsa olmazı 3-8 yaş grubundaki çocuklar, Kültür Tepesinde oluşturulacak oyun alanlarında yaratıcılıklarını geliştirecekler.

Birinci etapta Cumhuriyet ve Osmanlı dönemini Atatürk Heykeli ile Saray Müzeyi birleştirerek tarih koridoru projesinin önemli bir ayağını gerçekleştiren

Başkan Doğan, ikinci etapta Paris Ressamlar Tepesi ile İstanbul Piyer Loti’yi anımsatacak projeler yapacak.

Kapanca Sokaktaki çalışmaların tamamlanması, Akçakoca mahallesindeki amfi tiyatronun tamamlanması ile İzmit inanmak istemeyenlere inat turist acentaları listesindeki yerini alacak, yabancılar başta olmak üzere turistlerin uğrak yeri olacak.

“Tarihi Koridor ve Kültür Tepesi Projesi”nin tamamlanarak İzmit’in yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez yeri olacağı günleri sabırsızlıkla ve heyecanla bekliyorum.

 

fsdf

 

Başkan Doğan’ı bugünlerde heyecanlandıran bir diğer proje de Yenimahalle’de 60 yıl kader mahkumlarını konuk ettikten sonra öğrenciler için yapımına başlanan “Nuh Eğitim Kampüsü”.

İzmit merkezdeki liselerin taşınması 15 yıldır konuşuluyor.

Bakanlar, Valiler, Başkanlar okulların şehir merkezi dışına taşınması için gayret sarf etti.

Ama çocuk doktoru olan Başkan Doğan’ın çocuklara, eğitime, belediyeciliğe olan aşkı olmasa idi cezaevinin okula dönüşmesini daha çok beklerdik.

 

 

333

 

MİLLİ VE YERLİGÖKTÜRK UYDUSUGURURUMUZ OLDU

 

Türkiye’nin gündeminde FETÖ/PDY terör örgütlerinin başarısızlıkla sonuçlanan 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi, son günlerde doviz piyasasındaki çalkalanma olsa da önemli projelere atılan imzalan göğsümüzü kabartıyor.

Önceki gün uzaya fırlatılan yerli ve milli GÖKTÜRK-1 uydusu gibi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı projesi olarak, Türk ortakları TAI, ASELSAN, TÜBİTAK, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji· Araştırma Enstitüsü, ROKETSAN, TR TECNOLOGY katılımı ile Thales Alenia Space sorumluluğunda yürütülen GÖKTÜRK-1 uydusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı uzaya fırlatıldı.

GÖKTÜRK-1, hem sivil hem de askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlayacak, keşif, gözetleme uyduları arasındaki yerini alacak.

Gururumuz olan yerli be milli GÖKTÜRK-1 uydusuna destek verenleri, sahip çıkanları, emek harcayanları kutluyorum.

 

dsfsd

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi