24 Nisan 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kanunlar ne için yapılıyor?

Hayrullah Demiray

14 Haziran 2012 tarihli yazısı

               Türkiye’de bazı şeylerin değişmesi nedense çok uzun süre alıyor ve bazı şeylerde Kanunlardan ziyade uygulamalarla yürüyor. Neden diyeceksiniz? Bana göre 12 Eylül referandumu her iki şekilde  dönüm noktası olmuştur. 12 Eylül 1980 Darbesi Türkiye’yi adeta karanlığa itmiş ve ülkenin ilerlemesinin önüne bir set çekilmiştir. Ülkenin adeta duraklaması sağlanmıştır. Birileri tarafından aradan geçen 31 yıllık sürenin ardından 12 Eylül 2011 tarihinde yapılan referandumla adeta Türkiye’nin yeniden önü açılmış ve koşmaya başlayan bir Türkiye meydana getirmek için herkes katkı sunmuş bazı engellemeler olsa bile halk buna müsaade etmemiştir. Ama durum pek de öyle görünmüyor bazı şeyler sadece lafta kalıyor.

Neden mi? Bunun birçok nedeni var. Aslında ama bugün paylaşmak istediğim Askeri alanlara Başörtüsüyle girilip girilememe olayıdır çünkü yapılan Referandumdan sonra dendi ki artık ordu evlerine ve askeri alanlara başörtüsüyle girmenin önünde hiçbir engel kalmadı ve oluşan havanın ardından birçok kişi artık iş işten geçti.

Yeterince bizim gururumuz kırıldı dese de bazı insanlarda sırf bunu gözlemleye bilmek adına ve değişimin uygulamaya nasıl yansıdığı da doğrusu merak ettikleri için Ordu evlerine gitmek istediler. Çünkü ordu bu Milletin ordusu ve ordu evleri de yine aynı şekilde milletin vergileriyle yapılmış bir yer her Kurum gibi orada Devletin alanı sonuçta kimsenin özel mülkü değil.

 Özünde Ordu’da evladı asker olan ya da Ordu’da görev yapan eşinin ya da babasının kullandığı alanı gayet tabidir aile bireylerinin de kullanabilmesi gerekir. Ama gelin görün ki 2012 Türkiye’ sinde hala o alanlar halka kapalı neden mi?

Daha2 gün önce bir eski asker eşiyle beraber ordu evinin yolunu tutuyor. Orada kapıdan geri çevriliyor. Ora’daki görevli askerde bize öyle bir emir gelmedi diyor ve oradan içeri almıyor geri çeviriyor. Allah aşkına adama sorarlar bu Milletle alay mı ediyorsunuz diye’

Kimsenin kimseden haberimi yok yoksa eski çamlar hala bardak olmadı mı yoksa hala millete rağmen birileri neden Orduyla Milletin arasına giriyor.

Geçmişte yaşananlardan neden hala ders almıyoruz? Yeri geldiği zaman herkes işine geldiğinde Adaletten bahsediyor ve adaletin kanunlar çerçevesinde işlemesi gerektiğini savunuyor. madem Kanun koyucular yapılan kanunların uygulanıp uygulanmadığını ne kadar kontrol ediyorlar acaba yoksa sadece çıkartılan kanunlar göz boyamak için ya da birilerine şirin görünmek için mi yapılıyor diye de düşünmeden kendimi alamıyorum.

Yapılan onca hatadan hala ders alınmaması ne acıdır. Gerçekten bu şekilde hala durumların yaşanması her halde 2012 Türkiye’sinde bizlere mahsus olsa gerek, bizler daha bu konuları halledemedik önümüze 2023 Vizyonu Koymuşuz Türkiye Cumhuriyetinin 100.Yılında Daha çağdaş daha demokratik ve refah seviyesi daha yükseklerde olan bir Ülkenin Hayalini kuruyoruz. İşte bence önce kendi dünyamızda bu hayalleri gerçekleştirmemiz lazım ardından yapılan kanunları uygulayıcıların aklını fikrini mantığını değiştirmesi lazım diye düşünüyorum.

Önce insan kendisine saygı duyması gerekir ki sonra da başkalarına saygı duysun,hele hele Ülkemizin Gözbebeği olan ordumuzun bu tür kısır çekişmelerle anılması toplum vicdanını rahatsız eder ki bunu da asla hiç birimiz istemez.

Gelecek nesillere yarınlarda umut dolu bir ülkenin oluşması dileğiyle.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi