19 Temmuz 2019 Cuma
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gerçek mi Yalan mı?

Ebru Maral Minareci

04 Aralık 2016 tarihli yazısı

Hayatımızda çevremizde pek çok kişi var. Ailemiz, arkadaşlarımız, iş arkadaşları, patron, komşularımız, bakkal, manav, banka memuru gibi gibi pek çok kişi. Yaşam içinde yalan söylemeyen insan kesinlikle yoktur. Ama adına pembe yalan denir ama mecburiyetten dedim diye kılıf uydurulur sonuçta oyalan söylenmiş olur. Şimdi düşünelim yalan söylemenin ne gibi zararları olur? Bahsettiğimiz büyük ve zarar verecek olan yalanlar. Mesela iftira atmak, ya da aldattığınız eşinize yalan söylemek veya hırsızlık yapıp yapmadığınızı söylemek gibi. Pek çok zarar verecek olan yalan var hayatımızın içinde. Beyazla siyahı ayırmak gerek. Mesela iki dargını barıştırmak için söylenen yalan beyazdır ve hayırlı bir işe sebep olmuştur. Oysaki iki arkadaşı kavgaya sürüklemek için söylenen yalan tamamen siyahtır ve hayırsız bir davranıştır. Sapla samanı ayırmak gerek. Aslında yalanın büyüğü küçüğü olmaz her biri zarardır. Özellikle aile içi yalan evinize huzursuzluk ve bereketsizlik getirecektir. Bir de farklı boyutta iyilik için karşınızdaki kırılmasın diye söylenen yalancıklar vardır. Örneğin; bir elbise alan arkadaşınıza aslında hiç yakışmayan o elbise için yakıştığını söylemek ve arkadaşınızı mutlu etmek gibi. Bir de diğer boyuttan aynı örneğe bakarsak aslında bu masum yalan bile zarar verici. Neden mi? Arkadaşınız kendine yakıştığı düşüncesiyle bir davete gittiğinde etrafındaki kişiler tarafından fısıltı halinde dedikodu konuşmalarına zemin vermiş olacak. Bu çok basite indirgenmiş bir örnek.

 

Yılandan korkmadım yalandan korktuğum kadar demiş atalarımız. Size bir hikaye anlatmak  isterim. Günün birinde bir kızına talip çıkan bir baba, aileyi evlerine davet etmiş. Kahveler içilmiş konu sadede gelmiş ."Oğlumun ne alkolü ne kumarı ne de kadına düşkünlüğü vardır. İşinden evine evinden işine gider gelir. Kızınızı mutlu mesut eder" demiş. Kızın babası " Pek güzel pek güzel ancak ben tek bir soru soracağım size" demiş."Oğlunuzun yalanı var mıdır?" Oğlanın babası e arada sırada vardır efendim demiş. Kızın babası " bizde size verilecek kız yok o halde " diyerek kızını bu delikanlıya vermemiş. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu saydıklarının hepsi bir şekilde tedaviyle veya nasihatle geçer gider. Ancak yalan söylemek bakidir ve düzelmez. İşte bu kadar önemli yalan. Peki, düşünelim çevremize hiç yalan söylemeseydik ama hiç, sizce daha güzel bir dünya olur muydu? HAYIR. Şöyle bir düşünün. Mutlaka tatlı yalanlar var yaşamınızda. Onlar olmasaydı dümdüz konuşsaydık, içimizden geçeni karşımızdakinin yüzüne söyleseydik. Daha kırıcı olmaz mıydık? Burada tek ince olan çizgi yalan, yalancık ayrımı. Bu ince hat o kadar keskin ki, sizi yalan söyleme alışkanlığına da sevk edebilir, büyük ve zararlı yalanlara da. Yine de mümkün ise yalan ya da yalancıklardan uzak duralım. Çünkü alışkanlıklar böyle başlar...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem