21 Temmuz 2019 Pazar
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kirletilen dünyamız

Melek Engin Aktemur

02 Aralık 2016 tarihli yazısı

Her canlı, yeryüzünde belirlenmiş bir zaman diliminde yaşayıp vakti geldiğinde hayata elveda diyecektir. Dünyada yaşamak ise tek kullanımlık bir ömürdür. O halde herkes aynı akıbete doğru yol almakta, kimi eceliyle kimisi de insan denen zalimlerce katledilmekte.

Dünyamız, içinde yaşayacak canlılar için muhteşem bir şekilde yaratılmış, yeryüzü ve yeraltı kaynaklarıyla insanlığa musahhar kılınmışken hemen her dönemde çıkarcı emperyalist anlayışın ürünü olan savaşlar yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir.

 

Son yıllarda savaş yöntemleri de teknoloji ile paralel gelişmiş! Bunlar siyasi, psikolojik, dini, ekonomik çıkar savaşları olurken kullanılan kimyasal silahlar insanların ölümüne, bebeklerin sakat olarak doğmasına, ekolojik denge ve doğanın yok olmasına neden olmakta.

Milletler çıkar ve menfaati için, yaşadığı dünyayı yakıp yıkmaya devam ederken aslında kendi kuyusunu kazmaktadır. İnsanları yok eden zihniyet, o milletin kültürel yapıları ve kutsal mekanlarını harap ederken bir medeniyetin izlerini de yok etmektedir.

Tüm canlıların ortak ihtiyacı olan hava, su ve gıda insan eliyle kirletilirken akabinde türlü hastalık isimleri türemiş durumdadır.


Yaşanan bu olumsuzluklar dünyayı kaos ortamına sürüklerken şunu düşünmeden edemiyorum; Dünya gerçekten kirlendi, ya insanlar?
Bu kirlilikten insanlarda nasibini aldı. Nasıl yani, o kadar temizlik ürünü varken insan nasıl kirlenir?
Söz konusu kirlilik elbette bedeni kirlilik değil.
Hemen hepimiz sübliminal algı ile kültür ve ahlaki erozyona muhatap olmaktayız. Sinsice uygulanan bu yöntem, kişinin düşünce ve algısını menfi olarak etkilemektedir. Bu bir zihin ve anlayış kirliliğinden başka bir şey değildir.
İşitilenler kirliyse zihin kirlenir, görüntüler bulanıksa gönüller kirlenir. Dolayısıyla duygular körelir. Etrafına ve dünyada yaşananlara bigane kalarak duyarsızlaşır insan. İşte bu mecazi anlamda insanın kirliliğidir.
Suriye de yaşanan insanlık dramı gün geçtikçe artarken, Filistin de Arakan da zulüm devam ederken, bizler sosyal medya ağlarında ne yediğimizi, nerede gezdiğimizi, doğum günü ve bebek partilerini paylaşıyorsak kendimizi sorgulamamız lazım.


Halep de molozların altından çıkarılan çocuklar için içimiz sızlamıyorsa, evladını bombaların altında hastaneye götürmeye çalışan babanın şu sözü kulaklarımızı çınlatsın:
‘’Halep öldü diyorlar hayır, ölen insanlık!!
Evet, dünya bir insanlık sınavında. Görünen o ki emperyal güçler için masum insanların, bebeklerin ölmesi hiç önemli değil. Onlar için önem arzeden tek şey çıkarları. Dolayısıyle Suriye ve Halep te ölen sadece insanlar değil aynı zamanda insanlık.

Bizler Türk halkı olarak asırlar öncesinden gelen medeniyetimizi tüm dünyaya göstermiş milletiz.
Yeryüzünde nereden bir ah gelirse oraya yetişip mazlumun elini tutmuş bir ecdadın torunlarıyız.
Bu gün de Halebin, Kudüsün, Türkmenlerin feryadına kulak veriyor, başta devletimiz olmak üzere sivil yardım kuruluşlarıyla duyarlı insanımız sayesinde mazlumlara yardımlarımızı ulaştırıyoruz.


Ve…
Bizim gücümüz ancak buna yetiyor Ya Rabb diyerek dua dua ‘’O’’ndan yardım diliyoruz. Biliyoruz ki ‘’O’’nun gücü her şeye yeter..

Yağan rahmet yağmurları, temizler mi acep kirlenen dünyayı?
Ya insanlığın yüz karası insancıkları?

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem