23 Eylül 2018 Pazar
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ilık bir aile ocağı

Adnan Gümüşer

01 Aralık 2016 tarihli yazısı

Eğitimin katkılarına bir de bu açıdan bakalım. Günümüzün en sık dillenen ve gündeme gelen konuları arasında güvenlik yer almaktadır. Ülke güvenliği, İl güvenliği, site güvenliği, işyeri güvenliği…
Suç araştırmalarının nedeni ve arka plana bakan yetkilileri aşağıdaki tespitleri yapmışlardır.
1. Suçlar, daha çok erkekler tarafından işlenir.
2. Suç işleme yaşı daha çok 15-25’dir.
3. Daha çok bekârlar suç işler.
4. Büyük şehirlerde yaşayanların suç işleme oranı daha yüksektir.
5. Sürekli sabit bir yerde ikamet etmeyenlerin veya bu tür bireylerin görece daha fazla yaşadığı yerlerde yaşayanların suç işleme oranı daha yüksektir.
6. Düzenli bir okul yaşamı bulunanların suç işleme oranı nispeten daha düşüktür.
7. Yüksek tahsilli veya iyi işlerde çalışanların suç işleme oranı nispeten daha düşüktür.
8. Okulda başarılı olamayanların suç işleme oranı daha yüksektir.
9. Ebeveynleriyle iyi ilişkiler içerisinde bulunanların suç işleme oranı düşüktür.
10. Suçlularla yakın dostluk kuranların suç işleme oranı yüksektir.
11. Hukuka uymanın gerekli olduğuna inananların suç işleme oranı düşüktür.
12. Gerek kişisel ekonomik durum, gerek yaşanılan bölgenin genel ekonomik durumu, gerek işsizlik, gerekse de azınlıkta kalan ırklardan birine mensubiyet olsun neticede her anlamda en alt sınıflarda yer alma, hem kadınlar hem de erkekler açısından suç oranını arttıran bir unsur olabilmektedir.
13. Pek çok ülkede II. Dünya Savaşı’ndan sonra suç işleme oranı artış göstermiştir, göstermeye de devam etmektedir. Bu dönemde suç işleme oranı düşen tek ülke dünya ülkeleri arasında geleneğine bağlılığıyla bilinen Japonya’dır.


Hukukun gerekli ve gereksizliğini tartışmak abesle iştigaldir. Hukuk her zaman ve modern toplumun ihtiyaç duyduğu bir zorunluluktur. Evrenselliği ve halkı temel eksen olarak alması herkesin yararınadır.
Bu tespitler teorik bir bakış açısından çok deneye dayalı çalışmaların üründür. Daha çok istatistiki bilgilere dayanır. Ve yapılan saha çalışmaları ile elde edilen kayıtlar bunlar. Bununla birlikte tartışmasız da değildir. Bu bilgiler suç suçlulukla ilgili bize bir takım ipuçları vermektedir. Ancak bütün bu tespitler sadece tespittir. Sebep-sonuç ilişkisi gözetmemektedir. Kriminolojinin suç olgusunun oluşması ile ilgili deneye dayalı çalışmalar bizlere yeni bir bakış açısı ve yeni bir ufuk açmaktadır.
Kriminoloji laboratuvarlarının yaptığı bu tarz çalışmalar göstermektedir ki aile kurumu ve onun etrafında şekillenen kurallar hayat ve yaşamın gereklerindendir. Suç işleyenlerin erkek olması feminizmi destekleyen bir durum mudur bilinmez ama bu yaşlar insanın kanının kaynadığı yaşlardır.


Günümüzde evlilik yaş ortalamasının yükselmesi suç oranındaki artışı da beraberinde getiriyor. Sıcak bir aile ve sıcak bir yuvanın ılıklığı her şeye değer.
Not: Adana ili Aladağ ilçesindeki yangın içimizi burktu. Yazık oldu. İnşallah şehit olmuşlardır. Allah anne ve babalarına sabırlar versin.
Türkiye’deki bütün yurtlar gözden geçirilsin. Bekçi sayıları artırılsın, güvenlik taraması yapılsın. Eksiği olanlar tamamlansın.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr