18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sağlık Bakanlığı Bu Ne Biçim Saçmalık

Hayrullah Demiray

13 Haziran 2012 tarihli yazısı

Sağlık Bakanlığından saçma sapan bir gerekçe!

Artık IQ seviyesi 60'ın altında olan hastaların ilaç paralarının ödenmeyeceği konusunda bir genelge yayınlandı. Bu durumda olan hastaların artık durumları yoksa ölümle burun buruna geleceği ve bu insanların zeka seviyelerinin sanki kendi suçlarıymış gibi davranılması ne insanlığa nede vicdana sığmıyor.

İnsanların hasta olmaları yada zekalarının farklı olmaları onları yaratan Yüce rabbimin bir takdiri olduğunu yöneticilerimiz ülkeyi idare edenler acaba bilmiyorlar mı? Bu haberi televizyon ekranında benim gibi milyonlarca insan dehşet ve hayretler içerisinde izlemiştir. Çünkü ben haberin detayını biraz araştırdım hala araştırmalarım devam ediyor mutlak suretle böyle bir şeye inanmak istemiyorum. Ancak maalesef ki bu konuda atılan bazı adımların olduğunu öğrendiğimde gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Oysaki ki ülkemizde sağlık alanında çığır açan ve beklentilerin en yüksek seviyede olduğu bir Hükümet tarafından böyle bir şeyin kararının alınması bile bence bir hatadır ve bu hatadan dönülmesi gerekir.

Bir taraftan Kürtajın katliam olduğunu söylerken ki doğru evet kürtajın katliamdan bir farkı yok bana göre de, ama diğer yandan da bu tarz bir kararın alınmış olması toplumda hem hoş karşılanmaz hem de vicdanları yaralar. Toplumda ki bakış açısının farklılaşmasına neden olur ve gittikçe toplumun yok olmaya yüz tutmuş olan bazı değerlerin yok olması anlamına gelir. Buda toplumun maddi anlamda içine düştüğü sıkıntılı durumu maneviyatla aşmaya çalışan toplumun yerine başka bir hal alır ki oda bizlerin en büyük kaybıdır bence.  Zaten bozulmuş olan toplumun sosyal dengesini daha da alt üst eder.

Devletin sosyal devlet olma özelliğinin bir anlamı da kalmaz. Bu yaklaşımlar hiçbir fayda sağlamayacağı gibi zarardan başka bir şey getirmez.

Mutlak suretle Devleti yönetenler toplum dengelerini ve toplumun değerlerini düşünmeleri gerektiği inancımı bir kez daha yinelemek isterim. Çünkü insanların dünyaya gelecek ve dünyaya gelmiş olan evlatları üzerinden ve Yaradanın vermiş olduğu bir hastalığın bedelini insanlar ödettirmek istemek zihniyet bakımından da doğru bulmadığım bir zihniyettir.

Kim yaparsa yapsın neden yaparsa yapsın hiçbir mantığa akla sığmaz böyle bir durum.

Teknolojik gelişmelerin ve tıbbın bu kadar ileride olduğu bir dönemde o zaman da daha dünya ya gelmemiş yavrularından kurtulmak istemelerine ve bu yolu tercih etmelerinin de önünü açmış olursunuz ki bunu da hiçbir şekilde izah edemezsiniz.

Toplumun gözünün içine baka baka kimsenin toplumla alay etmesine gönlüm razı olmaz. Bence bir kamu oyu oluşturup bu konuda devleti yönetenlere gerekenlerin söylenmesi gerekir. Toplumdaki her bireyin bir gün bu konuyla karşı karşıya kalmayacağı ne malumdur? Onun için bu işin ve haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

Devletin görevi insanları canından bezdirmek değil insanların her türlü yaşama hakkını sağlamak ve gelecek nesillere miras bırakacağımız güzel yarınlarda sadece para pul değil onlara iyi bir sosyal devlet ve her an onların yanında onlara destek olacak ve kol kanat gerecek bir devlet bırakmak ta boynumuzun borcudur.

Onlar bu yaşananları kendileri istemediler. Bir gün onların yerinde bizlerde olabiliriz. Onun için insanın en doğal hakkı yaşama hakkını verende Allah, alanda. Ama insanların sadece çare aramalarına engel olmamak devletin görevidir.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem